Jak se vaši domácí mazlíčci vyrovnali s příchodem dětí?
Ahojky maminky, chtěla jsem se zeptat jak je to u Vás, pokud máte domácí mazlíčky.
Konkrétně my máme doma 2,5 letou fenku jezevčíka, která je na nás dost fixovaná, je pravdou, že když přijde někdo k nám s dítětem, tak na něj dost štěká a ještě horší je to v případě, vezmuli si dítě do náruče.
Jak se vaši mazlíčci vyrovnali s novým "členem smečky" vašim miminkem.Jaká jste dělali opatření.....????
Stručné shrnutí
- Příprava zvířete před příchodem dítěte zahrnuje nácvik s panenkou, přípravu postýlky a postupné seznamování čichem (nechat očichat plínky nebo novorozence při příchodu z porodnice) jako běžně doporučované metody ke snížení stresu zvířete.
- Zachování stejných rituálů a pozornosti věnované zvířeti, pravidelný výcvik (cvičák, drezura), používání hraček nebo pamlsků jako rozptýlení a kontrola přístupu zvířete do postýlky či kočárku jsou opakovaně uváděná bezpečnostní a preventivní opatření.
- U některých jedinců se objevují problémové projevy (vrčení, ostré chování, odtažitost nebo falešná březost) a v krajním případě se řeší předání psa do péče příbuzných nebo adopce do zkušených rukou, pokud nelze zajistit bezpečný dohled.
Nejčastější otázky
Q: Jak připravit psa na příchod miminka?
A: Doporučují se praktické nácviky jako chovat panenku a připravit postýlku, nechat psa očichat plínky a při návratu z porodnice dítě položit a nechat psa očichat nového člena rodiny.
Q: Co dělat, když pes žárlí nebo vrčí na dítě?
A: Uplatňujte konzistentní výcvik a drezuru (cvičák), udržujte stejnou míru pozornosti a zapojujte psa do aktivit rodiny, používejte hračky nebo pamlsky jako rozptýlení a uvažujte o omezení přístupu do prostoru dítěte; předání psa jiným pečovatelům je považováno za krajní řešení.
Q: Jak zabránit kočce v tom, aby skočila do kočárku nebo postýlky?
A: Důrazně kočku odhánět a hlídat, zejména v prvních týdnech; konkrétní incidenty ukazují riziko, že kočka skočí do kočárku a leží na polštářku za hlavičkou dítěte, což může ohrozit dýchání.
Q: Má smysl odvykat psa od žárlivosti už v těhotenství?
A: Ano; veterináři a chovatelé radí nechávat psa postupně seznamovat s novou situací, neodstrkovat ho, udržovat rutinu a trénovat situace, aby neměl pocit vyloučení.
Q: Jaké signály chování psa považovat za varovné?
A: Varovné jsou opakované známky vrčení, zubatění, ohánění se, náhlé agresivní zkratovité chování nebo dlouhodobé odmítání kontaktu s dítětem; v takových případech je nutný přísný dohled a zvážení konzultace s trenérem nebo odsun zvířete.
Závěry z diskuze
Shoda
- Zvířata je třeba připravit postupně (panenka, postýlka, očichání plenek, umožnit očichání dítěte při návratu z porodnice).
- Dohlížení a zákaz ponechání dítěte bez dozoru se zvířetem v jedné posteli/kočárku je nutností.
- Udržovat stejnou péči o zvíře, zapojovat ho do rodinných činností a používat pamlsky/hračky jako alternativu pozornosti.
Sporné názory
- Někteří považují plemena jako pitbul nebo rotvajler za bezproblémová a milá s dětmi, zatímco jiní hlásí vrčení a obavy z agresivity u konkrétních jedinců.
- Někteří považují rehoming (předání psu rodičům nebo adopce) za nutné v krajním případě, zatímco jiní zdůrazňují snahu o zachování zvířete za pomoci tréninku a adaptace.
