Doktorát na materskej. Ako to znášali detičky?

susik77
31. led 2008

Ahojte, uvazujem, ze by som si isla robit na materskej maly doktorat-asi 1 rok.Ale bojim sa, ako to bude vplyvat na malu.Byv.kolegyna mi hovorila, ze jej syn sa kvoli tomu zacal zajakavat 😒
Bol frustrovany, ze na neho nemala cas...Studovali ste niekto na MD?Ako to znasali deticky?

zlatuskaz
20. kvě 2010

ahojte, chcem sa pridať...dala som si prihlášku na rigorózku, ale moju tému predseda komisie v môj neprospech pozmenil 😠 a teraz sa mi do toho akosi nechce,lebo moja predstava konkrétnej práce s deťmi sa zmenila na úbohé papierovanie! Zaujímam sa o prácu s deťmi s poruchami učenia a reformnú pedagogiku, ale dostala som tému :Výskyt detí s poruchami učenia na 1.stupni ZŠ v Trnavskom kraji. Ak ste niektorá niečo riešila, prosím, o pomoc. Chystám sa zostavovať dotazník a rozposielať do 148 škôl!!!

kamilka48
12. čer 2010

Ahojte dievcata, chcela by som sa vas spytat, ci si mozem urobit maly doktorat Phdr. na nejakej inej skole, ak mam ukoncenu technicku univerzitu v KE s titulom Ing. 🙂 dakujem

luciferova
12. čer 2010

da sa to cele zvladnut s cca rocnym (v case ukoncenia dvojrocnym) dietatom? Zvazujem prihlasku na phdr.

ianitka
13. čer 2010

@kamilka48 - myslim , ze nie - aspon teda, co viem rigorozne konanie (PhDr., RNDr.) je urcenie absolventom magisterskeho studia 😒

luciferova
13. čer 2010

@ianitka
@kamilka48
aj PaedDr.

ianitka
13. čer 2010

@luciferova na to som pozabudla 😎

heleniatko
14. čer 2010

ING si asi ani nepotrebuju robit rigorozne skusky, lebo v nasej spolocnosti ma titul Ing. este stale vacsiu vaznost nez titul Mgr., hoci neopodstatnene.

cuchre
9. srp 2010

prosim vas, robi niekto externe PhD? kolko ej cca rocny poplatok? dakujem

btw riga sa da urobit aj doma, po nociach, uplne v poho, v aprili som zlozila skusku 🙂

adrioska
9. srp 2010

@cuchre to si asi musis pozriet na konkretnej skole, prip. napisat na konkretnej skole na studijne oddelenie. Nie som si ista, ale zda sa mi, ze co som ja pozerala, tak to vychadzalo na 1000 eur rocne. Aj preto som od toho upustila...do kelu, ked nemas prachy, nemozes ani studovat... ☹ 😔

dijefcatko
9. srp 2010

@cuchre u nas na UMB je to 200 eur, takže celkom v pohode 🙂
@luciferova to urcite zmaknes, PhDr. je už dnes takmer formalita. zrejme preto, že to nemá žiadnu vážnosť a pokiaľ nepočítam malomeštiacky pohľad na tento titul, ktorý sa ešte nosí, ani žiadny význam. Teda jeden význam to má. Aspoň nebudeš "iba" Mgr., to má dnes bohužiaľ už každý...

cuchre
9. srp 2010

no, tych 200 by slo, len nie vsade otvaraju moj odbor, sme len na 5 fakultach na slovensku :( na som mala interne,ale nedokoncila som, tak ma to stale zerie,ako osobne zlyhanie,tak poskulujem po externom.....

luciferova
11. srp 2010

@dijefcatko ty studujes na UMB? na akej fakulte? ja poskulujem po FHV, tam som studovala 5 rokov 🙂 mas pravdu, nejaky vyznamny rozdiel v tom nie je, ale tak ci tak ako ucitelka potrebujem kvalifikacnu skusku a aspon by som mala viac jak len papier 🙂

dijefcatko
11. srp 2010

@luciferova ja ucim na UMB, presne na FHV. PhDr. som spravila pred dvomi rokmi, bolo to v pohode. Tie kvalifikacne skusky vam ucitelom vobec nezavidim 😒 na druhej strane, my musime robit tieto tituly, inak vyhadzov. Takze pracovne zmluvy mame tak na rok, max. na tri. Ale to je o inom... Myslis, ze PhDr. by ti nahradilo kvalifikacnu skusku? Lebo my musime pripravovat tieto kurzy pre ucitelov, hoci z toho nic nemame, ale predsa musime. Ak by PhDr. nahradilo kvalifikacnu skusku, naco by sa tieto vobec robili? Cely system je dopleteny...

luciferova
11. srp 2010

Ja ti nevim, ale mam taky dojem. Skusim to prezistit 😉 na akej katedre ucis? Mozes aj cez ip. Tieznezavidim tu pracu...

sorciera24
26. srp 2011

ahojte, otvaram opat tuto temu, robi niekto momentalne rigorozne konanie (teda maly doktorat).....ako sa bude brat konk. u ucitelov, v novom zakone som sa docitala, ze zan dostanes 60kreditov, ale len teraz som nastupila do prace po MD a popravde som z toho blbec 😅 takze ak niekto momenalne robite maly doktorat, tak sa ozvite, chcela by som nejake info 😉

cuchre
27. srp 2011

@sorciera24 nijako :(

Vykonanie rigoroznej skusky sa uznava ako prva atestacia ak bola skuska vykonana do 31.10.2009 a zaroven mal zamestnanec do tohto terminu 5 rokov pedagogickej praxe.
na atestacne vzdelavanie musis mat 30 kreditov a potom sa prihlasit na atestacne vzdelavanie. takze 0 sanca na zvysenie platu v dohladnej dobe.
mna dali tiez do 10 platovej, mam len 2roky a 5 mesiacov praxe.....do 11 asi len po kvalifikacnej.

sorciera24
27. srp 2011

@cuchre kukni sem novy zakon:
http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentH...
preto sa pytam....podla toho, tam uz o ziadnu atestaciu nejde od noveho roka, ale priamo ziskas 60kreditov, ci ako to je?....prosim pozri na ten zakon

sorciera24
27. srp 2011

@cuchre
㤠61a

Prechodné ustanovenie

k úpravám účinným od 1. januára 2012

(1) Činnosť uvádzajúceho pedagogického zamestnanca alebo uvádzajúceho odborného zamestnanca môže do 31. decembra 2016 vykonávať aj samostatný pedagogický zamestnanec, ktorý má minimálne päť rokov pedagogickej činnosti v príslušnej kategórii alebo podkategórii pedagogického zamestnanca alebo samostatný odborný zamestnanec, ktorý má minimálne päť rokov odbornej činnosti v príslušnej kategórii odborného zamestnanca.

(2) Odborný zamestnanec, ktorý ku dňu 31. októbra 2009 získal minimálne päť rokov odbornej praxe a vykonal rigoróznu skúšku vo svojom alebo príbuznom odbore sa od 1. januára 2012 považuje za odborného zamestnanca s prvou atestáciou.

(3) Odborný zamestnanec, ktorý do 31. decembra 2011 získal minimálne päť rokov odbornej praxe a vykonal rigoróznu skúšku môže požiadať o vykonanie prvej atestácie najneskôr do 31. decembra 2012.

(4) Pedagogický zamestnanec, ktorý do 31. decembra 2011 získal minimálne päť rokov pedagogickej činnosti a vykonal rigoróznu skúšku môže požiadať o vykonanie prvej atestácie najneskôr do 31. decembra 2012.

(5) Pedagogický zamestnanec, ktorý do 31. decembra 2011 získal minimálne päť rokov pedagogickej činnosti a absolvoval rozširujúce štúdium podľa predpisov platných do 31. októbra 2009, môže požiadať o vykonanie prvej atestácie najneskôr do 31. decembra 2012.

