Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

slniecko2
28. říj 2011

@filipal myslim si ze feministky hovoria o tom ze zeny maju rovnake prava a ja to rozvadzam este ze vztah ma byt fer voci obom. ak je muz tzv. pod papucou tak je to to iste ako ked je zena tzv. putka- aj muzi mozu byt ponizovani a mat mensie prava ako ich zeny-to nie je o tom co komu vyhovuje ale o tom kto si co necha aby mu robili.

martina2001
28. říj 2011

@filipal mne už nie. Nech si žije každý ako mu to vyhovuje. Ja povedať svoj názor môžem, ale zas niekoho riadiť čo má robiť nemá zmyslel. Osobne mňa kto požiada pomôžem, pokiaľ je to v mojej možnosti, alebo poradím kam sa obrátiť, ale za ručinku nikoho nikam nepovediem. Poučila som sa, bolo pomôž mi a ja jak krava som vybavila pomaly všetko aby mali čo, kam a okolo toho blbosti a ona si to potom rozmyslela, lebo čo ak sa zmení 😀

lundenburg
1. lis 2011

Já jsem feministka a přijde mi to absolutně normální. Ostatně ráda si trošku občas "rýpnu"a ostatním říkám, že feministka či feminista je dnes už snad každý, ne? Přece kdo by nesouhlasil s rovnými právy žen a mužů 🙂

filipal
autor
1. lis 2011

@lundenburg
som rada, ze si napisala. vies, casto sa stava, ze ludia si mylia vyraz feministka s nejakym hanlivym vyrazom.
napriklad vetu, zacinaju : nie som nijaka feministka.....
si na koniku nova, ze? kludne sa pridaj do nasej diskusie.

lundenburg
1. lis 2011

Jsem tu nová, malý má nějaké problémy, tu k tomu byla solidní diskuse. Ale v tomto tématu jsem jako ryba ve vodě 🙂 Až budu mít víc času,určitě se ráda připojím 🙂

lundenburg
1. lis 2011

Občas není špatné zeptat se lidí, co si pod pojmem feminismus představují, abychom mohly odpovědět, zda podle jejich verze obsahu feminismu jsme či ne feministky 🙂

filipal
autor
1. lis 2011

@lundenburg tak ked budes mat cas, stav sa na kus reci.... 🙂 raz sme sem davali link na anketu, co si predstavuju ludia pod feminizmom. odpovede bili rozne....najviac nas prekvapili mlade zeny. ☹

eaka
14. lis 2011

júúúj, no feministky akosi stíchli... nemajú asi čo riešiť.. neprišla sem žiadna rýpalka 😉

maggie2
15. lis 2011

@filipal vieš o tom, že vo Švajčiarsku poprvýkrát mohli ženy voliť až v roku 1971? Ozaj zaujímal by ma obsah tej ankety čo si predstavujú ľudia pod feminizmom....a čo si mysleli mladé ženy...nenájdeš to?

filipal
autor
15. lis 2011

@eaka uz tu mame
@maggie2 ta to rozprudi 😀

@maggie2 dufam, ze si sa neurazila. o tych Svajciaroch som uz pocula, celkove su v niektorych veciach dost zabrzdeni a naopak v niektorych strasne progresivni. asi vo vsetkom musi byt rovnovaha,
musim tu anketu pohladat, je na nu link v tejto diskusii. neviem, ci dnes ale mozno zajtra pohladam....

maggie2
15. lis 2011

feministka je slovo, ktorému nie každý rozumie a preto ani nemala som potrebu zapájať sa do takýchto diskusii (lebo inak strata času), pokiaĺ nemáme nadefinované, čo pod tým vlastne kto rozumie 😉

