Klub maminek "zaostalých" dětí

karotky
25. led 2008

Zdravím všechny maminky,které mají pomalejší dítka ve vývoji.Jsem jedna z Vás,která má momentálně 9.měsíčního chlapečka,který zatím(i přes to,že se mu snažím max.věnovat a podporovat ho v pohybu 😉 )jen sedí a postaví se na všechny čtyři.Jiné děti v jeho věku už lezou a dokonce i chodí. 😖
Vím,že to není kdovíjaká tragédie,ale občas to člověka zamrzí,když se jiná maminka chlubí,jak má šikovné dítko.
Chtěla bych tu s Vámi probírat "úspěchy"(ikdyž budou sebemenší 😉 )našich dětí,abysme si vzájmně posílily sebevědomí. 😵
Teším se na Vaše příspěvky. 🙂

sarinkam
5. únor 2009

tak my asi taky patrime k zaostalym, kluk 2,5 roku rika mama tata baba mimi pipi vety typu tata brr jsou velkym uspechem. Ale zas uz rok nemam plinu..

Je to legracni, jak se baziruje na tom co kdo kdy umi. Nase dcera byla taky opozdena v reci, sledoval ji neurolog. Kdyz me k menu preventive poslala mudr i s klukem, -posila tam skoro vsechny co byli vic jak 38 tt narozeny- ptal se neurolog , jestli dcera dohnala tu rec. Musela jsem rict,, bohuzel ano, i s urokama,, to se smal a pochopil, ze ta holka pusu nezavre. Taky se zacala otacet v 8 mesici a lezt v roce a chodit v roce a pul a ve 4 letech ujela za tyden na kole 120 km.

Nenechte se zadnejma kecama otravit, zvlast tema co uz maji deti dospele. Dcera byla nedonosena, hypertonus, ty reci o tom jak se s ni cely zivot potahne to nedonoseni, ze je mozne ze nebude chodit a neudrzi tuzku me vzdycky akorat rozbecely, mimi koukalo co se deje, proc mam buli...

lendy1
5. únor 2009

aluskas, vidíš a já mám zase jiné informace a mám rizikového nedonošence s velkou hypotonií a dalšími potížemi 😉 Na 9-10.měsíci spousta zdravých dětí teprve začíná lézt a hraniční vývoj se počítá +2měsíce.
Ale nechci se samozřejmě dohadovat...vždyť je to jedno, hlavně, že všichni nakonec budou chodit a budou o.k.

keba
5. únor 2009

Ahojky holky tak se přidávám k vám do diskuze,nejspíš jsme taky o něco pozadu!! 😒 Od začátku týdne jsme začli chodit na rehabilitace-vojtovu metodu,chodíme každý den na půl hodiny..je to boj a ten křik mě dere srdce ale když to má malé pomoci!!trošku jste mě tady po přečtení vašich přízpěvků zvedli náladu!!!tím že to opravdu pomáhá a jaké máte z reheb.dobré výsledky!!nám bude příští týden 9měs.a zatím vůbec nelezeme ani nesedíme!!!pouze se otáčíme na bříško a zpět a to ještě výce používáme jen jednu stranu....fizioterapeutka říkala že Neli není nějak asimetrická,má slabší svalstvo na rukách a tím že je neumí používat tak prej neleze...moc tomu nerozumím ale doufám že se brzy u nás vše upraví!!Všem miminkám a jejich maminkám držím moc pěstičky at vše rychle doženou... 😉

aluskas
5. únor 2009

Lendy, jj, přesně tak...já nejsem neurolog ani fyzioterapeut, tak jen prezentuji to, co je mi jako matce nedonošeňátka "vtloukáno" do hlavy 🙂
Tady v Praze se bere jako hraniční termín 10. měsíc, ale vím, že třeba přístup k nedonošeným dětem se v různých částech republiky liší.
Nám tu např. ani nekorigují věk a to je Mathiásek narozen 32+6.

