Kdy dítě?

isumi
22. čer 2020

Dobrý deň,

Vždycky som chcela mať deti skoro. Hneď po maturite som sa odsťahovala za priateľom do Česka a najprv som čakala kým mi dajú zmluvu na neurčito v práci, kúpila som byt a potom keď prišlo na to, že by som chcela dieťa tak povedal, že to nie je dobrý nápad, že s tým mám ešte počkať a stále to odďaloval. Potom sme to nejakú dobu skúšali (cca pol roka) a nič. Nakoniec sme sa rozišli pretože sme sa čím ďale viac hádali a ku koncu to bolo dosť drsné. Narýchlo som predala byt za ozaj smiešne peniaze (kúpila som ho mimochodom pre zmenu za fakt velké peniaze).
Presťahovala som sa k novému pratelovi.
Sme spolu dva roky, rok spolu bývame a nedávno sme sa dohodli, že začneme šetriť na lepší podnájom. Najneskor za rok a pol sa chceme presťahovať.
Chceli by sme aj deti, no problém je, že stále platím úver na ten byt čo som predala a budem ho platiť ešte ďalších 7 rokov. Čiže keď ho doplatím budem mať už 33 rokov. Rada by som mala dieťa o niečo skor, ale keď som si to počítala tak by som materskú dostala cca 8 000 a výdaje keď počítam len nájom a splátka úveru mám cez 9 000kč. Bojím sa, že po 30ke to nebude také ľahké otehotnieť. Mám aj problémy zo štítnou žlazou a proste potom ako som už skúšala nejakú dobu a nešlo to sa bojím, že čím viac to budem odďalovať tým horšie to bude. Tehotenstva po 35ke už by som sa celkom bála a ani predstava po 30ke mi nie je velmi príjemná.
Riešili ste niekto niečo podobné?
Plus ešte by som sa chcela spýtať, priateľ z jeho bratom sú jednovaječné dvojičky. Máte stým niekto skúsenosti, žeby sa aj vám potom narodili dvojičky ? Alebo je na to nejaká vyššia šanca ?
Ďakujem 🙂

klea81
22. čer 2020

Dvojčata se většinou dědí až ob generaci. Těch co čekali jsou plné IVF kliniky.... Já kvůli štítné žláze musela odložit těhotenství o 2 roky. Splátky jdou přece snížit nebo naopak splatit předčasně...

isumi
autor
22. čer 2020

@klea81 No, tie splátky som vzala najnižšie a ja si práve už tak 6rokov tú štítnu neliečim. Brala som na to Euthyrox. Nezhoršovalo sa to a keď som prišla do česka bývala som skor v takej dedine a bola som rada, že mám aspoň obvoďáka a ten nechcel ani kartu. Teraz v ČB mám problém nájsť aj toho obvoďáka.

klea81
22. čer 2020

@isumi no bez správné fce š. ž. neotehotnis, spouští ovulaci a i kdyby musíš být pod dozorem, chodit na odběry a dávku Letrox v těhotenství navyšovat dle potřeby, jinak může být dítě postižené.

klea81
22. čer 2020

@isumi odběry na štítnou žlázu ti udělá na pojišťovnu i obvodak, stejně tak napíše recept...

kajalka
22. čer 2020

@klea81 Dvojčata se opravdu nedědí. Jediné, nad čím se dá polemizovat, tak je schopnost vypuzení 2 zralých vajíček, jednovaječná dvojčata jsou nedědičná anomálie.

isumi
autor
22. čer 2020

@klea81 no to je práve ten problém ze tu som obehala všetkých obvodakov a majú plno a neviem ci môžem ísť rovno za endokrinológom s tym

mysh_me
22. čer 2020

No vidim v tom popisu situace spoustu problemu (koupe a pak prodej bytu, splatky uveru, nelecena stitna zlaza), ale hlavni problem asi je, ze moc s partnery nemluvis o planovani deti. Pusobi to na me tak, ze s tim prvnim sis to naplanovala podle sebe (co nejdriv chci dite, hned jak bude smlouva na neurcito a byt) a az potom jsi s tim prisla za pritelem, ze teda ted. Nedivim se, ze jestli s tim do te doby nepocital a nikdy jsi mu o svych planech nerikala, zaskocilo ho to a skoncilo to rozchodem - zrejme mel na to jiny nazor. O soucasnem priteli pises, ze spolu bydlite a setrite na lepsi podnajem, ale nic o tom, ze byste spolu chteli miminko, co si o tom mysli on a jestli se vubec chce stat otcem? Je hezke, ze mas spocitane v kolika letech doplatis uver, kolik budes mit materskou a do kolika let uz bys rada mela dite, ale je to vsechno k nicemu, kdyz zase planujes jen podle sebe a tyto plany neprobiras s pritelem... nikde ani zminka o jeho nazoru na vec, ptala ses ho na to vubec? Treba s tebou dite ani nechce, ty budes cekat az doplatis uver a pak reknes zase jako poprve, tak ted to dite, a on se bude divit o cem to mluvis a posle te o dum dal... nezapomen, ze to dite nebude jen tvoje, ale bude mit taky nejakeho tatu - tak ten vyber otce pro tve dite a reseni techto otazek s nim by pro tebe mela byt ted priorita...

isumi
autor
22. čer 2020

@mysh_me ja som to povodne mala rozpísané dlhšie ale potom som sa rozhodla ze nemusím písať úplne dataily ale v oboch prípadoch som hneď na začiatku povedala ze chcem deti a ze by som na potrat nešla keby náhodou a bývalý mi tvrdil ze to vidí tak isto a potom mi povedal ze nad deťmi vlastne nikdy nepremyslal reálne potom zmenil názor ale už sme sa ozaj extrémne hádali kvoly každej blbosti teraz o tom priateľ tiež vie a chce deti, dokonca vravel žeby chcel dvojičky, ale proste vypadá to ze skôr ako po tých 7 rokoch si dieťa nemôžme dovoliť

klea81
22. čer 2020

@kajalka tak v naší rodině se dědí 😉

klea81
22. čer 2020

@isumi tak bylo by to lepší, určitě tě mohou na endokrinologii sledovat víc než jen obvodak

zavodnice
22. čer 2020

Nejdřív si dej do pořádku tu štítnou žlázu, a pak nemusí být problém mít dítě v 35. Teď mluvím z vlastní zkušenosti 👍. Jinak každou chvíli vídám na poliklinikách, billboardech oznámení, že někdo otvírá novou ordinaci a nabírá pacienty. Ale tak asi záleží v jakém městě.

veroniquecz
22. čer 2020

@isumi já bych si udělala přehled příjmů a výdajů a podle toho bych počítala. Byt který platíš, tak v něm bydlíte?

jako_mala_holka
22. čer 2020

Ahoj, urcite se objednej rovnou na endokrinologii a rovnou rekni, ze chces v blizke dobe dite... ja se zacala lecit v dobe snazeni, kdyz mi na to prisli nahodou na preventivce, nasadili jsme letrox, jeste jsem brala i vitaminy a do par mesicu jsem byla tehotna, aniz bych to jeste mela uplne seovnane, ale pak to bylo rychle, navysila se davka, pak podle dalsich odberu vic a vic, odbery byly v tehu kazdych 6 tydnu... dcera je v poradku 🙂 ohledne ostatnich veci asi neporadim, ale to uz pak zalezi na tom, jestli se na to financne citite, to ma kazdy jinak, vydaje, prijmy... chce to nejakou rovnovahu

krupka3
23. čer 2020

Ja jsem zazila podobnou situaci jako ty, az na to, ze jsem z te koupe bytu na posledni vterinu vycouvala a rekla, ze pokud tedy po letech "slibovani" deti nebudou ani ve chvili, kdy mame oba skolu, stabilni praci a kupujeme bydleni, tak uz dal cekat nebudu. A po tech 2 letech s novym partnerem uz jsem byla tehotna. Kazdopadne vidim dost velkou chybu ve financni gramotnosti, pokud sis koupila tak drahy byt, ze i pri nejnizsich splatkach ho nejsi schopna pri materske poresit. Samozrejme druha vec je, ze idealni by bylo, abyste se s pritelem vzali a resili finance ohledne budoucich deti spolecne, nemyslis? Je bezne,.ze behem rodicaku je hlavnim financnim poskytovatelem muz.

isumi
autor
23. čer 2020

@krupka3 práve to je problém ze ja som byt kupovala v 20tich a bývalý bol zadlzeny a furt ma nútil do pozicok. Respektíve už mam len tu jednu ale dosť ma stve že som vtedy nepremyslala sama a myslela ze keď je on starší tak môže o všetkom rozhodovať on.

loylii
23. čer 2020

@isumi v jaký části ČR bydlíte? Mohu poradit přímo endokrinologa. Praha. Chodi se k němu jednou za 3 mesice.

loylii
23. čer 2020

@isumi jinak teda tahle finanční stránka věci... koupíš drahy byt, prodas ho za málo... teď setrite na podnájem? Já tady ty finanční “kiksy” nechapu. Byt si neměla prodávat, když ho stejne splacis, dal se pronajmout a z toho by se ti splacel úvěr. Pak bys nemusela resit jestli mas na to jít na mateřskou. Jinak z vlastní zkušenosti, jestli mít dítě po 30 nebo 35 není zas takový rozdíl😉 z vlastní zkušenosti.

marketanova
28. čer 2020

Čím přirozeněji to jde tím lépe, myslím si, že je důležité si s partnerem užívat jeden druhého a něžné chvilky sexu.

isumi
autor
29. čer 2020

@loylii To je tým že som bola blbá. Odsťahovala sa hneď po maturite k priatelovi, ktorý mal 26 a myslela som že keď neviem o živote nič ja, tak že on sa o všetko postará. Sám mal exekúcie a mňa furt tlačil do nejakých požičiek a tak. A ten byt bol na takom mieste kde nebol ani obchod ani nič a ja som tiež nechcela riskovať, že by tam býval niekto kto by mi to neplatil.

isumi
autor
29. čer 2020

@krupka3 No povedal mi, že mi to šlo o rok keď budeme v novom podnájme, žeby to nejak zvládal uplatiť aj keby som na tom bola z materskou zle, len zasa rada by som aj ja nejak prispela finančne potom. No ale uvidíme o rok.

isumi
autor
29. čer 2020

@loylii Som v Českých Budějovicích