Vzdělávání zdravotníků - chci si zvýšit kvalifikaci na MD

chs_jasmin
12. črc 2018

Ahoj holky,

jsem na rodičovské a ještě asi rok až dva budu, holky už jsou větší a tak bych ráda oprášila vědomosti, ale hlavně si zvýšila kvalifikaci.
Googlim jak vzteklá, ale ani na asociaci sester jsem nic nenašla. Ráda bych nějaké oficiální kurzy, existuje vůbec něco?
Děkuji 🙂

ireniq
12. črc 2018

Jak myslis zvysit kvalifikaci? Jestli jsi Dis.nebo mas puvodni plnohodnotnou stredni zdravku a touzis po manazerske pozici, muzes si udelat Bc.nebo Mgr... ARIP ani nevim, jestli jeste existuje, pokud ano, tak ho nemocnice svym sestram davno nedopravaji tak stedre jako driv. Hodne kurzu poradalo NCO NZO Brno. My meli i v praci docela dlouhy certifikovany kurz pro prohloubeni v nasem oboru (hematoonkologie), ale to nebylo zvyseni kvalifikace jako takove. Ted jsme zase byli na jednodennim kurzu KPR na Homolce, to bylo super, ale zase ne zvyseni kvalifikace. Zkus kouknout na to Brno.

chs_jasmin
autor
12. črc 2018

@ireniq Hledala jsem na google a nenašla právě nic. Já odcházela na mateřskou v roce 2014 a tehdy jsem měla rozjednaný jednoletý kurz pro sestry na psychiatrii, ale bohužel jsem tedy nenastoupila, zajímala by mě taky specializace na Dětskou sestru - tu jsem našla v Pardubicích, ale je potřeba mít roční praxi - což logicky nemám, když nemám vzdělání pro to pracoviště.
Prostě mám pocit, že jsem opravdu z toho vypadla a budu horší jak holka čerstvě po škole až budu nastupovat. A že bych za rok chtěla už nastoupit na částečný uvazek :/
Plnohodnotně jít studovat VOŠku nechci - ale to kvůli jazykům, měla jsem co dělat ted při studiu vysoké (ale mimo obor - sociální práce jsem studovala).

ireniq
12. črc 2018

Hele ja mela po MD taky horsi pocit nez holka po skole, nez ja jsem se vubec odhodlala zacit brat krev 😀 a to jsem se vracela do stejne instituce, jen misto smenneho provozu na jipu jsem sla na ranni do ambulance. Myslim, ze dost tech kurzu poradaji nemocnice pro svoje vlastni sestry (je pro ne ten kurz zdarma a jeste v pracovni dobe) nebo nemocnice svoje sestry nekam vysle a zase jim to zaplati a jeste zapocita hodiny jako odpracovane. Ja bych nastoupila do oboru, ktery te zajima, urcite te vezmou i bez specializace, a az se tam rozkoukas, tak se treba ukaze nejaka prilezitost. A kde jsi pracovala predtim? 💉

xxx3d
12. črc 2018

@chs_jasmin ahoj, nevím, odkud jsi, ale v Brně býval tzv. "doškolovák" právě pro zdravotní sestřičky 🙂 specializovaný, vkládám adresu https://www.nconzo.cz/cs/
snad to ještě funguje 🙂

mirri7
12. črc 2018

Ahojky,budu mit stejny problem.uz jsem nad tim premyslela snad 100x a navrat do prace bude moje nocni mura.ne,ze by se mi nechtelo,ale mam uz ted pocit,ze jsem vse zapomnela a To budu doma jeste 3roky...
Po druhym porodu jsem sla na personalni a zjistovala,jestli alespon nedelaji nejake kurzy pro maminy,co se vracejí z mateřský.odesla jsem s nepirizenou...ze se pry vse doucim za behu....tak jsme si poridili jeste jedno mimco a trochu jsem ty starosti oddalila...ale ceka me toto...

summer29
12. črc 2018

Ahoj, já mám za sebou DiS., chtěla jsem si dodělat specializaci v pediatrii a bylo mi to zamítnuto právě kvůli tomu, že jsem na mateřské. Je potřeba chodit na praxe a přednášky. Teď jsem zpět v práci na půl úvazku a zkouším podat přihlášku znovu, ale pravděpodobně mi to bude opět zamítnuto kvůli tomu, že mám jen půl úvazku. Chtěla jsem si specializaci dodělat, protože staniční říkala, že za rok by specializace v pediatrii neměla být a bude na vyšších a vysokých školách...

chs_jasmin
autor
14. črc 2018

@ireniq Mám klasického ZA ted je to praktická sestra - a pracovala jsem u dětského zubaře a pak ve školce - soukromé jesle + částečný uvazek v Thomayerce.
Doufala jsem v nějakou specializaci typu JIP či ARO - ale tam jsou asi záchranáři, pokud se i toto nezměnilo. No nevím, uvidím asi kde bude místo a nedá se nic dělat, budu muset z jedné vody načisto do toho hupsnout. Prý se ted bere i třeba na uvazek jednoho dne v týdnu, jen u nás v nemocnici ted naplnují internu (odešlo ted 5 sestřiček) a to je oddělení, co bych z celého srdce fakt nechtěla 😂😇

chs_jasmin
autor
14. črc 2018

Psala jsem si loni na zdejší vysokou školu na PA - ale tam je 2000hodin praxe = dva dny v týdnu klasický směna + dva měsíce praxe. Prostě němožné to skloubit s rodinou, dvě děti, muž v práci 7-17hod a pracující babičky. Tak jsem si říkala, že uvidím až dcera bude chodit do školky a mladší bych prostě dávala do soukromých jeslí po dobu praxe. Ale ona je velký mamanek. Takže se to ve mě bije, ano či ne - ale zase bych se strašně trápila u jazyků :/

summer29
14. črc 2018

@chs_jasmin já myslím, že na vysokých školách jazyky (pokud máte na mysli aj atd) nejsou kromě latiny... my na vyšší měli, ale co jsem slyšela od kamarádek, tak na vysoké ne...

chs_jasmin
autor
14. črc 2018

@summer29 Jsou, a dokonce i na bakalářku musí být i cizojazyčné zdroje. Loni jsem jednu dodělala, tak to mám ještě živě. Ale fakt jsem si jazyk až vybrečela, že jsem byla těhotná, tak byl ze mě profesor tak nervozní, že mi to dal :D :D

ireniq
14. črc 2018

Oni ten system vzdelavani sester tak porad meni, ze se v tech pozadavcich davno neorientuju, ale na JIPu, kde jsem byla pred materskou, i predtim na koronarce by vzali ZA leda jako osetrovatelku. Na sestru musel mit clovek Dis nebo Bc, krome starsich sester, ktere mely jeste tu plnohodnotnou zdravku, ale i ty si mnohe dodelavaly Bc na soukrome vysoke skole sv.Alzbety v Pribrami, a vedouci smeny musela byt vzdy sestra s ARIP, to nevim jestli jeste plati. Nevim, jake jsou podmínky v te Pribrami a kolik to stoji, ale zvladly to fakt i starsi zenske, ktere uprimne nejsou zadni Einsteini. No ale zaroven pracovaly, takze tu praxi mely v kapse.

svetlunda
14. črc 2018

Ahoj,
mám nedávno jeden kurz za sebou, stále ho dělá NCONZO. Jsou to specializace pro prohloubení znalostí v oboru. Ale musíš v tom oboru alespoň rok pracovat. Pořádají se v Brně i Praze. Dělala jsem si dětskou sestru pro specializaci na JIP, dětská se momentálně jinak studovat nedá.
Byla tam i holka která se tam dostala bez toho aniž by v oboru pracovala, byla doma a vše si platila, ale na to bych něměla. Týden praxe jí stál 7000kč.
Chce to zavolat a zeptat se, většinou jsou ochotní.
Nové odborné věci co se děckého týče jsem se naučila, ale praxe byly fakt o ničem, na to aby jsem utírala povrchy a chodila odnášet vzorky jsem fakt už stará 🙂 Při příjmu na nás staniční volala, jede k nám miminko, honem se pojďte podívat, budeme mu dělat odběry a zavádět kanylu. Já pracovala na nedonošencích. Když se staniční z daného oddělení dvakrát netrfila už jsem nevydržela a poprosila jí jestli to můžu zkusit, a ono se povedlo.