Maminky po třicítce
Je mi 32 let a mám roční holčičku,je tady taky některá maminka která začala později??? 🙂
Stručné shrnutí
- Genetické vyšetření a prenatální screening se v diskuzi uvádějí jako standardní nabídka pro těhotné ženy od 35 let včetně možnosti amniocentézy po abnormalitách ve screeningu.
- Doporučuje se užívat kyselinu listovou 3–4 měsíce před plánovaným početím a po celou dobu 1. trimestru k prevenci rozštěpu páteře a jiných vývojových vad.
- Amniocentéza byla v diskuzi popsána jako diagnostická metoda, která údajně dokáže vyloučit Downův syndrom „na 100 %“, avšak diskutující upozorňovali na riziko zavlečení infekce a riziko potratu, proto mnoho žen zákrok odmítá, pokud je indikace jen věková.
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření mi nabídnou, pokud mi bude 35 let v době porodu?
A: V diskuzi se uvádí nabídka genetické konzultace, prenatálního screeningu (ultrazvuk ve 12. týdnu včetně šíjového projasnění), krevních testů PAPP kolem 10. týdne a AFP kolem 16. týdne a v případě indikace možnost amniocentézy (odběr plodové vody).
Q: Kdy mám začít brát kyselinu listovou a jak dlouho?
A: Diskutující doporučovali začít brát kyselinu listovou 3–4 měsíce před oplodněním a pokračovat po celý 1. trimestr.
Q: Co odhalí amniocentéza a jaká jsou rizika?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že amniocentéza může definitivně vyloučit Downův syndrom podle respondentů, ale zároveň bylo zdůrazněno riziko zavlečení infekce do plodové vody a malé riziko potratu, proto některé ženy amniocentézu odmítají.
Q: Jaký je rozdíl mezi triple testem a prenatálním screeningem?
A: Diskuse uváděla, že triple test (okořeněný kolem 16. týdne) je méně přesný a někdo ho považuje za nespolehlivý, zatímco prenatální screening a šíjové projasnění ve 12. týdnu jsou v diskuzi prezentovány jako přesnější možnosti.
Q: Kdy se provádějí jednotlivá vyšetření v těhotenství podle zkušeností z diskuze?
A: V diskuzi uživatelé zmiňovali PAPP kolem 10. tt, prenatální screening/UTZ ve 12. tt, AFP v 16. tt a „velký“ podrobný ultrazvuk kolem 20. tt; následně se podle výsledků rozhoduje o amniocentéze.
Q: Je amniocentéza časově limitovaná?
A: Podle příspěvků v diskuzi je amniocentéza časově limitovaná; diskutující uváděli orientačně období kolem 16.–21. týdne, přičemž za přesný termín a indikaci rozhoduje ošetřující lékař.
Q: Kdy hledat pomoc reprodukčního centra nebo uvažovat o umělém oplodnění?
A: V diskuzi se zmiňuje návštěva reprodukčního centra a plánování umělého oplodnění po 2,5 roku neúspěšného snažení jako konkrétní situace, která vedla k vyhledání těchto služeb.
Závěry z diskuze
Shoda
- Genetické vyšetření a prenatální screening se v diskuzi doporučují hlavně ženám, kterým bude 35 let a více v době porodu.
- Kyselina listová je doporučována začít 3–4 měsíce před početím a užívat ji v 1. trimestru.
- Amniocentéza byla popsána jako diagnosticky spolehlivá, ale s riziky zavlečení infekce a potratu.
Sporné názory
- Někteří diskutující považují věk 30 za běžný a riziko považují až od 35 let, zatímco jiní se citlivě obávají, že i kolem 30 let mohou lékaři ženy „škatulkovat“ jako rizikové.
- Některé příspěvky kritizovaly triple test jako nepřesný, zatímco jiné považovaly screeningová vyšetření za užitečná pro orientaci před rozhodnutím o amniocentéze.
Otevřené otázky
- Jaká kombinace vyšetření (PAPP, NT, prenatální screening, AFP) dává nejlepší poměr informací k riziku zbytečných invazivních výkonů?
- Do jaké míry ovlivňuje skutečný věk (30 vs. 35) rozhodování lékařů o nabídce invazivních vyšetření v různých zdravotnických zařízeních?
Zmíněné značky a firmy
Sanus, El Teatre, The George Payne Irish Bar
Zmíněné produkty a metody
amniocentéza, odběr plodové vody, PAPP, AFP test, triple test, prenatální screening, šíjové projasnění (nuchální translucence), ultrazvuk ve 12. týdnu, „velký“ ultrazvuk ve 20. týdnu, měření bazální teploty, ovulační testy, kyselina listová, zátěžový test s glukózou, odběr choriových klků, umělé oplodnění (reprodukční centrum)
Místa a osoby
Barcelona, Plaza Urquinaona, El Teatre / The George Payne Irish Bar, Ostrava, Rakousko, Španělsko, Chorvatsko, HK
jo,jo, takový čenž se vyplatí, já ho udělala po 13-ti letech neperspektivního vztahu-výměna za kamaráda 😀 , do roka svatba, za chvíli mimi 😵 v tomhle věku už ženská ví, co chce a nebojí se za tím jít
holky, ja to mam primo z nemocnice-od porodniku, rikali tam, ze ted rodi nejsilnejsi rocniky, tedy 1974,1975...je jasne, ze se rodi dost i mladsich...ale od pristiho roku ma byt velky pokles porodnosti...Vsak si najdete na netu nejake zpravy z roku 1980, kdy skoly praskaly ve svech...a skolky uz davno byly praznde...a musely se zacit zavirat, jelikoz byla velka porodnost a malo skolek, stavely se a pak najednou nikdo, tak opet zaviraly se...
jinak je to vec kazde maminky, kdy se citi na male nebo kdy se ji podari otehotnet!" 🙂
ahojte děvčata,
mně bylo v létě 30 a mám 3 měsíční dceru, jsem ráda, že až teď, mám pocit, že si to tak nějak hodně vychutnávám :o)) A hodně lidí mi říkalo, že mi těhotenství strašně slušelo a svědčilo. No, já s těma svejma 151cm vypadám tak na 26 :o)))
Mapris, tak přidám jednu veselou historku.
Před vánocema chodila po baráku paní a vybírala nějaké peníze pro lidi postižené živelnýma pohromama.
Když jsem ji otevřela, tak mi řekla: "Dobrý den, mohla bych mluvit s rodičema?"
Tak jsem na ni hleděla a pak jsem ji řekla, že já jsem rodič.
Strašně se omlouvala a mně to přišlo strašně komické
dashak : mám podobný zážitek, když mi bylo 23, tak jem si na táboře, kde jsem byla vedoucí zlomila nohu a na pohotovosti na mě sestra vystartovala: "už ti bylo 18?" 😀 ale teď už by to nikdo neřekl 😅
Jinak, mě bude 30 v srpnu. Vždycky jsem se chtěla vdávat a mít první dítě ve 25, ale neměla jsem štěstí v lásce. Svatbu mám v květnu a k 30tým narozeninám bych si nejvíc přála těhotenství 😀 , ale v dnešní době můžu čekat i několik let, tak mám trochu obavy, abych děti vůbec stihla....
Peťo,
třicítka není žádná tragédie,
já taky poznala svého muže až ve 30ti, no a miminko jsem si nadělila k 31.narozkám, taky jsem to neplánovala na tak pozdě, ale nic jsem nezmeškala, naopak si to skvěle vychutnala a ještě jsem stihla i druhé mimčo
takže mysli pozitivně a určitě se brzy zadaří, jen ze zkušenosti musím napsat, že když jsem se na miminko hodně soustředila, tak se nedařilo, ale jak jsem se zaměřila i na jiné věci (práce, předělávka bytu) rázem bylo hotovo
tak hodně štěstí
Jo holky, než poznáme toho pravého, tak předtím holt musí být nějací špatní. Já jsem si manžela našla 900 km od domova, na dovči v Chorvatsku. Když jsem tam jela, tak by mě to ani ve snu nenapadlo, říkala jsem si, třeba se mi tam někdo bude líbit, tak si spestřím dovču. Tak jsem si spestřila, ale poznali jsme se až dva dny před mým odjezdem. Moc jsem tomu nedávala šance, i když jsem to nebrala úplně jako obyčejný úlet, ale nikdy nevíte jak to bere ten druhý. A navíc jsme bydleli 100km od sebe. Ale hned jak přijel z dovolené tak spěchal za mnou do Ostravy a pak už jezdil pořád, nakonec se kvůli mě přestěhoval a po 10 měsících byla svatba a na další dovči za 2 měsíce už jsme zapracovali na Ivance. Rodila jsem ve 27 letech a myslím, že to byl optimal.
Miminko si hrozně užívám, myslím, že kdybych měla dítě ve 20, tak by to bylo určitě jiné. Akorát, že jsem měla spoustu komplikací, ale jinak samotné otěhotnění se nám podařilo tak říkajíc "na přání" hned napoprvé.
Petrunko, doufám, že se svatba vydaří podle tvých představ a přeju vám do manželství jen to nejlepší. Miminko určitě přijde brzo taky, hlavně musíš myslet pozitivně a úplně nejlépe nemyslet jen na to, protože pak to opravdu trvá déle.
petruna,taky jsem otěhotněla až ve 30 letech a podle mě to je úplně ideální věk na to mít mimčo.Já si vždy říkala,dítě až ve 30 🙂 dlouho jsem studovala a chtěla našetřit nějaké penízky,cestovat a pak být mamina.Ted je mi 31 let a jsem moc spokojená a vyrovnaná mamina 🙂
Taky jsem si říkala to samé co ty.Je mi už 30,to neotěhotním a bude to hodně těžké 😉 ale po 4 měsících snažení jsem do toho přišla,to si myslím,že 4 měsíce nejsou moc dlouho a že nám to vyšlo docela dobře.
Tak nesmutni a věř,že to bude ok 🙂
ahoj holky, moc děkuju za milá slova. Já se naštěstí zatím moc nestresuju. Mám práci, která se mi bude těžko opouštět - kvůli kolektivu, takže si např. řikám, když se nebude dařit, aspoň tu ještě budu moct být apod. Prostě na tom nějak nelpim, mít dítě hned po svatbě, jen mám občas trochu obavy, že to třeba nepůjde rok a já se začnu stresovat a pak to tuplem nepůjde. Vím, že je to hodně o psychice atd. Naštěstí máme oba nestresové zaměstnání a oba jsme zdraví (když nepočítám mojí nepravidelnou MS). Já jsem i ráda, že jsem dítě neměla dřív, cítím se vyrovnaně a v pohodě až v tomhle vztahu, předtím to byla samá depka a komplexi, takže cítím, že se vyplatilo čekat, jen mám trochu obavy z toho věku, že už budu riziková mamina ☹ a taky bych hrozně ráda dala budoucí tchyni a tchánovi vnouče. Je jim přes 60 a už se na vnoučata celý třesou. Mám je hrozně ráda a myslim, že budou úžasný prarodiče.
petruna jak jsem psala,já byla těhulka ve 30 letech a nemyslím si,že jsem byla riziková skupina jak píšeš. 🙂 Je to vše nevyzpytatelné,znám holky,které byly o mnoho mladší než já a měly problémů až nad hlavu,já zvládla těhotenství bez problémů a mám zdravého chlpaečka.Nemyslím si,že když budeš těhulka okolo té 30 že se máš nečeho obávat.
Petruna, proč bys měla být riziková skupina? Já otěhotněla taky až po 30, vyšlo nám to hned po prvním měsíci pokusů-až nás to oba zaskočilo 😉 byla jsem chodící reklama na zdraví, na rozdíl od o 10 let mladších kamarádek, které byly hned "rizikové" jsem byla pořád v pohodě, v pohybu, chodila jsem do práce a cítila se skvěle 🙂 tak žádné strachy!
zevina naprosto s tebou souhlasím,u mě bylo to samé,mé 25 leté těhotné kamarádky měli rizikové,postihlo je vše možné a já jsem byla naprosto v pořádku a bylo mi 30 🙂 takže asi toho škatulkování nebude pravda,nedej na to petruna 🙂
Asi to není jen o věku. Moje šéfka byla těhotná zároveň se mnou, resp. měla termín o měsíc dříve než já. Jí je 39 a čekala druhé dítě. Říkala, že se cítí skvěle a chodila do práce ještě 4 týdny před porodem. A každé těhotenství je jiné a jinak ho snášíme. Ona měla 4 potraty, 2 před 1. dítětem a 2 potraty před 2. dítětem. Takže byla těhotná už pošesté. Já jsem otěhotněla hned při prvním pokuse, bylo mi téměř 27, sice jsem mimi nepotratila, ale od začátku jsem měla komplikace-krevní sraženina v děloze, pak špatné výsledky AFP a nakonec ta pitomá preeklampsie.
A když jsem byla v práci se ukázat v 6. měsíci, tak byli všichni překvapení jak vypadám - byla jsem strašně hubená a bledá a říkali, že mi to moc nesvědčí, že je vidět, že si to to miminko bere ze mě.
holky, to jaké máte těhu vůbec nezáleží na věku. já otěhotněla měsíc před 32 narozeninama a mám teda problémy od začátku, ale znám spoustu holek a ty žádné problémy neměly - fakt je to individuální!!!
tak to jste mě doclea uklidnily. Já jen, že ségry (obě mají 3leté děti) povídaly 🙂 , že prý doktoři berou 30leté a výš maminky automaticky za rizikové...tak nevim, co je na tom pravdy. Taky doufám, že je to individuální. Otázka je jak je to s dědičností. Obě moje ségry měli problémy otěhotnět, hlavně ta starší (srůsty apod.), tak jsem zvědavá jak na tom budu já..naštěstí mám docela hodně zálib, které by se s miminkem omezili, takže se snad na to nebudu tolik upínat a budu si dál "užívat" co to jde. Jinak, jak poznám, jestli mám ovulaci ? Můžete mi napsat něco o těch ovulačních testech ? V srpnu jsem vysadila antikoncepci a mám zase nepravidelnou MS, tak by mě zajímalo, jestli vůbec ovuluju...
petru-dědičné asi ne, protože moje mamka skoro nevěděla, že je těhotná!!
na ovu zkus měření bazál.teploty a nebo ty ovutesty. teď mi psala známá, že je to na opakované použití a prý dobrý a nestojí to moc.........
andik : nechci ti nějak pochlebovat 😎 , ale máš nááááádhernýho kluka !!!!!!! Já hrozně žeru vlasatý snědý děti 😀 fakt překrásnej...a ten kukuč...z takovejch dětí se můžu rozplynout a moje bio hodiny jsou ohlušující 😀
Pozvánka na II. Setkání Cechu i Slováku v Barcelone, prijdte
V sobotu dna 24. Februára 2007 sa uskutoční druhé tohtoročné stretnutie Slovákov a Cechov ( a priatelov ) v Barcelone . Po prvom úspesnom stretnutí ( bolo nás 34 ) kde ste spoznali vela zaujímavých ludí , dúfame, ze prekoname pocet účastníkov.
Stretávka sa uskutoční v The George Payne Irish Bar ( alebo inak volaný El Teatre ) námestie Plaza Urquinaona 5 , Barcelona . Stretávka sa začne o 19:00hod. Prihlasovať sa treba na asteri99@hotmail.com , webova stránka kde si môzte pozrieť miesto stretnutia je www.elteatrebcn.com
Už sa na Vás tešíme
Pootvírám diskuzi 🙂
Nevíte někdo, zda maminky po třicítce jsou při otěhotnění automaticky vysílané na nějaká vyšetření, která nejsou pro mladší povinná?
Nebo už se hranice posunula třeba nad 35 a výš?
