Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

milada47
7. lis 2010

@trixi ...ešte otázočka...ked si ho vyberáte, je moc plný???? nehrozí vyliatie tekutiny na prádlo??? nešmiká sa pri vyberaní vo???

trixi
7. lis 2010

@milada47 aj ja som si kupila najprv len jeden. Ale predstava, ze si ho budem umyvat na zachode bez umyvadla len vodou z flase, sa mi nepozdavala (to by som musela nosit 1,5 l flasu 🙂 ) V praci mam komfort, tak som to vyskusala, a ked som bola spokojna, tak som si kupila od inej firmy, nech viem porovnat 😉 . Ja som uz podarovala zasoby "stuplikov" a obrovskych vloziek najvacsich rozmerov. Ja som na tom ako Ty, na zaciatku "skvelych" dni som musela nosit tampon+vlozku, pretoze po hodine som najvacsi tampon mala ako spongiu a tampon presiakol, nehovoriac o tom, ze po porode velmi zle znasam tampony. Velmi dobre poznam tie pocity, ktore popisujes, hlavne v noci, nikdy som sa dobre nevyspala, stale som behala na zachod 😝 . V noci na zaciatku si poharik musim vycistit raz, ale nikdy nie je uplne plny (to je este ta nedovera z tamponov 🙂 ), nic necitit, ak myslis zapach ako je pri tamponoch (tiez poznam).
Ja sterilizujem vyvarenim kazdy vecer. Vacsinou ked sa idem okupat, tak ho vyvarim a mam ho cisty. Ale obcas zabudnem, tak sterilizujem ked na to pridem. Vacsinou vecer. Umyvam vsak dokladne, pri kazdom vybrani. Da sa kupit aj specialny pripravok na dezinfekciu.

trixi
7. lis 2010

@milada47 chce to trosku praxe. Prvy krat som skoro spanikarila. Nevedela som ako ho vybrat, nervy som mala poriadne. Preto odporucaju zacat s pouzivani na konci dni, naucit sa vyberat napr. v sprche, v klude. Dnes sa len pousmejem, ked si spomeniem, ze svojou nesikovnostou som panikarila, povylievala. No hroza. A tiez som ho vyberala pri kazdej navsteve WC. Kedze vela pijem tekutin (vody), chodim castejsie na WC, tak to bolo teda zazitok. Nedoverovala som tomu, ze nepretecie. Ale dnes pohodicka. Staci mi ho vyliat 2 x za den a aj to nepretecie.

milada47
7. lis 2010

@trixi ...a používaš len tie poháriky??? či pre istotu máš aspon jednu vložku ako zálohu??? .... práve som si vybrala tampon, tú najvačšiu velkost....mala som ho niečo cez dve hodky a už vložka špinavá a dost....a pritom dnes také silné ešte nemám.....a bolest, úplne má krčok páli.....to vždy po ťažkom vyberaní tamponu ...a navyše som si všimla, že pri cvičení tampony hned presakujú.....s pohárikmi to tak nie je??? máš aj s cvičením takéto dobré skúsenosti???

milada47
7. lis 2010

@trixi ...prehovorili ste ma, objednám si ho ..... ale budte na príjme, budem stresovať, že neviem ho vytiahnut.....už to vidím, aj pri tamponoch to tak bolo, hlavne ked som nevedela nájsť šnúrku....a ide vám to lahko von aj bez tej stopky???

trixi
7. lis 2010

@milada47 vlozky nepouzivam, nemam bolesti pri pouzivani, az na prvy den pri prvom pouzivani, ked som ho menila kazdu navstevu WC, pomaly kazdu hodinu, trosku som si "ju" osuchala 🙂 (ale to mojou vinou 🙂 ) Problemy s tamponmi poznam 😝 . Ano, moze sa pouzit aj lubrikacny gel, da sa kupit pri objednavani poharika, mne poslali nejake vzorky, este som ich nepouzila. Mne staci, ked je poharik umyty, trosku vlhky, on sa tak posklada pri zavadzani. Je to vsak trosku cvik a ide to bez problemov.