Kebo, držím palce, cvičení určitě pomůže.

keba
6. únor 2009

Holky chci se zeptat nevíte jestli si můžu sama zajít na vyšetření k neurologovi bez doporučení pediatra?malá sice není nedonošenátko ani nebyla přidušena-porod O.K.ale jak jsem psala zdá se být v pohybu zaostalejší,tak jestli u ní může provést nějaké vyšetření...

andrysek81
6. únor 2009

Aluskas - moc díky za pozitivní zprávy - budu tedy civicit a cekat 🙂 Snad se dočkám. Ještě jsem se chtěla zeptat - můžu malou posadit aspoň na jídlo do stoličky? - sice se tam taky drží tak tak,ale v leže ji nenakrmín. díky

andrysek81
6. únor 2009

Keba - zkus si na neurologii zavolat určitě ti řeknou jestli potřebuješ doporučení -zřejmě by ti hlavu neutrhli i když bys tam rovnou zašla, ale myslím,že se tam stejně musíš objednat. No moc sem neporadila, co? 😝

aluskas
6. únor 2009

Andrysku, do židličky na jídlo určitě jo..to je stejné jako s autosedačkou. Nejlepší jsou ty polohovatelné židličky...tam sedí dítko právě trochu jako v klubíčku a ne v klasickém rovném sedu. Ono jde o to, že pokud mimčo nemá jěště na sezení posílené svalíky, bortí se mu páteř pod tíhou hlavičky.

Kebo, to neporadím, my tam šupajdili rovnou z porodnice. Ale myslím, že musíš mít doporučení od pediatra. Ale jak píše Andrýsek, nejlepší bude tam zavolat.

slluci
9. únor 2009

Ahojky, zkusím se přidat, jestli mi někdo poradí. Můj malý je od začátku pomalý. Hlavičku držel až ve třech měsících, přetáčel se na bříško až skoro v sedmi. A začal se plazit až skoro v deseti měsících. Dr. jsem pořád říkala, jestli nepotřebujeme cvičení a ona pořád, že ne. No a v devíti měsících konečně usoudila, že potřebujeme. Jenže všude hodně lidí, tak nás vzali až skoro v deseti. Na rehabilitaci řekli, že jsme měli cvičit už dávno. No ale zatím je to pořád stejný. Při plazení používá jen jednu nohu.

andrysek81
10. únor 2009

Holky mám problém - další ☹ jsem dneska zjistila, že malá má ochablou pravou ruku - při pasení koníků to není poznat,ale jak mě radila aluskas jsem se snažila dát malou na trakaře a padá na tu jednu stranu, tou pravou se vůbec neudrží - no tak co teď asi informovat dr. že? Bojim se, aby to nebylo něco vážnýho. 😨

1980mat
17. únor 2009

Ahoj holky, jsem ráda, že jsem objevila tuto diskuzi, protože taky řešíme doma toto téma. Máme synka Ondru, kterému v sobotu bylo 7 měsíců a jediné, co zatím umí, je pasení koníčků na napnutých rukou. A občas podsouvá nožičky pod zadeček (jsou to takové malé pokusy o lezení, které ještě nemají žádný výrazný efekt). Ještě se nikdy nepřetočil ze zádíček na bříško a opačně. Sice se mu tak pětkrát podařilo z bříška na záda obrátit, ale zcela určitě to byla náhoda, protože už to vícekrát nezopakoval a spíš si myslím, že mu podjely ruce. Ondra je strašně líný. Tak před čtvrt rokem se běžně otáčel na oba boky a už to vypadalo, že se začně přetáčet, ale vývoj šel opačným směrem a on se za poslední měsíc přestal otáčet i na ty boky a jen leží a hračky si podává z lehu. Někdy je líný i otočit hlavu za hračkou a raději ji nahmatá poslepu. Ještě mu dávám měsíc a jestli nenastanou nějaké pokroky, všechno na osmiměsíční kontrole zkonzultuju s naší doktorkou a zeptám se jí, zda bychom náhodou neměli začít někam chodit cvičit nebo alespoň, jestli by neporadila, jak děcko stimulovat k nějakému pohybu. Nám se ho zatím stimulovat nedaří.

lenkazdenek
17. únor 2009

slluci:my to měly podobný,taky se plazila jen jedna ruka jedna noha,cvičily sme vojtovku,jenže to nám teda moc nepomohlo,ale lézt sem jí nakonec naučila 🙂 a nakonec v 10 měsících lezla ,stoupala si a sedala 😉 Lézt sem jí učila přes nohy,vzala jsem její oblíbenou hračku a před ní jsem dala nohy a ona prostě chtě nechtě musela moje nohy překonat 😉 pak sme jí dávaly dle rad rehab.sestery na 4 a houpaly s ní v kolínkách,pak se jednou dostala na 4 a za týden už lezla 😉 a teĎ je nám skoro 15 měsíců běháme jak blázni a to,že začla lézt později není vůbec poznat 😉

keba
19. únor 2009

Ahojky holky tak i u nás cvičíme každý den asi měs.ale zatím bez žádných viditelných úspěchů!!!Malá má už 9měssa stále neleze...ani ze nezvedne na ručičkách,prostě ručičky nepropne...chtěla jsem aby námdali doporučení k neurologovi ale dle doktorky je to prý ještě předčasné!!chce jí dát ještě měsíc...já osobně bych tam nejraději šla hned...protože je to fakt blbí pocit když děti mých kamarádek ve stejném věku lezou dokonce i stojí a některé chodí okolo nábytku a my jen ležíme jak buclíci....
lenkazdenek:když sji malou dávala na 4 a houpala jsi sní tak se jí to líbilo a chtěla v té poloze být?já naši malou taky pořád snaším stimulovat vším možným k lezení ale nějaqk se nám to nedaří...když ji podložím kolínka tak je po chvilce automaticky vráti zpět do lehu..

lenkazdenek
19. únor 2009

keba,no moc se jí to nelíbilo,ale bylo to vždy jen 2x zhopnout tak 3x denně a zahvilku se i na těch 4 udržela,pak sem jí dávala nožky dopředu a ona lezla rukama(vše z rehabilitací) ale nejvíc asi pomohly ty překážky,jinak je taky fakt že sme se od 6 měsíců píďalkovaly a od 7 plazily jak vojáci,jena ruka ,jedna noha 😉

zapletalovi22.3.
23. únor 2009

Ahoj holky, taky mam trosku zaostalejsi dite 🙂 spis lenive dite. Má skoro 6 mes a jeste se nepretocila ze zad na brisko 😠 mne se ale zda, ze se ji proste nekdy nechce nic delat. Dnes jsem se bavila s mamou o vojtove metode a o vyvoji deti a ona mi rikala, ze ja jsem se pretacela az v 7 mesicich, sedela jsem v 11 a chodila az v 15 mes. Hlavu jsem si drzela sama az po 4 mes. a pri lezeni jsem takdy pry pouzivala vic jednu stranu. V te dobe ( je mi 26) se vojtova metoda necvicila. Jen deti po obrne. Tak se ale ptam, nechodi nektere deti cvicit zbytecne? Dyt kazdy ma svuj cas na vyvoj.... No, se mnou mama nechodila cvicit a myslim si, ze jsem uplne normalni, mam vystudovanou VS, se sportem nemam problem, se zadama taky ne.

keba
23. únor 2009

zapletalovi22.3.těžko takle odhadnout jestli je dítě jen línější nebomá třeba ochablé svaly...možná by nebylo na škodu si o tom promluvit s pediatrem ....my jsme se teda začli přetáčet až v 8měs.a když jem teprve na to upozornila doktorku tak nás poslala cvičit vojtovku...cvičíme 2měs.a zatím žádný výsledek,malá stále neleze ani nesedí,pouze se přetáčí na obě starny..fizioterapeutka nám řekla že má svaly na rukách ochablé a tím se na nich nemůže udržet...tak nevím ani já z toho mocnejsu chytrá...a chtěla jsem setě zeptat jestli se ti udrží na vzpřímených ručičkách?ale tedkom jsem koukala že máte 5 a jeden týden...to je pořád hodně času a do 6měs.se můžete přetáčet... 😉

zapletalovi22.3.
23. únor 2009

jo, na vzprimanych ruckach se drzi, ovsem jen, kdyz se ji chce a má na co cucet 🙂 jinak si lehne, vrazi do pusy ruku nebo hracku a pohoda klidanko si odpociva 🙂 jinak na bok se otaci, na oba dva, vzdycky zvedne nohy a prepadne na stranu 🙂 dneska se mi zdalo, jak kdyby se snazila vid rozhoupat,tak si myslim, ze na tom brichu jednou skonci. Zatim ji nechavam tak, at se vyviji sama.

berenika39
23. únor 2009

zapletalovi: pohoda, vždyt máte spoustu času! tak nějak hranice je ukončený 6 měsíc, ale opravdu i v sedmém je to ok. Byli jsme ted na půl roční prohlídce, trochu jsemnervila, protože malej dělá všechno možný (otáčí se obráceně - na záda, pídakuje, už byl i na kolínkách-okamžitě spadnul na čumáček 😀 😀 😀 , sedí sám a nepadá, ale nedávám ho, jen příležitostně pár minut), ale sám se prostě na břichi neotočí. ne a ne. umí to. ale musím přijít, strčit mu do prdelky, houpnout, dotočí se. ale sám ne. a mudra říkala, že je ve vývoji úplně v pořádku a at to neřeším.

keba
23. únor 2009

držím pěstičky ale bud klidná myslím že na to brzy příjde sama...to naše malá se do dneška na ruček neudrží!! ☹ sama se nezvedne vůbes a když ji zvednu já po chvíli se jí podlomí...

zapletalovi22.3.
23. únor 2009

keba: teď jsem se dívala k Tobě do alba a Nelinka je hrozně hezká holčička. Chtěla jsem se jenom zeptat, kde jste koupili ( popř. kdo uháčkoval ) ten nádherný bílý klobouček co má Neli na hlavě? Vypadá jak princezna. Takový nějaký by se nám na jaro taky hodil..

raady
23. únor 2009

ahoj,
zapletalovi: Barča se poprvé sama na bříško otočila přesně v 6 měsících. Do teď se otáčí jen přes jednu stranu. S bříška na záda ani omylem. Přesně - na ručky se zvedne, jen když ji něco zaujme.Jinak věčně něco v puse. Nepodsouvá kolínka, teď se začala na tom bříšku jakoby pohupovat. Připadá mi prostě lenoška. Při půlroční kontrole nám doktorka říkala, že je to v pohodě. 😉 Asi jsem jen netrpělivá.

mat: Baru taky raději hračku nahmatá, než by se za ní otočila.

fiallinka
23. únor 2009

no Juráš má 4,5 měsíce, otočení na bok ještě nepředvedl (i když malé náznaky jsou) a sice jsem nervózní, ale je o měsíc dřív, tak si říkám, že ještě je čas...

zapletalovi: já myslím, že bys po ní chtěla moc, ne? 🙂

fiallinka
23. únor 2009

ale třeba pořád nedrží úplně jistě hlavičku (teda většinou jo, ale pak mu to někdy ujede...) a hlavně když ho doktor zvedne za ruce, tak ji nepřitahuje, jen visí 🙂, sama to radši nezkouším, ale některé děcka už ji samy zvedají, tak nevím...no jsem z toho nervózní, samozřejmě bych se asi cítila klidněji, kdyby dělal všechno podle tabulek...

fiallinka
23. únor 2009

a jak jste mluvily o tom lezení, tak já jsem se prý jen plazila a z toho jsem si zrovna stoupla, lezení se nekonalo 🙂

keba
23. únor 2009

fiallinka taky jsemo tom slyšela že některé děti nelezou a hned se postaví,prostě jednu vývojovou etapu přeskočí...aleprý to pro ně do budoucna není vůbec dobré..a jak píšeš že bys byla klidnější kdyby jste dělali všechno podle tabulek...o tommě něco povídej!!já už raději ani neporovnávám nebo bych nemyslela na nic jiného než jesli je mé dítě v pořádku...

