Jakou knížku právě čtete?
Mate rady knizky a taky za ne utracite majlant jako ja?Co prave ted ctete?
Stručné shrnutí
- Rodiče s malými dětmi často nemají čas na delší četbu, proto systematicky využívají knihovny a krátké periodikumy jako Mama a ja, Maminka nebo Betynka místo pravidelných nákupů knih.
- V diskusi byly nejčastěji doporučované žánry lékařské thrillery (Robin Cook, Tess Gerritsen, Patricia Cornwell), detektivky (Agatha Christie, Jeffery Deaver) a pravdivé autobiografické/biografické příběhy (Bílá masajka, Dítě z džungle, Bez dcerky neodejdu).
- Mezi opakovaně zmiňované tituly a série patřily Harry Potter (včetně sedmého dílu), Bílá Masajka, Vejce a já (Betty McDonaldová) a knihy od Barbar y Wood či Paula Coelha; čtenářky také zmiňovaly nákup v knihkupectvích nebo objednávku přes Martinus a novinky z vydavatelství Ikar.
Nejčastější otázky
Q: Jak ušetřit na knihách, když chci číst hodně?
A: V diskusi bylo doporučeno pravidelně chodit do veřejné knihovny, půjčovat si časopisy z knihovny a nekupovat časopisy o bydlení, pokud stačí internetní zdroje; někteří uvádějí i nákup knih jen pokud nejsou v knihovně nebo je chcete mít doma.
Q: Jaké časopisy a praktické tituly čtou rodiče s malými dětmi?
A: Většina uváděla časopisy Mama a ja, Maminka, Betynka a konkrétní praktické tituly jako Výživa dětí od A do Z, Těhotenství pro nezbedný holky a Vaříme dětem.
Q: Které autorky/autoři píší o skutečných příbězích z muslimského prostředí nebo extrémních životních zkušenostech?
A: V diskusi byly zmiňovány Corinne Hofmann (Bílá Masajka), Sabine Kueglerová (Dítě z džungle) a Betty Mahmoodyová (Bez dcerky neodejdu) jako příklady pravdivých či autobiografických příběhů z takového prostředí.
Q: Které thrillery a lékařské detektivky jsou v diskusi doporučovány?
A: Opakovaně doporučovaní autoři jsou Robin Cook, Tess Gerritsen, Patricia Cornwell, Jeffery Deaver a Michael Crichton; zmiňovány jsou i konkrétní tituly jako Sběratel kostí (Jeffery Deaver) a knihy od E. Segala (Lékaři).
Q: Stojí za to koupit knihu místo zhlédnutí filmového zpracování?
A: Někteří čtenáři v diskusi uváděli, že film Bílá masajka se „nedá srovnat“ s knihou a že často dávají přednost knize; zároveň se zmiňuje, že filmy někdy zjednodušují děj.
Q: Kde objednat novinky a jak sledovat vydání českých/slovenských autorek?
A: V diskusi uživatelky zmiňovaly objednávky přes Martinus a sledování novinek z vydavatelství Ikar; konkrétně se zmiňovaly nové tituly Tess Herritsenové, Petry Nagyové‑Džerengové a knihy z Ikaru.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů uvádí, že hlavní překážkou v četbě je nedostatek času po narození dítěte.
- Veřejné knihovny a půjčování časopisů jsou běžná doporučení pro snížení nákladů na čtení.
- Mezi oblíbené žánry patří lékařské thrillery, detektivky a autobiografické pravdivé příběhy.
Sporné názory
- Některé čtenářky preferují nákup knih, jiné důrazně doporučují knihovny jako úspornější řešení.
- Někteří čtenáři považují filmová zpracování (např. Bílá masajka) za méně hodnotná než knihu, jiní si vystačí s filmem.
- Názory se liší v hodnocení současných autorek; u některých je v diskusi názor „lepší první díly“ versus „poslední tituly jsou silné“.
Otevřené otázky
- Kdy vyjdou další nové tituly oblíbených autorek jako T. Keleová‑Vasilková nebo Petra Nagyová‑Džerengová?
- Jak nejlépe najít konkrétní slovenské tituly v místních českých knihovnách nebo knihkupectvích?
- Které současné lékařské thrillery zůstávají nejčtenější mezi rodiči s nedostatkem času?
Zmíněné značky a firmy
Ikar, Martinus, Modrý koník, Mama a ja, Maminka, Betynka, Čtyřlístek, Bohnice
Zmíněné produkty a metody
Harry Potter (sedmý díl), Bílá Masajka (Corinne Hofmann), Dítě z džungle (Sabine Kueglerová), Bez dcerky neodejdu (Betty Mahmoodyová), Vejce a já (Betty McDonaldová), Parfém (Patrick Süskind), Šifra mistra Leonarda / Andělé a démoni (Dan Brown), Poporodní příběhy, Výživa dětí od A do Z, Těhotenství pro nezbedný holky, Vaříme dětem, Lékaři (Erich Segal), Sběratel kostí (Jeffery Deaver), thrillery od Robin Cooka, knihy od Tess Gerritsen, knihy od Patricia Cornwell, knihy od Barbara Wood, tituly Paula Coelha, půjčování v knihovně, půjčování časopisů v knihovně, nákup přes Martinus, sledování novinek z Ikaru
Místa a osoby
Orhan Pamuk, Terry Pratchett, Agatha Christie, Dan Brown, Jeffery Deaver, Robin Cook, Tess Gerritsen, Patricia Cornwell, Paulo Coelho, Corinne Hofmann, Sabine Kueglerová, Betty McDonaldová, Betty Mahmoodyová, Petra Nagyová‑Džerengová, Barbara Wood, Arthur Hailey, Bohnice
Já také vlastním stovky knih a strašně si je opatruju. Mam zděděné i úžasné kousky jako je např. první vydání od Karolíny Světlé. S půjčováním mam velké problémy, protože lidi nevrací a nebo je tak zhuntují, že se mi pak chce brečet. Mam k nim hold vypěstovaný vztah!
Do své knihovny se ráda vracím hlavně když jsem nemocná. Klidně si vezmu své oblíbené pohádky z dětství , nebo naivní knížku od Lanczové.-))) Je v nich uloženo spoustu krásných vzpomínek.-)
Vzpomenu si jak jsem vyžadovala, aby mi rodiče večer před spaním četli. Bez toho jsem prostě neusnula, nebo jsme podle Božky hráli loutkové divadlo. Lanczová, Rudolf.... mi zase připomínají mojí pubertu.-) Pak jsem se začali zajímat o hystorii a s manželem jsme začali hodně cestovat, tak nechybí ani spoustu cestopisů.-)
lesnamamicka: Já teď od své sestry dostala další Ruizovu knížku Lázka, vztahy, přátelství. Taky hodně dobé 🙂 I když opět jsou v ní věci, které když si přečteš, přijdou ti naprosto jasné 😉 Leč uvádět je do praxe je poněkud těžší, přiznávám 😅 😀
ja čítam Srdce v tme od Vasilkovej-Keleovej a vôbec všetky knižky od nej,ešte mi treba 3 prečítať
ja tú istú knižku nemôžem už druhýraz čítať a nieto ešte viackrát,už ma to nebaví,asi preto,že viem ako to skončí
kedysi som si tiež knihy kupovala,ale teraz len požičiavam
mám rada autora Hellera(Hlava XXII), Charles Bukowski, Romain Rolland - Dobrý človek ešte žije
čítala som napr. všetku povinnú literatúru na škole...napr. kniha od Mullera Túlavý autobus, Ballek - Agáty, Tacco-Slnko faraóna Achnatona, Poselství od protinožcú, nepamätám si autorku
Ahojte, tak ja som včera dočítala knihu Tajomstvo Shambaly, super kniha, vrele odporúčam tým, ktoré majú radi knihy s duchovnou témou 😉
úžasne opísaná sila modlitby a myšlienky ako takej 😵
začala som čítať knihu Hostiteľ, ale tá ma vôbec nechytila, nemám moc rada štýl sci-fi 😨
Tiež chodím do knižnice, lebo knihy sú drahé, ale z tých novších titulov málo čo majú, väčšina je rozchytaná tak potom požičiavame s kámoškami, ktorá čo má kúpené tak podsunie 😀
Teraz sa chystám na Coelho - 4arodejnica z Portobela, tak potom napíšem, aká bola 😉
Čtu super knížku-Dítě zvané To.
Kniha Dítě zvané „To“ je šokující historií jednoho z nejkřiklavějších případů týrání dětí v dějinách Kalifornie. David Pelzer v ní s ohromující otevřeností vypráví neradostný příběh vlastního dětství. Nervově labilní matka-alkoholička jej surově týrala, bila a trýznila hladem. Chybělo málo a malý Dave by jejím nelidským, sadistickým „hrám“ podlehl. Chtěl-li však přese všechno přežít, musel se naučit hrát podle matčiných pravidel. Pro tuto krutou ženu se vlastní syn stal bezprávným otrokem, přestal být dítětem, stal se pouhou věcí. V matčiných očích byl jen „To“! Za lůžko mu sloužil starý armádní kavalec ve vymrzlém sklepě. Chodil rozedraný a neupravený, ostatní děti se mu proto vysmívaly a stranily se ho. Každičký kousek jídla si musel vybojovat, a i když se mu to podařilo, dostalo se mu většinou nechutných zbytků, kterých by se nedotkl ani pes. Dave neměl, kam by utekl a při životě ho držela jenom nezlomná vůle a - sny. Sny o někom, kdo by o něj pečoval, o někom, kdo by ho měl rád. Sny o tom, že je člověkem. Tato sugestivně napsaná kniha by vás však neměla jenom šokovat, naplnit lítostí, vztekem či odporem. Měla by vás současně přesvědčit o tom, že věci je možné změnit k lepšímu a že bychom nikdy neměli zůstávat lhostejní. Možná, že jiný malý David právě teď trpí někde blízko nás...
deni ahoj .... 🙂
ja necitam nic pocuvam co mi poslal deniska 🙂 🙂 🙂 carnegieho 🙂 🙂 🙂 🙂 dakujeeeem
fatimuska posolstvo od protinozcov napisala marlo morgan 😉
ja som ostala uplne ovalena "strategiou soku" od naomi klein a to natolko ze som si hned kupila aj jej "No Logo" a na odreagovanie citam Stokerovho "Draculu" v originanej verzii (nadherny pribeh 😵 a chystam sa na Mozartovu biografiu, vyzera celkom dobre 😅
teda pre vysvetlenie : ja citam vzdy paralene dve knihy, jednu "serioznu" a druhu "relaxnu" - to mi ostalo z vysky, kde sme stale mali nieco nacitat z odbornej alebo skript a pre radost a odreagovanie som vzdy paralelne citala nieco podla vlastneho vyberu 😀
Skuli, to jsi dobrá...tohle bych číst nemohla ☹ Co mám malou, tak zmínky o týrání dětí nevydýchávám, brečím vždycky, když v TV vidím malou Natálku ☹ ☹ tohle by bylo sebetrýznění 😒
ja som teraz dočítala deťom rozprávku na dobrú noc-z knihy Z rozprávky do rozprávky- Modrofúz. čítam,čítam.......Sprvoti nevidela vôbec nič,taká tam bola tma.Po chvíli si však jej oči privykli a ona videla,že celá dlážka je od krvi.V mlákach sa odrážali mŕtve telá Modrofúzových žien,čo boli pripútané reťazami o stenu......... potom mám povedať detičky dobrú noc po krásnej rozprávke? to je brutus! 😝
ja som teraz dočítala deťom rozprávku na dobrú noc-z knihy Z rozprávky do rozprávky- Modrofúz. čítam,čítam.......Sprvoti nevidela vôbec nič,taká tam bola tma.Po chvíli si však jej oči privykli a ona videla,že celá dlážka je od krvi.V mlákach sa odrážali mŕtve telá Modrofúzových žien,čo boli pripútané reťazami o stenu......... potom mám povedať: detičky, dobrú noc po krásnej rozprávke? to je brutus! 😝
andu, díky za tip, tú knižku si určite zoženiem. A presne, to čo Ruiz opisuje, znie tak neuveriteľne prosto, veď to už dávno vieme, ale keď si uvedomím, čo z toho aj v bežnom živote využívam 😅 A že lesnamamicka 😀 no raz budem 😀
leniciatko, si si istá, že to nebol nejaký horor 😀 Chúďatká deti, snáď už spinkali keď si to čítala 😕
lesnamacicka, to si píš že je to z detskej knižky.a dobre starej,r.v. 1997, stála 259,- ty brďo,tolko prachov v tej dobe, a taká rozprávka.
Já dočetla knížku, která tu už byla ze začátku zmiňovaná "Poslední rodina v Anglii" je fakt super. Nemohla jsem se odtrhnout, tak jsem jí měla přečtenou během dvou dnů a nocí 😀 Nyní jí prodávám, kdo byste měl zájem 😉 Je úplně nová 🙂
John Irving - Rok vdovou,
tak se holky pochlubte, určitě jste něco našli pod stromečkem, myslím nějakou knížku
Navrat z africkeho pekla...
nguyen: kdyz jsi zminila toho Drakulu, pred 2 mesici vysel jeho druhy oficialni dil.. Jmenujue se Undead a je napsany Stokerovym vnukem Dacrem...
Nevim, zda se sezene v Cz, ale snad ano!
ahojte, ja som dočítala Vasilkovú Klamstvá a chystám sa na Chatrč od Yunga, myslím, že tak sa volá autor 😀
holky a jste úchylky na knížky, bo já jo, mně ani tak nebaví číst jako je chodit kupovat, jak někdo rád nakupuje boty tak já knihy
četla jste některá Bukowského?
ahojte, no tak ja som úplný blázon do kníh 🙂 práve som dočítala knihu Rhett Butler, tretie pokračovanie Odviate vetrom 😉
aaa, romantikaaa 🙂

ja tiez knizky milujem ale neutracam uz za ne majiland 😉 zvykla som taka byt ked som bola nastrocna, mala som potrebu knizky vlastnit a mat ich nove kupovane...teraz knizky rada darujem ci posuniem dalej nech si ich aj ostatni precitaju, rada knizy poziciavam z kniznice ci kupujem pouzite z charity shopu..zaujima ma ich vnutro nie obal 😵
citam rada christiana jaqa ci harlana cobena ale vseobecne precitam cokolvek ak je to dobre napisane od histor.romanov po scifi.