milada47
7. lis 2010

@trixi ....vdaka za skusenosti.....objednala som si ho.....ved ked zratam tie peniaze na ob a vlozky....kolko poharikov by som za to mala???? ..... a budem mať v decembri meniny, keby muzik brblal, bude to jeho darcek k meninam...xixixi....
a ešte otazočka??? v BA ho predavaju len dve lekarne, niekde som to na internete čítala.....je možne, že ho budú poznať aj iné lekarne v okolí pezinku???

trixi
7. lis 2010

@milada47 ja neprehovaram. Jeeej, to by som si nedovolila, pretoze potom budem vyzerat ako predajca poharikov a to naozaj nie som. Len som pisala svoje postrehy a nazory, s ktorymi nemusia vsetci suhlasit. 😉 Oba pohariky, ktore mam maju stopku pri mooncupe som ju musela trosku skratit, aby ma netlacila. Pri vyberanim mierne potiahnem za stopku, pokyvem na strany, podtlak sa uvolni a poharik ide von lahko. Ale ako som pisala, chce to si nacvicit. Prvy krat to bol stres 🙂 . Ja vela necvicim (hoci by som mala), chodievam obcas behat a plavat a je to bez problemov. Hlavne na plavarni som musela okamzite utekat na WC, vymenit tampon, pri pohariku si ho vyberiem az doma v klude.
Este k tomu spineniu, moze to byt, hlavne ked su uvolnene svaly panvoveho dna, daju sa cvicenim posilnit, alebo nespravnym zavedenim. Zo zaciatku sa mi to obcas stalo, ze pri nahleni sa som nerozvinula poharik spravne ale uz si na to davam pozor.
Ja nie som odbornik na poharik, su tu zienky, ktore maju vacsie skusenosti ako ja. 😉 Mozno Ti lepsie poradia.

trixi
7. lis 2010

@milada47 to neviem, ci ho poznaju v lekarnach pri Pezinku. Ja som z PN a videla som to v TT na poliklinike v lekarni ked som bola u ocneho 😀

milada47
7. lis 2010

@trixi ...s tym prehovaranim som tak nemyslela.....bolo to myslene zo zartu, ale aj tak dakujem za skusenosti....som dva roky po pôrode a tie svaly panvoveho dna mam fakt "rozgajdane", musim začat cvičit a uvažujem aj o posilovni...teraz som povedala mužikovi, že mi na vianoce ani na meniny nemusi nič kupovať, že som si kupila....dufam, že mi nebude presakovať ako tampony, kvôli spominanej konizacii.....

milada47
7. lis 2010

@trixi ...už aby mi prišiel......normalne sa teším....xixixi.... 🙂

dasulag
8. lis 2010

@milada47 - já jsem si tampon musela měnit co dvě hodiny, protože mám silnou MS a používala jsem vložky a tampon zaráz. Teď co mám kalíšek tak ho vyleju než jdu spát - cca 21.00 hod a pak ho vylívám kolem 6,00 ráno. V nejsilnější dny nen ani z poloviny naplněný. Přes den ho vylévám taky jen jednou. Lalíšek bych nevyměnila a lituji, že jsem se tak dlouho odhodlávala ho koupit - rozmýšlela jsem se půl roku - pořád jsem chtěla vědět víc a tato diskuze mě rozhoupala si ho koupit. Mám ho asi od dubna letošního roku.

pifina
8. lis 2010

@milada47 ja som s kaliskom tiez velmi spokojna, sice prve dva dni nosim aj intimku, ale je to neporovnatelne pohodlie oproti vlozkam (tampony som uz davno vysadila kvoli castym infekciam) ... ak budes mat problem s vyberanim kaliska, tak si prejdi tuto diskusiu, uz neviem na ktorej strane su rozoberane finty, ako na kalisok 😀 potom clovek nespanikari, co je pri prvom pouziti dost plus 😅

dasulag
8. lis 2010

Jinak s ním chodím i v první dny MS cvičit na zumbu a v pohodě. V bazénu taky bez problému.

