Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

mywiel
21. lis 2010

@berenika39 tak ako si to napisala tak to beriem je to jasnejsie napisané a viem to pochopit, ze niekto je spokojny, pokial je to naozaj tak ze si to vyberie sam a nie pretoze ma tak vychovali lebo dievca ma s prepacenim drzat hubu a krok tak ano suhlasim 🙂

kubaka
21. lis 2010

@inkinka - to slovo bylo Pumprlík 😀 - trefné přirovnání, platí to všude a pořád.
@berenika39 dobrý rozbor, souhlasím.
A jsme zase u toho, co jsem psala v prvním příspěvku - je nutno odlišit původní, zdravý a legimitní požadavky prvních feministek od militantní zahořklých, frustrovaných mužatek. Pod tu hlavičku se fakt smete kdeco. A pokud to chce někdo šmahem označit za choré, vylívá s vaničkou i dítě.

A mimochodem jen na okraj... mám dojem, že uvelebit se do role podřízené, kdy vlastně nechám na druhém, aby rozhodoval - co si budeme povídat - je to velmi pohodlné a příjemné. Vidím v tom paralelu s křesťanstvím - je to boží vůle, bůh to tak chtel , já to akceptuju a jsem z obliga. To je zbavení se zodpovědnosti, vůle, iniciativy. Čistě obecně a neosobně řečeno.
A úplně chápu, že to může někomu vyhovovat - mě by to momentálně taky vyhovovalo 😀 , ale nejsou lidi co by za mě mysleli a rozhodovali..

mywiel
21. lis 2010

@kubaka 😀 😀 😀 nejsou lidi co by za me mysleli a rozhodovali 😀 😀 😉

inkinka
21. lis 2010

@kubaka bol to tajtrlik 😀
Aj mne by to vyhovovalo momentalne a v urcitych oblastiach 😀

frisbee
21. lis 2010

mywiel,ja som ťa pochopila okamžite,veď aj moj príspevok zo str.5 bol smerovaný trochu k mimkao....že sú životné situácie,keď sa žena naozaj musí byť schopná postarať a rozhodovať sama..jasne,že mimkao nepoznám,neviem,ako by reagovala v takýchto situáciách,ale mám pred očami život svojej matky,ktorá bola ovládaná,nesmela ísť ani do práce,nesmela sa nijako prejaviť a keď nečakane ovdovela,bola to pre ňu taká studená sprcha a nezvládnuteľná situácia....je to už 18 rokov a ona sa nevie zaradiť do života,nevychádza nikam a rozhodnutia necháva na mojom bratovi....toto je to,čo hrozí u úplne podriadenej ženy.
Stotožňujem sa úplne s fili,inkinkou a kubakou... 🙂 ja som ženou rada,ale rovnoprávnou a rešpektovanou 😉

zabudla som doplniť,že niekde sa tá frustrácia prejaviť musela,takže ona si to,že muela mlčať a poslúchať manžela-mojeho nevlastného otca vybila na mne.

frisbee
21. lis 2010

...paradoxne ju vytáčalo do nepríčetnosti,že som si zvolila inú cestu,že nemienim byť majetkom a otrokom svojeho manžela...jednoduchý príklad-ako si možem dovoliť nechať mm,aby mi ráno uvaril kávu..takú scénu som v živote nezažila.Dopadlo to tak,že sa roky nestýkame,ona nedokáže akceptovať náš život.

berenika39
21. lis 2010

@inkinka hádej, proč jsem dala hned na první stránce odkaz na wiki, kde je o feminismu celkem objektivní článek, včetně historie... 😉 😉 . Dalo se tušit, že negativně chápe tento směr plno lidí... 😉 😉

mywiel
21. lis 2010

@frisbee to je smutné to je trosku fantizmus co sa tyka tvojej mami, lebo mas pravo si zit zivot ako sa ty rozhodnes... 😖 ☹

berenika39
21. lis 2010

za prvé - pro @mimkao - doufám, že ti nevadí, že se tu zabýváme tebou a bez tebe - jen debatíme o vaiantách vztahů🙂),pokud by ti to bylo nějak nepříjemné, napiš, otočíme řeč...(na někoho jiného 😀 😀 😀 😀 - iron.poznámka).