bodka70
15. lis 2011

@maggie2 , ja som nedávno v jednom časopise len tak úchytkom čítala jeden článok o feministkách a tam jedna tuším spisovateľka či herečka napísala (škoda že sa nepamätám na jej meno 😒 ), že ona teda nie je feministkou (ešteže čo 😝 ), lebo ona má rada mužov.
Takže podľa nej sú feministky ženy, čo neznášajú mužov. Toť názor ženy z relatívne vyššej sociálnej, vzdelanostnej a zrejme aj inteligenčnej vrstvy.
Ináč môžeš kľudne napísať svoju definíciu, aj sme sa o tom na začiatku diskusie bavili, aj uja googla niekto poprosil o pomoc 😀 , ale to neznamená, že dosiahneš aspoň akú takú jednotnú definíciu, ktorú bude akceptovať väčšina. O tom, že málokto si dá tu námahu, aby si prečítal celú diskusiu a pozrel tie definície na začiatku (napokon chápem to, kde na to vziať čas, že?). To by sme sa museli o tom istom stále dookola baviť zhruba na každej druhej strane a aj tak je možné, že tu niekto vpáli a neprečíta si okrem jedného príspevku nič a začne ti vysvetľovať, že ona teda nie je feministkou, pretože rada varí a stará sa o domácnosť. (ďalšia definícia: feministka nerada varí a nestará sa o domácnosť 😀 😀 😀).
Ja osobne keby som sa mala striktne držať pravidla, že sa zapájam len do diskusií, kde sú presne nadefinované "pojmy a dojmy" , tak nie som v žiadnej.

maggie2
15. lis 2011

@bodka70 nebola to náhodou Fialová?

bodka70
15. lis 2011

@maggie2 , ona nie, i keď viem, že Fialová má podobné názory. Ale ju by som teda nezaraďovala do vyššej inteligenčnej vrstvy 😀 😀 😀 .

filipal
autor
16. lis 2011

@maggie2 l http://tv.sme.sk/v/18484/aky-je-vas-nazor-na-fe...
nasla som tu anketu. znovu som si ju pozrela, diskutovali sme hlavne o tych prejavoch nahodnych chodcov pred hlavnym rozhovorom.
neviem preco som mala dojem, ze tie vytvarnicky sa hanbia za to, ze by ich mohli pokladat za feministky.
ta posledna z nich mna napriklad irituje....mozno u vas vyvola ine reakcie...

eaka
18. lis 2011

@filipal to je super, to malé ucho tam zahlási, že ženy by sa nemali pchať na významné pozície a jeho dve kamarátky sa len chichocú a uhýňajú kamere, jedna že nevie, čo to je a druhá už ani neviem, čo povedala, no to je hanba...nám tu vyrastá generácia samostatných a sebavedomých žien

filipal
autor
18. lis 2011

@eaka presne tato scena aj mna najviac dorazila. co uz tie dievcata kusok hrdosti a sebaucty nemaju....a hlupucke ako teliatka....chichunali sa ako pubertiacky, pritom mali ti mladi okolo dvatsiatky....
ale celkovo v tej ankete rozumnejsie posobili muzi....(az na tohoto)
bolo to pre mna velkym sklamanim.
najviac ma trapi, ked same zeny pohrdaju feminizmom, bez toho, aby o nom co to vedeli.

bodka70
18. lis 2011

@filipal , škoda že mi nejde v práci zvuk na PC, musím si to pozrieť doma 😕 .
Ale snáď nie sú všetky mladé dievčatá také, prinajmenšom moje dve slečny, minimálne tá staršia, také nebudú. To som tu už raz písala, i keď nie do tejto diskusie, ako sa moja Soňa rozčuľovala v kníhkupectve nad označením oddelení na knihy "dievčenské" a "chlapčenské", že prečo napr. knihy o Narnii, dobrodružné knižky a podobne sú v oddelení "chlapčenských" kníh, že prečo sa predpokladá, že dievčatá toto nebudú chcieť čítať. Vraví, že dievčenské romány sú "ogrc" 😀, Ináč fakt, keď si pozrieš tie "dievčenské" knižky, doslova akoby sa predpokladalo, že dievčatá majú v hlave namiesto mozgu ružovú cukrovú vatu. 🙄

