Nutrilon AR, máte zkušenost?
Ahoj,jake mate zkusenosti s Nutrilonem AR?Mala ublinkava,ma reflux tak nam pani doktorka doporucila ho koupit.Pomohl vam?
Stručné shrnutí
- Nutrilon AR je zahuštěné adaptované mléko určené při refluxu; rodiče v diskuzi uváděli, že snižuje ublinkávání a často zlepšuje spánek dítěte.
- Alternativy k Nutrilon AR zmíněné v diskuzi jsou Hipp AR, Sunar AR, Beba AR a běžné hypoalergenní varianty (např. Nutrilon Alergy Care), přičemž různé AR přípravky používají odlišná zahušťovadla a liší se vlivem na stolici.
- Příprava AR zahrnuje nechat připravené mléko „nabobtnat“ (v diskuzi doporučováno nechat v otevřené lahvičce cca 7 minut) a některé pojišťovny proplácejí na recept hypoalergenní mléka (v diskuzi zmíněno proplácení 5 balení/měsíc u pojišťovny 211), ale AR mléka jsou podle účastnic diskuse v ČR obecně neproplácena.
Nejčastější otázky
Q: Jak AR (anti‑reflux) mléko funguje a proč ho doporučují lékaři při refluxu?
A: AR mléka obsahují zahušťovadlo, které mléko „zahušťuje“, takže podle diskuse klesne níž do žaludku a děti méně ublinkávají; Hipp AR byl v diskuzi popsán jako „složení stejné jako obyčejné, jen těžší“.
Q: Které značky AR mlék jsou v praxi nejčastěji zmiňované jako náhrada za Nutrilon AR?
A: V diskuzi byly zmíněny Hipp AR, Sunar AR, Beba AR, Sunar Premium a Nutrilon AR; pro hypoalergenní potřeby byla zmíněna varianta Nutrilon Alergy Care.
Q: Jak se AR mléko připravuje, aby zhoustlo správně?
A: Doporučený postup z diskuze je nasypat prášek, nechat v otevřené lahvičce cca 7 minut, poté protřepat nebo promíchat a podat; někteří rodiče radí míchat lžičkou místo silného protřepání, aby se méně pěnílo.
Q: Jaké savičky fungují u hustého AR mléka?
A: V diskuzi uváděly rodičky, že Nutrilon AR se někdy neprotlačí klasickou Avent savičkou a že u Nutrilonu fungovala savička MAM, zatímco Beba AR prošla Avent s variabilním průtokem.
Q: Způsobuje AR mléko zácpu a jak tomu předejít?
A: Někteří diskutující hlásili zácpu po Nutrilon AR, jiní uvedli, že po Beba AR či Hipp AR měla dítě stolici normální; Beba AR byla konkrétně označena za méně zácpové kvůli jinému zahušťovadlu.
Q: Může pojišťovna proplácet AR nebo jiné speciální mléko?
A: Podle diskuse AR mléka v ČR obvykle nejsou proplácena; hypoalergenní mléko může být propláceno na recept (v diskuzi zmíněno proplácení 5 balení/měsíc a možnost vyzvednutí na lékárně u pojišťovny 211 – Ministerstva vnitra).
Q: Jak dlouho trvá, než AR mléko uleví od refluxu a kdy reflux obvykle ustupuje?
A: Někteří rodiče hlásili okamžité snížení ublinkávání a lepší spaní; jiní popsali zlepšení v 5. měsíci při zavedení příkrmů a úplné vymizení kolem 8. měsíce (anegdotické údaje z diskuse).
Q: Co lze udělat u kojících matek místo kupovaného AR mléka?
A: Diskuse uvádí možnost zahustit mateřské mléko svatojánským chlebem (karobem), které funguje jako přírodní zahušťovadlo podobné tomu v Nutrilon AR.
Závěry z diskuze
Shoda
- AR mléka zahušťují směs a mnoha rodičům podle diskuze snižují ublinkávání a zlepšují spánek dítěte.
- Výběr konkrétní značky je individuální a jedné značce může ulevit jednome dítěti, zatímco jiné dítě potřebuje jiné mléko.
