icon

Dítě v bytě 2+kk nebo menším. Jak to jde?

avatar
anka.
13. únor 2008

Ahoj holky, žijete někdo v takovém (nebo menším bytě) a jak to jde? Teším se na vaše tipy...

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 76 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Byty 2+kk nebo menší běžně stačí pro jedno dítě do přibližně 3 let, pokud rodiče využijí ložnici i jako dětský spací kout a přizpůsobí úložné prostory.
  • Úsporná řešení zahrnují sklopné lůžko nebo postel „ku stropu“, vestavěné skříně a přeuspořádání místností (zrušení obýváku, přesun kuchyně, patro na spaní).
  • Praktické provozní volby zahrnují ukládání kočárku ve sklepě, v kočárkárně nebo na chodbě (s rizikem krádeže), využití skladů a podpostelního úložného prostoru a podání žádosti o větší obecní byt.


Nejčastější otázky

Q: Jak vyřešit spaní rodičů a dítěte v bytě 2+kk?
A: Dítě spí s rodiči v ložnici do cca 2–3 let, alternativně rodiče přespávají na rozkládací gauči v obýváku, nebo se použije sklopné lůžko či postel na trámech/„postel ku stropu“ pro šetření místa.

Q: Kde bezpečně ukládat kočárek v malém bytě?
A: Možnosti jsou sklep, kočárkárna nebo chodba bytu; nechat kočárek před bytem se v diskusi označilo jako rizikové kvůli možné krádeži.

Q: Jak získat více úložného prostoru v malém bytě?
A: Doporučují se vestavěné skříně v chodbě, police ve skladě, úložné šuplíky pod postelí a řešení typu „postele nad vestavěnými skříněmi se schody“ popsané jako osvědčené na Modré střeše.

Q: Kdy je vhodné hledat větší byt nebo změnit dispozici?
A: Většina diskutujících uváděla, že problém nastává kolem 3–4 let dítěte nebo při druhém/třetím dítěti; konkrétně bylo zmíněno, že při třetím dítěti už bývá byt těsný.

Q: Jaké konkrétní postele nebo řešení koupit pro malý byt?
A: Uváděná řešení zahrnují sklopné lůžko se sedačkou, rozkládací sedačku, postele s lamelovým roštem a modely inzerované na matrace-cz.cz (např. postele Ital Roma jako inspirace).

Q: Jak vytvořit dětský hrací kout v omezeném prostoru?
A: Doporučují se oddělené kouty v obýváku a ložnici, dočasné odstranění velkých sedaček pro volný hrací prostor a přepažení prostoru vysokými skříněmi pro vznik pokojíčku.

Závěry z diskuze

Shoda

  • 2+kk obvykle postačí pro jedno dítě na několik let, pokud se efektivně využijí úložné prostory a přizpůsobí dispozice.
  • Dítě do cca 2–3 let často pokoj nepotřebuje a může spát s rodiči.
  • Úložné prostory jsou klíčovým problémem v malých bytech.


Sporné názory

  • Někteří považují 2+kk za zcela dostačující i dlouhodobě, zatímco jiní tvrdí, že v 46 m2 nebo garsonce je „des“ a není možné to dlouhodobě zvládat.
  • Někteří doporučují uchovávat kočárek ve sklepě/kočárkárně, jiní zmiňují možnost (a riziko) nechat kočárek před bytem či na společné chodbě.


Otevřené otázky

  • Kdy přesně dítě potřebuje vlastní pokoj pro optimální vývoj a soukromí?
  • Jak legislativně a prakticky zajistit bezpečné úložiště kočárku na společných chodbách v panelových domech?


