Zdobení vánočního stromečku

feedoo
5. zář 2016

Holky, asi brzo na toto tema, ale presto. Jak to resite na Vánoce? Zdobíte vánoční stromeček potají v noci 23.12. a pak schováte a fakt ho ozdobený přinesete až na štědrý večer, aby si děti myslely, že stromeček ozdobil JEžíšek a byly nadšené z večera jednak ze stromku a jednak z dárků? Ale co když to technicky nejde provést, tj. stomek je živý a ozdobený by se nevešel do dveří, a tak to děláme my, že stromek sice zdobím 23.12, v noci, ale dcerka ho vidí už ráno. Tudíž si pak ale myslí, že Ježíšek chodí k nám 2x ráno, aby ozdobil stromek a večer, aby přinesl dárky. Jenomže máme ještě synka teď mu bude 9 měsíců a jelikož s 2 malými dětmi je vše náročnější a dcera taky usíná definitivně třeba až v 22h, tak bych musela stromek s manželem dělat až velmi pozdě a že živý nadělá.....
Ráda bych aby děti (zvláště dcera, syn je ještě malý) byly překvapené na štědrý den, jenomže kvůli náročnosti uvažuju, že bych zdobila několik dní před štědrým dnem.....myslíte, že pak ale děti ošidím o zážitek??? bud by to zdobila dcera se mnou anebo jako překvapení, že třeba 2 dny před štědrým dnem ho ozdobil Ježíšek.....jak to máte vy???

feedoo
autor
5. zář 2016

a jeste bych chtela dodat, ze si myslim, ze dnesni genereace deti Vanoce az tak neproziva, maji vseho dostatek a tak nejak dle me vse berou samozrejme. Ja jako dite byla cela pryc z Vanoc a i ze stromku a to uz jsem byla vetsi a strasne rada jsem pod stromkem vecer lezela, vubec jsem nechtela ani na gauc. i na vejsku jsem se pod nim ucila 🙂
Letos dceri bude na Vanoce 4.5 let. a loni i predtim kdyz toho 24.12. prisla do obyvaku rano a byl tam ozdobeny vysoky zivy strom, tak jen rekla, hm hezky a podivala se na nej a zase sla pryc, proste jako ze by skakala ze stromku radosti jak ja jako mala, to ne.....tak si rikam, ulehcit si to a ozdobit to par dni predtim. Ja mam Vanoce porad moc rada, ale nejak si to uzivam vic pred Vanoci, po Vanocich uz me ty dekorace tak nebavi.

marcetta_k
5. zář 2016

Mě teprve první Vánoce s prďolkou teprve čekají, ale plánuji to dělat stejně, jako to bylo u nás doma zvykem.
Tedy, 23.12. nebo 24.12. ráno jsem s taťkou zdobila stromeček. Jen se nerozsvěcel - to až přímo na Štědrý večer. U nás se nikdy neříkalo, že stromeček nosí Ježíšek. Ten chodil až s dárky. 🙂

feedoo
autor
5. zář 2016

@marcetta_k tak to bude vaše malé ještě hodně malé, tam je to jedno 🙂
ale dceři bude 4 roky a 7 měsíců, tak já kvůli ní.....synovi tou dobou 1 rok tam je to taky ještě jedno kdy

krtikkrtovaty
5. zář 2016

My to doma s manželem oba meli tak, že stromeček se zdobí ráno 24. a děti pomáhají - jako, že ho nenosí ježíšek, ale my ho zdobíme, aby nás ježíšek našel a věděl kam má ty dárečky dát. Odpoledne jsme vždy chodili na procházku (saňkovat, bruslit - to už moc nejde ☹, krmit kachny, na výstavu betlémů) a mezitím se dali dárky a zavřely se dveře a už jsme tam nesměli - abychom nevyrušili ježíška. Máme v plánu to pak s dětma stejně.
Těžko říct, jak to řešit, když to máte nastaveno takto... Možná zkusit, že ježíšek toho má moc, tak mu pomůžete?

tahejhula
5. zář 2016

K nam ani nechodi Jezisek. Udelejte si to podle sebe. Nakonec, proc by si vanocni bytost nemohla pripravit stromek dopredu?

drzticka81
5. zář 2016

tak my jako mali jsme zdobili stromecek 23. dopoledne, nejdriv asi s mamkou, pozdeji uz s brachou sami 🙂))
tedkom to mame tak, ze zdobim 23. pote, co deti usnou -proste jeden den to preziju, ja to mam nazdobene hnedka -nemam moc ozdob-mam slamene, pernicky a orechy......takze sup sup a je to 🙂)) jo a rikame, ze to donesl jezisek, aby si to prichystal na vecer, ze by mel moooooc prace......az budou deti vetsi, budem zdobit asi toho 23. spolu............ale vubec by mi nevadilo mit stromecek uz driv -presne jak rikas, taky me bavi Vanoce pred tim, potom uz to nema takove kouzlo 🙂))

hanulkaha
5. zář 2016

My už od malička zdobili stromeček společně s rodiči dopoledne na štědrý den, aby měl Ježíšek kam přinést dárečky a moc jsme si to se sestrou užívali 🙂
Ráno jsme vstali, k snídani byla maminčina nezaměnitelná a neodolatelná čerstvá vánočka s kakaem, po snídani jsme šli do obýváku, pustili si v televizi pohádky, maminka donesla cukroví a zdobili jsme stromeček, pěkně v klidu, celé dopoledne...
Potom večer nám rodiče řekli, ať se zavřeme v pokojíčku a nechodíme ven, abysme nevyplašili Ježíška, kdyby přišel s dárečky...
Moc rády se setrou na každé vánoce vzpomínáme! 😅

feedoo
autor
5. zář 2016

@krtikkrtovaty to se mi zdá jako výborný nápad, zaměstnala bych dceru, aby se nenudila a pomáhala mi zdobit, asi to takto udělám a ano, že Ježíšek má toho moc... 🙂
protože dělat to o půlnoci se mi nebude chtít.....syn se ještě x krát kojí v noci (o Vánocích mu bude rok). Jo asi to takhle udělám jako vy.

leni_tom
5. zář 2016

My taky zdobili 24. dopoledne, aby Ježíšek věděl, kam má dárky přinést. A jinak je to jen na vás, jak si to uděláte a jakou "historku" dětem řeknete. Jsou tu rodiny, které mají stromeček snad od začátku adventu, aby si ho užili pořádně.

feedoo
autor
5. zář 2016

@drzticka81 tak my máme živý a vždy od země do stropy, tak to trvá a jen než se mu venku useká ta kůra, protože je vždy širší než ten stojánek pak ten živý samozřejmě nadělá, když se přinese z venku, nějaké jehličí vždy opadá při tom, (kupujeme smrk), takže po ozdobení musím ještě luxovat celý obývák

marcetta_k
5. zář 2016

@feedoo to jo, teď z Vánoc nic mít nebude - ale neříkám, že to tak budu dělat jen letos. Budu to tak dělat i do budoucna.

Jinak co se dárků týče, tak jsme to měli podobně jako @krtikkrtovaty . Jediná mamka zůstávala doma, aby připravila dárky pod stromeček - s tím, že chystala jídlo. Já, ségra a taťka jsme šli někam na procházku a tak. A po návratu už se nesmělo do obýváku, aby měl Ježíšek klid tam všechny dárky připravit.

krtikkrtovaty
5. zář 2016

@feedoo Tak to jsem moc ráda, že jsem poradila. To společné zdobení má obrovské kouzlo!

feedoo
autor
5. zář 2016

@hanulkaha jo asi to taky budeme zdobit spolu s dcerou a syn (o Vánocích přesně 1 rok) nám bude pomáhat... 🙂 spíš teda asi škodit no 🙂

feedoo
autor
5. zář 2016

@krtikkrtovaty jj, je to lepší než se v noci honit a mám pocit, že dcera to právě ani neocenila, to zdobení jí bude bavit.

lajla
5. zář 2016

@feedoo vždyť je přece jedno jak si to kdo udělá a jak to prožívá ne? Každý na ty svátky kor přikázáne není😉
Jinak klidně můžete zdobit bez děti a to 24 ,stačí když manžel vezme děti na procházku...
Jinak my ozdobíme týden před,ozdobi si ho děti samy, a majinz toho velkou radost...proč je o to obírat? To že Ježíšek neexistuje,uz davno vědí, díky některým dětem ze školky...a já doma nelzu,takze tak😂

monilineek
5. zář 2016

Ahoj, máme to uplně stejně. 24.12. ráno vánočka a dopoledne je celá rodina u zdobení stromečku je to celkem sranda a všichni se z toho těšíme, že to děláme společně. Máme malé děti a hodláme tuto tradici držet dál. My zdobíme stromeček prostě pro ježíška aby se mu u nás líbilo. A on nám tam za to nechává dárečky 😃😃. Myslím, že je to úplně nejednoduší způsob jak pro děti aby se zapojili, tak právě pro rodiče aby zbytečně nemuseli vymýšlet strategie co a jak.

betelgeuzz
5. zář 2016

My jsme prvních 5 let zdobili stromeček tajně večer a holky ho ráno našly rozsvícený. Měly z něho velkou radost. Ale teď jsme jim řekli, že už jsou dost velké a můžou si stromek zdobit samy, tak ho loni poprvé zdobily na Štědrý den a líbilo se jim to.
Já si zas jako malá pamatuji, že jsme stromek zdobili pár dní před Štědrým dnem. mamka říkala, že nechce na Štědrý den zjistit, že nesvítí svíčky a shánět nové a chce si stromek užít. My byly rády, že máme stromek první.
Takže si to nastavte, aby to vyhovovalo vám. 🙂

majatob
5. zář 2016

my zdobíme už na začátku prosince a s dětmi 🙂 Ježíšek u nás nosí dárky a né stromeček, ten zdobíme my pro něho, aby věděl, kam přijít.

panickatlamicka
5. zář 2016

@feedoo zdobime vecer 23.12.,kdyz deti spi. Rano rekneme, ze v noci tu byl Jezisek nazdobit stromecek .

zuhur
5. zář 2016

Zdobíme s dětmi 24. prosince po snídani. Moc je to baví. Navíc mají možnost si na trzích každý vybrat jednu novou ozdobičku, takže si tam pověsí tu svoji.
U nás nenosí ani Ježíšek všechny dárečky. Nosí tam jen jeden každému - to největší a nejtajnější přání. Zbylé dárečky si dávají ostatní navzájem, protože si chtějí také udělat radost a Ježíšek toho přece má tolik, že nemůže každému obstarávat hromadu dárků. Bonusem je, že můžu s dětmi vyrobit dárek pod stromek pro babičku a dědu a nikdo se pak nediví 🙂

verka4d
5. zář 2016

My taky zdobíme s dětma,u nás teda nikdy Ježíšek stromeček nenosil ani nezdobil 🙂 Děti jsou ze zdobení nadšené,je to taková ta atmosféra před tím vším,u nás to patří k adventu,jsme věřící. Zdobíme několik dní předem,aby si ho děti užily. Všichni pomáhají,komu se nechce,tak se dívá,nejmladší nasadí špici. Máme vždycky živý,veliký,od podlahy ke stropu. Ježíšek nám dárky nosí,ale sami taky můžem udělat radost a dát pod stromeček vlastní dárečky,které třeba děti vyrábějí ve škole. Starší děti samozřejmě vědí,jak to je,ono tvrdit 14-i letému klukovi,že dárky nosí Ježíšek,by asi moc nešlo... 🙂 Ale kvůli těm malinkým dětem to samozřejmě dodržujem. Jak tak čtu,tak spousta z vás má tradici zdobit stromeček až na Štědrý den. Odkud jste? Nevím,jestli je to regionem,jsme z Opavska,ale my jsme vždycky zdobili několik dní předem,mi to přijde toho 24.tak nějak naknap. Co když se něco pokazí nebo něco? Myslím,že si tím děti prodlouží tu vánoční dobu,to příjemné napětí,když už je nazdobený v obýváku několik dní předem a na Štědrý den se rozsvítí. My bychom to vlastně možná toho 24.ani nestihli,ráno spolu všichni v klidu posnídáme vánočku s máslem,pak jdem s dětma ven,kolem poledne do kostela na živý betlém (ta atmosféra a výzdoba je kouzelná,všichni jsou k sobě tak nějak hodní a přejí si jen to nejlepší),odpoledne třeba nějakou stolní hru a kolem 17.hodiny začínáme večeřet,okolo šesti večer jsme u stromečku.

tulena
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucinkaxxx
5. zář 2016

U nas jsme vzdycky zdobili 24.dopoledne jako deti. Ted se svymi detmi zdobime 23.odpoledne. Mivame zivy, neco vzdy opada, tak at nelitam s vysavacem na Stedry den.

lukza
5. zář 2016

U nás se zdobí 23.12 v noci kdyz děti spí a rano je neodolatelne ty očička kdyz ho vidí. A já jim říkám že pokud je rano stromeček tak ježíšek o nás ví a tím pádem večer přijde a ze ho nosí jen dětem ze starší lidi si ho zdobí samy ze by toho měl moc protože loni uz padla otázka proč se stromky prodávají a někdo je ma na balkoně.
U nás milujeme vánoce a letos se uz zase moc těším sem je v první třídě tak doufám ze letos ještě bude věřit než mu to někdo řekne

luciiinka87
5. zář 2016

Ahoj, my take zdobime stromek spolecne, aby se stromecek Jeziskovi libil a nechal tu o to vice darecku :D A zdobime ho klidne i 3 dny pred stedrym dnem, on aspon v teple rozvine vuni a 24. nam tu pekne voni. Ale tohle zalezi na druhu stromku, my kupujme jedli a ta jen tak neopada, ale taky trva prave dlouho, nez to tu provoni 🙂

feedoo
autor
5. zář 2016

@verka4d jo u nás - Středočeský kraj bývalo zvykem zdobit až 24. a pro malé děti ho zdobit potají a přinést ho až potají ozdobený domů až na štědrý večer! tudíž pro malé děti dvojité překvapení večer jednak ze stromku a jednak z dárků. Jenomže to spíš jde s umělým, nevím jak by živý prošel z venku asi z garáže potají večer až do obýváku s těmi ozdobami.....a taky myslím, že to dcera tak neocení, tak asi to změníme a budem zdobit 23. 12. s dcerou pěkně v klidu, když bude po o syn spát (synovi tedu bude 9 měsíců, na Vánoce 1 rok). a asi to i dceru bude bavit než tedy přijít k "hotovému". hlavně já si to ulehčím, at nemusím v noci lítat s vysavačem. loni jsem přišla z porodnice, malý byl hodný, dceru jsem dala na hlídání k babičce před štědrým dnem no a mohla v klidu večer zdobit

verka4d
5. zář 2016

@feedoo Aha,tak jasně,každý jsme zvyklí na něco. Ono hodně asi záleží na tom,jaké zvyky jsme měli u nás v rodinách jako děti a to pravděpodobně teď používáme i ve svých rodinách,ještě když se jedná o Vánoce 🙂 Nebo se přebere některý zvyk z partnerovy rodiny. My jsme třeba vždycky ráno doma posnídali a pak až večeře (polívka,ryba,salát), u manželových rodičů se zase ráno snídá,vpoledne je polívka a večer kapr se salátem. To jsem třeba převzala od nich,protože děti mají kolem poledne hlad,tak dostanou polívku a večer před rozbalením dárečků už máme jen druhé a nezdržujem se polívkou,oni by toho stejně ani tolik nesnědli,protože už se vždycky nemůžou dočkat 🙂 Ale omlouvám se,to už jsem odbočila od původního tématu...

kacik1
5. zář 2016

@krtikkrtovaty děláme to stejně

nutricnihodnota
5. zář 2016

My jsme vždy, na štědrý den ráno zdobili stromeček společně. Pro Ježíška, aby se mu líbil a mohl nám pod ním nechat dárky.

bervidova
5. zář 2016

U nás doma (já jako "dítě") to bylo tak, že dopoledne 24.12. šel se mnou táta na procházku a na návštěvu ke známým a mamka zatím ozdobila stromeček. Synovi je pět a máme to zatím tak, že zdobíme v noci 23.12., aby tady na Štedrý den ráno už byl - je to často "operace" - obzvlášť vysát popadané jehličí v panelákovém 3+1, když syn spí za zdí 🙂. Ale třeba vidí, že stromek je na balkóně, ale nijak se nepídí po to,, jestli stromeček poslal ježíšek a obávám se, že letos to budou poslední Vánoce, kdy bude 100% věřit, protože za rok v provní třídě si to už asi všechno vzájemně řeknou - pak asi začneme zdobit 24.12. ráno a v noci můžeme spát 😀