(6) Odborný zamestnanec, ktorý do 31. decembra 2011 získal minimálne päť rokov odbornej praxe a vykonal štátnu jazykovú skúšku z cudzieho jazyka môže požiadať o vykonanie prvej atestácie najneskôr do 31. decembra 2012.

(7) Pedagogický zamestnanec, ktorý do 31. decembra 2011 získal minimálne päť rokov pedagogickej činnosti a vykonal štátnu jazykovú skúšku z cudzieho jazyka môže požiadať o vykonanie prvej atestácie najneskôr do 31. decembra 2012.

(8) Programy kontinuálneho vzdelávania na doplnenie kvalifikačných predpokladov, ktorými sú programy na doplnenie si pedagogickej spôsobilosti, na doplnenie si špeciálnopedagogickej spôsobilosti a programy na doplnenie ďalšieho študijného odboru alebo aprobačného predmetu akreditované pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona a vykonávané organizáciami zriadenými ministerstvom na zabezpečenie a plnenie úloh v oblasti kontinuálneho vzdelávania pre pedagogických zamestnancov s úplným stredným vzdelaním alebo vyšším odborným vzdelaním sa uskutočňujú a ukončujú až do doby ukončenia platnosti rozhodnutia o akreditácii, najdlhšie však do 31. decembra 2016, podľa doterajších predpisov.

(9) Špecializačné inovačné vzdelávanie podľa doterajších predpisov na obnovovanie a zdokonaľovanie profesijných kompetencií na výkon špecializovaných činností sa uskutočňuje a ukončuje až do doby ukončenia platnosti rozhodnutia o akreditácii, najdlhšie však do 31. decembra 2016, podľa doterajších predpisov.

(10) Od 1. januára 2012 za absolvovanie rozširujúceho štúdia podľa § 8a alebo za vykonanie rigoróznej skúšky alebo za vykonanie štátnej jazykovej skúšky z cudzieho jazyka získa pedagogický zamestnanec, ktorý má minimálne tri roky pedagogickej činnosti a odborný zamestnanec, ktorý má minimálne tri roky odbornej činnosti, 60 kreditov ak týmto zamestnancom nebola za tieto štúdiá alebo za tieto skúšky uznaná do 31. decembra 2011 prvá atestácia.“.

hlavne ten posledny bod...tam je podla toho zmena, nie?

cuchre
27. srp 2011

no dobre, ale to mas len kredity, ktore platia 7 rokov. atestacna ta posuva do vyssej platovej navzdy. ja som robila skusku v aprili 2010, teraz som po MD nastupila do prace, aj tak mi nechali len 10 platovu. pozri, ved si ju sprav, uvidime, co sa nakoniec zo vsetkeho vyvrbi :D drzim palce.

sorciera24
27. srp 2011

@cuchre ved to, ze neviem ako to je.....lebo z toho mi vychadza, ze atestacna sa od noveho roka ruci a budu ti pridelene len kredity, ty este spadas pod ten stary system.....takze podla mna sa tam bude ratat aj zvysovanie triedy....musim sa na to niekoho popytat, len kazdy ma v tom chaos 😀

cuchre
27. srp 2011

no ved. lebo mna sa teta ucovnicka pytala,ze kedy som zacinala robit rigu, ja som davala prihlasku este v oktobri 2004 tusim, tak ani srnka netusi, ze si to on a bude musiet nastudovat cele.....

adetka
7. zář 2011

Tak... a nestihla som to... doktorandske studium takmer za mnou... uz iba napisat dizertacku... ale nedari sa mi... mam asi polovicu a stagnujem...

