Ideální počet dětí - 2?

koordinatorka_odboje
15. zář 2016

Tohle bude spis filozoficke dumani a premitani nad normativnim chovanim. Je to jenom muj pocit, nebo je obecne povazovano za optimalni mit dve deti? Kdyz mate jedno, prestanou se lide vyptavat, kdy budete mit male a zacnou se vyptavat, kdy bude druhe. Kdyz uz ale druhe mate, nikdo se nepta, kdy bude treti. Dve jsou optimum? Proc? Od kdy a bylo to tak i driv, treba za nasich rodicu, nevite? Co si o tom myslite? Nebo se vas lide ptaji, kdy bude treti, ctvrte dite? Nebo snad odrazuji i od toho jednoho?

pajula123
15. zář 2016

Taky mi prijde,ze pro vetsinu je ideal dve deti,nejlepe parecek...kdo to ma ci chce jinak je divny 🙂

ivular
15. zář 2016

Jak píše @pajula123, většina lidí současné západní civilizace cítí jako optimum právě dvě děti. Proč tento pocit většině naskakuje u počtu dva, to je spíš asi otázka pro psychology;)
Každopádně právě z tohoto důvodu se nezlobím na nikoho, kdo se u jedináčka PTÁ na druhátko, zatímco při dvou dětech se už NEPTÁ na třeťátko 😉

mialagia
15. zář 2016

@koordinatorka_odboje pro mě jo, ale to je snad individuální ne?já teda dost vidím i u lidí co maj 2 děti dotazy na 3.😃
Dál už se asi předpokládá z důvodu ekonomické náročnosti nepokračovat..a pokud jde o jedináčky, tak tam to zřejmě každý vnímá jako pro dítě nezdravé, že nemá konkurenci..

koordinatorka_odboje
autor
15. zář 2016

@mialagia aha, to me teda nenapadlo, ze lide se desi toho, ze by meli jedinacky a tahle skutecnost by je negativne ovlivnila... ja se teda necitim nejak nezdrava, byly horsi veci

mialagia
15. zář 2016

@koordinatorka_odboje já to tak dramaticky taky nevnímam, ale klišé to určitě je..

majkoz
15. zář 2016

Když jsme měli jedno dítě, tak se nás tedy nikdo na druhé neptal. Když jsme měli druhé, tak taky ne. Po třetím dítěti se ale spousta lidí ptá, kdy bude čtvrté... Ale to si myslím, že nás spíš(alespoň podle nich) škádlí, jakože sranda, haha, čtvrtý snad už ne, nebo jo? 😕
Ale vím, že tím asi "trpí" rodiče jedináčků...kdy dítěti je třeba pět a více let. Pak se asi oklí pídí víc po možném sourozenci. Za mě je tedy jedno dítě málo 😀 , ale nevyptávala bych se 😉

sft
16. zář 2016

Moje sestra říkala po porodu prvního, že to je hrozný a další už nechce a za pár měsíců už čekala další 😀 ted mají dvě a třetí nechcou, oni ti dva už jsou docela nároční, děsní roštáci... jinak já jsem ze tří detí a přítel ze dvou a taky bych chtěla dvě děti, kluka a holku... ale když to bude jinak, zlobit se nebudu. 😉 Je to na každým, kolik dětí chce a kolik si může dovolit. 🙂

sft
16. zář 2016

Je pravda, že jsme se s bráchou sázeli, kdy otěhotní ségra podruhé a ted nic, ale to je spíš, protože oba říkají, že už třetí nechcou. 🙂

evulina77
16. zář 2016

jo a od třetího dítka se ptají, kdy bude čtvrté. A ještě když jsou tři holky, tak se soucitně ptají, kdy bude chlapeček, jako by tři holky byla nejhorší věc na světě, kterou by mohl právě ten čtvrtý chlapeček vyřešit. Jo a taky jsem si všimla, že když jdu se všema holkama ven, tak mě kontaktují různé až sociální případy. Se dvouma ne, ale se třema běžně. Tykají mi mají spoustu připomínek, prostě masakr, asi mají pocit, že jsme si rovni 😠

astyna
16. zář 2016

@evulina77

A ještě když jsou tři holky, tak se soucitně ptají, kdy bude chlapeček, jako by tři holky byla nejhorší věc na světě//

😀 a já chci třeba samé kluky 😀 v rodině samé holky, takže babinec maximální, potřebuji to vyrovnat 😀 Takže budou taky soucitně koukat 😀

evulina77
16. zář 2016

@astyna nebudou, protože kluci jsou v pohodě, jen samé holky jsou problém 😀
My s manželem to tak nevidíme, ale okolí má jasno...