@frisbee mě se pořád zdá, že psaní mimkao nepopisuje to, co se tu hodně zmiňuje - takový ten klasický model "drž ústa krok, budeš dělat, co já řeknu". U nich to na mě působí tak, že její muž má důvěru, ona se s jeho rozhodnutími ztotožňuje a nemá důvod na ně nepřistoupit. Není ponižovaná, není podřízená v pravém slova smyslu. Ale fakt je problém psaného, stačí jedna hůře formulovaná věta a člověk je ve škatulce. Jinak jsem samozřejmě zajedno v tom, že být ženou pod vlivem muže bez MOŽNOSTI sama se rozhodnout, na rozhodnutích podílet a mít na ně vliv, je špatně. Tak jak píšeš o svojí matce, to je děs.
MOderní doba přinesla to hezký do vztahů, že muž si ženy váží, že jí právě ráno donese do postele snídani a o třeba vzhledu bytu, nebo já nevím barvě auta rozhoduje i ona. To je fajn. A ne vždycky musí být názory na řešení problémů rozdílné, může to fungovat tak, že se ti dva na skoro všem zásadním shodnou, ideální stav.

frisbee
21. lis 2010

@mywiel ..myw,to je to slovo,fanatizmus...no nevieš si predstaviť,čo robila,keď som sa rozviedla...

@berenika39
berenika..to je mne jasné,ja chápem,ako to mimkao myslí,má doma stav,ktorý jej vyhovuje a majú šťastnú rodinu,s mywiel sme to mysleli tak,že musí byť pripravená aj na variantu,že sa vždy može /nedajbože/ tomu partnerovi stať a záleží na osobnosti ženy,ako s tým zabojuje..moju matku to vyradilo zo života.
Išlo mi o to rozhodovanie,ktoré necháva na muža,že niekedy ju život postaví do situácie,keď bude musieť rozhodovať sama.

Inak s tebou súhlasím,ten posledný odstavec je veľmi pekný 😉

mywiel
21. lis 2010

@frisbee dakujem ze si vysvetlila moju myslienku, ja som nechcela na mimkao utocit alebo tak ale ty si vystihla co si tiez myslim 😉 🙂

berenika39
21. lis 2010

@frisbee souhlas, pokud by to u nich mělo jít do takového extremu, že nejen by mimkao nechtěla, ale ani nedokázala rozhodovat - to by bylo špatně. Pevně doufám, že tyhle situace jsou už minulostí, běžný život učí dneska ženy se rozodovat každou minutu, žijeme hekticky, naše mozky se už dávnou musely upgradeovat na vyšší level života, než je "uvař,uklid,vyper a vyžehli a mlč.".

mywiel
21. lis 2010

@berenika39 ja som mala kamosku co ju muz tlkol a nikdy som si nevsimla, ze ona trpi, vzdy to pekne schovala za usmev a nik netusil... 😖 ☹

berenika39
21. lis 2010

@mywiel tomu věřím, takové ženy se za to především stydí...nemuselo by to dojít tak daleko, kdyby si byly vědomy svých práv.

inkinka
21. lis 2010

@berenika39 ved to uz je vyssi level, stihnut zmanazovat nedelny obed popri diskusii o feminizme 😉 😅 idem pozriet tvoj link , este som ho necitala

berenika39
21. lis 2010

@inkinka květák se uvařil sám, pak jsem na něj pracně klepla pár vajec....oloupat brambory - sedm minut, pak se vařily samy. no a když jsem přišla po nějaké době do kuchyně, koukaly na mě prázdné hrnce a funěli tam tři chlapi.....mě ten management celkem funguje🙂)))))

frisbee
21. lis 2010

@mywiel ..myw,ja sa vždy snažím vnímať podstatu veci,myslím,že som empatická osoba,vždy mi ide o problém,nie o slovíčkarenie,mne bolo jasné hneď,o čom točíš 😀
@berenika39 ..ešte ma napadla jedna vec,určite sú rozdiely medzi mestom a dedinou...zase jeden príklad,ako mám na krku ten barák,mala som tu firmu na okná,kúpili sme starý dedinský dom,ktorý mal okolo okien také ''vkusné''
čierne obkladačky....ja,ako zákazníčka som sa musela hodinu hádať s firmou,odmietali mi tie kachličky odstrániť,že ''co když je tam pan manžel chce a nebude souhlasit''.....normálne som musela hulákať na majstra,že objednávateľka som ja a nie manžel a chcem to tak a tak.....to som prosím Južná Morava 😕 😕 😕 😕 ..nedokázali akceptovať,že im príkazy dáva žena a hlavne ja som detailistická Panna,to znamená,že mám dopredu naštudované i stavebné postupy 😀

Letím so psami na cvičák,nakuknem večer,majte sa 🙂

kubaka
21. lis 2010

@inkinka no jo, tajtrdlík , ta paměť 😀
@mywiel proč máš pocit, že jsem myslela tebe? psala jsem jasně, "čistě obecně, neosobně" - jako teze. Ani jsem nijak pozorně nečetla tvoje příspěvky.

