Chov koz

nafuka
29. kvě 2017

Zajímalo by mě co potřebuje koza ke štěstí. Máme v ulici kozí rodinku a majitel se o ně asi moc dobře nestará. Pořád mečí asi hladem.

jirinka123
29. kvě 2017

mi máme doma kozlíka a před kastrací strašně mečel až hrůza jídlo a pití vše měl ale furt řval někdy i hodiny 😵😵😵 nejdříve jsme si říkali že mu je asi smutno ale až po kastraci byl klid

nafuka
autor
29. kvě 2017

@jirinka123 Soused tam má kozu s kozlem a dvě kůzlátka. Mečí to tam všechno skoro furt.

aronek
29. kvě 2017

@nafuka Ahoj, koza potřebuje společnost stejného druhu tu evidentně má. Dál seno, trávu, vodu, liz, jádro. Naše holky řvou, když slyší, že jdeme krmit. Sousedi nám je naučili, že jim skrz plot dávají mlsky, tak tam řvou, kdykoliv se hnou k našemu plotu 🙂

journals
29. kvě 2017

Taková koza potřebuje jen trávu a vodu. Proč mečí, těžko říct, ale nemusí to znamenat, že je nespokojená 🙂 Koza může mečet a hladem přitom vůbec nemusí trpět 😀 Jestli má trávy dost, tak hlady trpět nebude. Je to asi stejná otázka, jako proč mňauká kočka, proč si pes štěkne, proč kůň zařehtá...? 🙂

nafuka
autor
29. kvě 2017

@aronek soused odmítl seno, trávu tam mají krátkou a nic moc. Liz a jádro jsem tam neviděla. A prý nepotřebují podestýlku. Nevím co je to za druh, vypadají jak holandská, nejsem odborník. Sousedka jim chtěla dát tvrdý chleba, ale to nevím jestli je vhodné. Má je před barákem ani přístřešek tam nemají proti dešti, za barákem je ještě malá zahrádka holá bez trávy a přístřešek.

journals
29. kvě 2017

Tak... předně nekrmte cizí zvířata. Pokud jim něco chcete dát, poraďte se se sousedem. Seno není potřeba jim teď dávat, když je tráva, ani to jádro není vždy nutné.
My máme koně, často se najde nějaký rozmbrada (neříkám, že je to váš případ), kterému kůň na trávě přijde jako mrtvý, má pocit, že má trávy málo, moc na něj svítí sluníčko, prší na něj atd.
Nechala bych to na souseda, pokud kozy nejsou vyloženě vyhublé, tak jim nic neschází a soused to má pod kontrolou 😉

nafuka
autor
29. kvě 2017

@journals já jim utrhnu max.trávu za plotem, ale mám starou sousedku, takovou starostlivku. Já jsem jí říkala že s tím chlebem nevím.

journals
29. kvě 2017

@nafuka Chleba (tvrdý a neplesnivý!) je ok, ale žádný majitel nemá rád, když mu "cizí" lidi krmí jeho zvířata. Přikláněla bych se k tomu, se sousedem to nejdřív probrat. Ono je to strašně těžké, laik si může myslet, že se má zvíře strašně zle a pak to někde hlásí, ale má to třeba svůj důvod a po objasnění to může být všechno úplně jinak. Zajděte se se sousedkou zeptat, hoďte se sousedem řeč a uvidíte 😉

aronek
29. kvě 2017

@nafuka pokud se jim dá jádro, je hned pryč, liz může ležet kdekoliv, boudu by měly mít, ale třeba je tady má jen na pastvě a pak je pouští za barák. Taky to tak máme. Naše mají rády tvrdé pečivo, ale zvíře pokud na něj není zvyklé, může mít problémy. Známé málem umřel kozlík, protože mu nějací kolemjdoucí chtěli přilepšit a dali mu cukroví ☹

nafuka
autor
29. kvě 2017

@journals však jsem jí to rozmluvila. Já bych nikdy cizí zvíře nekrmila. Možná se pletu a nemají se tak zle.

journals
29. kvě 2017

@nafuka Já myslím, že ne. Pokud soused není úplný asociál a pitomec, tak nemá proč by zvířata týral, ne? Zkuste s ním na téma chov koz hodit řeč až ho třeba potkáte - jen tak, mezi řečí... Určitě to rád objasní a vysvětlí.
Zvířata komunikují mezi sebou, třeba na sebe jen normálně pořvávají. Naše koza taky mečela pořád, furt se jí něco "nelíbilo". Byla to taková ředitelka a pořád něco potřebovala komentovat 😀
Snad to nevidím moc optimisticky a nevymlouvám ti tu nic co by chtělo zásah, ale moje zkušenost je taková, že když si "cizí" člověk myslí, že se to zvíře v ohradě má zle, tak je to přesně naopak 🙂

aronek
29. kvě 2017

@nafuka
taky bych si s ním normálně promluvila. Já se třeba teď se sousedy domluvila, že pustíme zvířata na jejich pozemek ho vypást. Naše zvířata se nají a oni nebudou muset sekat. Je to o komunikaci.

nafuka
autor
29. kvě 2017

@journals on tam ještě nebydlí, ale jezdí tam. Asi netrpí, vyhuble nevypadají.