majkoz
16. zář 2016

@evulina77 No nevím, mě se teda furt někdo ptá, kdy teda bude ta holka, a tak ještě tu holčičku... Když se narodil třetí syn, tak měli všichni jasno, že jsme určitě hrozně zklamaní, že zase kluk 😀 No né všichni, to bych jim křivdila... Ale těžko lidem člověk vysvětlí, že kdyby bylo čtvrté, tak klidně zase kluk, mě je to fuk.. 😉

verka4d
16. zář 2016

@koordinatorka_odboje Teda,to je otázka... 🙂 Ale fakt,většina lidí si myslí,že ideál jsou dvě a to ještě kluk a holka. Je to tak nějak zakořeněné,že když se lidé vezmou,okolí se začne ptát,kdy bude mimi. Pak,po několika letech,ideálně tak po třech,kdy bude druhé. Pokud je druhé stejného pohlaví jako první,mají třeba ještě tendenci se ptát "a co ještě toho chlapečka/holčičku? " My máme čtyři,dva kluky a dvě holky a nás se zase okolí ptá,kdy bude páté 🙂 Ale to opravdu myslí spíš jako škádlení,prostě že 4 děti už jsou pro okolí jaksi nadpočet,tak mi třeba soused řekl,že přece nepůjdu do práce,že už to na těch mateřských nějak doklepu do důchodu! 😀 Ale je fakt,že po druhém se nás na třetí neptali,to spíš až po tom třetím na čtvrté a teď na páté. A když mi je někdy třeba špatně,tak automaticky každý uvažuje,že jsem určitě už zase těhotná 😀 Jen má babička to bere v pohodě,ta je z 10 dětí,tak mi řekla,že do toho počtu mám ještě daleko 🙂 Ale třeba teta má jedno dítě a když jsme čekali čtvrté,tak mi řekla,co jsme to udělali,taková hrůza,že kvůli nás v noci nespala!! Jak kdyby nám ty dědi živila nebo vychovávala nebo co... Za mě je ideál víc dětí,pro někoho je i jedno moc,pro nás by jedno bylo málo. jedno dítě dokážu pochopit jen ze zdravotních důvodů,tam je pak nemístné ptát se na druhé. Ať tak či tak,stejně si to každý zařídí podle sebe,ať si okolí říká,co chce a staví se třeba na hlavu 🙂 Byla jsem teď vyřizovat nějaké papíry na úřadě a když si paní úřednice všimla,že máme čtyři děti,nechápala,kroutila hlavou a ptala se mě,jestli nemá nějakou chybu v počítači!! 😀 Já si ale jako exot fakt nepřipadám 😎

koordinatorka_odboje
autor
16. zář 2016

@verka4d já mám radost, když vidím početné rodiny - myslím na svůj důchod 😀

krystalka
16. zář 2016

@koordinatorka_odboje - tak já mám pocit, že ty 2 děti většině lidí připadají jako takový nějaký vyrovnaný počet, ideálně ještě kluk a holka, aby bylo od každého něco 🙂 ....já jsem ze 2 dětí, manžel je jedináček a ani jeden si nestěžujeme 🙂 , ve finále jsme na tom podobně, já sice sourozence mám, ale ačkoli jsme od sebe jen rok a půl, tak si zase až tak blízcí nejsme a vídáme se párkrát do roka.....my sami máme dítě jedno a tak jsme to od začátku i chtěli.....sem tam se někdo ze začátku zeptal, kdy bude druhé, tak jsme rovnou říkali, že nebude....ale okolo nás rozhodně nejsou jedináčci výjimkou, takže se nad tím nikdo zase tak moc nepozastavoval....prostě jsme se cítili na jedno, tak ho máme....mně se třeba tak "zvenčí" líbí rodiny s více dětmi, ale já na to prostě nejsem ten správný typ, mám ráda klid a když se můžu věnovat tomu jednomu....velké rodiny se mi líbí, ale asi bych nedávala takový ten "chaos", který kolem toho chumlu dětí občas vzniká 🙂 . Jinak ještě z pohledu rodiče si myslím, že co se týče náročnosti, tak je to asi jedno, jestli je to jedináček, nebo dva....jedináček obvykle vyžaduje víc pozornosti, člověk se mu musí intenzivněji věnovat, protože nemá parťáka.....a když je těch dětí víc, tak se sice zabaví spolu, ale člověk zase každou chvíli "hasí" nějaké potyčky a dohady mezi nimi 😉 - aspoň co tak vidím u známých....

koordinatorka_odboje
autor
16. zář 2016

@krystalka nejste si blizci, protoze jste od sebe rok a pul?

krystalka
17. zář 2016

@koordinatorka_odboje - ne, tak jsem to nemyslela, že by to bylo proto.....spíš, že si myslím, že podobně staré děti mívají většinou k sobě možná tak nějak blíž, než kdybychom byli třeba 7 let od sebe....jako máme dobré vztahy, to jo, ale nevídáme se moc často, máme odlišný životní styl, takže asi nějak nemáme ani čas ani potřebu se vídat častěji....

lajla
17. zář 2016

@koordinatorka_odboje když jsme měli jedno, nikdo se neptal...u druhého...kdy bude třetí, a kdy 4😂 a jděte do pátého? Chtěla bych taky...ale Manzel nechce, a v dnešní.dobe hm...kde se hledá chlap co chce tolik děti?
Všichni spíš obdivují, nikdy jsem se nesetkala s negativním.nazorem.
.a kdyby přece jen někdo měl narážky, poslu ho do příslušných míst...
Ideální počet dětí dle mě neexistuje...ani Správná doba...kdy potom byla,bude? Každý ať má tolik děti,o kolik se dokáže postarat, vychovat...někdo nezvládá u 1, jiný levou zadní 3, je to i o samém člověku...někdo se hroutí po neprospanem týdnů jiný spí 3 h několik let, a je v pohodě

lajla
17. zář 2016

@astyna já mám 3 holky a jednoho kluka, Segra 3 kluky, a další Segra 2 kluky...a i kdybych měla 5 holek tak je mi to sumak, stejně jak segry neřeší chlapecký ..proč jako?
To jen okolí má takový divný zvyk.si myslet že lidi touží po jiném pohlaví než jaké mají.doma