• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Dětství v 70-80 tých letech. Na co rádi vzpomínáte?

9. června 2011 
joj, vcera som bola hore do pol 2-ej, dnes uz nemozem...
ked som zistila, ze ste za den popisali 10 stran...

Ja som si este spomenula na tie cipkovane mašle do vlasov, z tych krajok, co sa davali na regaly v kuchyni...
A sestra astmaticka, doma inhalovala Vincentku z takych plastovych flias, to boli asi jedine plastove...

A ked som prvykrat bola s mamkou vo Viedni, po revolucii, a tam sme boli na Mariahilferstrasse a potom v nejakom Shopping City,
ked som videla Barbie-karavan, tak som sa zrevala, ze chcem, a to som bola siedmacka... :grinning:

Este si spominam ako sme vzdy prvy den v skole museli robit okraje do zositov,...A jak som neznasala pisat Citatelsky dennik - dnes to decka vsetko orafu z internetu...ani citat nemusia...

A s kamoskou na strednej sme si kupovali knizky Lovestory...

A pamatate si na taky maly bicyklik oranzovy, s pomocnymi kolieskami a vzadu taka uzatvaratelna skrinka,ci co to bolo na kluce, sroubovaky...so spätnymi zrkadielkami, s nalepkou zajka?

Tiez si spominam ako sme so sesternicou hravali begminton do noci, dokonca pod neonkou...

A aj na indianske stany, sme si robili z kobercov-takych behunov...a sme sa tam hrali v lete so sestrou...
A nafukovacky v lete...

Fakt sme mali super detstvo, taka nostalgia ma chyta. Jedine co som neznasala boli tie funkcie ako pionierka, ze "skupinova rada" a "kronikar"...
A sutaze "Co vies o ZSSR"- este dodnes mam doma ceny...aj za Puskinov pamatnik..

Krokodil Geňa sme spievali na ruštine...(ja igraju na garmoške...)
14. led 2009 ve 23:40  • Odpověz  • To se mi líbí
tina ešte jedna pesnička bud vsigda budet solnce :grinning: :grinning: :grinning: inak časopis ogoňok :grinning:
14. led 2009 ve 23:46  • Odpověz  • To se mi líbí
Jo holky, dozor na chodbách, lepení a gumování knih... to si živě pamatuju.... :grinning: A co Puškinův památník....a povinná ruština, ještě si pamatujete azbuku? Mažu spát, manža už zalezl a čeká na mě:slight_smile: broubrou...
14. led 2009 ve 23:49  • Odpověz  • To se mi líbí
Hej, a este som odoberala casopis Kalabok, co sa tam vystrihovali take modre priesvitne LP platne...
15. led 2009 v 00:40  • Odpověz  • To se mi líbí
Presne ten Kalabok som odoberala aj ja.
A co sa tyka azbuky,tak ked vidim nieco po rusky pisane,tak to viem precitat,ale napisat by to uz bolo horsie.

A pamatate na detsku relaciu Podte s nami,ale najskor este s Danculom a potom s Jankom Hraskom?
To byvalo este pred Kukom.
15. led 2009 v 07:18  • Odpověz  • To se mi líbí
Neviem ci to tu uz niekto pisal lebo nestiham vsetko citat, casopis Kamarat vo mne nechal hlboke spomienky :wink: A dopisovanie s ruskymi kamaratmi... :grinning:
15. led 2009 v 07:25  • Odpověz  • To se mi líbí
AHOJTE! no jasne ja som si pisala az s chalanom z novosibirska ,jeho mama si pisala este s mojou a dokonca 1974 bola ona u nas :slight_smile: .inak teraz trosku ine spomienky-pamatate na strach z dalsej vojny ako nas strasili reganom,alebo neskor tragedia v cernobile-ziadne poriadne info -len jedna babka povedala :frowning2:
15. led 2009 v 07:28  • Odpověz  • To se mi líbí
Na to strasenie pamatam i cernobil,bola som asi siedmacka ci osmacka.A pamatate,ked umrel Breznev?
Nas vtedy na zs nahnali do telocvicne a drzali sme minutu ticha.

A este pamatate,ked sme na vytvarnej mali kreslit ako si predstavujeme rok 2000?
A vsetci kreslil vesmir a irakety a robotov.....
15. led 2009 v 07:54  • Odpověz  • To se mi líbí
miri no jasne a ponom im zomreli dalsi dvaja tak dali mladeho gorbacova-a ten rok 2000 ako sme sa tesili a uz je tu 2012.inak tie roboty a martania sa niak nesplnili no zasa prisli pocitace mobili mp3-4 a rozne ine... :grinning: a aj velryby a slony prezili :grinning: :grinning:
15. led 2009 v 07:59  • Odpověz  • To se mi líbí
Jedna pani učiteľka zo škôlky spomínala: " Keď zomrel Brežnev, v tom období bola hitom pesnička od Mira Žbirku Biely kvet. A jedno malé dievčatko v škôlke si zaspievalo: biééély kvéét, zomrel brežnev, úúž ho niéét.....No a rodičia boli v strane..."
tak si viete predstaviť aký to bol prúser :sweat_smile: :grinning:
15. led 2009 v 08:16  • Odpověz  • To se mi líbí
no to si viem predstavit,ja si na nieco take napamatam ale zas napriklad som nemohla byt prijata na vyberovu skolu lebo sme chodili do kostola-vtedy ma to sralo no dnes som rada ze robim co robim a aj skola kam som chodila bola suprova.
15. led 2009 v 08:27  • Odpověz  • To se mi líbí
Taky si pamatuju, že mi bylo asi deset a vozila jsem děti ze sousedství v kočárku třeba celý odpoledne- bylo to normální, dělalo se to tak. Nedokážu si představit, že bych 10ti letý holčičce svěřila
15. led 2009 v 08:33  • Odpověz  • To se mi líbí
supina tak na to vožení dětí mám taky krásné vzpomínky,dokonce jsem vozila jedné mámině známé dvojčata a to bylo něco,byla jsem u toho strašně důležitá :grinning:
15. led 2009 v 08:39  • Odpověz  • To se mi líbí
A jak dřív bylo zvykem, že třeba desetiletý holčičky hlídaly sousedovic děti - nedokážu si představit, že bych tak malýmu dítězi svěřila to svoje.. :unamused:
15. led 2009 v 08:52  • Odpověz  • To se mi líbí
ahoj, já taky vozila sousedce holčičku, asi v 10letech
15. led 2009 v 09:01  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
tina- Tak okraje do sešitu a čtenářský deník se dělá na naší škole i dneska.A číst se to musí,protože učitelka děckám pak dává otázky,aby se přesvědčila,že to četli.
15. led 2009 v 09:01  • Odpověz  • To se mi líbí
elise - no jo, to je solněčnyj krug, něba vakrug, éto risunok malčiški.... :grinning:
taky azbuku přečtu, ale mluvit už by bylo horší :grinning: ale hodně mě ve škole ruština bavila, i anglina :slight_smile:

