Hlídání o letních prázdninách. Vy, co zastáváte názor, že prarodiče nejsou povinni hlídat, jak to tedy děláte?

28. dub 2023

Zdravím, včera tu byl dotaz ohledně chování dítěte a že tchýně nechce dítě pohlídat přes noc. Většina komentářů se pak samozřejmě týkala toho, že prarodiče nemaji povinnost hlídat vnoučata. Sice je to pravda, nicméně ale takovou menší "morální povinnost" přece jen mají. Jelikož občanský zákoník jim dává právo na styk s dítětem, tak z morálního hlediska by měli mít povinnost s hlídáním někdy vypomoci. Nemluvím o hlídání každy vikend nebo tak nějak, ale spíš třeba o letních prázdninách. Přeci jen za nás (jsem rocnik 1989) vetsina deti travila prazdniny alespon na tyden u prarodičů, aby se pokryly cele prázdniny, jelikož rodiče nemeli možnost si vzit na dva mesice volno. Stejně tak i můj otec, trávil prázdniny u prarodičů a bralo se to jako normalni, ze pomohli s hlídáním. Jak to tedy vy, kteri zastavate názor, ze prarodiče nejsou povinni hlidat, delate treba o letních prázdninách? My s manželem mame kazdy 5 tydnu dovolene, ale aby se vsichni v lete prostridali a bylo to fer, tak ani jednomu nedaji vice jak dva týdny dovolene. Takze abychom pokryli alespon jeden mesic, tak nemuzeme stravit ani jeden tyden vsichni spolecne. Pak nam zbyva vyresit dalsi mesic. Dneska tabor je finančně dost narocny, ať uz příměstský nebo pobytovy, takze se dvema detma zvladneme uplatit horko tezko dva tydny. Mame hypo a do toho setrime na rekonstrukci, tak si taky nemuzeme moc vyskakovat. A porad zbyvaji dva týdny. S nami do prace taky nemohou. A deti jsou jeste male, 7 a 4, takze sami doma být taky nemohou. Nas si proste brali prarodice a bralo se to jako zcela normální a logicke, ze rodicum pomohou, kdyz jim bylo taky pomahano. Takze jak to resite vy, podle kterych prostě prarodiče nemusí hlidat? Nechci rozpoutat vasnivou diskuzi, ze si nemam delat deti, kdyz se o ne nedokazeme sami postarat, ale myslim si, ze toto tema resi vetsina rodičů pred prazdninami. Tak me jen zajima, jak to resi jiní, co nemaji hlidaci prarodice.

laxesis
8. črc 2023

Pardom, já už to tu přestala všechno číst, ale @prejeta_zaba já ty dva měsíce bez náplně a pitomých spolužáků milovala😅 tehdy jsem se se sousedy zabavila naprosto sama na celé prázdniny, byli jsme furt venku na zahradách.

Jo a škola není hlídací i stituce, možná kdyby si to rodiče konečně uvědomili a začali se víc zasazovat o to, jak se tady školství vede a funguje, za něco by to začlo stát. Je to vzdělávací instituce. Hlídání je na těch, co si děti udělali.

gingermom
8. črc 2023

@zmrzlinka a proč jsi teda nešla učit, když je to tak skvělé? Bys nemusela řešit, kdo tvé děti bude hlídat, když bys byla "pořád" doma 🙈

ilone
8. črc 2023

Jinak i moje děti jezdí v létě na různá soustředění, příměstské tábory nebo k babičkam. Zkuste si celý rok být s dětmi a pak ještě celé prázdniny mít "za zadkem" tři vlastní....

kecalka2
10. črc 2023

@ilone Tak s tímto naprosto souhlasím. Aktuálně řeším u mé kolegyně, která jezdí 2x ročně mimo sezónu a nejvíc řeší prázdniny, že je to strašné. A vidím to často, že děti jezdí mimo prázdniny. Nechápu pak ty řeči rodičů

5pajina55
10. dub 2024

Nás máma cpala k babičce pod tlakem pořád. Sama jako babička nijak extra nefunguje, milostivě hlídá tak 2 dny v létě a to jí do toho musí ještě nabulikovat táta a ona pak po něm pokukuje jak bubák. Já to beru tak, že to její povinnost není, je to její blbost, že k ní pak můj syn nemá žádnou vazbu. Já jsem svojí babičku milovala, on na tu svojí asi nebude mít žádný extra vzpomínky.
Jinak dokud syn chodil do školky, tak jsme ten měsíc kdy byla školka zavřená vykryly dovolenou. Teď už mu je 8let, manžel je OSVČ, takže přinejhorším ho může vzít s sebou do práce. Já dělám na směny, takže to nějak plácáme jak to jde. Tchýně se snaží sem tam hlídat. Někdy nám hlídá švagrová a my pak na oplátku jim. Což mi přijde úplně ideální. Máme obě jedináčky, takže kluci si vyhrajou.