Menstruační kalíšek

pet1
23. bře 2007

Ahoj nevím, jestli sem tohle téma úplně patří, ale chtěla bych vědět, jestli znáte, používáte? Já jsem si ho pořídila nedávno a přijde mi to super, na rozdíl od tampónů, který mi nedělají dobře. Ale okolí mě docela straší, že to není hygienický a tak podobně. Kamarádka se ptala doktora a ten o tom prý v životě neslyšel a spíš to nedoporučuje (ale nedoporučuje ani tampony). Tak by mě zajímal váš názor a případné dlouhodobější zkušenosti.

molka
11. únor 2012

@stardust ja som kalíšok začala používať až po pôrode. Myslím si, že by nemal byť problém so zavedením, ak si to pár krát natrénuješ. Mne to trvalo dosť dlho, kým som si naň zvykla, ale už by som ho nedala za nič. Najhoršie je, že ak ti naozaj nesadne, nedá sa nič robiť, takú vec nepredáš. Na začiatku je to vyššia investícia, ale mne to za to pohodlie stojí. A keďže už potom nemusíš kupovať vložky, tak sa to niekoľkonásobne vráti.

stardust
11. únor 2012

@molka http://meluna.eu/monatshygiene/menstruationsbec... ktory by si si ty vybrala ako zaciatocnicka na vyskusanie? Tie velkosti su podla velkosti vaginy alebo podla intenzity krvacania (fakt sorry za taku blbu otazku, fakt neviem)

molka
11. únor 2012

@stardust fuuu, ja sa neodvážim radiť, na toto sú tu skúsenejšie baby, možno @ikke by vedela poradiť. 😅
Ja mám mooncup, kupovala som v podstate len tak intuitívne, teraz by som asi volila trochu mäkší.

stardust
11. únor 2012

@molka dakujem 🙂

simsalabim
11. únor 2012

@stardust ako zaciatocnicke ti odporucam 1) rozhodne poharik s nejakym uchytom. 2) neobjednavaj poharik hned, pockaj si na menzes a prstom si over polohu krcka maternice. Niektore zeny maju krcok vysoko, inym pri menzese klesne velmi nizko (napr. ja patrim do tej druhej kategorie). Ak mas krcok velmi vysoko, mozes mat problem pohodlne poharik dociahnut, potom bude lepsi poharik M alebo az L a urcite s uchytom! Ak ho mas nizko, volila by som M alebo S....ak velmi nizko, trufla by som si aj bez uchytu (ja pouzivam bez). V takomto pripade tam poharik L a nedajboze este s uchytom, nemas sancu dostat! Ja som sa takto 1x sekla.....lebo vacsinou pisu - po porode treba zene L, tak som si taky objednala a napriek tomu, ze som mu odcvakla uchyt, nemala som sancu si ho tam vlozit. Podla mna to vobec nie je pravda, ze po porode treba L....ja mam za sebou 2 vaginalne porody a uplne v pohode fungujem s poharikom S. 3) Dolezita je aj intenzita krvacania, ale ta sa dost tazko odhadne iba podla vlozky ci tamponu. Ja osobne striedam velkost M a S. Vacsinou nosim S, ale v 2 ozaj silne dni nosim M a veru zisiel by sa mi aj poharik L, ale co uz, ked ho tam nestrcim? 4) Meluna ma 2 stupne tvrdosti - klasik - velmi lahko sa po vlozeni rozvinie, co je super, ked s tym este nemas skusenost. Makke pohariky sa rozvijaju tazsie. Ja osobne som zacina s tym tvrdsim - makke vtedy este neboli. Teraz mam jeden soft (velkost M) a jeden klasik (velkost S). je to mozno ciste subjektivny pocit, ale myslim, ze ten soft je prijemnejsi....ale napriek tomu nosim aj ten klasik, nijako mi nevadi, ani ma neobmedzuje...pri dalsom objednavani vsak uz budem objednavat iba soft. Tebe ako zaciatocnicke by som vsak odporucila zacat s tym tvrdsim.

