Ako naučiť šteniatko hygiene?

liviad
12. dub 2013

Zdravim, mam doma par dni 8 tyzdnove steniatko- mix labradora. Steniatko som si vzala z utulku, resp. z docasky, kedze bolo vyhodene ako 3-tyzdnove a v utulku by asi neprezilo. Problem je, ze ho nemozem bravat von, kedze este len pred par dnami bolo ockovane a nema dostatocne protilatky. Doma mi cika a kaka kde chce, najlepsie v nejakom kute. Davam na nu pozor, stale mi beha okolo noh, ale este sa mi ani raz nepodarilo rychlo jej podlozit noviny alebo podlozku, naozaj je to u nej otazka par sekund. Zatial teda pouzivam podlozky, ale velky uspech nemaju, podarilo sa jej trafit sa asi 3 krat 😖 . Celkovo mam pocit, ze podlozky sa jej nepozdavaju, sedim s nou pri nej po zobudeni aj 20 minut, hrame sa a nic, ale akonahle ju pustim na par krokov od seba, uz mame mlacku. Stretol sa uz niekto s podobnym problemom? Ako ste ho riesili? Oplati sa ju capat po zadku, ked ju prichytim, alebo je to zbytocna trauma? Vopred dakujem za rady

kajalka
13. dub 2013

@liviad Je od tebe mooc hezký, že ses ujala opuštěné psí dušičky.
Ven s ním normálně choď, vyber místa, kam chodí míň psů. Předejdeš tím mnoha problémům. Jak ho jednou naučíš, že je v pořádku vyměšovat se doma, budeš mít pak problém ho to odnaučit. Většinou psi čůraj po probuzení, po jídle. Když se mu to venku podaří, hodně ho pochval, dej mu ňaminku. Když ho přistihneš při činu doma, řekni mu nazlobeně třebas "fuj je to". Pokud nepřistihneš, nedá se svítit, nemá smysl za to psa kárat.

evitaa
13. dub 2013

@liviad Jak chceš psa naučit hygieně, když s ním nechceš chodit ven? Já svoje psy vychovávala tak, jak doporučují zkušení chovatelé. Pes neudělá potřebu do svého pelíšku, tzn. že by měl mít uzavíratelný pelech, ve kterém je na noc. Ráno ho hned vzít ven a za vyčůrání chválit, popř. dát piškot. To platí i přes den - jakmile se probudil, nenechala jsem ho ani rozkoukat, vzala do náruče a šup ven. Předpokládala jsem, že když ho mám na ruce, nezačne čůrat a taky nezačal.

krimi
13. dub 2013

Urcite nevadi kdyz pujdes ven a pokud potkate psi u kterych vis ze jsou proockovane tak ani zde by kontakt nemel byt problem. Hlavne opravdu neuc na noviny nema to cenu jenbude zmatene ze pak zase nema curat na noviny ale ven. Proste jak pisou vyse co nejcasteji na chvilku ven. Po kazdem jidle,piti, hrani, spani 🙂za chvili vypozorujes co dela predtim nez se chysta curat. Cmucha toci se dokola atd, tak hned popadnout a vynest ven. Jinak trestat nema cenu, maximalne pak pro vykonani potreby zaleze nekam do kouta, protoze se bude bat.

lucifereeek
13. dub 2013

tak psa ze dne na den určitě nenaučíš čůrat na podložku, musí se to pořád zkoušet, ale mám pocit, že by bylo lepší jít s ním ven. Naši jsme naučili až po nějaké době, že se čůrá venku, pak se i naučila co znamená slovo čůrat - měli jsme jet někam autem, tak sem ji řekla, chceš se ještě vyčůrat? a ona dřepla a čůrala 🙂 takže zkoušet, zkoušet zkoušet, nic jiného nepomůže 🙂

cta
17. dub 2013

@liviad mala som tiež šteniatko po očkovani a nemyslím,že len kvôli tomu, že šteniatko sa očkovalo nechodiť s ním von. Šteňa sa potrebuje vonku vyšantiť spoznávať novy svet a nie ho držať doma zavreté. Keď ho naučiš doma čurať na noviny ako ho to potom chceš naučiť aby to robil vonku? Moja fenka bola tiež z útulku a bohužiaľ tiež to nezvládala. Chodila som s ňou von aj 10 krát za hodinu a určite nie trestať len kvôli tomu, že sa netrafilo psík bude traumatizovany a nebude chcieť robiť potrebu. Určite treba vziať von a keď urobi potrebu pekne vyhladať a pochváliť ake je šikovne skôr si to zapamätá. A taka otázka veterinár Ti povedal, že s ním nemáš chodiť von keď sa očkovalo? Psík si vytvára práve vonkajšiemu svetu imunitu ak ho budeš sržať doma v sterilite bude náchychlne na všetko čo je vonku tak šup pekne von 😉

liviad
autor
17. dub 2013

No uz chodime 3. den von a pekne sa uci, aj ked este stale si cvrkne aj doma..a hlavne kaka na jediny koberec, ale to je skor z trucu ked sa jej chvilu nevenujem.. Najprv mi zacne behat okolo noh, vrcat, kuse mi kotniky a priehlavky a ked ani na to nereagujem, vykaka sa na koberec a potom este pribehne za mnou a odvedie ma tam provokacne :-/

maky_s
23. únor 2015

Prosím o radu..máme doma od listopadu štěně..Bude mu pět měsíců a on nevydrží déle než tři hodiny..u nás to tedy vypadá tak, že když jsme doma, chodíme často ven a dobrý..málokdy nehoda, ale pokud by jsme se opozdili a šli až po čtyřech hodinách, většinou nevydrží..když jsme v práci a nebo přes noc, je tady spoušť..lítám s mopem a uklízim hovínka ☹ když ho přistihnu, pokárám ho..výsledek je, že když ještě čůrá, zdrhá a máme tady cestičku..počůra si klidně i pelech..

Uměl by mi někdo poradit, jak na něj???