Kojíte na veřejnosti?
zajímalo by mne, zda kojíte taky venku, když byl Davídek novorozenec, spal vždy dvě hodiny po kojení, a tak jsem všechno stihla a mohla kojit zase doma, pak byla fáze přechodná, kdy spal třeba jen hodinu a já pak musela hledat lavičku. už jsem kojila v parku, ve městě u rušné silnice, v městské knihovně v čítárně. A co vy, bojíte se, stydíte se, hledáte zoufale lavičku jako já, nebo kvůli tomu ven moc nechodíte, či dáváte dudlík? já nedávám...
Stručné shrnutí
- Kojení na veřejnosti je v praxi běžné řešení krmení dítěte mimo domov; rodiče doporučují využít kojící místnosti v nákupních centrech, koutky v Ikea nebo zoo, případně zakrýt prso plenkou či kojícím šátkem/tričkem.
- Jako alternativa nebo doplněk se v diskusi uváděly krmení z lahve UM značek Nutrilon nebo Sunar a použití termoobalu na připravenou láhev.
- Mezi doporučené pomůcky a metody pro diskrétní kojení patří plínka přes prso, kojící trička, kojící šátky/přikrývky, kojící polštář, kabinka v obchodě a možnost otočit se zády k lidem nebo sednout do kouta.
Nejčastější otázky
Q: Kde v Praze najdu místa vhodná pro kojení v teple a s přebalovacím pultíkem?
A: V diskuzi jsou zmíněny zoologická zahrada (zmiňováno, že „tam to jde, i pultíky tam jsou“), IKEA a koutek na Zličíně; také se doporučují kojící místnosti ve velkých nákupních centrech.
Q: Jak diskrétně kojit na veřejnosti, aby nebylo nic vidět?
A: Řešení z praxe jsou: přehodit přes prso plínku, použít kojící tričko nebo kojící šátek/pokryvku, otočit se zády k lidem, sednout do kouta nebo využít kabinku v obchodě; někdo uvádí i klobouček nebo rozepnutou mikinu.
Q: Co udělat, když dítě náhle chce jíst venku a nejde domů?
A: Rodiče v diskusi volí okamžité přiložení s krytím plínkou/šátkem nebo podání UM z lahve (zmíněny značky Nutrilon a Sunar) a připomínají, že delší pobyt venku často vyžaduje plánování.
Q: Kde v obchodech lze najít vhodné místo na kojení?
A: Uváděné možnosti jsou kabinky v obchodech (např. optika), kojící místnosti a koutky v obchodních centrech, jídelna nebo klidný kout v obchodním centru; zmiňován je i Hornbach či sezení na paletě v prodejně.
Q: Jaké pomůcky se osvědčily při kojení venku?
A: V praxi se osvědčily: plínka na překrytí, kojící tričko, kojící šátek/pokryvka, kojící polštář pro lepší polohu, klobouček, látkové plenky a termoobal na lahve.
Q: Lze kojit ve veřejné dopravě (MHD)?
A: Diskuze uvádí, že MHD je nepraktická (těžko se vystupuje s přisátým dítětem) a mnohé rodičky se kojení v MHD vyhýbají, ale někteří uvádějí, že dítě nakojili i například ve vlaku či na zastávce, když nebylo jiné řešení.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kojení na veřejnosti je běžné a často nutné řešení, pokud má dítě hlad a rodič není schopen rychle odejít domů.
- Diskrétní metody (plínka, kojící tričko, šátek, otočení se zády, koupené či veřejné kojící místnosti) jsou doporučovány jako praktická opatření.
- Většina diskutujících považuje dostupnost kojících míst v nákupních centrech, Ikea nebo zoo za přínosnou infrastrukturu.
Sporné názory
- Někteří považují kojení na veřejnosti za přirozené a normální; jiní jej považují za nepříjemné nebo exhibicionistické a preferují kojit v soukromí nebo se zakrývat.
- Některé diskutující považují dlouhodobé kojení (rok a více, případně do 3 let) za běžné a psychicky prospěšné; jiní ho považují za zbytečné v pozdějším věku dítěte.
Otevřené otázky
- Do jakého věku je společensky a osobně akceptovatelné kojit na veřejnosti (rok, dva, tři roky)?
- Jak rozsáhlá a dostupná je síť kojících míst v konkrétních městech (kompletní seznam mimo zmíněná IKEA, zoo, Zličín)?
- Kdy a jak přejít na kombinaci kojení a UM (kolik krmení denně přendat na láhev) v praxi při častých pobytech mimo domov?