A nějaký tip, na co by si "zralejší" maminky měly dávat extra pozor nebo které vitamíny apod. nám mohou scházet?
Předem díky 😀
Ahoj Silente, já jsem teda taky starší ročník (33 let) a dítě zatím bohužel nemáme, snažíme se o něho 2,5 roku, ale zatím bez výsledně ☹ , navštěvujeme reprodukční centrum a chystáme se na umělé oplodnění. Myslím si,že žádné speciální vyšetření spojené s věkem pro maminky po třicítce nejsou. Jen těhotným ve věku 35 let a výš a nebo těhotným s geneticku zátěží je provedena amniocentéza, ale o jiných speciálních vyšetřeních nemám potuchy. A že jich za sebou máme. 😉. Jediné co vím, co se doporučuje před otěhotněním cca 3 měsíce brát kyselinou listovou. Je to proti rozštěpu páteře a jiným vývojovým vadám. Takže ať se brzo zadaří.
Ahoj Zajdav, tak to držím palečky! Mně je 30 a o mimi se chceme snažit příští rok, tak se duševně připravuju 🙂 Děkuji za info! 😉
Ahojky Silente, mne je 36 let a v prosinci cekam svoje 3. mimi. "Zlomovy" vek pro geneticke vysetreni je ted 35 let. Od tohoto veku se maminkam nabizi (a zaroven doporucuje) geneticke vysetreni. Ja jsem zatim prosla prvnim kolem - tzn. ze jsem byla na geneticke konzultaci a na genetickem screeningu (ultrazvuk ve 12. tydnu tehu, ktery dopadl dobre). Vzhledem k veku mam zvysene riziko Downova syndromu, takze mne byla doporuce amniocenteza (odber plod. vody), kterou jsem ale zatim odmitla. Take se jeste provadeji v 10. tydnu PAPP odberu krve, ktere ja uz jsem ale bohuzel nestihla (do gen. centra jsem prisla pozde, uz jsem byla ve 12. tydnu). Dale me cekaji AFP odbery krve v 16. tydnu a podle vysledku techto testu se jeste rozhodu, jestli odber plodovky ano ci ne (vyhoda amnia je, ze se na 100% vylouci Down. syndrom, nevyhoda je, ze je tam nejake riziko zavedeni infekce do plodove vody a nasledny potrat nebo i riziko predcasneho porodu, proto se tolik bojim!). Kdyz timto vsim projdu, tak se jeste ve 20. tydnu tehotenstvi provadi dalsi rozsireny "velky" ultrazvuk, kde se podivaji, jestli miminku funguji spravne vsechny organy a jeste se zameri na dalsi mozne vyvojove vady. Tak, doufam, ze jsem to vsechno popsala aspon trochu srozumitelne 🙂 .
Pokud jsi ale mladsi nez 35 let, tak se moc nestresuj, promluv si se svym Dr., treba Ti nejake specialni vysetreni doporuci, ale je take mozne, ze se vsechno bude vyvijet v poradku, pak neni duvod k obavam a panice. Moje prvni 2 kloucky jsem oba rodila po tricitce a mam krasny zdrave chlapecky!!! Drzim palce.
Kyselina listova se v kazdem pripade doporucuje zacit brat 3-4 mesice pred oplodnenim + cely 1. trimestr. Snizuje riziko vyvojovych vad tipu rostep rtu nebo patere. Ostatni vitaminy, ktere se berou v tehu Ti urcite doporuci Dr.