Sporné názory
- Někteří rodiče uvádějí, že Nutrilon AR způsobuje zácpu, zatímco jiní tvrdí, že u nich AR žádnou zácpu nezpůsobil; jednou z alternativ uváděných jako méně zácpová je Beba AR nebo Hipp AR.
- Některé příspěvky tvrdí, že AR mléka v ČR nejsou proplácena, zatímco jiné popisují, že hypoalergenní mléko může být propláceno na recept (příklad: 5 balení/měsíc u pojišťovny 211).
Otevřené otázky
- Které AR nebo hypoalergenní mléko bude konkrétně nejlépe sedět právě konkrétnímu dítěti, nelze z diskuse jednoznačně určit.
- Jak v praxi řešit proplácení speciálních mlék u různých pojišťoven a lékáren v jednotlivých regionech.
Zmíněné značky a firmy
Nutrilon, Hipp, Sunar, Beba, MAM, Avent, Nutrilon Alergy Care, Nutrilon Pro Futura, Hami, DM, pojišťovna 211 (Ministerstva vnitra)
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon AR, Hipp AR, Sunar AR, Beba AR, Nutrilon Alergy Care, Nutrilon Pro Futura hotové lahvičky 70 ml (krabice 24 ks cca 500 Kč), Sunar Premium, Hami počáteční mléko, MAM savička, Avent savička s variabilním průtokem, svatojánský chléb (zahustění mateřského mléka), klínek do postýlky (zvednutí hlavičky), nechat mléko 7 minut „nabobtnat“, míchat lžičkou místo prudkého protřepání, proplácení na recept 5 balení/měsíc (zmíněno u pojišťovny 211)
Místa a osoby
Česká republika, pojišťovna 211 (Ministerstva vnitra)
Zdravím, snad ještě někdo zareaguje v diskuzi..
Malou mám na UM od narození (nyní má 6 neděl), a začala jsem s Hami počátečním mlékem. Dokud pila jen do 50ml, bylo to v pohodě, ale dostala se už na vyšší dávky (70-100ml jak kdy) a začíná mít problémy se zácpou... Resp. tlačení je pro ni hrozná dřina 😕 (plínu má nadupanou tak 3x - 4x denně) Bříško bolí víc, i při fenyklu, a taky mi začala víc ublinkávat. Navíc je celkově taková podrážděná. Poradíte nějaké mléko?? Dr. se nemá cenu ptát, ta by mi nejradši utrhla hlavu za to, že nekojím 😕 A jelikož je to stará škola, nejspíš ani neví, kolik existuje umělých mlík (ještě mi tvrdila, jak ani dítě na UM v tom týdnu šílených čtyřicítek a parnu na přelomu července a srpna nemusí ani lžičku vody navíc, i když měla malá žízeň a už jí tuhli bobani), takže z téhle strany se nápadu nedočkám... 😕
Ahoj, my měli Hipp, později kvůli ublinkávání AR Hipp a problém nebyl. Ale záleží na malé, už i na toto mléko jsem četla názory, že se hůře kaká. My nakonec dávali toto mléko do 2 let, vždy trochu k večeři. 🙂
@katkatomaskova Ono každému miminku sedí něco jiného a je potřeba to vyzkoušet, i když je to náročné ☹ Taky to máme za sebou. Dcerka hodně blinkala, po Nutrilonu AR sice přestala blinkat, ale zase nemohla vůbec kakat, nakonec jí nejlíp sedla Beba AR. Ale co jsem četla, někdo zase na Nutrilon nedá dopustit. Bohužel, nějaká poradna nebo odborník na umělá mléka chybí 😢 Já se prokousávala internetem, jaká vůbec existují, a pak jsme zkoušeli. Známá si teď také chválila Hipp na bolavé bříško, ale jak už jsem psala. Každé mimi je jiné. Tak se omlouvám, že neporadím, ale každopádně držím pěsti, ať se s tím úspěšně poperete a jste spokojené 🙂😉
Ano nam pomohl,jinak to ar mlicko dost peni,me se osvedcilo netrepat,ale michat lzickou. Mala spinkala dlouho s klinem v postylce a po krmeni si dat zalezet na odrihnuti.