Zmíněné značky a firmy
IKEA, Zoo, Hornbach, Grand (Pardubice), Motol, Bebeaulait, Modest Mums, USA ambasáda
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon, Sunar, kojící trička, kojící šátky/pokryvky, plínka přes prso, kojící polštář, klobouček, dudlík, látkové plenky, termoobal na láhev, kojící místnosti v nákupních centrech, kabinky v obchodech, odstříkávání a zmrazování mateřského mléka
Místa a osoby
Pardubice, Praha, Zličín, Motol, Grand (Pardubice), Hornbach, IKEA, Zoo, USA ambasáda
pane tau - ty jsi teda rozumbrada. Je vidět, že nejsi otec a neměl jsi tu čest s hladovým kojencem. Savci dostali mléčné žlázy právě proto, že jejich mláďata jsou na nich závislí a tudíž musí být okamžitě k dispozici, když dostane mládě hlad. Takže, ano na mě někdo civí při kojení hladového kojence, tak je mi to šumák. Ovšem nebudu se svlékat jen tak - kromě nasycení vlastního potomka k tomu nemám jediný důvod. Takže tvoje argumenty jsou úplně zcestné.
A navíc - pohled muže na kojící ženu je prý nanejvýš sexy a vzrušující - tvrdí vědci. Nejsem chlap, takže nemám zdání. Já mám prsa od toho, abych nakrmila svoje dítě, když kojím, prsa patřila vždycky jen mým dětem, přestaly být jakoukoliv erotogenní zónou, prostě prostředek k nasycení.
díte dostane hlad bez ohledu na upjaté společenské konvence. 😉 A hlad mého dítěte je mi přednější než rozpady nezralého muže. 😝
Nevím no, nebudu vám to děvčata vyvracet. Je vás tu víc. Možná je připomínka, že i žena mají obdobný názor
http://www.feministky.com/www2/kojeni-na-verejn...
Abych svůj předchozí příspěvek uvedla na pravou míru - "normální" feministky, které bojují za to, aby byly ženy rovnoprávné s muži, mohly vykonávat stejnou práci za stejnou mzdu atd., mi nevadí, s těmi vcelku souhlasím. Vadí mi ty zakomplexované fanatické staré panny, které se vydávají za feministky, a trvají na tom, že taky chtějí používat pisoáry, že na semaforech mají být kromě panáčků i panenky, a řeší podobné kraviny...
Prečetla jsem si kousek diskuze k článku, co uvedl Pantau, a to myslím mluví za vše... Že autorka má zřejmě velmi nízkou úroveň IQ a navíc ráda ztrpčuje jiným lidem život...
četla jsem 😒 souhlasím s holkama: tento typ "feministek" obecně nesnáší své ženství, menstruaci, své pohlaví, kojení - vše, co dělá ženu ženou. Nesnáší i muže, celý svět. O svých ňadrech mluví jako o "struku" - to mluví za vše a sem na Koníka by jejch názory rozhodně nezapadly. Sem píší ženy, co mají rády svou ženskou podstatu a jsou daleké nenávisti sama k sobě i celému světu. Žena z toho příspěvku má bezpochyby psychické problémy a víc než volat na kojící ženu policii by měla vyhledat psychoterapeuta. Dřív než ji rozežere nenávist. 😝
Musim si taky prisadit, komu vadi kojeni na verejnosti, tak je nezraly a nebyl v roli rodice, ktery by udelal cokoliv, pro to svy mrne.
Tak napr. muj manzel, driv se nam narodil Vojtisek, tak byl hrozny puritan, dokonce ani na dovolena u more, kde jsme meli malou plaz jen pro sebe mi nedovolil si sundat vrsek plavek, abych se mohla pekne opalit. Maximalne jsem si mohla lehnout na bricho bez vrsku a to i tak kontroloval, jestli nejde nic videt a ted?... 😀 😀 😀 No uplna promena. Sedime na zahradce v restauraci, maly zacne natahovat a sam mi radi, tak ho nakoj 😀 😎. Je fakt, ze se snazim o diskretnost, takze nosim i tricka, ktery jsou na kojeni dobry, volny nebo s V vystrihem, takze nejde skoro nic videt, ale nekdy jsou situace, kdy je treba rychle utisit a hlad a to je mi fakt jedno. Kojim vazne vsude a jsem rada, ze kojit muzu, protoze jak ctu na konikovi, tak to neni samozrejmost. Jsem vdecna, ze kojit muzu.
markchina: to nechápu proč si chceš opalovat prsa, když přijedeš z dovolené a stejně chodíš zahalená.
ahojky tak já nemám problém s kojením na veřejnosti Prostě když si malá řekne tak najdu nejbližšší lavičku a hurá přece kvůlipár lidem kterým se to neníbí a nebo je to pohoršuje neodepřu malé na co máprávo vždyt dnes se tak kojení propaguje a koho toprostě pohoršuje tak nemusí koukat at otočí hlavu jinam Martina
Minorita by se měla podřídit majoritě. Takže pokud se něco nelíbí většině, tak to nedělám a pokud ano, nemůžu se divit reakci okolí.
