Jakou knížku právě čtete?
Mate rady knizky a taky za ne utracite majlant jako ja?Co prave ted ctete?
Stručné shrnutí
- Rodiče s malými dětmi často nemají čas na delší četbu, proto systematicky využívají knihovny a krátké periodikumy jako Mama a ja, Maminka nebo Betynka místo pravidelných nákupů knih.
- V diskusi byly nejčastěji doporučované žánry lékařské thrillery (Robin Cook, Tess Gerritsen, Patricia Cornwell), detektivky (Agatha Christie, Jeffery Deaver) a pravdivé autobiografické/biografické příběhy (Bílá masajka, Dítě z džungle, Bez dcerky neodejdu).
- Mezi opakovaně zmiňované tituly a série patřily Harry Potter (včetně sedmého dílu), Bílá Masajka, Vejce a já (Betty McDonaldová) a knihy od Barbar y Wood či Paula Coelha; čtenářky také zmiňovaly nákup v knihkupectvích nebo objednávku přes Martinus a novinky z vydavatelství Ikar.
Nejčastější otázky
Q: Jak ušetřit na knihách, když chci číst hodně?
A: V diskusi bylo doporučeno pravidelně chodit do veřejné knihovny, půjčovat si časopisy z knihovny a nekupovat časopisy o bydlení, pokud stačí internetní zdroje; někteří uvádějí i nákup knih jen pokud nejsou v knihovně nebo je chcete mít doma.
Q: Jaké časopisy a praktické tituly čtou rodiče s malými dětmi?
A: Většina uváděla časopisy Mama a ja, Maminka, Betynka a konkrétní praktické tituly jako Výživa dětí od A do Z, Těhotenství pro nezbedný holky a Vaříme dětem.
Q: Které autorky/autoři píší o skutečných příbězích z muslimského prostředí nebo extrémních životních zkušenostech?
A: V diskusi byly zmiňovány Corinne Hofmann (Bílá Masajka), Sabine Kueglerová (Dítě z džungle) a Betty Mahmoodyová (Bez dcerky neodejdu) jako příklady pravdivých či autobiografických příběhů z takového prostředí.
Q: Které thrillery a lékařské detektivky jsou v diskusi doporučovány?
A: Opakovaně doporučovaní autoři jsou Robin Cook, Tess Gerritsen, Patricia Cornwell, Jeffery Deaver a Michael Crichton; zmiňovány jsou i konkrétní tituly jako Sběratel kostí (Jeffery Deaver) a knihy od E. Segala (Lékaři).
Q: Stojí za to koupit knihu místo zhlédnutí filmového zpracování?
A: Někteří čtenáři v diskusi uváděli, že film Bílá masajka se „nedá srovnat“ s knihou a že často dávají přednost knize; zároveň se zmiňuje, že filmy někdy zjednodušují děj.
Q: Kde objednat novinky a jak sledovat vydání českých/slovenských autorek?
A: V diskusi uživatelky zmiňovaly objednávky přes Martinus a sledování novinek z vydavatelství Ikar; konkrétně se zmiňovaly nové tituly Tess Herritsenové, Petry Nagyové‑Džerengové a knihy z Ikaru.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů uvádí, že hlavní překážkou v četbě je nedostatek času po narození dítěte.
- Veřejné knihovny a půjčování časopisů jsou běžná doporučení pro snížení nákladů na čtení.
- Mezi oblíbené žánry patří lékařské thrillery, detektivky a autobiografické pravdivé příběhy.
Sporné názory
- Některé čtenářky preferují nákup knih, jiné důrazně doporučují knihovny jako úspornější řešení.
- Někteří čtenáři považují filmová zpracování (např. Bílá masajka) za méně hodnotná než knihu, jiní si vystačí s filmem.
- Názory se liší v hodnocení současných autorek; u některých je v diskusi názor „lepší první díly“ versus „poslední tituly jsou silné“.
Otevřené otázky
- Kdy vyjdou další nové tituly oblíbených autorek jako T. Keleová‑Vasilková nebo Petra Nagyová‑Džerengová?
- Jak nejlépe najít konkrétní slovenské tituly v místních českých knihovnách nebo knihkupectvích?