Ahojky Silente, mne je 36 let a v prosinci cekam svoje 3. mimi. "Zlomovy" vek pro geneticke vysetreni je ted 35 let. Od tohoto veku se maminkam nabizi (a zaroven doporucuje) geneticke vysetreni. Ja jsem zatim prosla prvnim kolem - tzn. ze jsem byla na geneticke konzultaci a na genetickem screeningu (ultrazvuk ve 12. tydnu tehu, ktery dopadl dobre). Vzhledem k veku mam zvysene riziko Downova syndromu, takze mne byla doporuce amniocenteza (odber plod. vody), kterou jsem ale zatim odmitla. Take se jeste provadeji v 10. tydnu PAPP odberu krve, ktere ja uz jsem ale bohuzel nestihla (do gen. centra jsem prisla pozde, uz jsem byla ve 12. tydnu). Dale me cekaji AFP odbery krve v 16. tydnu a podle vysledku techto testu se jeste rozhodu, jestli odber plodovky ano ci ne (vyhoda amnia je, ze se na 100% vylouci Down. syndrom, nevyhoda je, ze je tam nejake riziko zavedeni infekce do plodove vody a nasledny potrat nebo i riziko predcasneho porodu, proto se tolik bojim!). Kdyz timto vsim projdu, tak se jeste ve 20. tydnu tehotenstvi provadi dalsi rozsireny "velky" ultrazvuk, kde se podivaji, jestli miminku funguji spravne vsechny organy a jeste se zameri na dalsi mozne vyvojove vady. Tak, doufam, ze jsem to vsechno popsala aspon trochu srozumitelne 🙂 .
Pokud jsi ale mladsi nez 35 let, tak se moc nestresuj, promluv si se svym Dr., treba Ti nejake specialni vysetreni doporuci, ale je take mozne, ze se vsechno bude vyvijet v poradku, pak neni duvod k obavam a panice. Moje prvni 2 kloucky jsem oba rodila po tricitce a mam krasne zdrave chlapecky!!! Drzim palce.
Kyselina listova se v kazdem pripade doporucuje zacit brat 3-4 mesice pred oplodnenim + cely 1. trimestr. Snizuje riziko vyvojovych vad tipu rostep rtu nebo patere. Ostatni vitaminy, ktere se berou v tehu Ti urcite doporuci Dr.
Maart - díky za vyčerpávající info. No naštěstí nejsem stresující typ, jinak by mě ta množství vyšetření po 35 asi rozhodila. Kdoví, jestli totiž druhé stihneme do 35 😅 No co, však se to zvládne.
A víš, že já vždy toužila po 3 dětech a kdyby se mi povedlo miláčka ukecat, tak bych na tom byla věkově podobně jako Ty 😉 Tví 2 klukáni jsou kouzelní 😵
Nemas zac...taky tim vsim prochazim po 1., tak jsem jeste trochu zmatena, ale pevne verim, ze vsechno dopadne jak ma a ze i muj nejmladsi "benjaminek" bude v poradku. Dekuji za pochvalu kluku, ja si taky myslim, ze jsou to pusinky, ale to si samozrejme mysli kazda mamina 🙂 . Uvidis, ze se 2 deticky zadari urcite do 35 a pak treba jeste jedna tresinka na dortu, opravdu Ti to moc preju (a vidis, ja jsem vzdycky chtela 2 deticky, ale nakonec se ve mne neco zlomilo a zatouzila jsem jeste po jednom... 😉 , jsem moc stastna a na mimi se strasne s manzelem tesime).
Tak ať vše probíhá tak jak má a kulička v bříšku ať dobře prospívá 🙂 Třešinku na dortu bych si nechala líbit, ale to se ještě uvidí, jaké to všechno bude, to víš, cesta do neznáma 😅 🙂
ahoj holky, hlásím se do klubu. Je mi 34 a ráda bych letos otěhotněla. Přiznávám, že jsem mimčo odkládala, mám fajn práci, kterou mám ráda, hodně jsme cestovali... Jenže v poslední době se mnou nějak začaly cvičit hormony 😀 , otáčím se za každým kočárkem... takže až pořešíme manželskou krizi, snad to půjde bez problémů..

lucijo, to máš recht, jak je mladší chlap (tedy zrovna v tomhle věku, kolem 40 už je to jiné 😉 ), tak je to v .....
já chodila skoro 6 let s klukem, který ještě skoro v 25 letech ani nechtěl pomýšlet byť na společné bydlení nebo dovolenou, natož na dítě.
vyměnila jsem za staršího (teď má 32) a ve 30 mám dvě děti. taky rychlovka, dlouhé chození je někdy na nic, občas to chce risknout rychlý adrenalin.