Mne vadej chlapi, co postavaj u stanku, chlemstaj pivo nebo rum a zerou hamburgera, kterej se jim drobi do vousu nebo odpadava z nej zelenina na zem 😝 To se nemuzou najist doma? Urcite by hlady nervali.
A z čeho usuzuješ, že se kojení na veřejnosti většině nelíbí? Z tvého názoru + jednoho úchylného článku, kde praštěná ženská zavolá policii na matku, která krmí své dítě? 😕 Pokud jsi četl tuhle diskuzi a i diskuzi k tomu článku, tak ji tam celkem roznesli na kopytech... A velmi nevybíravě 😀
Niki - souhlas, a taky tím pivem smrdí na sto metrů, když kolem nich jdeš... Blééé 😝 😝 😝 A taky to musíme snést. A taky močí, kde je napadne, když to na ně přijde. Tak nechápu, co někomu vadí na tom, že matka nakrmí své dítě, když na něj přijde hlad? Navíc když vezmeme v úvahu, že dospělí své jednání ovlivnit můžou, ale malý kojenec ne...
Končím - prostě budeme si kojit, kde chceme a jak chceme (nebo přesněji kde a jak chce naše dítě). Komu se to nelíbí, ať nekouká!
pantau, to mel byt nazorny priklad toho, jak chlap zmeni nazor, kdyz se stane otcem (jen pro ty nechapave). 😉
pan tau - trochu nevím, o co mu jde - kojí snad jeho žena na veřejnosti? Má děti? Nutí ho někdo zírat na ňadra? Má snad on problém se ženami jako takovými? NIkdy jsem se nesetkala s tím, že by mě, nebo jakoukoliv kamarádka někdo pokáral, že pohoršuje. Buď si lidé nevšímají nebo se usmívali, jak mám hezké dítě. Nikdo nečuměl ani neremcal. Odjakživa ženy kojí své děti kdekoliv a kdykoliv. Za pochodu...
Tak nevím, o co jde tobě Pane. Jestli jsi homosexuál a vadí ti pohled na obnaženou ženu, tak tady se asi podpory nedočkáš. Tohle je stránka pro rodiče s dětmi 😉 To musíš na jiný web.
Kubaka - řekla bych, že nedokáže odolat a nešmírovat, a pak má špatný pocit 😉 Tak moralizuje, protože z toho obviňuje kojící ženy, ty ho přece vědomě provokují, ne? 😉
Nezlobte se mladé maminky, ale trochu se přidám. Vlastně tady spekujujete o muži, který nesouhlasí s kojením na veřejnosti, že možná "šmíruje", a nebo že je možná homosexuáll. Promiňte, ale to mi opravdu nepřijde tolerantní ani správné. Žádnou z maminek za kojení na veřejnosti nesoudím, taková nejsem. Popřemýšlejte ale prosím o tom, že tolerance není jen o tom, že druzí musí tolerovat kojící ženy na veřejnosti. Hezký večer.
o čem my můžeme prosím přemýšlet?? My hlavně vůbec nechápeme, o co jde tomu Pánovi - proč má potřebu kecat ženám do kojení. takže akorát spekulujeme. Pokud je homosexuál, tak ho naprosto toleruji - respektive - akceptuji. Nemám co ho jen tolerovat. Je mi to jedno. Akorát pak jeho averze vůči kojícím matkám pramění ze zcela něčeho jiného - z jeho problémů, takže to, co tu píše, je zástupný důvod.
Lesbička taky nepoleze do diskuse maskulinních chlapů a nebude kritizovat upnuté džíny, v nichž se rýsuje odporné a nechutné mužské přirození. 😝
kubaka, to je pravda, docela by me zajimalo, jak to resila jeho partnerka nebo manzelka. Je to diskuze pro rodice, tak nevim, proc by tu zasahoval clovek, ktery deti nema, ze? A pokud to je jen nazor chlapa, ktery nema o rodicovstvi ani sajnu, tak at si jde diskutovat na nejaky chlapsky forum, kde si zalozi vlastni tema proti kojeni.