ikke
11. únor 2012

asi ani nemam co dodat k simsalabim 😉 ja som uchyt na mojom prvom pohariku odstrihla kompletne hned po prvom vlozeni a hned aj vytiahnuti, a nastastie som prvy mala mooncup, ktory je ovela pevnejsi nez ladycup. pevnejsie (tvrdsie) sa lahsie vyberaju aj ked su bez stopky. ale s melunou skusenosti nemam, netusim, nakolko je tvrdsia ci maksia...

stardust
11. únor 2012

@simsalabim vdaka za pomoc 🙂

stardust
16. únor 2012

poharik objednany, dufam, ze som zvladla obsah uciva muschilogia pre zaciatocnikov 🙂

simsalabim
18. únor 2012

@stardust urcite si nastuduj, co sa da o vkladani a vyberani poharikov. Terba si uvedomit, ze poharik NIE JE tampon, inak sa s nim pracuje. A vacsina vyrobcov hovori, ze treba 3 mesiace na to, aby sa s nim zena zzila - predsa len, menzes trva kratko, poharik sa vybera 2-3x denne, treba ho tam vlozit spravne, vnutri sa zle manevruje, clovek nema cas si to nejako riadne nacvicit. Ak vies po anglicky, toto je uzasne zbehla baba, co sa poharikov tyka 🙂 http://www.youtube.com/user/MenstrualCupInfo?fe...
ma mnozstvo videi na rozne poharikovske temy, mne velmi pomohli.
Drzim palce.

zuzacko
3. bře 2012

ahojte, potrebujem poradiť. čo robím zlé, keď mi mooncup preteká?

ikke
3. bře 2012

@zuzacko najcastejsie je bud zle vlozeny (nerozvinuty, vlozeny prilis vysoko alebo prilis nizko), alebo mas slabsie svaly panvoveho dna a potrebujes vacsi kalich a posilovacie cviky.
ale moze to byt aj niecim inym...

adriana1980
3. bře 2012

Ahojte.Chcem sa spýtať,či s pohárikom môžem aj plávať(napríklad na dovolenke v mori ) a či sa môže používať aj pri vnútromaternicovom teliesku?Ďakujem

simsalabim
3. bře 2012

@zuzacko moze to byt sposobene aj tym, ze si neuvedomujes presne, akym smerom poharik vlozit. Zeny si niekedy myslia, ze poharik treba vkladat kolmo nahor. Avsak krcok maternice nie je kolmo nahor, posva smeruje akoby nakrivo smerom ku chrbtovej kosti - tak isto musis vkladat aj poharik. Ak ho vlozis kolmo, vrch poharika sa dotyka vrchnej strany posvovej steny a to je zle...pozri prilozeny obrazok.
Dalsia moznost je aj to, ze ho nemas poriadne otvoreny - treba sa uistit tak, ze si vlozis dnu prst a cely poharik obides prstom dokola, aby si zistila, ci je naozaj otvoreny vsade.

simsalabim
3. bře 2012

@adriana1980 plavat mozes urcite, je to dokonca lepsi, ako nasiaknuty tampon! O teliesku som citala, ze ho pouzivat s poharikom mozes, osobnu skusenost vsak nemam.

ukana
3. bře 2012

@adriana1980 plavat s nim mozes, ja som si s nim istejsia ako s tamponom. Teliesko neviem, polistuj stranky doprefu urcite to tu spominali

adriana1980
3. bře 2012

@ukana 152 strán ☹

ukana
3. bře 2012

@adriana1980. skus vyhladavac co je hore pri temach fora

zuzacko
3. bře 2012

Ďakujem za rady, všetky skúsim, prstom som to kontrolovala a vždy bol roztvorený, tak skúsim ešte nejaké tie triky..veľka vďaka žienky

