Maminky, proč jste bezohledné?

dominikaelen
19. lis 2013

Poslední dobou mě dost nemile překvapuje chování maminek s malými dětmi. Uvedu pár situací, kterých jsem byla svědkem: 1) O dovolené jsme byli nakoupit v nákupním centru, kde je mezi patry jen jeden výtah pro zákazníky s nákupním vozíkem,popř. pro vozíčkáře. Potřebovali jsme se stejně jako další zákazníci dostat z jednoho patra do druhého, ale neměli jsme šanci, protože se ve výtahu vozily dvě maminky s dětmi pořád nahoru a dolů a náramně se u toho bavily... 2) Maminka vjede do prodejny skla-porcelánu s kočárem. Prodavačka ji upozorní, že mezi regály se s kočárem nesmí, že u pokladny je místo pro zaparkování kočárků. Maminka to nerespektuje, při nákupu kočárem rozbije vystavené zboží a ještě je uražená, když má uhradit škodu...3) V čekárně na poliklinice nechá maminka své cca 2leté dítě běhat, ječet a obtěžovat ostatní čekající pacienty. Děcko bere jiným věci, štípe ostatní děti. Já sama jsem si díky němu odnesla modřinu, protože mne koplo do nohy. Maminka se tomu všemu vždycky jen zasmála...4) Ve vlaku nechá maminka svoji dcerku během jízdy běhat, lézt po zábradlí u schůdků, po opěradlech, skákat po sedácích (sedáky byly sklápěcí, kdyby se sklopil tak si děcko minimálně vyrazí zuby...), vše za neskutečného řevu (nejdřív jsem myslela, že se někomu něco stalo), mamince to opět přišlo velmi vtipné... 5) V supermarketu jsem si při prohlížení v zboží v regálu postavila vozík tak, aby nepřekážel. Vzápětí mi do něho kočárem strčila jedna maminka tak,že odletěl cca o 10m dál a začala řvát, že jí můj vozík zavazí. Přitom tam měla dost místa, aby ho v pohodě objela...6) V autobuse nechá maminka dítě stát za jízdy na sedáku v botkách od sněhové břečky nebo bláta...7) Rozbalování jídla obchodě před zaplacením a následné odkládání ožužlaných rohlíků, koláčků a bonbonů do regálů mezi jiné zboží nebo vození dětí v nakupních vozících tam,kam se dává nákup, ani snad zmiňovat nemusím... Když člověk někomu něco řekne, slušně upozorní,tak je špatný, nemá rád děti atd. Chtěla bych se ostatních maminek zeptat, co vás k takovému chování vede? Opravdu byste vy nebo vaše děti utrpěly nějaké hrozné trauma, kdybyste braly ohledy na jiné lidi, kdyby vaše děti měly nastavené nějaké mantinely? Chápu,že výchova dětí je náročná a vím, že všechny maminky takové nejsou, ale já těch slušných bohužel potkávám čím dál míň...

prejeta_zaba
12. dub 2018

Jako s bezohledným člověkem se potkáš všude, nejenom mezi matkama. 😔 Rozhodně nenechávám své dítě někde rušit nebo ničit cizí majetek, ale spíše se setkávám s pravým opakem a fakt to není jednoduchý si kolikrát i normálně nakoupit nebo jít k doktorovi když s sebou máte motorovou myš.
- Proč se musí nahrnout padesát lidí před můj kočárek do MHD když mají ostatní vchody volné a jen 1 je bezbariérový? To by se jako něco stalo, kdyby ten kočárek pustili?!
- Že by někdo sám od sebe do schodů nebo do MHD pomohl se mi za 2 roky ještě nestalo!
- Jela jsem uličkou v obchodě, kde by vedle mě projel ještě tank, baba proti mě začala teatrálně ustupovat dozadu, jak mi strašně uhýbá a pak jen syčela "ani nepoděkuje, to je dneska vděk" - nikdo se jí neprosil, já jsem ani nechápala co dělá. 😠
- Kamkoliv dál cestovat nebo někde čekat sama s dítětem mám fakt trauma, dítě neposedí ani 10 sekund a jenom sledovat ty znechucené pohledy, jak "lítá a ječí a kope" (kde kdo je schopnej to takhle popsat při prvním prudším pohybu batolete, fakt ho nenechávám někde špinavý skákat po sedačkách 😠).
- Bylo by vám sympatičtější, kdyby děcko lítalo po obchodě a shazovalo všechno co ho napadne? Tak proč by nemohlo sedět v tom košíku? To si má matka zařizovat hlídání i na nákup? 😲
- Proč jako lidi odhazují odpadky a psí exkrementy jsou ve městě na každém metru? Ožužlaný rohlík jsem za 25 let v obchodě ještě nepotkala teda, zato psích hromad jenom za dnešek několik !
Jako jsem spíš ustupující člověk, konfliktům se ráda vyhnu, ale odsud potud! To jsem se zas rozčílila! 🙄

keicy
12. dub 2018

Rozhodně bych to negeneralizovala. Blbce najdete všude. Já se vždy snažím být ohleduplna k ostatním a vedu tak i syna. Po sedacích neskace, a když něco, říkám mu, že ostatní mají taky právo na klid a prostor. Samotnou mě tyhle "maminky" vytáčí. Samozřejmě když někde dlouho čekáme je protivný, a dává to najevo zvukově, ale většinou se nechá ukecat.

keicy
12. dub 2018

@prejeta_zaba jak jsem psala. To není o maminkach, kuřácích, pejskařích etc. Je to o bezohlednych pitomcich... A chuti si vzájemně vyjít vstříc, pomoci

ivular
12. dub 2018

Já mám dost silný pocit, že ty situace jsou smyšlené. Nebo alespoň značná část z nich. Sama žiju už 20 let v Praze, tudíž neustále davy lidí kolem mě a za celé ty roky si vybavuju jen dva případy, kdy mě zaráželo chování dětí, resp. jejich matek, které je v těch situacích nijak nekorigovaly.
Jestliže zakladatelka je schopna vyjmenovat sedm příkladů jen "za poslední dobu", něco mi na tom vážně nesedí..

prejeta_zaba
12. dub 2018

@ivular taky mi to tak přijde. A u většiny těch věcí si říkám "a co ti je po tom". Tak když by do mě kopalo cizí dítě, něco mu řeknu a pak jeho matce, ale že někdo vleze do obchodu se sklem s kočárkem a něco tam rozbije, tak je to prostě blb, ale co je vůbec zakladatelce po tom, její obchod to není, ona to neplatí, tak co se stará. 😀 Nebo, že někde v autobuse skáče špinavý dítě, no tak je to blbé, ale po ní neskáče, ani to není její autobus, tak co s tím jako udělá. Mě třeba taky vrcholně obtěžují kuřáci nebo bezohlední důchodci, ale tak co, buď jim něco řeknu nebo se jim vyhnu a asi mi nepomůže si tady vylívat srdíčko na netu, jak je svět nespravedlivej. 😀

letadylkokane
12. dub 2018

@dominikaelen Nemam rada opravdu nevychovane deti, o tom zadna. Ale co se mi prici jeste vic, jsou zapskle dospele zenske, ktere v kazdem projevu detske zivelnosti a te ciste radosti vidi spratkovitost a (na internetu) rozdavaji nevyzadana moudra.

katynka1
12. dub 2018

To máte v kabelce zápisník a vždy když taková situace nastane hned si zapisujete??? 😁😁😁😁 Chtělo by to nějaký koníček.

zlorenka
12. dub 2018

Predpokladam, ze v poradku tyhle veci prijdou hlavne matkam, co byly jako prvni generace "obeti" liberalni vychovy 😂

letadylkokane
12. dub 2018

@zlorenka tak ono by se dalo kontrovat tim, ze zastancem kobercovky pres usta a sedu s rukama za zady jsou baby pres ctyricet, ktere vyrostly za tezkeho sociku 🙂 Myslite, ze je to pravda? 🙂
P. S.: Jsem rocnik 1983 🙂

zlorenka
12. dub 2018

@letadylkokane a nechavali vas rodice skakat lidem po hlavach? 🙂

letadylkokane
12. dub 2018

@zlorenka nenechavali a ani ja nenechavam svou dcerku tohle delat. Nicmene presto nejsem prilisnym zastancem vecneho buzerovani a voditkovani deti. Kdybych chtela tvora, ktery nema vlastni vuli a temperament, poridim si labradora, nebo rybicky.
Vychova je z meho pohledu o mantinelech a duslednosti, nicmene ty mantinely by nemely byt centimetr od sebe. Detstvi ma clovek jenom jedno.

A jinak, nevzpominam si, ze by me nekdy v dohledne minulosti nejake dite obtezovalo, a to jsem rodila Prazanda, takze jich potkavam treba v MHD a OC fakt mraky.

bayt
12. dub 2018

Ja jsem naopak mile prekvapena, jak hezky se ke me lidi chovaj. Ale nevozim mlade v kocaru :D

biedronka10
12. dub 2018

Bezohlednost svetem vladne a slusny a ohleduplny clovek je utlacovan. Co na to rict, to nedelaji jen matky, ale setkavam se s tim denne v jakemkoliv pripade a ver ze ti co se tak chovaji si to nepripousti. Co bude z decek? To co delaji matky a jejich okoli diky tzv liberalni vychove bez hranic. Nic vic, arogance svetem vladne. Ja byla vychovana jinak, proto kazdy den dostavam pomyslny policek. Jedine ze dite se budu snazit vychovat jinak. A pokud se mi to i pres dnesni dobu vubec povede, vim ze to nebude mit jednoduche.

janina_8
12. dub 2018

Proč se takovýma situacema zbytečně trápit, já se o druhý nestarám, nezajímají mě druhý mámy s dětma, já si vychovávám své jak nejlíp umím a když jiní rodiče to nezvládají tak to není moje starost. Víte kolik lidí vás ještě naštve? Mě třeba naštvou pejskaři co si v Praze tady po svém psovi ani ty exkrementy neuklidí. To abych se místo po obchodech koukala pod nohy, nebo manžela naštvala jedna důchodkyně co do něho drbla v tramvaji aby ji uhnul, jedna paní se zase na mě nacpala v tramvaji přitom za ní bylo dost místa aby si mohla postoupit. Sto lidí sto chutí a kdybych měla každýho poučovat jak se má chovat tak budu mít akorát zkažený den. Takže si takových nevšímejte, není to váš problém a vy si v klidu dělejte to své. Nezměníte to tak nač si kazit život staráním se o druhé.

whiteswan
12. dub 2018

Maminek potkávám denně spoustu a bezohledných/neslušných fakt naprosté minimum. 🙂 Naopak setkávám se většinou s moc příjemným a hezkým chováním ke mně a synovi. I když je jak z divokých vajec. Denně. Když jsme letěli z dovolené - běžnou linkou - tak syn v letadle několikrát kopl spolucestujícího (cizinec), polil ho kelímkem vody a jak jsme se snažili ho zpacifikovat tak dokonce na něj převrhnul celý tác s jídlem. 🙈 Polilo nás horko, ale chlapík se zasmál, uklidnil nás, že je to v pohodě a dokonce si syna vzal na klín, abychom to mohli vše uklidit a až do přistání ho zabavoval.

zlorenka
12. dub 2018

@letadylkokane v tom s vami souhlasim, buzerace je jeden extrem...jen mi obcas prijde, ze ve jmenu svobody jedince se vytraci respekt a ucta k druhym jako druhy extrem. 🙂

letadylkokane
12. dub 2018

@zlorenka neni ti ani tak davno, co jsme o necem podobnem mluvili s manzelem. A dospeli jsme k zaveru, ze kazda generace vidi tu nasledujici jako horsi/mene vychovanou, rozmazlenou. Asi je to normalni a prirozene, clovek je zvykly na nejaky standard od svych vrstevniku. Jenze ona to neni az tak pravda, dospeli jen zvazni a zapominaji na sve vlastni detstvi a mladi, ktere bylo bezstarostne. Dneska jsem jela metrem s partou pubertaku. Byli neuveritelne vysmati, klasicky opili ze vzduchu a mladi. Lidi po nich koukali, ale mne doslo, ze jsem byla vlastne uplne stejna. Taky jsme se s partou vsichnibchechtali v tramvajich, ja dokonce s kamoskou tancovala za deste naha v jednom parku, skakala jsem v lete do kasen a vyvadela ruzne jine kousky🙂 A kdyz mi vypraveli nasi, co dokazali delat, to jsem teprve zirala 🙂

Mozna proto jsem celkem rezistentni a tyhle veci mi dny nekazi 🙂 Ani u malych ditek, ani u pubertaku.