Zmíněné značky a firmy

Modrá střecha, matrace-cz.cz, Sportka

Zmíněné produkty a metody

sklopné lůžko, rozkládací gauč/rozkládací sedačka, postel ku stropu/postel na trámech, postele Ital Roma, lamelový rošt, vestavěné skříně, velká vstavaná skříň, sušák na prádlo v obýváku, skládací golfky (golfový kočárek), kočárkárna, úložné šuplíky pod postelí, police ve skladě, přepažení místnosti skříněmi

Místa a osoby

Praha

Strana
z3
avatar
nikka.vo
13. únor 2008

jo a třeba do obýváku bych se stěhovat jednou nechtěla, až by potřeboval svůj pokoj 😖 ... sedačka je hned dorasená, nehledě na to, že nemáš ,,zázemí,, a prostě celkově -pořád zandavat a vyndavat peřiny, povlíkat prostěradlo ... No nevim 😕

avatar
rova
13. únor 2008

Žijeme v bytě 2 + kk a nevidím žádný problém. Nezdá se mi, že by byty 2 + kk nebyli vhodné pro rodiče s 2 dětmi, naopak mi přijdou docela ideální. Samozřejmě jeden pokoj navíc by se hodil 😀, ale stejně by se využíval až bude větší. Malá spí s náma v posteli, dětský koutek má jeden v pokojíčku, druhý v obýváku, takže by zatím přebýval 🙂
Přítelova sestra žila několik let v jednom jediném pokoji (na vaření i spaní) s přítelem a 3 dětma..to byl teprve masakr 😕

avatar
andrysek2
13. únor 2008

no my prave tez tak bydlime vlastne jeden pokoj a vedle kuchyn a mala predsinka a mame tri detii a da se v pohodee 😀

avatar
atreides
13. únor 2008

nikka: taky se nechci vzdát ložnice ze stejného důvodu, tak raději budeme rušit obyvák a jeho úlohy částečně přebere kuchyň

avatar
nikka.vo
13. únor 2008

rova, fakt je to o člověku ... někomu to přijde nemyslitelný, někomu to tak strašně moc nevadí, ale rád by do většího a další v tom nevidí jedinou chybu.

avatar
rova
13. únor 2008

Omlouvám se, myslela jsem pro rodiče s jedním dítkem - pro 2 už jsou horší 😉

avatar
apricots
13. únor 2008

jej, my momentálně žijeme v garsoniéře a taky to jde🙂ale rekonstruujem domek, takže to je jen provizorium, tak asi je to taky o něčem jiném, když víš, že bude líp...ale sme tam už rok a rok tam asi ještě budem....

avatar
artuse
13. únor 2008

ahoj holky 🙂

tak my bydlíme v 1+1, pokoj + kuchyň, + je k tomu teda ještě maličký kamrlík, kam se vleze jen gauč a různé krámy 😅 je to takový studentský byteček, je to v podnájmu v rodinném domě, takže alespoň kočár můžeme nechat v pohodě na chodbě před bytem...ale místa je tu teda děsně málo, návštěvy sedí zásadně v kuchyni 😒 není tu pořádná linka, malé nemám skoro kam dát hrací deku a to nemluvím o tom až bude lozit 🤐 ale už stavíme baráček a stěhovat bysme se měli o prázdninách 🙂
takže 2+kk s malým dítětem se dá, ale později by to chtělo větší, já osobně mám ráda, když má každý svoje zázemí - tj. ložnice zvlášť, dětský pokoj zvlášť, obývák zvlášť 🙂

avatar
rova
13. únor 2008

andrysek: No jo, ale oni neměli žádnou předsinku, ani kuchyň. Oni měli opravdu jednu jedinou místnost jako kuchyň, obývák, ložnici.

nikka.vo: Jasný, neříkám, že mít větší byt by nebylo fajn. Ale kolikrát žijou lidé v menším a nevadí jim to. 😉

avatar
atreides
13. únor 2008

jj buďme ráda, že jsme tam aspoň samy a ne s rodiči 😝

avatar
katalines
13. únor 2008

My máme taky 2+kk a žít se tak dá. stačí si to šikovně vyřešit a přizpůsobit 😉

avatar
janeyzelvicka
13. únor 2008

atreides mluvíš mi z duše 😀

avatar
sylvar
13. únor 2008

my tak bydlíme skoro 9 měsíců a jde to, to máme ještě perskýho kocoura 😵

avatar
julie123
13. únor 2008

No ono je na jednu strasnu pekne rikat, ze nekdo "by nemohl bydlet jen ve 2kk", ale vec druha jsou finance..
My budem v Praze radi za 2kk a uprimne radsi se uskromnime a zaplatime o milion min 🙂
Ale bydlet nekde na vesnici, bylo by to nadherne mit treba 4kk, aby deti meli kazdy svuj pokojicek, my loznici atd..treba jednou
😉 🙂

avatar
katalines
13. únor 2008

jojo, tak jasně, že by bylo krásný mít velký byt nebo baráček, ale zase takhle sme všichni pohromadě a nemusíme se hledat 😀

avatar
sylvar
13. únor 2008

my bydlíme kousíček za Prahou a 2kk splácíme a levné moc nebylo a počítáme, že si tu v místě pořídíme, až doplatíme stávající byt, větší.tipuju že bude stačit 3kk, i tak to bude 3,5 mega 😝

avatar
kristi
13. únor 2008

jo to je taky pravda. - jedna mistnost = - 1 mega

avatar
beranek
13. únor 2008

Ahoj, my bydlíme v 2+1 v pátém poschodí bez výtahu, vše nosíme ručně a jde to 😉

avatar
sylvar
13. únor 2008

ono co jiného zbýva 😔

avatar
beranek
13. únor 2008

máme sice 63m, ale budeme během tohoto roku zkoušet nějak řešit naše bydlení 🙂

avatar
beranek
13. únor 2008

Jinak musím říct, že začínám mít pocit, že náš byt se stává jednou velkou hernou a my dospělí v něm už na kouscích přebýváme 😀

avatar
andrysek2
13. únor 2008

rova tak to je blby teda tak to ja mam palacc 😀 😀

avatar
sylvar
13. únor 2008

beranek, my máme hračky též všude, ale stále je skládám 😎 v březnu malou necháme v ložnici, odstraníme postel,koupíme tam sedačku a malá bude mít pokojík, my budem v obýváko-kuchyni 😀 už se těším, 2 riky to vydržíme,pak budem řešit hypo na 30let 😝 teda až půjdu na plný úvazek do práce.zatím jsem tam jen na pár hodinek

avatar
rova
13. únor 2008

andrysek2: Dala jim to sociálka..po několika letech jim nechali ještě druhej pokoj - přes chodbu, dřív se v té místnosti volilo. Ale teď je to o dost lepší..když je teda někdo nenáročnej a zvyklej na různé věci 😅

avatar
ene
13. únor 2008

Mame 2+1, asi 50 metru, jedno dite, tri fretky 😀 a kocar v predsini. Docela jste me privedly na super napad, ze kdybychom tu preci jenom zkejsli vic nez tri roky, nemusime se nutne stehovat do obyvaku na gauc, pouze prebudujeme loznici na detsky pokoj se stenou se sklopnou posteli pro nas 🙂

avatar
suki
13. únor 2008

My jsme si koupili byt 2+KK 50m s krásným velkým balkonem a rovnou z toho malého pokoje uděláme malé pokojíček a my budeme ve velkém obýváku s KK.Jsme zvyklý bydlet v malém a většinu času stejně trávíme v jedné místnosti. Zatím nám to bude muset stačit, aspoň se neodcizíme 😀 a až bude více dětí zase to budeme muset pořešit, ale teď už se tam moc těším a myslím, že když to rovnou přízpůsobíme naší situaci bude to pro nás krásný byt 🙂 a hlavně bude náš 😵

avatar
suki
15. únor 2008

Holky zajímalo by mě jak máte bytečky zařízené a vymalované? My to teď aktuálně řešíme a tak bych chtěla vědět, co je nejpraktičtější, jak vyřešit spaní, když není ložnice a prostě nějaké praktické rady. Děkuju 🙂

avatar
aponchie
15. únor 2008

zkus modrou strechu

avatar
mikca
15. únor 2008

suki my máme sklopné lůžko..nechtěli jsme spát na rozkládacím gauči nkde při zemi, takle máme regulérní postele s lamelovým roštem..jediná navýhoda je že se musí večer zokládat, ale to by se sedačka musela taky..přes den je to sedačlka v noci postel..a děti mají svůj pokoj 🙂

avatar
suki
15. únor 2008

aponchie ? ?

😕 😕

mikca a jak to vypadá, že je to i sedačka i postel?

Strana
z3