stardust
6. bře 2012

@simsalabim tak, poharik vyskusany, podarilo sa mi ho zaviest spravne hned na prvy krat. Neuveritelne, ako moze jeden plastovy odliatok tak radikalne zvysit komfort behom menstruacie 🙂

simsalabim
6. bře 2012

@stardust tesim sa, ze si bola uspesna 😉 kym sa s nim naucis pracovat, rataj s tym, ze obcas moze byt nejaka mensia nehoda, takze sa isti slipovou vlozkou....po case urcite aj budes citit, kedy je poharik uz plny, budes vediet odhadnut, ako rychlo sa naplni a tak... A mas pravdu, ten pocit pohodlia je uzasny...s vlozkami ci tamponom sa to neda ani len porovnat.

martinka1981
7. bře 2012

@stardust ahoj,pozeram že maš dve deťurence ako ja,prosim ťa aky poharik si objednavala?
Tiež chcem skusiť,prečitala som si rady @simsalabim len neviem ktory zobrať na začiatok 😝

amexa
9. bře 2012

babyyy, mne sa ten hlupy kalisk nechce "otvorit" rozrolovat ked ho vlozim dnu... stale ostane zlozeny... aj ked radia potom prstom prejst po obvode na to ja nedociahnem aj ked ho nemam hlboko... neviete poradit? mam melunu L

monr
10. bře 2012

reportáž v črepiny s hviezdičkou o použití kalíšku.

simsalabim
20. bře 2012

@amexa 1) skus rozne sposoby zlozenia kalisku a uvidis, ci ti pri niektorom pojde otvorit lepsie. Tu si ich mozes pozriet

https://www.youtube.com/watch?v=Nt6L-POE-b0

Ja sama som yvskusala asi 6 technik skladania a teraz pouzivam iba Punch down fold - ten druhy na videu. Mne osobne sa pri tomto skaldani poharik otvori najlepsie.
2) ked si ho vlozis, nevsun si ho uplne dozadu, vloz si ho tak, aby jeho spodny okraj bol tesne pri posvovom vchode a vtedy nim vselijako hyb na strany, aby sa otvoril. Over si prstom, ci je otvoreny a potom ho kyvavym pohybom skus vysunut vyssie, tak, ako ti to bude vyhovovat. Ak nepojde, skus ho trosku stlacit (ako pri vyberani), aby sa uvolnil podtlak. Pamataj na to, ze na rozdiel od tamponu sa poharik nosi nizsie, cize ak ti nevadi uplne dolu, nechaj si ho tam. Niekde som citala, ze poharik mozes kludne nechat otvorit aj ked je polovica z neho este vonku a nie v posve a potom ho vsunut dnu....vazne to ide...robim to tak, ked nie som vo vlastnej kupelni...
Ine ma zatial nenapada 😉

simsalabim
20. bře 2012

@monr hod link, rada si to pozriem 😉

monr
20. bře 2012

@simsalabim rada by som, ale neviem to nájsť, išlo to 10.3. v noci na joj plus. ak sa ti podarí nájsť, budem rada, mne sa to nepodarilo.

werunka21
24. kvě 2012

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, zda máte některá skušenosti jak kalíšek uchovávat "sterilně". Jako když není možnost ho před zavedením vyvařit. Jedeme na dovču a mám to dostat až tak v půlce pobytu. Nebo jste třeba dezinfikovali tabletami až bylo potřeba? Díky moc 🙂

ukana
24. kvě 2012

@werunka21 ved ho vyvaríš pred dovolenkou...ja počas cyklu kalíšok neprevaram, len umývam 😉 a budeš ho mat zabalený, tak sa nemáš čoho bát...

werunka21
24. kvě 2012

@ukana Tak to je v pohodě, já ještě před prvním zavedením vyvařuju, tak jsem nevěděla, jestli to tak stačí.

ukana
24. kvě 2012

@werunka21 ja som raz nestihla vyvarit, tak som len horucou vodou poriadne poumývala 😉 😉 nič sa nestalo 😉