bodka70
18. lis 2011

@filipal , ináč som ti zabudla povedať, ako to dopadlo s tou výstavou "Ja, žena". Výstava bola pekná, bola som tam aj so Soničkou, akurát že môj výtvor tam nevisel. 😒. Bolo viac prác, ako sa dalo dať priamo na výstavu a vznikol tam aj nejaký menší pracovný konflikt medzi mojou kámoškou, ktorá mala na to grant a ďalšou babou, ktorá jej poskytla väčšinu pomoci. Kámoška tam chcela mať predovšetkým práce žien-amatérok, taký neskreslený a neupravený pohľad na realitu, tá druhá baba tam zase pretláčala výtvory študentiek umenia - boli to prevažne práce typu: "strhané ženské tváre a telá v depresívnych tmavomodro-zeleno-hnedých farbách.
Nakoniec urobili akýsi kompromis, ale všetky práce sa tam nezmestili, niečo malo ísť do Dobrej čajovne (tam sme robili aj tie Vagína monológy) , aj môj výkres.
Ale tam, predstav si, vraj niektorých zákazníkov "rušila" moja práca, tak to majiteľka zakázala tam dať a dali to dole. Asi tam poniektorým bradatým ezoterikom rušil môj výkres "čakry" 😝 😀 😀 😀.
Tak nakoniec mi Miška (tá vedúca výstavy) napísala, že ju to mrzí, že keby to vedela, dám môj výkres priamo na výstavu a nie do čajovne a že bude na výstave v Tatranskej galérii v Poprade.

filipal
autor
18. lis 2011

@bodka70 a nemozes sem hodit jeho foto? to je sklamanie..... ☹

bodka70
18. lis 2011

@filipal , už som ju pýtala, nech mi to pošle do mailu, ofotenú kresbu, ale ešte to neposlala. Keď budem mať, tak hodím tu foto. Ja som to kreslila na jednej akcii - také voľné výtvarné stretko. Maľovala som "Ženskú krajinu" - také torzo nahej ženy namaľovanej ako krajinka: údolia, kopčeky... 🙂

filipal
autor
18. lis 2011

@bodka70 a to tych cajickarov rusilo? su to cajaci! 😝 🙄 😅

bodka70
18. lis 2011

@filipal , ale práveže im sa to asi páčilo, len zrejme až príliš, asi mali nejaké poznámky, tak to majiteľke vadilo 😠. To skôr ona je akási prudérna či čo.

eaka
22. lis 2011

kočky, ja som nedávno hľadala pre dcéru záujmové krúžky a narazili sme na taký problém... ideme na balet, baletná úprava - vlasy v drdole... hľadala som gymnastické družstvo, všetky baby vlasy v drdole... pozerala som folklórny súbor, všetky baby vlasy po pás v strede hlavy pútec... my sme krátkovlásky... nie, že by nám priamo v každom súbore povedali, že "musí si nechať narásť dlhé vlasy", to nie... ale aj tak... malá dlhé vlasy chce, lebo ich majú všetky dievčatká v škôlke a ju si cudzí ľudia mýlia s chlapcom... krátke vlasy sú jedna z mála vecí, na ktorých sa zhodneme aj s jej otcom, sú podľa mňa praktické, krásne v nich vyzerá (zapúšťali sme aj dlhšie, tak viem)... zúrim z tohto sociálneho tlaku na dievčatká! 🙂 No uvažovala som aj o futbale, hoci dievčenské futb.družstvo sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť, ale hľadala som len na nete, ale myslela som, že na ňom je všetko 😀 a minule som bola na futbale a v prestávke hralo detské družstvo, bolo zmiešané, teda v tom zmysle, že tam bolo jedno dievčatko a za ňou viali asi dvojmetrové blond vlásky (celkom nestereotypné, takú by tam človek asi nečakal, že? asi práve preto, že sa možno prejavuje viac chlapčensky, tak aspoň na iných frontoch to dobiehajú) 🙂
no ja sa len tak snažím trošilinku oživiť diskusiu
prajem pekný večer

filipal
autor
22. lis 2011

@eaka mne sa pacia ucesy ako mikada... je to taky unisex strih. aj pre chlapcov aj pre dievcata...alebo plavecky uces.
vsak nech si hovoria co chcu, tvoja dcerka nech si vyberie uces aky sa jej paci...ze by ju kvoli tomu nevzali do kruzku?