To já udělala přírodní vepřové plátky, brambor kaši, salát. Vyšší Level

berenika39
21. lis 2010

@frisbee určitě, to má vliv, tradiční způsob života- ten starší model - na venkově se drží pevněji, ve městech povoluje....to má tolik aspektů....nekonečné možnosti k diskusi.

Jinak já pracuji od revošky - vlastně hned po dokončení školy - ve výhradně mužském společenství, není to práce fyzická, takže mám možnost opravdu důkladně poznávat mentalitu mužů. Nikdy jsem nepracovala mezi ženami. Doma mám tři kluky. Sestru nemám. Kamarádku nemám, možná jen dvě takové "na někdy". Nebýt feminismu, nedělala bych to, co mě tak moc baví, čím žiju a co je pro nás zdrojem obživy. A užívám si to - nenosím oblek a kravatu, naopak, hýčkají si mě, mnohem snáz řeším spory, nikdo si ke mě nedovolí být hrubý , neomalený, pokud je problém, mám předem vyhráno na rozdíl od svých kolegů. Zrovna včera jsem strávila den na celostátní akci, 167 mužů a já. Úžasné. Komplimenty mi zněly v uších ještě večer -plno jich bylo čistě zdvořilostních, to já vím, ale.....já jsem za feminismus ráda. 😀 😀 😀 😀 😀

inkinka
21. lis 2010

@berenika39 mam muzsku profesiu, skusenosti mam take, ze mudry muz vie rozoznat a ocenit kvality u zeny a take kamaratske doberanie niekedy vztah spestri, ked je jasne, ze vladne obojstranny respekt.

mywiel
21. lis 2010

@kubaka neviem o com hovoris, ja si to nemyslim ze si pisala o mne... 😅 😕

@inkinka ja mam zase inu skusenost a to je taka ze pracovat len v zenskom kolektive kde nie je ziadny muz je slepicarna, stale sa zenské ohovarali alebo hnevali bolo to na nevydrzanie, som rada, ze uz tam nerobim cisto zensky kolektiv je zabijak 😀 😝

berenika39
21. lis 2010

@inkinka právě proto jsem psala, že v tom vidím pro sebe jen výhody..ale musela jsem si projít v mládí 😀 😀 takovým tím: ten je skvělej, jééé ten taky, no tenhle taky není marnej...dneska už mám nadhled,nějakou tu zkušenost a děsně si vážím toho, co mám doma...říká se, že jsou všichni muži stejní - ale není tomu tak. Jsem nějak odbočila..pardon.
Prcek je auf, jdem něco podnikat, s klukama...... 😀

mywiel
21. lis 2010

@kubaka myslis tu vetu co si napisala no si to vystihla som sa dobre zasmiala 😉 😀 🙂

mywiel
21. lis 2010

@berenika39 vsetci muzi nie su stejni ako ani vsetky zeny nejsou stejni 😉

filipal
autor
21. lis 2010

chcela by som nasu disputu trosku posunut.....
ved su aj ine temy suvisiace s touto problematikou. (pravom mozu prispievatelky protestovat, ze rozoberame ich sukromny zivot a mozno by sme sa mali posunut do obecnejsej roviny)
pisete sem same vzdelane, sebavedome zeny, so sebauctou, ktore si mozu vypisovat po veceroch a v nedelu pri internete svoje nazory. to je fajn a zda sa nam to samozrejme....
ja som vsak zila aj v odlisnom prostredi....prave zeny so socialne slabsieho prostredia, zeny malo vzdelane su najviac utlacane. tieto zeny nie su si vedome svojich prav.
typickym prikladom su zeny - Romky, ktore su casto bite a inak utlacane. ja som rodila na vychodnom Slovensku, kde rodicky romskeho povodu utekali z porodnice. vsetci sme ich odsudzovali, kym sme sa nedozvedeli, ze su k tomu tlacene svojimi muzmi (vraj nemozu spat ani jednu noc mimo domov, lebo ich chlap odvrhne)
dalej sa bali narodenia dievcatka. este stale su zeny, ktorym sa narodi syn oslavovane a chvalene...a tym, ktorym sa "podari" dievcatko len trpene.... ☹ ☹ na vlastne oci som videla, ako zeny, ich muzi bili do brucha a ked som volala policiu odmietla prist.... mozno poviete, ze su zaostali, primitivni...ale su to ludia, ktori si zasluzia pomoc.
v tovarnach na severe Slovenska (prevazne zenska pracovna sila) maju zeny, pracujuce za pasom, len jednu prestavku 10 minutovu, (okrem obednej) na toaletu, neodvazia sa protestovat a pracuju za minimalnu mzdu.
ved aj nedavno sa prevalila afera s talianskou vyrobnou pancuchoveho tovaru, kde pracovali zeny za minimalnu mzdu....
ano, su to zeny na vidieku. niektore robia v zehliarnach, pri 40 stupnovych teplotach, niektore v supermarketoch pri pokladni, kde( napriklad v Bille im nedovolil zamestnavatel mat pri sebe flasu s vodou) a ony chudery, nevedome si svojich prav sa ani nastazovali....
pisem to preto, aby sme si uvedomili, ze osveta za pozdvihnutie prav zien je namieste....

filipal
autor
21. lis 2010

viete, este jedna vec tu prilis casto zaznieva....ja som v poriadku, tak je vsetko v poriadku.
to naozaj nevidime okolo seba?
-nevidime obete nasilia?
-osamele zeny s detmi a nevymozitelnost casto smiesneho vyzivneho?- cize deti vyrastaju v chudobe...
- znevyhodnovanie zien v zamestnani , neplatena praca v domacnosti
- akesi zmierenie sa a apatia......ved aj tak to inac nebude???

este by som chcela dodat, ze ja sa mam dobre, mna sa ani jeden z tychto problemov netyka, ale hneva ma
nespravodlivost. aj moja praca je zalozena na niecom podobnom: bojujem za prava inych, uplne bezmocnych, ktori nevedia ani hovorit....

ria80
21. lis 2010

Filipal,a co máš za práci?

ria80
21. lis 2010

Tady se to tak rozjelo,že jsem se uplně přestala chytat.

warholette
21. lis 2010

@berenika39 toto ty volas feminizmus? ked si jedina zena medzi muzmi a mas vyhrane, len preto, ze si zena? ze su na teba lepsi a milsi, teda sa k tebe nespravaju ako k seberovnej, ale ako k niekomu extra? ze ti davaju komplimenty, ked si jedina zena v spolocnosti mnohych muzov? tak to teda feminiznus vobec nie je. je fajn, ze sa dokazes presadit v muzskom kolektive, ale feminizmus nie je to tom, ze zeny ovladaju muzov alebo ze zeny su lepsie ako muzi. feminizmus hlasa rovnost pohlavi, teda nikto nie je lepsi ani horsi, nikto nema vacsie alebo mensie prava. ak sa k tebe muzi spravaju galantne, davaju ti komplimenty a nehadaju sa s tebou, stale si pre nich len zena - "slabsie pohlavie", ktore pre nich nema rovnaku hodnotu ako kolega muzskeho pohlavia.
@inkinka
@mywiel
"muzska profesia" "zensky kolektiv je slepicarna" toto su silne a nebezpecne rodove stereotypy, na zaklade ktorych hadzete vsetkych do jedneho vreca a uplne neopodstatnene. uz to tu niekto pisal na prvej strane - nemali by byt muzske prace a zenske prace, ale prace, ktore idu danemu jednotlivcovi lepsie alebo horsie. muzi maju jedinu vyhodu vo fyzickej sile, inak nemoze byt ziadna praca hodnotena ako cisto muzska.
a to, ze zensky kolektiv je slepicarna - vies aka je toto pre zeny urazka? asi pre tento nazor nemali zeny dlho volebne pravo alebo napriklad v Saudskej Arabii ho stale nemaju. nemozu soferovat. lebo muzi ich pokladaju za "slepice". z ust zeny je pocut nieco taketo skutocne neprijemne. pred sto rokmi feministky bojovali za prava zien, a naco? aby sa dnesne zeny urazali a nazyvali slepicami? kde je spolupatricnost?
to je presne o tom, co pisala @filipal. vzdelane a sebavedome zeny by sa mali snazit pomoct svojim menej stastnym "sestram", ktore mozno nie su take vzdelane alebo si neuvedomuju svoje prava. co z toho ma ludstvo, ked si desat zien povie, okej, muz ma nebije, vsetko je OK, a dalsich sto je bitych a nevie, ze je to zle?

mywiel
21. lis 2010

@warholette nehadzem, ale zazila som si to co je robit len so zenami... 😀 😝 Tak ako nehadzem vsetky zeny do jedného vreca tak nehadzem ani muzov. Je mi luto ale nas kolektiv bola fakt slepicarna nemozem to inac nazvat, to nevravim ze teraz vsetky zeny su slepice si ma nepochopila.