- Které současné lékařské thrillery zůstávají nejčtenější mezi rodiči s nedostatkem času?
Zmíněné značky a firmy
Ikar, Martinus, Modrý koník, Mama a ja, Maminka, Betynka, Čtyřlístek, Bohnice
Zmíněné produkty a metody
Harry Potter (sedmý díl), Bílá Masajka (Corinne Hofmann), Dítě z džungle (Sabine Kueglerová), Bez dcerky neodejdu (Betty Mahmoodyová), Vejce a já (Betty McDonaldová), Parfém (Patrick Süskind), Šifra mistra Leonarda / Andělé a démoni (Dan Brown), Poporodní příběhy, Výživa dětí od A do Z, Těhotenství pro nezbedný holky, Vaříme dětem, Lékaři (Erich Segal), Sběratel kostí (Jeffery Deaver), thrillery od Robin Cooka, knihy od Tess Gerritsen, knihy od Patricia Cornwell, knihy od Barbara Wood, tituly Paula Coelha, půjčování v knihovně, půjčování časopisů v knihovně, nákup přes Martinus, sledování novinek z Ikaru
Místa a osoby
Orhan Pamuk, Terry Pratchett, Agatha Christie, Dan Brown, Jeffery Deaver, Robin Cook, Tess Gerritsen, Patricia Cornwell, Paulo Coelho, Corinne Hofmann, Sabine Kueglerová, Betty McDonaldová, Betty Mahmoodyová, Petra Nagyová‑Džerengová, Barbara Wood, Arthur Hailey, Bohnice
áno etuska a ten chalan žije
od detstva sa venoval hudbe a študoval dokonca aj v banskej bystrici, pochádzal odniekiaľ z Čiech už si presne nepamätám a okolo tej 20ky sa nešťastnou náhodou u svojich známych napil toho oleja či čo to bolo
poleptalo mu to vnútornosti a žalúdok a potom v tej knihe opisoval ako mu cez ústa pchali do žalúdka nejakú hadičku s balónikom a snažili sa mu to nafukovať
asi rok žil s hadičkou voperovanou cez brucho či ako a stravu si mixoval a cez tu hadičku vpichoval ihlou teda striekačkou a nakoniec po roku ho operovali tuším a dali mu umelý žalúdok alebo čosi také a pri konci knihy opísal nádherne že už myslel že v živote nepocíti, ako chutí prehltnúť jedlo 😵 bolo to ozaj nádherné, naozaj silná knižka
priznám sa že ja som ju čítala v nemocnici keď som nemala čo robiť a vďaka tejto knižke som si uvedomila, že moje problémy boli ešte nič oproti tomu, ako dlho ten chlapec bojoval o život a koľko zákrokov a operácií podstúpil a aké bolesti (pre mňa nepredstaviteľné) musel prežiť
taký človek má u mňa veľký obdiv a dokonca sa mi zdá že ešte stále je hudobne činný
maťka, tá kniha musí byť perfektná..
Ja som raz čítala knihu, bohužiaľ si nepamätám názov, ale je to o chlapcovi, ktorého týrala vlastná matka, nútila ho jesť pokakané plienky, teda obsah plienky po mladšom bračekovi, nechávala ho celé hodiny ležať v ľadovej vode atď, aj to je skutočný príbeh, má to ešte dve pokračovania, ale nečítala som ich
a spomenula som si na názov, dieťa zvané "TO"
Monika- ☹ ,ja by som take knihy nemohla.Uz dost mi je smutno,ked citam o tych chlapcoch z Ciech,ktorých tyrala vlastna matka+dalsi "blizki ludia" ☹ 😠 😠 😠 -a je mi z toho nanic 😠
tak tú knihu ozaj odporúčam ..
Moni mne pomohla dosť keď som si myslela že ja som na tom "najhoršie" 😅
ináč tá kniha musela byť brutálna, asi by som pri nej viac plakala ☹
veď preto som nečítala pokračovanie...