eaka
22. lis 2011

@filipal to nie fili, to určite nie, veď som napísala, že nikde nemajú priamo napísané, že dieťa musí mať dlhé vlasy, hoci na balete nám povedala, nech ju už nestrihám, že do konca roka musí mať drdol, ale nakoniec sme u inej učiteľky a tá sa k vlasom zatiaľ nevyjadrila (akurát od dlhovlások chce, aby mali vlasy stiahnuté, aby im pri cvičení nelietali kade tade), ale hovorím o tom neverbálnom tlaku okolia... Moja malá je zatiaľ taká opička, ona chce všetko, čo majú ostatné deti, strašne túži po kamarátoch a asi si myslí, že takýmto spôsobom si ich nájde viac, ako keby bola svojská a volila podľa seba, tak som aj napísala, že tomuto tlaku veľmi podlieha a chce také vlásky ako má tá a také vlásky ako má tá... všetky tanečníčky majú dlhé a ona keď tancuje, tak chce mať tiež... nemyslím si, že sa narodila s túžbou mať dlhé vlasy, proste sa prispôsobuje tomu, čo vidí okolo seba... ja keď vidím tie vyčesané slečny v škôlke, tak sa mi vlasy stavajú pri predstave, že by sme sa mali ráno polhodiny kmásať, aby sme vytvorili také kreácie... môže to mať niečo do seba, keď si mama s dcérou ráno sedia a češú sa...ale na druhej strane ráno vídam pomocníčku pri dverách, ako niektorej malej robila vlasy, neviem, či tá chodí do škôlky bez mamy, či ju len šupne cez dvere a hotovo... a keď poobede spia, tak sa všetkým pokazia účesy a učka ich hodinu vyčesáva, aby vyzerali ako ľudia.. a máme kamošku a tej vlásky nebudú a nebudú držať v cope a v sponkách, ani keby na nich mala lepidlo, také riedke páperie, hlavne, že sú pod ramená a dlhokánske, čo keď ich má furt v očiach a puse, v zime sme boli lyžovať, tak ich mala aj v sopli pod nosom, ale ONA sa ostrihať nedá... to mi príde smiešne... radšej si ich osoplí... taká fixácia na dlhé vlasy, ako keby bez toho žena nebola ženou! pritom je veľa príkladov krásnych žien s krátkymi vlasmi (počítam sa medzi ne... 😀 )

filipal
autor
23. lis 2011

@eaka vidis, v zivote mi nenapadlo pozerat sa na dlhe clsy z pohladu feminizmu.... (teraz som si spomenula na chuderu Timosenkovu ako je vo vezeni, kde si zrejme nemoze farbit vlasy a ten je zapletenec s nezafarbenymi vlasmi vyzeral tak smutno...okrem ineho ☹ ...ale to je ina tema)
ja ako male dievcatko som chcela mat strasne dlhe vlasy (ako princezna), ale mama mi to nedovolila. strihali ma na kratky uces, presne argumentovala tym co ty, ze ma nema cas cesat. trapilo ma to.
ja by som asi v co najvacsej miere, nechala dieta rozhodnut, aky chce mat uces. ano, chcu sa podobat, neskor podla ucesov pubertakov spoznas aku hudbu uznavaju a pod...

eaka
23. lis 2011

@filipal keď ja strašne nechcem, aby bola ovca! 🙂

eaka
23. lis 2011

@filipal ale to nie je len môj názor, celá naša rodina ju ospevuje, aká je krásna, vždy, keď sa ostrihá ...a nikdy ju neťahám ku kaderníčke plačúcu alebo tak, proste len prehováram, až sa dohodneme... teraz som sa s ňou napríklad dohodla, že celú zimu sa strihať nebudeme a uvidíme, aké dlhé narastú a potom ostriháme na leto... 🙂 ale však ona to pochopí, keď bude väčšia, aj ja som mala obdobie dlhších vlasov a potom som pochopila ... 🙂 Najviac ma dojíma, keď je trebárs celá v ružovom, v sukni, v ušiach náušničky a niekto sa ma opýta, či je to chlapček alebo dievčatko (keď bola ešte menšia...). Alebo nedávno v obchode, fialová budna, hello kitty čiapka a "ten chlapček"... lebo zelené nohavice?? Ale týmto zase možno nahrávam stereotypizácii, lebo ľudia sú očividne zmätení a nevedia deti identifikovať, lebo už nemajú podľa čoho...ale mne sa nezdá, že by sa situácia tak zmenila, že by dievčatká nechodili v ružovom a s princeznami na tričkách a boli ťažko rozpoznateľné od chlapcov, aj keď majú krátke vlasy...to je ale zaujímavá téma...asi zmením tému diplomky... 😀 ale to by bolo asi skôr na sociológiu ako na psychológiu... 😒