eldrag
12. dub 2018

já teda příklady co uvedla zakladatelka vídam denně, stejně tak mě ale rozčilují i matky co nejsou schopné se naučit vystupovat a nastupovat s kocarkem do mhd, stejně tak i lidi se psama co je nechavaj volne pobihat a nemaj to vychovane, nesbiraj exkrementy a strkaj psy do nakupniho voziku bezohlednost lidi je dneska šílená.

klaraslavickova
12. dub 2018

Jsem matka dvou deti a ani jedna z tebou uvedených věci mi neprijde v poradku a nedělám takové věci a dětem bych je nedovolila

prejeta_zaba
12. dub 2018

@eldrag jak se prosím tě učí nastupovat a vystupovat s kočárkem? :D ne každý uzvedne 20 a víc kilo aby byl co nejmíň na obtíž + bych ocenila kdyby se mi k tomu nemotalo 5 důchodců :D

eldrag
12. dub 2018

@prejeta_zaba tak je to hlavne i na dpp, nejde o zvedani 20kg, ale zpusob najiždení popředu pozadu atd... kdyz vystupuje mamina přednima kolečkama napřed a já jí řeknu že musí po zadu tak mě pošlě do řiti. Ale že si vyklopí dítě a pak nadává na blbýho řidiče je asi v pořádku. Stejně jako jina matka, které pán nabídne pomoct s kočárkem do vykoké tramvaje, ona vezme dítě z kočarku nastoupí si a pána nechá samotný kočár s naloženým nákupem vytáhnout samotného ... to jsou proste věci co vídám téměř pokaždé když cestuji.

letadylkokane
12. dub 2018

@eldrag tak to prvni obcas vidam, ale to druhe jsem teda nevidela jeste nikdy 🙂

letadylkokane
12. dub 2018

@klaraslavickova mimochodem, pokud to mama u kasy zaplati, nevidim nic spatneho dat diteti v krame do ruky rohlik, nebo treba takovou tu kapsicku - presnidavku. Taky si obcas beru z regalu piti, vypiju a dam prazdne do kosiku a u kasy ukazuji. Obzvlaste v lete, kdy jsem zizniva jak dromedar 🙂

codal
12. dub 2018

To není o tom jestli jsem matka,ale o tom,jaký jsem člověk.Pokud se neumím chovat,mateřství to nezmění.

nikipos
12. dub 2018

Nejsem zastánce bezohlednych rodičů a rozjivenych dětí, ale nejde mi do hlavy, co je špatně na tom, když můj syn sedí uvnitř nákupního košíku??? Do sedačky v košíku se už nevejde a je to dle mého 100krat ohleduplnejsi vůči jiným nakupujicim, než kdybych ho nechala pobíhat po obchodě...

eldrag
12. dub 2018

@nikipos protoze se tam dává jídlo? nakoupené věci? oblečení?

kamimnichov
12. dub 2018

Se dvemi detmi jsem take musela prejit na system jedno v sedacce voziku a druhe v nakupnim voziku. V zime/ za deste mu sundam boty, aby byl cisty. Ostatni veci jsou neprijemne, ale je to jen o povaze cloveka. Ja se vetsinou setkavam se slusnym chovanim.

asojakova
12. dub 2018

Tak třeba v Tescu jsem několikrát kupovala substrát - hlínu, a taky jsem ji dávala na dno nákupního vozíku. A to ty balíky substrátů bývají špinavé i zvenku. Takže o čistotě nákupních vozíků nemůže být ani řeč, tedy nevidím problém dávat své dítě dovnitř do vozíku. Spíš naopak, aby se v něm kolikrát samo neumazalo 🙂

prejeta_zaba
12. dub 2018

@eldrag tak samozřejmě do vozíku nedám mokrý, špinavý dítě, ale když tam normálně v suchu sedí, určitě je čistější než všechno zboží který leží v kamionu, ve skladech po tom lezou myši a v obchodě to osahá 10 tisíc lidí! Určitě lepší než aby do všech vráželo a shazovalo zboží, batole ti nebude poslouchat na slovo i kdyby bylo sebevychovanější...

leneee
12. dub 2018

Musim napsat,ze se mi take zda,ze bezohlednost lidi je opravdu stale vetsi.Ale jedine,co muzete udelat,je zacit u sebe,jit prikladem svym detem i ostatnim a vedet,ze jste udelala maximum,a i za cenu,ze vas to fakt bude obcas stvat, vytrvat a verit,ze bude lip 🙂