pifina
8. lis 2010

a k cviceniu - aj stojka je v pohode 😅

milada47
8. lis 2010

babulky, dakujem za vase pismenka....prave dnes mi odpisali z poradne pre ten kalisok na stranke, kde sa aj objednava.....ohladom problemov s konizaciou, potratmi a predcasneho pôrodu mi daju este vediet a aj ohladom zvyseneho rizika rakoviny krcka maternici ktore mam.....potom budem referovat....ale vraj nemal by mi sposobovat ziadne problemy.....to som rada, bo tampony mi spôsobuju velke bolesti nie len pri zavadzani, vyberani ale aj ked ho mam zavedeny, bo ma po chvilky pobolieva cele podbrusko a dnes vecer som asi mala slaby TSS, mala som ho zavedeny v noci a musel von, strasne sa mi rozbuchalo srdce a motkala sa mi hlava, celkovo mi bolo strasne zle......taky cudny pocit som mala....a ked som ho vyndala....asi po dvoch hodkach sa mi ulavilo....a potom som konecne zaspala....takze koniec s tamponmi ....

mamutka
8. lis 2010

@milada47 inak, ked tak pises, asi si aj ja dokupim druhy, v praci to vyriesim takto, lebo som planovala, ze len utriem vlhkou intim vreckovkou a potom suchou a pouzijem znova....
ked si spomonala noc, zo zaciatku som v noci raz vyprazdnovala, ale netreba, uz to nerobim, vecer zavediem, rano vyprazdnim, mam pre istotu vlozku prve noci. tampon som menila asi kazde 2-3 hodky, takto mam cez den min 4-5 hod klud prve dni a od 3.dna tych 8 hod to necham.....a to mavam kramy dost silne. teraz taham 8.den a mam toho plne zuby, esteze uz len slabe a nie ten krvak co prve dni...
no co gynekolog? to som zvedava 😅 lebo co ja viem, tak lekarom sa pekne darceky nosia, aj parfemy, DVDcka, pozvanky na vylet 😅 tak potom sa im oplati reklamu robit 😒

pifina
8. lis 2010

@mamutka niekto tu spominal, ze ked nie je moznost vyplachnut, tak staci len vytriet toaletakom ... a potom doma normalne umyt ... ja v robote len prvy den vylievam (mozno by som ani nemusela, len mi to neda, aby som to neskontrolovala zatial 😀 ), potom mi to uz vydrzi, kym pridem domov, takze to riesim takto 🙂

trixi
8. lis 2010

@dasulag aj ja som dlho premyslala, rozhodovala som sa, neverila som tomu, dnes som rada, ze som si ho kupila. Lutujem, ze mi to tak dlho trvalo.
@mamutka ja si myslim, ze niektori lekari ani nevedia co to menstruacny kalisok/poharik je 😅

milada47
8. lis 2010

@mamutka ...odpisali mi, že lekari moc tomu reklamu nechcu robiť bo nejde o farmaceutika....že lekarom ide skôr o zisk ako o zdravie ženy....svojmu lekarovi som este nevolala, nedostala som sa k tomu bo som riešila šeky......ale ozvem sa mu istotne, len sa priznam, mam z toho trochu strach, aby ma neodbil, že ma plnu čakareň a ja ho otravujem s hovadinami....takže aj naberam odvahu.....
napisali mi ešte aj to, že je oveľa zdravší ako tampon, bo v tamponoch sa krv hneď rozklada a prave tymto tampony spôsobuju infekcie....u mna to teraz je takto....dám dampon a ked citim palenie ide von....potom si na chvilu neham vlozku aby sa mi zvlhla ta sliznica, pretože ak si hned zavediem novy tampon, vôbec ho tam nenapcham tak na sucho....dnes uz jeden taky novy isiel do kosa bo koncek mi trcal von, co som ho tam nenapchala a strasne ma to palilo a bolelo....
a to je super, že sa môže nehať kališok aj viac ako 4 hodky pri normalnom krvacani, mam 8 hod. pracovnu dobu a to stači si zaviesť ten kališok rano a potom až doma vyliať, nie??? robievaš to tak aj ty???

petrunka01
8. lis 2010

@milada47 ahoj..já teda mívám poměrně slabou MS,ale zase dělám dvanáctky.První dny v práci jednou během dne vylévám-pro jistotu,ale pak stačí ráno a pak až večer,když dorazím domů.Je to ohromně pohodlné.Když jsem si před časem zapomněla kalich doma a jela někam na víkend,tak jsem si dost nadávala.Ten nepoměr v pohodlí je neskutečnej.Kalich doporučuju,kudy chodím,ale zatím na mě spíš koukají víc jako na blázna 😅 😅

milada47
8. lis 2010

@petrunka01 ....a v praci ked vylievas poharik, mate tam na wc sukromie?? myslim či mate wc spolu s umyvadlom, alebo staci len utriet do wc papiera a potom doma pri druhom vylievani staci raz oplachnut? alebo mas dva pohariky? a ako je to s tou stopkou? nebali ste sa ju odstrihnut? neviem si to predstavit vyberat poharik bez stopky...skusala som si raz tak tampon vybrat bo som si nenasla snurku a vobec to neslo ani ked som potlacila....

petrunka01
8. lis 2010

@milada47 no,máme to tak..máme samostatnou toaletu a umyvadlo vedle-za dveřma.A prostor umyvadla je taky oddělený dveřma od chodby.Ale jde to docela v pohodě,ještě mi tam nikdy nikdo nevlezl.Kalíšek mám jeden-pořádně ho opláchnu pod teplou tekoucí vodou a dám zpět,nikdy jsem kvůli tomu neměla žádný problém-používám více,než rok.
Mám Mooncup a stopku jsem odtřihla hned na začátku.Nemám vůbec žádný problém s vyndaváním,prostě strčím dva prsty,zmáčku lehce spodek,abych zrušila podtlak a vytáhnu.Nejdřív bych to zkusila se stopkou a uvidíš,jak ti to půjde

milada47
8. lis 2010

@petrunka01 ...aj my tak máme ako vy, ale u nás sú wc-ká stále natrieskané, neviem si predstaviť ako vyjdem von z kabinky a pred ženami to tam začnem v umývadle umývať, veď sa im to umývadlo úplne zhnusí......preto uvažujem o dvoch kalíškoch pre prípad potreby rýchlej výmeny....myslím, že to nie je zlý nápad, nie?

petrunka01
8. lis 2010

@milada47 my teda máme jen jeden záchod a jedno umyvadlo,ale nedá se tam zamknout.Koupit si dva kalíšky určitě není špatný nápad

mamutka
8. lis 2010

@milada47 ja som este na MD, takze vydrzat v praci 8 hodin skusim az od noveho roku....tie prve dni radsej vyprazdnim, ale dalsie dni budu v pohodke, 8 hod.
ja by som umyvadlo v praci neriesila, len na wc by som to vytrela vlhkou intim.vreckovkou a potom suchou a dala naspat....toaletakom z wc nie, ten tam vysi v tom zahnusenom vzduchu a prostredi kto vie ako dlho a ked upratovacke spadne na zem pri pratani, povesi ho naspat....no bleee 😅 clovek to musi pouzivat, ale nechcem s tym utierat to co si davam do tela 😅
a inak pri pouzivani tamponov to je fakt, krv sa tam rozklada, pachne to, ked vyberiem poharik, tak len cista krv zadrzana v pohariku

milada47
8. lis 2010

treba to odskúšať na vlastnej koži, už to mám objednané a teším kedy príde kalíšok a teším aj na mrchu....dúfam, že ma nesklame a budem rovnako milo prekvapená ako vy.....držte palčeky... 🙂

dasulag
9. lis 2010

@petrunka01 tak to je můj případ - chválím kalíšek kudy chodím. Nejdřív se na mě dívali jak na blázna, ale příjde mi že švagrová a moje nej kamoška nad ním začínají taky uvažovat 🙂

dasulag
9. lis 2010

@milada47 Přeji ti , aby jsi se přidala k dalším spokojeným uživatelkám

milada47
9. lis 2010

milé babulky, takže kalíšok už cestuje, o pár dní ho mám....ešte otázočka, v prvých dňoch MS vraj trochu netesní, a chcela by som vedieť, či aj u vás to tak je.....či používate v prvých dňoch mrchy aj vložky....myslím slipové, bo ja s tamponmi používam klasické olwaysky....takže šup do odpovede....dakujem