a s těmi kočárky - jak stály vždycky vyrovnané před obchodem...a nikdo je neukradl :slight_smile:
15. led 2009 v 09:02  • Odpověz  • To se mi líbí
okraje uz nerobime-mame okrajove zozity a napriklad na zakladke si zosity objednaju a okrem info v danom predmete napr ang-slovicka,matika -vzorce su tam info o ivanke,slovensku a europe :grinning: ,citatelsky ale zasa nema ani jeden syn
15. led 2009 v 09:03  • Odpověz  • To se mi líbí
mě vždycky babička říkala, že nesmím to miminiko vyndavat z kočárku a já to jednou udělala a ten pocit :grinning: jako opravdová maminka, doteď si to pamatuju :slight_smile:
15. led 2009 v 09:06  • Odpověz  • To se mi líbí
ja som 5 rocna usla zo skolky viete si predstavit zeby vase dieta uslo-ja by som zabila ucitelku
15. led 2009 v 09:08  • Odpověz  • To se mi líbí
vtedy bola taka bezpecnejsia doba, my sme byvali v panelaku na 9 poschodi a mama v pohode nechala sestru spat v kociku pred vchodom a sla hore, a ked sa segra zobudila a zacala revat, sla pre nu....Moj muz vravi, ze on aj do skolky chodil sam :confused: v piatich rokoch :confused: :sweat_smile:

doteraz spominame, ako moja starka sla na nakup aj so mnou v kociku, vratila sa s nakupom a mna zabudla s kocikom pred potravinami.....mama pre mna bezala a ja som si spokojne spinkala :slight_smile: :grinning:

Ja som ako 4rocna chodila sama von za panelak na pieskovisko :astonished:
15. led 2009 v 09:09  • Odpověz  • To se mi líbí
dopravné ihriská a vodičák na bycikel :wink:
15. led 2009 v 09:15  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
My jsme se školou chodili sbírat jitrocel na louku a taky podběl.Dávalo se to pak do lékáren.Taky jsme měli ve škole záhonky a když byly pěstitelky,tak jsme sadili,okopávali,zalévali.Sotěžili jsme mezi sebou,kdo bude mít větší úrodu.Pak když to vyrostlo,tak jsme to postupně v košíku nosili do školní kuchyně a vařili z toho polívky.
15. led 2009 v 09:20  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
elise- my měli dokonce Průkaz chodce :grinning: Byla tam i fotka.
15. led 2009 v 09:22  • Odpověz  • To se mi líbí
skuli :grinning: :grinning:
skuli, aj my sme zbierali a este sme susili supky z pomarancov, neviem naco....ale zbieralo sa to :sweat_smile:
Ahojky, já byla notorický útěkář ze školky...bylo mi asi něco kolem 4 let. Naštěstí jsme bydleli naproti školce, takže máma už mě vždy viděla jak valím domů a "soušky" nic netušily. Vždy mě šla vrátit, chodila odpoledne do práce a já ve školce nechtěla spát....Prý jsem byla vynalézavé mrně na útěky :grinning: :grinning: :grinning: Jo jo serii úmrti Brežněv, Andropov a Černěnko si pamatuju...sice jsem byla na prvním stupni ZŚ a bylo mi to šumák, ovšem tahle serie mi utkvěla v paměti, protože jsme si s děckama říkaly, proč ti rusáci volí za prezidenty furt ty dědky marodný nad hrobem, furt předělávat nástěnky koho to bavilo.... a nezvolí někoho zdravého a mladého a schopného....a přišel Gorbačov....
15. led 2009 v 09:23  • Odpověz  • To se mi líbí
a pamätáte si ŠPD=špecifická príprava dievčat...varenie,šitie,... :grinning:
aj šípky a slimákov sme zbierali :slight_smile:
15. led 2009 v 09:25  • Odpověz  • To se mi líbí
taky jste na 1. máje museli kreslit při výtvarce vojáky v tankách a šeříky? :grinning:
15. led 2009 v 09:26  • Odpověz  • To se mi líbí
my sme sa deň pred 1.májom neučili,normálne sme nacvičovali ako budeme manifestovať,nakázali nám ako máme držať mávatká a aké heslá mame vykrikovať :grinning: :grinning: :grinning:
15. led 2009 v 09:34  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek