Zdobení vánočního stromečku

feedoo
5. zář 2016

Holky, asi brzo na toto tema, ale presto. Jak to resite na Vánoce? Zdobíte vánoční stromeček potají v noci 23.12. a pak schováte a fakt ho ozdobený přinesete až na štědrý večer, aby si děti myslely, že stromeček ozdobil JEžíšek a byly nadšené z večera jednak ze stromku a jednak z dárků? Ale co když to technicky nejde provést, tj. stomek je živý a ozdobený by se nevešel do dveří, a tak to děláme my, že stromek sice zdobím 23.12, v noci, ale dcerka ho vidí už ráno. Tudíž si pak ale myslí, že Ježíšek chodí k nám 2x ráno, aby ozdobil stromek a večer, aby přinesl dárky. Jenomže máme ještě synka teď mu bude 9 měsíců a jelikož s 2 malými dětmi je vše náročnější a dcera taky usíná definitivně třeba až v 22h, tak bych musela stromek s manželem dělat až velmi pozdě a že živý nadělá.....
Ráda bych aby děti (zvláště dcera, syn je ještě malý) byly překvapené na štědrý den, jenomže kvůli náročnosti uvažuju, že bych zdobila několik dní před štědrým dnem.....myslíte, že pak ale děti ošidím o zážitek??? bud by to zdobila dcera se mnou anebo jako překvapení, že třeba 2 dny před štědrým dnem ho ozdobil Ježíšek.....jak to máte vy???

petul_v
5. zář 2016

U nás jsme s tatínkem zdobily stromek 24. dopoledne. Když jsem byla malá, tak ho zdobil se ségrou a zavřely dveře, pak už jsem zdobila s nimi. My to budeme dělat také tak až bude hotové bydlení - hlavně nemůžeme jaksi zavřít do obýváku, protože bude spojená kuchyně s obývákem... U sestřenice to třeba dělají tak, že v noci přinesou stromek a ozdoby a ráno dětem řeknou, že to tam přichystal Ježišek, aby nazdobili stromeček na večer, aby měl kam dát dárečky. Což se mi moc líbí a asi to budeme aplikovat v podobném duchu 🙂

drzticka81
5. zář 2016

@verka4d ja jsem primo z opavy a jak uz jsem psala vyse, kdyz jsme byli mali-zdobili jsme ho 23. -z duvodu, ze mamka uz nechtela na stedry den nic moc delat a stresovat se 🙂)) ale myslim, ze u nich doma se zdobil na stedry den, teta(mamcina sestra) zdobila vzdy 24. a i balila darky.vzdycky meli nejakou zabavnou historku, ze neco nestihla 🙂)) treba jednou meli uz snezenou polivku, ted zasedli k druhemu chodu a zjitili, ze nemaji usmazenou rybu 🙂))

elvira
5. zář 2016

U nás doma, za mých dětských let, nosil v noci na štědrý den stromeček Ježíšek. Pamatuju si to nadšení, když jsem ráno vběhla do pokoje a tam stál rozsvíceny stromeček až ke stropu.a dárky Ježíšek nosil během večeře. V pozdějším věku jsme zdobili všichni na štědrý den ráno. Byly to pro mě nezapomenutelné svátky a pro syna je připravuji stejně. Ještě letos počítám že to budou ty tajemné svátky, příští rok už nejspíš bude zdobit s námi.😉

la_amanita
5. zář 2016

Naši pro nás taky zprvu zdobili stromek potají večer 23., když nás uložili. Když mi bylo asi tak sedm, tak jsem je při tom načapala, tedy jsme od dalšího roku zdobili všichni spolu (kromě maminky, ta říká, že na to nemá nervy) už třidvacátého odpoledne. Tatínek to pak po pár letech pojmul opravdu velkoryse, na zahradě založil minisádek smrčků právě pro vánoční účel a jal se je pěstovat do opravdu obřích rozměrů, které jsme do té doby znali jen z filmů hollywoodské provenience, jako např. Sám doma. Zdobení stromku, či vlastně stromiska, se tak pravidelně započíná ve tři a končí tak v osm. Nejdřív je nutno odklidit stůl a židle z koutu obýváku do sklepa, slavnostní sváteční stolování se tak odehrává u ministolu v kuchyni. Následně se do bytu dorve, a to doslova dorve, obrovitánský jehličnan, z něhož asi půlka jehličí cestou pokryje schody bytového domu souvislým kobercem. Poté za asistence celé rodiny (vyjma maminky tedy) instaluje kmen do stojanu tak, aby strom stál rovně, a dále se hledá ta nejkošatější strana, co bude směřovat do prostoru, nebo ta nejchudší, co bude ke stěně. Poté, co jest smrk bezepečně ukotven a správně pootočen, nastává čas uvařit si kávu a pustit si pohádku, neboť tatínek začne rozmotávat světýlka. Máme jich několik druhů, a vždy se najde souprava, která nesvítí a je tedy nutno ji opravit. Nejproblematičtější jsou památeční svíčičky bezmála padesátileté, z otcova dětství. Oprava žároviček zabere vždy minimálně hodinu a již párkrát se neobešla bez odkvačení do elektra pro součástky. Ovšem vždy, ťuk ťuk ťuk, se povede všechny světelné řetezy uvést do chodu a rovnoměrně na větve rozvěsit. Poté již může nastoupit kohorta nás dětí i s partnery a zvesela se zapojit do ověšování stromu ozdobami. Jde o dobově, typově, barevně, tvarově i materiálově nevyhraněnou směs ozdob pocházejících z různých zdrojů v různých stádiích ošoupanosti. Ty ošklivější se věší dozadu, jen aby tam něco bylo. Tatínek celý zdobící proces koordinuje ze štaflí, ze kterých instaluje špičku, hvězda se u nás neuchytila, a poté pečlivě vybrané kusy ozdob z jednotlivých kolekcí tak, aby dvě ozdoby ze stejné krabičky nevisely moc blízko u sebe. Vzhledem k rostoucímu množství ozdob (každý rok se musí koupit aspoň jedna nová) se tento požadavek jeví stále obtížněji splnitelný. Po ozdobách se do co nejhůře přístupnýc míst zavěsí také čokoládové figurky, které maminka dostává v zaměstnání jako vánoční prémii, ale stejně jich do Tří králů, kdy se odstrojuje, většina padne za vlast. Speciálním bodem programu je aplikace památečních ozdobných řetězů, sestávajících z pásků staniolu omotaných na niti, které jsou rok od roku opelichanější, ale dneska už se tak krásné stříbrné nedají nikde koupit, chápete! Za ta léta jich je několik už napevno do sebe zamotaných. Když jsou teda instalovány i řetězy, koštětem se výplod naší kreativity opatrně pošoupne do rohu na místo určení a na závěr se pohází stříbrným, modrým a červeným "sněžením". V tuto dobu opatrně opouští maminka kuchyň, aby zkonstatovala, jakou příšeru to tatík zase letos přitáhl, a že příští rok bude jen nějaký malý umělý. My ostatní se kocháme, neboť i přes všechny polorozbité baňky a povadlé řetězy je stromeček vždy čarokrásný a voňavý (teda kromě jednoho roku, kdy stromek čerstvě uřízlý a připravený k transportu do sklepa podělal kocour a my si toho všimli až při strojení).

Jojo, já miluju Vánoce!

mafeska
5. zář 2016

u nás Ježíšek nosí jen dárky a stromeček zdobíme my aby měl ty dárky kam dát a jako bonus nasvicujeme zábradlí u terasy aby nás Ježíšek našel 😀 Mám dcerku ve střídavé péči plus práci na směny takže připravy plánuji a uskutečnuji dle toho jak můžu a jak jsme spolu. TAkže u nás je to díky této situaci složité a bohužel si myslím že dokonalé Vánoce o které se vždy snažím se nevydaří tak jak bych chtěla. Nejradši mám ale přípravy včetně ozdobení stromku 23.12. at nemám pak honičku.

svetlus_pepca
5. zář 2016

U nás vždy zdobili stromeček mamka s taťkou 23. večer. A protože ségra má 23. narozky, tak bylo potřeba vše uklidit po oslavě a ještě počkat, až budeme fakt spát. Takže zdobili třeba do dvou ráno. Zavedli si tradici, že si u toho dali Bavoráka. Takže spojili příjemné s užitečným 😀 Popravdě jsme neřešili, že stromeček zdobí Ježíšek. Zdobili ho prostě maminka s tatínkem jako vánoční překvapení pro nás 🙂 A stala se z toho taková tradice, že i když už jsme byly velké, tak jsme trvaly na tom, aby ho ozdobili jako překvápko 🙂 A my to tak s manželem už dvakrát udělali taky. Vždyť Štědrý den by měl být kouzelný a plný překvapení celý. Ne jen večer 😉 A co takhle dcerce říct, že Ježíšek má letos hodně práce, ale že ten stromeček ozdobí maminka a tatínek jen pro ni a brášku. A třeba k tomu připojit nějaké překvápko nebo tak něco?? 😉

zuhur
5. zář 2016

@la_amanita nebylo by foto? Nutně bych jedno potřebovala pro dokreslení naprosto fantastického popisu 😀

la_amanita
5. zář 2016

@zuhur
Vybrala jsem obzvlášt nepovedený výrůstek, ty stromy si v sadě rostou jak to dříví v lese.

zuhur
5. zář 2016

@la_amanita jojo, takhle nějak jsem si to představovala 😀 😀 😀 Super.

helcenka
5. zář 2016

@feedoo - u nás je to tak, že stromek tajně zdobíme 23.12. večer (teda rok od roku je to spíše více v noci - čím jsou děti větší, tím usínají déle...). A ráno na Štědrý den je to pro děti překvapení, vstávají tradičně po páté hodině, všude tma a rozsvícený stromeček v obýváku a samozřejmě si myslí, že stromeček nazdobil Ježíšek a pak večer pod něj přinese dárky. Stromeček si ale vybíráme a kupujeme s dětma - pomáhají vybírat, každý rok se na to těší, jaký vybereme a jaký budeme mít. Děti si pak pod stromeček lezou a důkladně zkoumají, jestli ho stále zdobí stejnýma ozdobama nebo tam přibyly nové. Loni jim nechala moje sestra udělat ozdoby s jejich jmény, takže měly opravdu velkou radost, když je na stromečku viděly. Jinak pak stromeček samozřejmě odzdobuje také Ježíšek a to na Tři krále (opět tajně večer, v noci). Loni jim pak nechal ty ozdoby s jejich jmény v ošatce na stolečku, takže měly velkou radost, že si je letos na stromeček pověsí samy.
Jinak jsem zavedla takovou malou tradici, že noc před Štědrým večerem spí děti se mnou v ložnici - to mají vždycky velkou radost (to protože mají pokojíček vedle obýváku a Ježíšek by nemohl zdobit stromeček a asi by neuhlídal, aby se někdo z nich neprobudil...), jsou nadšený, že můžou spát v ložnici a je klid na zdobení.
Co se týká stromečku - tak jsem dětem řekla, že každý to má jinak, a že v každé rodině to může být tak, jak si to tam udělají. Že my si stromeček vybíráme sami, ale zdobí nám ho Ježíšek, ale v jiných rodinách nosí celý stromeček Ježíšek, nebo naopak si někde stromeček kupují a zdobí sami, protože to tak chtějí. Taky jsem jim řekla, že pokud by to chtěly změnit a chtěly by, abychom si stromeček zdobili sami, tak že se tak můžeme domuvit. Ale to nechtěly.
Jsem zvědavá, jak nám to ještě dlouho vydrží - nejstarší je letos ve 3. třídě, zatím se držíme a radost je pořád ze stromečku i Vánoc velká.
Ještě musím podotknout, že děti vybírají každý rok stromeček až do stropu, loni jsme museli jedno patro uříznout... Takže zdobení zabere dost času, kmen do stojanu upravujeme radši pár dní předem (opět tajně, večer), protože jednou jsme to neudělali a pak jsme zjistili, že stromeček má kmen asi o 30 cenťáku větší průměr než je stojánek a dělejte s tím něco 23.12. v noci, když v panelákovém bytě nemáte příslušné nástroje, stromeček do stropu, když se položil, tak byl přes půl obýváku, takže trochu přesunout nábytek... Teď se tomu s chutí zasměju, tenkrát jsme to zvládli, ale šli spát snad ve tři ráno a v pět děti vzhůru, jestli už jim Ježíšek nazdobil stromeček...

handous
5. zář 2016

@la_amanita 😂😂😂

elvira
18. pro 2023

@feedoo AAA oblíbené každoroční téma.😄 Zdobime nejdříve 23. prosince. Nosil nám stromek Ježíšek.
Přidala jsem se do skupiny "máme rádi Vánoce" a tam to teprve byly extrémy. Někdo zdobil na začátku listopadu, protože to miluje a nemůže se dočkat a nabažit. Stejně tak s cukrovím. Jako kdy kdo zdobí, mi může být putna, ale tohle už bylo zbytečně brzo.😄