• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Konkurenčná doložka k pracovnej zmluve. Podpísať ju?

8. února 2008 
Ahojte, manzelovi davaju v praci podpisat konkurencnu dolozku.Jemu sa to moc nepaci, pretoze samoc nechce viazat k firme...Este sa boji, ze keby ho mali "isteho" nemohol by si poziadat o zvysenie platu...ake s tym mate skusenosti?A myslite, ze sa da, ak nesuhlasite s obsahom pridat si tam vase poziadavky?
5. únor 2008 v 17:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
Každá zmluva je o tom, že s ňou musia súhlasiť obe strany. Inak by sa podpisovať nemala, lebo potom vznikajú zbytočné nedorozumenia a problémy :wink:
5. únor 2008 v 17:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
susik, pozor na to, my podepsali konkurenční doložku s kolegy asi před 3 lety, jenže od 1. 1. 2007 se nějak změnil zákon a když kolega v dubnu 2007 odcházel, zjistil, že konkurenční doložku již nemusí firma dodržet. Původně ji měl na rok, ale firma mu skutečně odmítla zaplatit plnění za rok a nakonec se dohodli jen na 3 měsících. Já před rokem jsem zvažovala, že bych kvůli konkurenční doložce dala před nástupem na mateřskou výpověď, protože by se mi to finančně vyplatilo, ale vzhledem k tomu, jaké s tím měl trable kolega a vzhledem ke změně zákona mi šéf doporučil, ať to nedělám, že mi firma peníze pravděpodobně odmítne vyplatit, že i když mám konkurenční doložku, tak dle nového zákona není povinna ji plnit.
ať si manžel přečte, co mu nabízí, doplnit nebo odmítnout ji může vždy a text může probrat s nějakým právníkem.
5. únor 2008 v 17:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
ahoj zuzik, dik moc :wink: ved jeho kolega takto podpisal, dal to pravnikovi, ked chcel odist z firmy a pravnik mu povedal, ze je neplatna :sunglasses: nevies nahodou, co sa v tom zakone menilo?
5. únor 2008 v 18:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
on tam ma, ze firma moze od plnenia kedykolvek odstupit, a ze ak nedostane peniaze do 15 dni od obvykl. terminu, moze si najst pracu...
5. únor 2008 v 18:11  • Odpověz  •  To se mi líbí
susik ide o toto?
Konkurenčná doložka – zamestnávatelia sa v konkurenčnej doložke musia zaviazať, že zamestnancovi poskytnú primerané peňažné vyrovnanie. Najnižšia hranica by mala dosahovať výšku priemerného mesačného zárobku, a to za uplynuté mesačné obdobie, v ktorom sa zamestnanec nedopúšťal konkurenčnej zárobkovej činnosti. Vyrovnanie je splatné spätne za uplynulé mesačné obdobie, kedy zamestnanec plnil svoju povinnosť a nevykonával konkurenčnú činnosť. (zdroj: http://www.key6.cz/pravo_a_legislativa_sk.php )

lebo ja poznam konkurencnu dolozku ako zakaz vykonavat rovnaku alebo podobnu cinnost ako u zamestnavatela u ineho zamestanvatela pod hrozbou sankcii, tu treba rozlisovat medzi
1/ zakaz pracovat u konkurencie pocas trvajuceho prac. pomeru upravuje § 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú
činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.
(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je
zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.
(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej,
lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.

2/ zakaz pracovat u konkurencie po skonceni prac. pomeru u sucasneho zamestnavatela) nema v sucasnom Zakonniku prace ziadnu oporu
pozri aj http://www.tribun.cz/dokumenty/katalogy/dopracesk_web.pdf kapitola konkurenca dolozka (je to z 2006)
6. únor 2008 v 08:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zákaz konkurencie

Ďalšou úpravou, ktorú by firmy v Zákonníku práce rozhodne privítali, je konkurenčná doložka. Týka sa predovšetkým zamestnancov v riadiacich pozíciách. Firma sa s nimi v pracovnej zmluve dohodne, že počas a aj po skončení pracovného pomeru nebudú vykonávať konkurenčnú činnosť. Slovenská legislatíva upravuje tento zákaz len v čase, keď zamestnanec pracuje vo firme, upozorňuje J. Murníková. No nerieši situáciu, keď z nej odíde. Ak aj zamestnanec pracovnú zmluvu podpíše, konkurenčná doložka vrátane prípadnej pokuty je neplatná.

V krajinách V4 už tento problém v zákonníkoch vyriešili. Určili maximálnu dĺžku zákazu – v Česku jeden rok, v Maďarsku tri roky a v Poľsku neobmedzene. A okrem pokuty stanovili aj kompenzáciu pre zamestnanca. České firmy musia expracovníkom počas platnosti zákazu uhrádzať priemernú mesačnú mzdu, v Poľsku štvrtinu predchádzajúceho zárobku. (zdroj: http://ekonomika.etrend.sk/86583/slovensko/stale-je-co-zlepsovat z 27.12.2006)
6. únor 2008 v 08:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
susik, to bohužel nevím, co přesně se tam změnilo, ale pokud si tam firma vymiňuje, že může od plnění kdykoliv odstoupit, tak je to dost nevyvážené, v tom případě by měl mít stejnou možnost i on a tím pádem by celá ta doložka byla na nic.
6. únor 2008 v 09:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
ahojte, diky :slight_smile:
nakonec sa manzel dohodol, ze mu daju vynimku a nemusi to podpisat :slight_smile:
8. únor 2008 v 19:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
no vidíš to, susik, manžel je šikula :wink:
8. únor 2008 ve 21:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek