Hledám veterináře pro radu ohledně zubů mini-lop beránka

elielizabeth
22. říj 2014

Prosím, najde se tady nějaká veterinářka či manžel,... veterinář, který by mi mohl poradit?
Vyhlédli jsme si mini-lop beránka, samičce je 6 týdnů, krásně prospívá, papá, má pevné bobky, nádherný hustý kožíše, je maličkatá stavbou těla.
Bohužel nám chovatelka oznámila, že má klešťový skus a není tedy vhodná k prodeji..., zda bychom si nevybrali jiného králíčka... Paní chovatelka je skvělá, seriózní paní, ale já ji prosila, že bych si o té vadě zjistila více a pak se rozhodli. Do malé jsme se totiž velmi zamilovali.
Někde jsem se totiž dočetla, že jestli nemám králíčka na výstavy, tak klešťový skus, kdy horní a dolní řezáky dosedají na sebe nevadí, že takovéto zoubky ani nepřerůstají tak, aby se musely u veterináře zkracovat... Prý stačí jen vhodná strava, tedy hlavně seno a dost větviček,... na okus. Dokonce jsem se i dočetla, že když králíček poroste, je možné, že se zoubky upraví tak, jak mají být. Jedna paní psala svou zkušenost, kdy měl králík skus obrácený (nevím, jak přesně to nazvat) a zuby mu přerůstaly a byl to problém..., tak mu je nechali vytrhnout a potravu si podává pusou a žvýká stoličkami. Bylo by to případně řešení problému? Nechat ty přední zoubky vytrhnout? Vůbec se v tom nevyznám, můžete mi, prosím, někdo poradit, zda by byla nějaká šance? Nebo by byla nutnost chodit zuby na veterinu obrušovat? Obrušování bychom nechtěli podstupovat... Předem moc děkuji

elielizabeth
autor
23. říj 2014

Opravdu se zde nenajde někdo, kdo by poradil?

vverunkaa
23. říj 2014

ahoj,co takhle zajít na radu k veterinaři ? 😉

verunka11221
23. říj 2014

Zavolej na veterinu tam ti o tom reknou vic nebo si najdi forum kde se venuji chovu kralicku.Tady ti asi moc neporadej.

cacenka_d
23. říj 2014

@elielizabeth Zkuste hodit dotaz na kralici.cz chovatele jsou tam ochotni a hlavne znamy tehlech problemu a urcite tam bude nekdo z vaseho okoli kdo vam poradi veterinare na kraliky z vaseho okoli 🙂

elielizabeth
autor
23. říj 2014

Na různá fora i veterináři jsem psala a veterinář psal, že pravidelným broušením se můžou i zuby upravit a nebo budou přerůstat tak, že se budou muset vytrhnout. Na kralici.cz mi zase psali, že při klešťovém skusu se zuby spíš více opotřebovávají ale nikdo asi nemá vlastní zkušenost ☹
Tak nevím, jeden říká to a druhý ono... Tak jsem myslela, že když je tady tolik lidí zaregistrovaných, že někdo bude mít známého veterináře a poradí

mafeska
23. říj 2014

koukala jsi na těch kralici.cz na seznam osvědčených veterin? chtělo by to konzultaci s veterinářem který ví co je to králík = mazlík. Známého veterináře nemám a dobré zkušenosti s veterináři na králíky mám jen v Praze chodím tam s naším Benžišátkem

verusak87
23. říj 2014

Řekla bych,že špatný skus už se sám od sebe nespraví. Správná strava (hlavně seno) je ovšem základ. Pokud by se králíčkovi přijímalo seno obtížně, dalo by se zbroušením do správného tvaru pomoci. Pro tento výkon doporučuji Dr. Jekla z VFU Brno. Cena je sice poměrně vysoká, ale nikde jinde se odbornějšího přístupu nedočkáte. Je možné, že po takové korekci by byl efekt trvalejšího charakteru. Krajním řešením je vytrhnutí zubů. Řešení je to ovšem trvalé a králíček se s tím naučí žít poměrně dobře (já mám činčilu s vytrženými zuby a žije si velice spokojeně). V žádném případě si nenechte zkracovat zuby nůžkami nebo kleštěmi. 😔