Chcem sa opytat... katedra mi dava moznost si zarobit... napriak preruseniu studia mozem ucit na dohodu... otakzka: Da sa prednasat v osmom mesiaci tehotenstva? Styri hodiny rozpravat, diskutovat so studentmi...

cuchre
8. zář 2011

ked sa citis 🙂 ja som robila do konca 7., potom uz boli vianoce 🙂 ale mala som iba cvika a studentov som poprosila, nech sa nehnevaju, ked si sadnem a vylozim opuchnute nohy, lebo stat 2 hodiny je moc 🙂

adetka
15. led 2012

nakoniec som to nechala tak... a teraz dufam, ze do konca juna odovzdam dizertacku.... ktoru mam tak z polovice hotovu 😅 ... lebo aj ked neviem, ci si potom najdem pracu na skole - nerada by som prisla o moznost ziskat titul PhD...

mirusd
19. čer 2012

Ahojte,
vcera som po 5 rokoch prace obhajila dizertacku - PhD v externej forme. Studium som si prisposobovala a podla potreby zabrala.. Bez pomoci a pochopenia manzela, rodiny a kamaratov by to neslo. Deti maju aktualne 4 a skoro 2 roky, narodili sa pocas studia a urcite to bolo dobre... Takze ak mate podporu rodiny a okolia, nevahajte...

dijefcatko
1. srp 2012

@mirusd Ahoj, ja mám ukončený druhý ročník PhD. v externej forme a práve váham, či to nevzdať. Na výšku sa už nevrátim a pre "normálny" život mi to netreba. Navyše, rada by som druhé dieťatko a žiadna starká nie je k dispozícii, financie tiež nie sú ☹ Ako sa ti darilo plniť povinnosti, ako účasti na konfereciách v zahraničí, odborné príspevky a publikácie? Stíhala si to v noci? Asi máš dobrých spáčov, však?

adetka
3. srp 2012

@mirusd ja prave pracujem na poslednej tretine 😀 dizertacnej prace... od septembra nastupujem na katedre ako odborny asistent... obdivujem ze si to zvladla... mam 8-mesacne babatko 5,5-rocnu slecnu.. a mam pocit, ze to nezvladnem... nebit pomoci mojej mamy a svokry... neviem-neviem...
a este jedno... nenavidim humanitne vedyyyy 😒 ☹ 😀 ... mala som sa dat na exaktne vedy 😝

mirusd
22. zář 2012

@adetka nezvladla by som to bez podpory okolia, to by bolo nemozne. Ak mas ich podporu a si v poslednej tretine, urcite to dokonci, nech nemas potom pocit, ze to bol strateny cas. Oplati sa dobojovat. Ja som pocas 5 rokov zvladla aj 2 porody, snazila som sa totalne planovat, ale aj tak sa mi nechce verit, ze uz je to za mnou... Mimochodom, tiez som robila humanitne vedy, aj ked som mala dost exaktnu pracu - typologie sperkov ;). Drz sa!

sskriatok
27. zář 2012

@mirusd Myslím, že sa venujeme tomu istemu odboru - ale ja s dizertackou tento rok začínam (aj s detmi) 🙂 Mam z toho myšky a chuť zutekať, kým to ešte ide (myslim dizertačku, nie prcka 🙂 ) Hlavne sa obávam obmedzeného prístupu k odbornej literatúre... (neviem si predstaviť knižničnú turistiku s prckom v nosiči/kočíku). Tiež si riešila tento problém?

mirusd
12. říj 2012

@sskriatok No literatura je ozaj problem. Ja som si vacsinu naplanovala na intenzivne studium a cestovanie v tehotenstve a prvych 6 mesiacov po porodoch som uplne vypla a venovala sa len babatku, mlieku a sebe. Potom som robila narazove najazdy na kniznicu vo Viedni, kde som fotila a scanovala co sa dalo a az doma pracovala s materialmi. Potom som dostala stipendium a na 3 tyzdne /ked mala malicka rok/ som isla po strednej Europe dozbierat material, tam som pracovala den a noc. adomov som prisla totalne zrelaxovana (bez uvodzoviek! 3 tyzdne intelektualne prace po 4 rokoch doma boli skvele). Najdolezitejsie knihy som si vytlacila alebo kupila. a Pol rok pred odovzdanim som kazdy vikend vyexpedovala prec deti alebo sama odisla a pisala a pisala... a nakoniec za vsetkych co mi pomahali aj obhajila. Ked mi pomohlo tolko ludi, nemohla som to uz vzdat 🙂