Ahoj, také přidám názor. Kojila jsem venku na lavičce úplně bez problémů. Jde to přece decentně překrýt plínkou, ať není prso moc vidět. Je to přirozená věc. A když dítě pláče a domů je to daleko, tak proč ne. 😉
a navíc a to především - nikdo není zodpovědný za něčí emoce. Jeho rozpaky jsou jeho věc - a každý reaguje na jednu věc zcela po svém a jinak. Nikdo nený zodpovědný za to, co druhý cítí. Takže pokud se pan Tau cítí trapně, když prochází kolem kojící ženy, tak na to asi jediná rozumná odpověď zní: "dobře, slyším, a co jako s tím mám dělat? Kojení svého dítěte je moje starost a vaše starost jsou vaše emoce. S tím já nemohu naprosto nic dělat."
Pokud bych kolemjdoucímu muži podrazila schválně nohu, pak teprve bych se dopustila prohřešku proti občanskému soužití a proti společenským pravidlům. Pak moje chování překročilo hranici jeho svobody a práva.
nejsem militantní zastánkyně kojení na veřejnosti, ale od té doby, co mám dítě, prostě vím, že když potřebuje, nakojím ho kdekoliv.Osobně je to pro mně velmi těžká věc, protože jsem velmi stydlivá a navíc kojím přes kloboučky, jejichž instalace je o něco málo náročnější než prosté vytáhnutí prsa 😒
připadá mi jako dobrý nápad překrýt se plenkou nebo šátkem, pokud to jde
vůbec jsme původně nechtěla přispět, protože nekojím a dřív jsem taky nebyla zrovna pro kojení na veřejnosti. co bych za to dala, kdybych mohla kojit. klidně bych kojila na nejrušnějším místě, ať mě každej vidí....
přečetla jsem si článek, co psala podle mě naprosto chorá ženská. četla jsem to několikrát a pořád nechápu 😕
Jezismarja zensky, dejte mi pokoj, nejsem ani smirak a uz vubec ne homosexual. Timto se z teto diskuze stahuji, preji hezky den a vetrem oslehany struky.
Nevyhledávám kojení na veřejnosti, snažím se být v dobu krmení doma, ale když se přihodí, tak buď nakojím v autě nebo si sednu někde stranou. Je to lepší než plačící mimino.
Kojíme docela často, to bychom ani nemohli z domu.
také kojím venku a co? přijde mi to normální🙂 samozřejmě když je možnost výběru místa, jdu na nějaké klidnější....ale neumím si představit, teď v létě když je venku krásně, být s mimi venku jen dvě hoďky a honem utíkat domů, nakojit a pak zas jít ven....nejlepší jsou tílka do V 🙂
Mně se nejlíp osvědčila normální trička - vždycky jsem ho vyhrnula jen tak, aby prckovi dosahovala skoro k nosánku, takže shora nebylo vidět nic (byla jsem zakrytá tričkem) a zespoda mě krylo dítě. Nebylo vidět skoro nic. Navíc jsem se otočila směrem od lidí, a obvykle jsem kojila "jen" v parku, u doktora, apod., nechodím s miminy do shopping parků, takže OK. A jestli se to někomu nelíbí, ať jde do háje 😉
Ahojíík maminy 🙂 😉
Přidám se k diskuzi na téma kojení 🙂
Mám dva syny a kojila jsem oba vždy a všude 😉 a vlastně toho druhého kojím stále.Nesetkala jsem se s tím,že by mě někdo odsuzoval,či se pohoršoval,zrovna včera jsem byli celá rodina na terásce a kamarád co restauračku vlastní šel k nám na pokec a viděl,že kojím tak stál opodál 😀 tak mu říkám,pojď sem (taky mám děti,jeho žena jistě kojila)já v tomhle nevidím problém,dítě má hlad tak jako my,taky jíme na veřejnosti, no né? 😉

pane tau 😀 řekla bych že se změní celkem jedna věc, po porodu je tu mimino, které chce jíst ať si kde si a když nedostane, tak řve jak šílený 😀 😀 😀 😀 a sedět doma na zadku celou dobu kojení (pač takový miminko chce jíst třeba po 2hodinách a samotný kojení trvá třeba půl hodiny-někomu i hodinu 😝 ), to by bylo kapku o rozum. NIcméně určitě se jde alespoň otočit či schovat prso pod plenku atd. známá se se mnou baví a přitom kojí, naprosto to neřeší a mít prso přímo pod nosem mi také není příjemné, jinak mi to ale vůbec nevadí-z pohledu veřejnosti 😀 ani chvíli kojící matky na veřejnosti 😀
PS: Ty si nikdy nemočil někde v parku u křoví? 😀 😀 Kdoví kdo tě viděl 😀 😀 😀 to zase ženský nedělaj 😝 😀