Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

warholette
21. lis 2010

@mywiel no a vidis, kde je problem? preco zeny nie su prezidentky, poslankyne, ministerky, predsednicky dozornych rad, CEO, manazerky, prestizne vedkyne, vyskumnicky, pilotky, generalky, riaditelky podnikov, atd atd atd aspon v takom mnozstve, ako muzi? preco dostavaju za rovnaku pracu menej penazi ako muzi? preco maju v niektorych krajinach stale oficialne menej prav ako muzi a vo vacsine krajin neoficialne menej prav? preco si muzi myslia, ze ich mozu bit, zneuzivat, znasilnovat, robit z nich sluzky a ponizovat ich?
pretoze si o nich rovnako ako ty myslia, ze su slepice a ze nie su rovnako dobre ako oni. verim ti, ze vychadzat s kazdym dobre nemusi byt jednoduche, ale pisat do temy o feminizme na stranke zameranej hlavne pre zeny, ze pracovat so zenami v kolektive je slepicarna, je dehonestujuce, urazajuce a ponizujuce. mali by sme sa snazit zlepsit postavenie zien a nie sa navzajom odsudzovat.

mywiel
21. lis 2010

@warholette chytas ma za slovicka ja nikoho neurazam len vravim, ze som s takymi zenami robila kde nebol ziadny chlap a bolo to fakt tazké, pisem to o mojom kolektive nie vseobecne o vsetkych zenach, pisem to ako moju skusenost lebo som reagovala na prispevok od inkinki, takze si to zjavne nepochopila, nepisem sem aby som zhadzovala zeny ved som tiez zena. 😕

kaja73
21. lis 2010

@warholette ja to nenazvem slepičarna, ale pracovala som 10 rokov v zmiešanom kolektive a 2 roky v ženskom a to sa fakt neda porovnat.Za tie dva roky som si užila ohovarania a intrig viac ,ako v tom druhom zamestnai za 10 rokov.Jednoducho ,kym my ženy nepochopime, že sme na jednej lodi,tak sa možeme do mužov obuvat kolko chceme a bude to aj tak na prd.Tolko zla,čo si same navzajom robime je na zamyslenie.Do zmiešaneho kolektivu som chodila rada,bez stresu,konflikty boli velmi zriedkave a ak boli,tak zas hlavne medzi ženami navzajom.A tiež si priznajme, že mužsky a žensky mozog nefunguje rovnako. Ani jeden nie je lepši,či horši,ale rovnko určite nefunguje.Medzi nami nie je rozdiel len v sile,to je velmi zjednodušeny pohlad.A ak je ku mne muž galantny,tak určite nepoviem,že to robi preto,lebo si ma važi menej ako muža, alebo, že mam pre neho menšiu hodnotu ako chlap.Praveže v dnešnej dobe je problem najsť galantneho chlapa a mne je prave toto luto.Pretože vyprchava čaro z medziludskych vztahov.

kubaka
21. lis 2010

souhlasím s @mywiel , že některé čistě ženské kolektivy jsou slušně opeřené a kdákající - fakt postrach. Taky jsem to zažila a děs a hrůza. Takže ženské si za toto označení možná lehounce a tak trošičku a někdy prostě mohou samy. to už je prostě rozdíl mezi mužským a ženským uvažováním. Ale mezi chlapy jistého kalibru to taky není žádná paráda - těžko říct, ale už se nechytám, tak by by love.

filipal
autor
21. lis 2010

@warholette uplne si pochopila co som chcela napisat....ze nejaku spolupatricnost a komplexnejsi pohlad na problemy zien by nazaskodil...aj ked ja som prave v pohode, v poriadku....
to som tu naznacovala tym "mlcanim a nevidenim zla"
a ked si same o sebe budeme mysliet, ze sme menej, tak aj budeme...

ale musim sa zastat
@mywiel lebo ona sa mozno tak nestastne vyjadrila, ale viem, ze jej ide o dobru vec...

@kaja73 mohla by si nam to prosim upresnit ako funguje muzsky a ako zensky mozog? co si tym myslela?

