• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Crohnova nemoc. Jaké jsou příznaky, léčba, dieta?

9. března 2009 
Ahoj holky, mate nektera zkusenost?
Priznaky, lecba, dieta...
Muzu si to najit na netu, ale me zajimaji real zkusenosti.

A hlavne, je to dedicne???
9. bře 2009 v 10:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, moje kamarádka jí má. Pět let měla průjem - pořád a přišel na to až její gynekolog, když k němu přišla, že jí strašně bolí břicho. Měla to už ve vysokém stádiu, takže musela na operaci a kus střeva jí vzali. Pokud vím, neměla by smažená a mastná jídla. Teď má 2 roky po operaci a je v pohodě. Asi záleží na tom, kde přesně nemoc máš a v jakým stadiu..
9. bře 2009 v 10:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Cronova nemoc a těhotenství
Dobrý den,již 8.rokem se léčím s Cron.chorobou.Nemoc mám v remisi.užívám Azaprine a Pentasu.V současné době bych chtěla otěhotnět,ale mám strach jak bude těhot.probíhat a co všechno budu muset podstoupit za vyšetření.Moc děkuji a přeji hezký den.Gg

Odpověď odborníka
Samozřejmě i s touto chorobou děti mít můžete, ale bude se vždy jednat o rizikové těhotenství. Informujte o svém úmyslu svého gastroenterologa, možná se budou muset dávky nebo způsob podání některých léků upravit a budete častěji vyšetřovaná - přesný postup ale neznám, to se budete muset zeptat svého ošetřujícího. Ale pokud uvádíte , že onemocnění je v remisi, mělo by vše jít dobře.
9. bře 2009 v 11:00  •  1 dítě - čeká miminko, termín má v únoru 2014  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ještě jsem si vzpomněla, ta kamarádka se teď pokouší otěhotnět a jak psala Suki, mluvila o tom se svým lékařem a ten jí prášky upravil. A myslím, že choroba dědičná je
9. bře 2009 v 11:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj. nemám osobní zkušenosti, ale má ji matka mé švagrové a stejně tak její bratr - potvrzená dědičnost :frowning2: bratr se s tím nějak léčil v dětství, na operaci nedošlo, teď nebere žádné prášky ani nedrží diety a je v pohodě, nicméně to je asi jen otázka času, kdy nemoc propukne v plné síle. matka švagrové má po operci, kdy jí odvezli do nemocnice se 40kg váhy neschopnou pozřít jen sklenici vody, má odstraněnou půlku střeva. problém byl v tom, že se to nepodchytilo dřív a to čistě proto, že ona odmítala navštívit lékaře.
a ještě poznatek, manžel má příbuzné v anglii, tam je to údajně daleko více rozšírená nemoc jak u nás, žít se s tím prý dá normálně, pokud člověk dodržuje pravidla (nepřecpávat se ničím mastných, smaženým apod.).
9. bře 2009 v 11:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dědičnost

Rodiče, sourozenci či děti pacientů s Crohnovou chorobou vykazují 3 až 20 krát vyšší náchylnost. Studie provedené na dvojčatech odhalují přítomnost shodného nálezu vyšší než 55 %

Vlivy prostředí

Řada vlivů spojených s životním prostředím a životním stylem může také zvyšovat riziko onemocnění Crohnovou chorobou. Mimo jiné lze jmenovat:

* strava složená z velkého množství tučných, či předupravených jídel může zvyšovat riziko onemocnění
* kouření
* hormonální antikoncepce
9. bře 2009 v 11:57  •  1 dítě - čeká miminko, termín má v únoru 2014  • Odpověz  •  To se mi líbí
J.a.n.u.s. - cronova choroba čeho? Může být kdekoliv v trávicím traktu. Nejčastěji bývá ve střevech.

Manžel i jeho sestra ji maji.
Dědičné to je, ale většinou až "obgenerace" (doufejme).

Příznaky: Únava, bolest břicha, průjmy...
Léčba: Užívání léků (trvale, téměř celý život na lécích), operace,
Dieta: spíše upravený jídelníček, málo tučného, uzenin, nekouřit, málo alkoholu... Každý "cronař" sám zjistí, co může a co mu dělá bolesti. Lékař většinou doporučí jídelníček, ale pacient některé věci snese, tak se nemusí tolik upejpat, na jiné jídlo si musí dávat pozor.
Ženy nesmí hormonální antikoncepci v pilulkách.
9. bře 2009 ve 12:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ještě jsem chtěla dodat - lékař ujišťuje, že čím je pacient starší, tím nemoc pomalu ustupuje, nedá se většinou vyléčit, ale stabilizuje se.
9. bře 2009 ve 12:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
Léky, které bere manžel: Questran - bere se každé ráno před snídaní, zabraňuje častému chození na velkou. Dále Imuran - 2 tbl. denně a Pentasa 6 tbl. denně.
9. bře 2009 ve 12:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Cool, holky diky...takze se to da ukocirovat...neumira se na to hned....dobra zprava :dizzy_face:
9. bře 2009 v 16:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj Jani, já mám Crohnovu nemoc, jestli tě to potěší, tak jsem celkem ok, i když beru léky, a těhotenství bylo vlastně bez problémů i s dvojčaty (že to nakonec dopadlo blbě je otázka něčeho jiného). Dědičné to ovšem není, jak tu někdo psal, je to spíš tak, že se dědí ta náchylnost k nemoci (ale to je i u spousty dalších nemocí). Hormonální antiko se taky může...

je to tak, že pokud tu nemoc máš jakž takž v normě a ne v akutní fázi, což má většina lidí, můžeš úplně normálně fungovat, jen si dávat pozor na jídlo apod...

Jeslti chceš nějaké podrobnosti, napiš do IP :slight_smile:
9. bře 2009 v 17:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek