Domácí pletení vlňáčků. Jakou používáte vlnu?

marketazam
25. led 2009

Ahoj,
chystám se zkusit uplést nějaké vlňáčky- nemáte s tím někdo zkušenost- zajímá mě hlavně jakou používáte vlnu- přemýšlím buď o použití 100% ovčí vlny, nebo sem teď objevila bambusovou vlnu, která ypadá že by mohla být snad ještě kvalitnější. Napadla mě i velbloudí (mívala sem z ní teplý svetr a byl v podstatě nepromokavý...)- ale tu asi neseženu. Jak jste na tom vy? Z čeho pletete?

marketazam
autor
22. únor 2009

sonulah: ty panenky jsou uplně super!!! to taky zkusím něco takového vytvořit? čím je to plněné? já bych tam mohla nacpat kuličky z koj. polštáře...

sonulah
22. únor 2009

marketo, netušim, co v tom je, zkusim asi vatu.... 😅

kyri
22. únor 2009

jé, sonul, krásný longiesky máte 🙂

já to pletení na kruhový jehlici ještě nezkusila - a hned tak nezkusim. moje home made zavazovací vlnáky na prcka váznou na tom, že jsem ještě nedodělala druhou šňůrku na to zavázání. snad to stihnu, než z nich vyroste 😅

mareska0202
22. únor 2009

mamlas06 ted jo dekuju prostuduju to chci se zeptat co jsou ty vlnacky

kyri
22. únor 2009

mareska, máš legrační profil 😀

mareska0202
22. únor 2009

mamlas06 uz vim 🙂

sonulah
22. únor 2009

kyri, děkuju 😉 akorát mam u všech těchhle mix-vlňáčků pocit, že ta klasická ovčí vlna je jakoby pevnější a pruží pěkně, zatimco ta merino vlna je taková jemná a, ač je to pletený taky pružnym vzorem, tak to nedrží hezky (teda na noc OK, ale přes den to u lezavce/chodce musí jistit body)
a šnůrka a gumička? to je moc práce 😀
ale právě ty longiesky jsou jako kamaše supr, nevadí, když tak dokonale netěsní, přes plenu s gatěma stejne nepřelezou 😎

mareska0202
22. únor 2009

kyri proc?

mamlas06
22. únor 2009

Sice to s pletením nemá moc společnýho ale mrkněte sem
http://fernandfaerie.com/sewing_prefolds.html
A já hloupá před nedávnem vyhodila tolik triček a mikin co už doma nikdo nenosil....

mareska0202
22. únor 2009

kyri uz jsem ho zmenila koukala jsem 🙂 ani nevim jak se mi to povedlo

mamlas06
23. únor 2009

Hlásím prvotní postřehy ze zkoušky vlňáků nanečisto - večer jsem je vycpala mokrou (opravdu mokrou, nikoli vlhkou) plínou a všechny tři druhy jsou zvenku úplně suchý (jen lehce na dotyk zebou) 😀 😀 U originál Disana určitě nic překvapivého, domácí z merino vlny (Maxi color od vlnapu) také asi nikoho nepřekvapí. Potěšilo mě, že ani ty ze směsi neprotekly 🙂 Tak už jsem zvědavá, co to udělá se skutečnou náloží 🙂

marketazam
autor
23. únor 2009

tak já hlásím že bambus bez impregnace nic moc ... 😒 tak to asi hodím do lanolínu také a uvidím jaká bude změna... 🙄

sonulah
23. únor 2009

a mě se povedl, myslim, celkem "državej" VO

NÁVOD NA VO:
vlna
http://zlaticko.cz/index.php?page=detail&kod_zb...

jehlice 4,5

pletu z dvojitý vlny! 😉

nahodim 25 ok, pletu vše hladce, dělam okrajový oko (tj. poslední nepletu)
pletu libovolně dlouho dle požadovaný dýlky, já mam cca 40 cm (aby to lapilo 80ku čč)

výsledek je teda cca 15x40, spíš o chlup víc

pro parádu a pocit obháčkuju merino vlnou

výsledek:
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

tereziep
23. únor 2009

Ahoj, chci se zeptat. Dali by se vlňáčky použít i na abdukční balení? Já teda používám jednorázové - z pohodlnosti. Zaujali mě ale ty vaše vlňáčky. Sice to teď není aktuální, ale co kdyby bylo další mimčo.
Sonulah zaujali mě ty tvoje kalhoty a háčkované podkolenky. Nemohla by jsi mi poslat návad.
Strašně ráda pletu, ale nějak nenacházím vhodné časopisy s návody. I když to sem nepatří, nemáte některá z vás odkazi na nějaké pletené věcičky na dětičky tak od roka?

marketazam
autor
23. únor 2009

ahoj na pletené věcičky od roka je výborná ta brožurka co už sem tu psala o pár odkazů výše...
co se týká balení na široko tak se určitě vlňáky použít dají v kombinaci s látkovkou jsou široké až až... ale nejsem si uplně jistá jestli jsi nemyslela že bys dala vlňáky přes jednorázovku- to by bylo asi dost k ničemu

tereziep
23. únor 2009

Ne myslela jsem přes kasické pleny na široko. Moje malá měla totiž abdukční až do 6 měsíců. Do 4 měsíců je musela mít celý dne a pak jen na noc. Nejhorší bylo, že byla docela velká a už jsem jen stěží zavázala plenkou. Právě proto už vymýšlím nějaké alternativy pro příští mimčo. Docela mě ty vlňáčky dostali. Ještě se zeptám. Dali by se použít i s klasickou látkovou plenkou - koukala jsem, že některé z vás používáte nějaké specielní plenky.

mamlas06
23. únor 2009

Sonulah, tak tuhle přizi jsem si minulý týdne objednávala, 3 klubíčka 🙂 Ta merino co mám (Maxi color) mi na vo přijde až moc fajnová 😀 No a po dnešní zkoušce se do pletení vrhnu ještě víc, úplně mě to nadchlo 🙂

Tereziep, zkus https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... tam Ti poradí určitě líp. A návod na kalhoty (vlňáčky) najdeš na zbylých odkazech v týhle diskuzi - pokaždý se ale jedná o svrchní kalhotky. A s tím abdukčním balením nevím. Když ty vlňáče vycpeš látkovou plínou, tak určitě ano, přes jednorázovku to asi žádný efekt mít nebude. A možná když nakoukneš do diskuze látkových plen (https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...), třeba se do nich taky zakoukáš a budeš používat 😀

tereziep
23. únor 2009

No na malou už to nemá cenu. Doufám, že za chvilku si sedne a pak se pousím jí naučit na nočník a zbavit se plen. Možná na druhé mimčo. Jinak dík za odkazi.

sonulah
23. únor 2009

terezie, nestahuj kalhoty, když brod je ještě daleko 😉 až bude mimi, uvidíš, jestli budeš abdukční balení potřebovat....

a taky bych ti spíš doporučila přejít rovnou na látku než dávat balení jednorázovka,látka,vlňáče...

a vlňáčky můžeš kombinovat s klasickejma i novejma-vychytanejma plínkama, jak je libo 😉

návody viz výše, já pletu "by oko", posledně jsem strašně pracně popsala jeden výtvor parybce a nevim nevim, jestli bych sama podle toho byla schopná něco uplést
s háčkovanejma botičkama je to to samý, ale už se mě na to ptalo hodně lidí, takže asi vytvořim nějakej návod při příští tvorbě (si to budu psát, abych to uměla předat dál) a pak to někam vyvěsim..... 😉

marketazam
autor
24. únor 2009

jak tak testuju tu bambus vlnu, tak si skoro říkám že saje lépe než švédská útěrka 😀 - což asi není uplně nejlepší vlastnost pro svrchňáky, ale říkám si jeslti z toho neupletu nějaké vkládačky- na ty by to asi bylo eňoňůňo...
ale stejně doufám že pomůže impregnace ....

sonulah
24. únor 2009

týjo, pletený vkládačky!! to je nápad 😵

sonulah
24. únor 2009

tak můj zázračný VO trochu "povolil" v lanolínu, takže doporučuju uplést max. těch 40 cm dlouhej, spíš klidně 35 😉

parybka
24. únor 2009

Soni nestraš! 😀 tchyně to chtěla vytisknout, že podle toho poplete 😀
mám už jedny vlnáčky z merina... ono to v lanolinu povolí?? je lepší to plést úpleji??

marketazam
autor
24. únor 2009

holky když pletete natahovací vlňáky tak je pletete do kruhu v kuse nebo normálně na dvě půlky a díly pak sešíváte?

parybka
24. únor 2009

mi pletla tchyně v kuse pruh a pak sešila, takže šev je jenom na jednom boku. někde měla kolik ok a kde má ubrat, přidat, aby vznikly nohavice. Hehe, pochopilas? 😀

mamlas06
24. únor 2009

Když jsem hodila gaťky z merina do lanolinu, tak se mi taky zdálo že sakra povolily, ale jak uschly, vrátily se do původních rozměrů 🙂

Pletu je vkuse, sešívají se jen v přední části, podle tohoto návodu http://www.zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_.... Jen je třeba nechávat koncová oka víc navolno, když se pak vepředu sešívají, aby tam nevznikl velký hrbol. A nohavičky naplétám jak ponožky, tzn. na 5 jehlicích....

marcelkad
24. únor 2009

Jsou lepší ze 100% merina nebo z ovčí vlny? Které jsou jemnější na kůži, aby to neškrabalo?

sonulah
25. únor 2009

marcelko, merino je jemnější, ale klasická ovčí po nalanolínování taky nijak extra neškrábe....😉

vidíš, parybko, zase se smrskne! 😀 to je zázrak 😀 😀

marcelkad
25. únor 2009

Sonulah- koukala jsem na merino na http://shop.ddjd.cz/, nechala jsem si poslat vzorník, tak určo něco objednám a mamka (nebo já 🙂 ) upleteme.
Co ten bambus? Zkoušeli jste někdo ty vkládačky z toho uplést? Já koukala taky na tohle http://www.moraviatex.cz/shop/?p=productsList&i... podle informací by to měli mít skladem za 3 týdny. Ale neumím si ten materiál představit - co myslí tím úplet, aby to nebylo pletené?

marketazam
autor
25. únor 2009

tak vkladačka z bambusu by byla určitě super- asi nějaké napletu- mám teď skoro hotové bambusové pončo, na kterém jsem právě zjistila že bambus (minimálně bez impregnace) uplně neuvěřitelně saje...už mám koupený lanolin takže to tam zkusím taky přihodit a uvidíme jestli mu impregnace pomůže nebo bude naopak vhodný právě na vnitřní pleny a vkladačky...
úplet podle mě znamená že to bude pevnější látka z bambusu... taky jsem na to koukala, ale nemají to skladem a ta metráž je clekem drahá takže na to asi prdím...