@ria snad do IP 😉

inkinka
21. lis 2010

@mywiel vyjadrila svoj nazor, nemyslim, ze by niekoho chcela urazit tym vyrazom, je zauzivany ako oznacenie niecoho, co kazdy, kto to zazil,vie co oznacuje. Zeny reaguju emocionalnejsie ako muzi, preto to mozno tak posobi, muzi tiez robia mobbing, bulying, bossing ale robia to inym sposobom.
@kaja73 samozrejme, ten nas je vraj dokonalejsi 😉

filipal
autor
21. lis 2010

@kubaka viem, ze si sa uz rozlucila, ale mohla by si mi vysvetlit aky ma suvis to, ze tebe sa zenske kolektivy nepacia s tym, ze maju narok na rovnake prava ako muzi? ty vzdy tak exaktne uvazujes...

@inkinka bola to otazka na Kaju. viem, ze ty rozdiely zenskeho a muzskeho mozgu chapes inac....
ale taka ista otazka:
ako to suvisi s tymi pravami?

kaja73
21. lis 2010

@filipal Ja som napisala,že ani jeden nie je lepši,či horši.Su proste ine.Zeny maju napr. lepšie prepojenu pravu a lavu hemisferu,čo sa prejavuje v lepšej komunikačnej schoponosti,lepšie si osvojuju cudzie jazyky,vedia s sustredit na viac činnosti naraz.Muži sa zas častejšie orientuju na jednu oblast ,často su dobry v matike ,fyzike.Ved už v škole vidno rozdiely.Kym baby su zvačša priemer-menej je ich slabych,ale aj menej vynika, tak chlapci su zas castejšie v extremoch-bud su slabi,alebo vynikaju-to nemam z vlastej hlavy,mna to proste zaujima a sledujem v tejto oblasti studie.Neviem,či som ta tymto nazorom urazila,ale to nebolo mojim cielom.Jednoduch mna nik nepresvedči,že muži a ženy su rovnaki.Byt iny,však v mojom ponimani neznamena horši,či lepši,iba iny. 😉

berenika39
21. lis 2010

@warholette o své práci jsem psala jen a jen proto, že mě napadlo, že dřív, nebo někde jinde...v jiném "světě", tam, kde jsou ženy jen ty "dole", bych třeba neměla šanci dělat to ,co mě baví, jen proto, že je to mužská práce. a jsem ráda, že to tak není. stejné příležitosti pro obě pohlaví, myslíš, že to s feminismem nesouvisí?

kubaka
21. lis 2010

@filipal nijak to nesouvisí - to jsem raeagovala jen na označení "slepičárna" - že to chápu, z čeho to vzniká. To, o čem mluvíš jako o ženském nároku na (...) je legitimní a není o tom pochyb a považuji to samozřejmě za samozřejmé. 😉

inkinka
21. lis 2010

@filipal suvisi to s delenim profesii na "muzske" a "zenske", cize ciastocne aj odpoved pre warholette

bodka70
22. lis 2010

@mywiel , ja som zase určitú dobu robila len v čisto mužskom kolektíve, a tam ti bolo intríg, ohovárania a klebetenia že až 😔 . A schválne nepíšem, že klebetili viac než ženy, lebo to by vyznelo že práve táto vlastnosť je ženám vlastná a u nich je to tak nejak očakávané, že budú také a že u mužov je to prekvapujúca a zriedkavo sa vyskytujúca vlastnosť.

Osobne si myslím, že takéto to "kvákanie a tliachanie" nesúvisí ani tak s mužským či ženským založením, ale je okrem iného aj priamym dôsledkom častého pracovného zaradenia žien - ak by som to tak mohla vyjadriť - málo rovnoprávnej spoločnosti. Vo väčšine väčších firiem (hlavne štátnych) to takto beží. Chlapi zastávajú úlohy vedúcich, manažérov, vodičov, zásobovačov - atd , tie tzv. mužské roboty. Vybavujú všelijaké veci a behajú po servisoch, obchodoch, lietajú kade tade, sú v spoločnosti, ich práca je často veľmi pestrá. A ženy "kvočia" v kadejakých "prevádzkach", "účtarniach" a podobne - kde robia pomerne monotónnu, sústavne sa opakujúcu robotu, sú natlačené pri sebe, nútené jednať a robiť stále s tými istými osobami (poväčšine ženského pohlavia), samozrejme nie s každou kolegyňou si človek sadne, napriek tomu je nútený jej robiť podriadenú či nadriadenú, ich práca často navzájom súvisí a sú nútené spolupracovať. Jasné, že v takýchto v podstate neprirodzených kolektívoch bujnejú kadejaké nešváry.
čítala som napr. článok o ženách v Afrike, ktoré takmer vždy majú okrem detí a domácnosti na starosti aj živenie rodiny, ťažkú prácu na poli, predaj na trhoch atď. Chlapi sa tam poväčšinou vyvaľujú pred domov, fajčia a popíjajú, maximálne tak raz za čas urobia žene ďalšie decko. Čo myslíte, kto z nich častejšie tliacha a "kváka" o ničom?

filipal
autor
22. lis 2010

ked uz hovorime o tychto predsudkoch muzskych a zenskych kolektivov 🙂 , tak jednym som aj ja trpela...
myslela som si, ze muzi su snad lepsi pedagogovia .... a ze s tym suvisi (zla) kvalita vzdelavania a ako jeden dosledok nekvality je prefemizovanost skolstva...
az kym som par ucitelov- muzov nespoznala. tazko by sa dalo povedat, ze to boli -su dobri pedagogovia.
mozno kedysi, ked sa v skolach vyzadovala disciplina, poslusnost. dnes, ked je potrebna skor empatia, trpezlivost, hladanie novych foriem, pracovanie naraz na roznych liniach sa mi zdaju zenske schopnosti vhodnejsie na tuto pracu...
no, nejako som to zamotala.... zeny sa mi zdaju ako ucitelky lepsie. ked su nadane, dosledne, kreativne, svedomite, spravodlive a pracovite, tak su vyborne ucitelky. muz ucitel sa im malokedy vyrovna....

bodka70
22. lis 2010

@filipal , množstvo žien v školstve súvisí práve s finančným a morálnym ohodnotením tejto práce, takýchto tzv. ženských rezortov je viac, ale nedá takto paušálne povedať, kto by bol na tú prácu vhodnejší - či muž alebo žena. Tak či tak je dobré, ak v školstve pracujú aj nejaký muži. Osobne v tom nevidím veľký rozdiel - staršia dcérka má napríklad vynikajúcu triednu-ženu aj výborného učiteľa náboženstva a telesnej výchovy - obaja muži. Ja sama mám doteraz krásne spomienky na svojho triedneho učiteľa - matikára na 2. stupni ZŠ, ten bol neskutočne trpezlivý, veľa nás naučil, mal k nám až takpovediac "materinský" prístup 😉.

filipal
autor
22. lis 2010

@bodka70 urcite mas pravdu 🙂 🙂
ja som prave chcela poukazat, ze tiez sa s tymito predsudkami borim....a rozdelujem ludi podla pohlavi...
aj ked sa tomu branim, mame to v sebe hlboko zakodovane...
a bola som vychovavana silno patriarchalne

inac predsudky su nebezpecna vec, ja to detom vysvetlujem na rozpravkach o cervenej ciapocke a o kozliatkach, kde vystupuje vlk ako nemilosrdny pazravec....kym pravda je taka, ze vlk je plache zviera, ktore utoci, len ked chce uzivit seba a svoje mladata. velmi inteligentne zviera, zijuce v svorkach, vyhyba sa konflikotom....atd....

berenika39
22. lis 2010

@filipal mimo:
svorka - smečka? co to slovo znamená?

bodka70
22. lis 2010

ale chcela som dopísať k tomu svojmu predchádzajúcemu príspevku - že mnohokrát sa paušálne posudzuje správanie niekoho - napr. ženy sú také a muži onaké a neuvedomujeme si, že to správanie je často dôsledkom konkrétnych podmienok, ktoré sú už tak vžité (siahajú celé storočia dozadu), že si ich ani neuvedomujeme.
Napadlo ma v tej súvislosti porovnanie so zvieratami (keď už sme sa tak začali baviť o sliepkach 😀) , že dobre to vidno napr. na správaní mladých kurčiat. Keď žijú svojím prirodzeným životom, tak sa správajú, ako je to ich živočíšnemu druhu vlastné - behajú vo výbehu, hľadajú červíky, čistia si perie atď. Keď ťakéto kurčatá zatvoria do stiesnených pomerov, kde má každé kurča priestor pár centimetrov štvorcových, žiadna tráva, umelé svetlo... tak sa začnú správať úplne inak - začnú byť agresívne, vytrhávajú si navzájom perie, šliapu po sebe, vzniká kanibalizmus...a to bez ohľadu na pohlavie kurčiat.
Ktovie, ako by sa začali správať muži, ak by to bolo presne opačne - ja si myslím, že dosť podobne.

Zoberme si taký bežný život ženy ešte v minulom storočí, vzdelanie ženám bolo umožnené väčšinou len základné, ak išlo dievča ďalej, tak väčšinou len zo stredných a vyšších vrstiev a to hlavne na tzv. ženské školy, kde bolo základom naučiť dievča variť, vyšívať, menežovať domácnosť, hrať na hudobný nástroj, v neskorších rokoch písanie na stroje, tesnopis, aby z nej mohla byť dobrá sekretárka. Žena na vysokej škole bola výnimočná, aj to musela mať podporu pokrokovej rodiny. Ženy bez ohľadu, na to, aké boli šikovné, tvorivé, čo všetko by boli schopné robiť mali obmedzený životný priestor väčšinou len na domácnosť popr. ženské spolky atď. Je pochopiteľné, že ten "pretlak" intelektu, nevyužitých schopností, frustrácia (ty len seď doma a nenamáhaj si svoju peknú hlavičku zložitými vecami) sa niekde musel prejaviť - možno aj v tom ohováraní, strkaním nosa do cudzích vecí, klebetení, človeku (a tým myslím aj žene 😀) je predsa rozmýšľanie, tvorenie vlastné, je to pre neho prirodzené.

filipal
autor
22. lis 2010

@berenika39 ano 🙂 skupina asi 7 psov. kde ma kazdy svoju hierarchiu, len alfa samec a alfa samica maju mladata a cela svorka sa o ne stara. dokonca im rozzuju potravu, kym nie su male vlcata schopne. maju silne rozvinutu rec tela, a vytie, ktore je pocut az desiatky km oznamuje inym svorkam: tu je nase teritorium, sem nam nechodte....oznacuju si ho mocom a prave na hraniciach teritoria je najmensia sanca stretnut vlka, lebo sa vyhybaju konfliktom s vlkmi so susednej svorky.
😅 😅 mala odbocka do zivocisnej rise. 🙂

filipal
autor
22. lis 2010

@bodka70 vidim, ze sme sa vydali podobnym smerom... 😅
sliepky vo velkochovoch to je zivot v utrpeni a podla toho sa aj spravaju. nemaju splnene tie najzakladnejsie potreby....a ano preto su agresivne, casto chore a pod. kym sliepky (ale aj prasiatka a ine hospodarske zvierata )
chovane vo volnych chovoch (cize prirodzene) su hrave, priatelske, schopne napriklad ucit sa....

berenika39
22. lis 2010

@filipal děkuji.

bodka70
22. lis 2010

@filipal , ja o týchto veciach dosť viem, robila som kedysi aj na družstve 😉 .

mywiel
22. lis 2010

@kaja73 presne takto to chapem aj ja kazdy sme iny nemozme byt ako muzi a muzi nemozu byt ako my, je to proste tak sme kazdi vynimocni a mali by sme sa doplnat ako jing a jang 😉 napokon aj v nas je muzska a zenska cast, tak ako aj muz ma svoju zensku cast ak sme s tymto vysporiadany tak sme uplny a vieme co v zivote chceme. To ako sa chovame k opacnému pohlaviu podla mna ovplyvni dost ako sme vyrastali v rodine, aky model nam dali rodicia, nasa spolocnost, skola, kultura atd. Ked budu od mala chlapcom hustit do hlavy, ze zena je menej tak sa tak budu aj spravat, niekto to tu zu spomenul, ze ako sa muz sprava k svojej matke tak sa sprava aj k zenam a je to tak podla mna.

mywiel
22. lis 2010

Co ma mrzi je ze dnes za tu istu pracu, profesiu zena nedostane rovnaky plat ako muz, neviem kto a preco je to tak rozhodnuté ale je to fakt nespravodlivé. Mam v rodine znamu co je kardiochirurg a denne operuje aj 7 hodin vkuse aj malé deticky, zachranuje im zivot a ma mensi plat nez jej kolegovia co maju rovnaku prax. 😔 😠

filipal
autor
22. lis 2010

@mywiel to ma oslovilo 🙂
respektujme inakost, podla mna je super, ze sme kazdy iny, prave z toho tazme. mozeme sa doplnat a to je uzasne.

ale ako moze mat ta tvoja znama iny plat, ked platyv zdravotnictve su tabulkove? je na inej pozicii ako ti muzski kolegovia? alebo ma iny pohyblivy priplatok?

bodka70
22. lis 2010

@mywiel , to sú tie mužské pravidlá hry, ktoré som spomínala. Toto jednoducho tak je a bohužiaľ tak skoro sa to asi nezmení. A jedno či má žena doma tolerantného a pokrokového muža alebo MŠP (mužské šovinistické prasa 😅), ako som už hovorila, za dverami svoho bytu, žena skôr či neskôr "narazí".
Mám dve dcérky - dievčatá - školáčky, obe sú veľmi šikovné a múdre. Kým sú v školskom systéme, navonok nič nevidno - majú právo a dostávajú rovnaké vzdelanie ako ich rovestníci - chlapci, v škole sú na nich kladené rovnaké požiadavky a až na drobné výnimky sa medzi deťmi - chlapcami či dievčatami nerobia veľké rozdiely.
Ale potom to už ide. Všimnite si - medzi najlepšími školami s najlepšími študijnými výsledkami na Slovensku sa pravidelne ukazujú školy z východného Slovenska a s chudobnejších oblastí stredného Slovenska. A je už dlhšiu dobu trend, že stúpa percento vysokoškolsky vzdelaných žien oproti mužom. Možno medzi tým nevidíte súvis, ale je.
Deti z Bratislavy nie sú hlúpejšie ani menej ctižiadostivé ako tie z východu Slovenska. Ale jednoducho na východe sú o niečo menšie možnosti profesijného uplatnenia a deti (a ich rodičia) vedia, že vyššie vzdelanie im prinesie o niečo lepšiu pozíciu na pracovnom trhu. To isté aj ženy, vedia, že nemajú rovnaké šance ako muži, tak sa ich snažia zvýšiť vyšším vzdelaním. A aj tak vedia, že často oproti menej vzdelanému mužovi s menšou praxou ťahajú za kratší koniec.

Moje dievčatá a všetky ostatné dievčatá, ktoré sa teraz poctivo učia v škole, budú mať menšiu šancu uplatniť sa ako ich rovesníci chlapci, jedine, žeby sa medzitým niečo zmenilo. Isteže, je to individuálne, aj žena môže veľa dosiahnuť, rovnako ako muži, sú všelijaké výnimky. život je rôznorodý, ale proste tá štartovacia čiara nie je rovnaká, dievčatá musia bežať rýchlejšie, bohužiaľ 😒.

inkinka
22. lis 2010

@frisbee krabice niceho 😀 😀 😀

frisbee
22. lis 2010

@inkinka
😀 😀 😀 😀 😀 😀 dobré,že?
Akoby som videla toho svojeho s televíznym ovládačom 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

inkinka
22. lis 2010

@frisbee velmi vystizne 😉 ja som to o tej krabici tusila, ale nevedela som, ze je to vseobecny jav 😀 😀 😀 , ano, ten ovladac sedi, preposlala som to pred chvilou mojmu, napisal mi, ze nema cas, to vies, prave je v krabici p r a c a 😝 😀 😀