V knižnici som mala v ruke knihu od tej Arabky, čo ju podpálili bratia, lebo neviem čo, ale radšej nie... Ja nepozerám ani správy... 😅 😅 😅
Moni niekedy sa správy bojím zapnúť aj ja 😔
keď vidím ako napr. mamičky zabijú či hodia do smetiaka dieťatko 😠 akurát teraz sa hádam na jednom fóre s jedným primitívom o potratoch (je tam téma, že vláda chce donútiť doktorov aby vykonávali potraty aj proti svojej vlastnej vôli ak to nechcú) 😠
Ja najradšej Terryho Pratchetta a jeho Úžasnú zeměplochu. Ohromná zábava a hlboké pravdy. Bábätká v smetiakoch tiež nemusím, ani mučené ženy. ☹ A potraty? Najviac ma zaráža, že o tom vo vláde rozhodujú muži.
mimakro presne tak 😠 a tá pani Tutková či ako sa volá je asi tiež dobre zvrátená
etuska neviem kto to je ... nejaká riaditeľka
24.03.2008 18:58 - BRATISLAVA
Vláda chce vnútiť všetkým nemocniciam povinnosť vykonávať umelé potraty, tvrdí riaditeľka Centra pre bioetickú reformu (CBR) Jana Tutková. Podľa nej ministri odštartujú zavedenie takejto povinnosti Národným programom ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia, o ktorom by mali rozhodovať na rokovaní vlády v stredu.....................atď
etuš, to je teta, čo je v nadácii pre zákaz potratov, tí, č orobili ten nechutný bilboard s potrateným bábenkom...
moni zákaz potratov?
oni nevedia čo chcú 😠 najskôr zákaz teraz donútenie? to je sila
No to hej 😠 😠 😠 -uz ma to vsetko okolo tejto temy rozculuje.Kazdy si len robi politicku kampan.Im je tak sum a fuk co tie zeny prezivaju.
u chlapov .. no k ním sa nevyjadrujem ale tá žena? neviem či jej ide len o peniaze v živote alebo čo vlastne chce dokázať 😠 ale videla som aj tie billboardy a keby sa ma moja maličká opýtala čo to je asi tažko jej to len vysvetlím ..či by som jej povedala že je to mŕtve dieťatko ktoré jeho mamička nechcela?
podporiť projekt boja proti potratom sa dá podľa mňa zachytiť aj iným obrázkom 😠
martinadt-suhlasim.A mna sa aj moja dcerka pýtala,ze preco ma babatko "bibi" ☹ -ona sama na to prisla,ze je to babo
Myslím, že je dobré, ak je možnosť ísť na potrat. Jediné, s čím v tom zákone nesúhlasím je vykonanie potratu u vážne geneticky poškodeného plodu v ktoromkoľvek mesiaci tehotenstva. To akože v 8 mesiaci? Nie je však riešenie potrat zakázať. Skôr by bolo treba vytvoriť také podmienky, aby mali ženy čo najmenej príčin ho podtúpiť. Pre mňa (teraz) neexistuje dôvod, že by som naň šla. A tiež je blbosť, prikázať doktorom ho robiť. Veď lekár má životy zachraňovať, nie ich mariť. Iné je, ak je vážne ohorzený život matky. Napr. také mimomaternicové tehotenstvo. Kamoške takto rupol vajcovod. Keby neprišla včas do nemocky a nerobili jej hneď laparoskopiu, neviem, ako by dopadla.
etuska ale je to hnus 😠 proste pre mňa je to hrozné 😔
teda fakt sme odbočili od témy
Však, že čo čítame, nie, No ja mám rada toho Pratchetta. Poznáte? A mám rozčítaného Harryho Pottera( môj syn ho volá helikoper 😀 ). Trošku infantilné, ale načo myslieť na kdejaké problémy. Únik mimo realitu, to je moje.
mimakro toho pratchetta nepoznám ale poznám človeka čo prečítal všetky knihi harryho 🙂
Mna laka "Pan prstenov",lebo sme preberali pozadie tychto knih na výške/studovala som English language 🙂 -Filmy som videla,no laka ma kniha 🙂
etuska na pana prstenov som raz bola v kine 😀 tak ma bolel zadok že ho už nechcem ani vidieť ani o ňom počuť 😅

😢 😢 😢 -bol to skutocny pribeh?