Otevřené otázky
- Jak se konkrétně změní chování zvířete, až dítě začne lézt a brát hračky, není jednoznačně předvídatelné.
- Neexistuje jednotné kritérium, kdy je nutné zvíře rehomovat namísto dalšího tréninku a dohledu.
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
chovat panenku, připravit postýlku, nechat psa očichat plínky, položit dítě a nechat psa očichat při příchodu z porodnice, výcvik / cvičák / drezura, pamlsky jako rozptýlení, hračky jako odvedení pozornosti, desenzibilizace (tahat za ocas, sahat do misky u štěněte), omezit přístup do postýlky a kočárku, koupání psa, vyčesávání srsti, falešná březost
Místa a osoby
žádné
jsou mu dva roky a devet mesicu.manza mi taky rika ze to ze by jsme ho dali pryc vidi az jako posledni reseni.asi na me taky dopada poporodni splin.mala ma tyden a ja ji porad pozoruju a hlidam jak oko v hlave.skoro doma nic neudelam protoze se bojim ze treba nedycha apod.ale to znate urcite taky co?
Ahojky: tak my mame taky pejska (dva roky) a rocni ditko...Kim ji bere a jsou to kamaradi, hodne si spolu hrajou, zabavi ji i na hodinku. Chteli jsme ho taky dat pryc, ale nejak uz to neslo...je hodny, jen uz na neho nemame tolik casu a vsude ho brat nemuzeme, ze. Problem mame se psem u rodicu, je uz starsi a taky na Eli tak divne kouka a uz se po ni jednou i ohnal zubakama, od te doby kdyz je Eli u nasich, tak jejich psa zaviraji do loznice. Muj tatak rika, ze by ji nic neudelal, ale ja mu neverim, takze je pokazde chudak zavreny.
my máme doma psa 8let zl. retrívt a 2děti a musím říci pohoda. Více uklízím a jinak pejsek snese od dětí vše,a le ony jsou naučené. Dcera úplně a prdelínek se to učí. 🙂
jj, presne tak...denne vysavam a tak 4x tydne vytiram...aspon mame doma cisto 😀 ..jinak by ty chlupy byly vsude.
ahojky holky mi máme doma kocoura, když jsme malého přivezli stačilo, aby se zavrtěl, nebo rozplakal a kocour se okamžitě poblinkal, trvalo mu to skoro týden, než mu došlo, že miminko je další člen rodiny, teď ho pozoruje, chodí očuchávat věci od malého, ale bere ho obloukem a naše rotvajlerka prvně zvědavě nakukovala do kočárku, pak malému olízla ručičku a očuchávala ho, teď na procházce, jak se blíží nějakej Ukrajinec, tak je celá v pozoru, nevím jak to dělá, ale pozná je po čuchu nějak na dálku bo co a nemá je ráda, od doby kdy na mě asi 3 roky zpět, jeden ožralej vyrukoval, nemít košík měl ji na ruce, ale na mimčo nedá dopustit i venku potkáme nějakou maminu s prckem a ona hned jde a chce podrbat, jen ji musím říkat malý mimi, aby ho nerada neuhodila košíkemm, ale jak se najdou ruce na podrbání je z ní nejbojovější rotvajler ve střední Evropě 😀 😀 ironicky řečeno, páč udělá okamžitě mrtvej pes a vystrkuje pupík na drbání 😅 , takže nemám strach, až bude náš dráček větší, že by na něj žárlila, ale samo ač je naše psice mazlik bez dozoru bych nenechala s dítětem žádnýho psa jistota je jistota, prcek ho dloubne pastelkou do oka nebo tak a je na průšvih zaděláno 😉

Tak to Ti asi neporadím.Ale určitě bych si prověřila komu ho dávám.Měla jsem štěstí,že jsem ho mohla dát rodičům.A kolik má roků?Se staršími pejsky je to dost těžké.