jeliska
23. únor 2009

ahoj keba prave som si citala tvoj prispevok nasa eli sa tiez nepretaca na brusko akurat ked je na brusko tak sa da na chrbat ono sa jej na brusku nepaci 😉 Nasa dr ked som jej o tom hovorila tak ze vsak to bude coskoro a to mala 6 measiacov a teraz v stredu ideme na 8 mesacnu kontrolu tak som zvedava.Neviem ci som nemala cvicit s nou vojtovku
Ale teraz sedi ked ju dam do sedu samam este nie a od 7 mesiacov rozprava no neviem asi bude po mne ja som zacala chodit ked som mala rok a pol 😒

spetra
23. únor 2009

fialinka: máme to stejně jako vy - T. stále neudrží hlavičku při přitahování do sedu... Řeší to nějak váš doktor?

andyalukasek2008
23. únor 2009

Ahoj mamky, dneska jsme byli na 8-mi měsíční poradně a doktor nás poslal na neurologii, tak tady celé odpoledne sedím a bulím... Vlastně mi pořádně neřekl, co malý neumí... Máme od narození problém, Lukášek je moc velký. Ve čtvrtek bude mít 8 měs a má 10kg a 75cm, obvod hlavy 49cm (to má po mne kyblík, máme to tak celá rodina)... Takže nejen že chodíme na pravidelné UZ hlavičky, které jsou ok, al eteď ještě ta neurologie.. Malý válí sudy o 106, obývák je mu malý... Přetáčí se ze zad na bříško a hned zase naopak, chce být více na bříšku... Týden podsouvá pod sebe kolínka a péruje na nich a to se znatelnými pokroky den ode dne, myslím, že než na tu neurologii dojdeme, bude lozit. Přitáhne se za mé ruce do sedu, to občas zkusím, chce si sednout z lehu, takže dělá sklapovačky 🙂... Ale jinak nesedí... Dala jsem na radu odborných knih a nenutila ho dedět. Když jsem v polosedu a mám ho opřeného na sobě, chce si sedat, dostane se do sedu, ale je vratký a nevydrží v něm... Hračky v ručičkách přendává jednu z druhé, umí si sám podat láhev a pít, podá si co chce, s tím problém není žáden... Nevím, zda nás tam poslal doktor proto, že nesedíme nebo proč... Je jasné, že přerostlé mimino nebude mít koordinaci pohybů tak lehkou jako kdyby měl 7kg... Prostě je kus chlapa, není tlustý, má hrubé kosti... Žádné pneumatiky nemá... Tak jsem z toho smutná... Nevíte, co vlastně dítě musí bezpodmínečně v 8-mi měsících umět? Předem děkuji!

andyalukasek2008
23. únor 2009

Ještě jsem zapoměla, chodíme i plavat a tam není naprosto nejmenší problém, kope nožičkama už i ve vodě, doma to je pořád... Kdysi jsme si říkali, zda nebude trošku hyperaktivní, když s sebou tak šije a teď ta neurologie... Nám připadá jako šídlo jedno malé... Znám miminka v jeho věku, která jen leží a leží...

1980mat
24. únor 2009

andy: Vůbec se neboj. Lukášek je šikula. Mám syna o tři týdny mladšího než ty a ten neumí skoro nic. Právě, že jenom leží nebo jenom pase koníčky a to je všechno. Vůbec se nepřetáčí a notáčí se ani na boky. Na boky se otáčel tak před čtvrt rokem ale pak před měsícem z ničeho nic přestal a jen leží na zádech a podává si hračky, které má na dosah. Ráda pase koníčky na napnutých rukou a posouvá se dozadu. zvedá přitom zadeček a klidně se posune i o několik metrů, ale to je vše, co zatím umí. Ale je to brepta. Už po mě opakuje některá slova, takže v tomhle jsme možná o něco napřed. Jinak Ondra měl při porodu 4600 g a 53 cm a teď je mu 7 měsíců a 10 dní a má 9700 g a 80 cm, takže taky žádný drobek. Možná právě v tom je zádrhel, že je velký a nemotorný. Takže v tom nejsi sama.