Opravdu každému miminku sedí jiné mléko. Mi malého už v porodnici přikrmovali HiPPem, tak jsem si ho preventivně koupila domů. Když jsem po 3 týdnech přestala kojit (dostala jsem zánět a malý to moje mléko nechtěl nebo ho vyvracel) přešli jsme na něj a vydrželi jen 3 dny, protože z něho začal zvracet. Doktorka mi doporučila AR mléko. U nás v lékárně měli jen Nutrilon, tak jsem to zkusila a bez problémů. Hodně jsem četla že po něm mají dítka zácpu, ale u nás vše v pohodě.
@booobika21 Ta AR Beba oproti Nutrilonu nepění vůbec. My měli právě s Nutrilonem i ten problém, že mi neprošel Avenťáckou savičkou, ale Beba v pohodě 🙂
Tak ja u prvniho davala Nutrilon (pak Nutrilon alergy care) a ted davam Hipp. Ani u jednoho nemame zacpu (spis naopak 😀). Zustavame na mlicku, podle toho co jsme zacali davat v porodnici.
V porodce začínala na Nutrilonu Pro Futura, byly to takové předmíchané lahvičky o 70ml, už jen ohřát a podat. Jenže to stojí hrozných peněz 🙈 V krabici jich je 24ks a stojí to skoro 500... 🙈 To bych jí mohla dávat leda zezačátku, ale ne teď, když už jí takové velké dávky a ještě po dvou hodinách... 🙈
Takže zkusit buď Hipp nebo Bebu, co tak sleduju, Nutrilon taky dělá dost problémy...
@pavla555 Noooo jako kosmetiku pro mimča mají super :D :D Používám plínky i vlhčené ubrousky, a u nás pohodka 🙂 ... Tak jestli zkusit i mlíko... ? :D
@katkatomaskova no ja vzdy (no 2x 😂) jedu na mlicku co nam zacali davat v porodnici a jsme bez problemu a tak nemam duvod menit. Ale mela jsem i prikrmy z DM a dobry. Tak je to na Tobe 😀
@pavla555 No tak to by nás asi finančně pěkně pocuchalo :-/ koupila jsem Sunar, tak uvidím. Až dorazím to Hami, tak na něj půjdu
@katkatomaskova ja ho nekupovala, ale prave, ze rikaly maminy, ze je i financne dobry. A ted jsem se divala na DM e-shop a vyjde levneji (maji to tam rozpocitany u kazdeho mleka - cenu za 100g) A jestli myslite porodnici, ze maji namichana hotova mlicka, tak ja myslela ze zustavam u znacky 😀. Jinak vim, ze je to palka.
@pavla555 Jo takhle 🙂 No ten Nutrilon se taky docela haní... Někomu sedne a někomu ne, je to hrozně individuální. Já nakonec utekla od toho Hami, a nasadila jsem Sunar Premium. A zatím to vypadá, že to sedí 🙂 Malá tolik neblindí, i s tou stolicí nemá takovou dřinu. A chutná jí jak blázen 😂 Uvidím, ono trvá, než si to sedne, tak co bude dál
@pavla555 ja jsem cetla na diskuzi u hodne mamin,ze sice DM mliko je levnejsi ale zase tolik nezasytilo takze krmily casteji a vyslo to nakonec nastejno
@zelenaesmolda to mi zatim zadna mamka (co krmi DM) nerekla a vlastni zkusenost nemam.
@pavla555 ja taky ne,v porodnici davali nutrilon profutura tak jsem v nem pokracovala 🙂


@zelenaesmolda nic si z toho nedělej, prvního jsem taky nekojila a druhého-toho refluxového první 3 týdny. Potom jsem o MM přišla a nijak mě to netrápilo 🙂 Neboj, vše se za chvíli vrátí do normálu uvidíš... Mohu ti vyprávět co vše jsme si s malým užili, ale nebudu tě zatěžovat. Já si vlastně na druhém vyzkoušela svou trpělivost a ukázalo se že dokážu být trpělivá. Jo, a kup si do postýlky klínek ať se miminku hezky spí a má vždy hlavičku výš i v kočárku si hlavičku nastav. A pamatuj si jednu dobrou radu, nikdy "nemačkat" miminku bříško (viz. v textu nahoře) 🙂 Drž se 😘