icon

Narodila se nám dvojčata v roce 2012

avatar
zvalentova
7. kvě 2012

Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 7648 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
  • Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
  • Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.


Nejčastější otázky

Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.

Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.

Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.

Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.

Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.

Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
  • Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
  • Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.


Sporné názory

  • Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
  • Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.


Otevřené otázky

  • Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
  • Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
  • Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?


Zmíněné značky a firmy

Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ

Zmíněné produkty a metody

Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním

Místa a osoby

Podolí, Ostrava, Praha

avatar
sariky
5. čer 2012

@lenny2 jejda, zanet prudusek a tak strasne brzo 😕 btw ted navecer jsme zase odsavali a nic jsme nevycucli, ale oba jsou furt zahleneni... no je to boj. hlavne malymu se to vubec nelibi a clovek musi drzet vysavac, hlavicku a jeste fixovat rucicky a nozicky... takovej telocvik pro vsechny 😀 A ta pusa me nijak netrapi, beru to "jen" jako estetickou zalezitost, protoze je videt, ze kdyz to odpadne, tak maj pusinku zase v poho... spis jsem sondovala, jestli to ma i nekdo jinej nebo jestli mame neco "extra"

avatar
kinguse
5. čer 2012

@lenny2 jo,z toho jsem měla taky strach!...to se bohužel může stát.Ale dr se snaží to mimčo držet,aby se neotočilo. Spíš je problém,když už mamina nemá sílu tlačit,miminku se tam už nedaří,tak musí kuchnout. Já měla hroznej strach z narkozy,tak jsem chtěla rodit normálně. Hlavně jsem měla na sále kamarádku,co tam dělá porodní asistentku a hoooodně mi pomohla!!!! Prostě každý porod má něco a z každýho se ta ženská stejně otřepe a zapomene!!!! A ty prcci stojí zato!!! 🙂

avatar
kinguse
5. čer 2012

@sariky já jsem na prcka vždycky zasedla,jako když děláš válečky 😀 (jestli víš,co tím myslím...sedíš na něm obkročmo a nohama držíš ruce a jednou rukou hlavu,druhou odsávačku...na pohled brutální,samozřejmě nesmíš to dítě zasednout 😀 ,ale postupně mu to pak nevadilo a pak už jsme to dělali v sedě a sám si to držel. To zahlenění dělá opravdu hodně umělý mlíčko a s tím bohužel nic neuděláš ☹ Jen hodně v místnosti větrat,popř.ten zvlhčovač.

avatar
sariky
5. čer 2012

@kinguse valecky? to neznam, ale dle popisu vyzkousim 🙂 rozhodne to zni lip nez moje nefunkcni metoda, kdy se snazim jednou rukou drzet hlavicku, rucicky a nozicky a druhou odsavacku, kt. mi neustale vypadava z te vysavacove hadice 😀

avatar
kinguse
5. čer 2012

@sariky ono máš mezi nohama spíš tu jeho hlavu a zadkem si držíš tělo. Je to takhle nejlepší,dítko se ti nemrská a krásně odsaješ a postupně jim to přestane vadit a bude to v pohodě.

avatar
sariky
5. čer 2012

@kinguse jj, pochopila jsem to 🙂 btw nas malej je fakt divoch. kdyz se vzteka a rve, tak mi vzdycky doslova vyskace ze zavinovacky, pak se pretoci v postylce a kope sestricku.... clovek ho musi furt kontrolovat 🙂

avatar
lenny2
5. čer 2012

@sariky
No, tak to je fakt z toho umělýho mlíka, to s tím asi nic udělat nejde ☹

avatar
lenny2
5. čer 2012

@kinguse
My odsáváme tak, že jeden mimčo drží, druhej saje a když jsem na to sama, tak v polohovacím lehátku a držím ho za ručičku, aby se nabáli 🙂

avatar
sariky
5. čer 2012

@lenny2 my nemame polohovaci lehatko,takze metoda zalehnuti bude pro nas vhodnejsi 🙂

avatar
kinguse
5. čer 2012

@sariky to zalehnuti nebo spis zasednuti je v pohode,nelíbí se jim to asi jako cvičeni vojtovky 😀 ,takze se spis vztekaj,že je drzis v naky blby poloze. Mne se to ale takhle osvedcilo,malej se mi fakt dost vzpouzel.

avatar
leeela
5. čer 2012

Ahojky holky, přidám se k vám 🙂 mám doma Martínka a Nikolku - uz máme 3 mesice. V noci krasne spinkaji v postylkach od pul deváté cca do šesti jen Nikca se začíná kolem 4 vrtet ale vetsinou to zachrání dudlik. Ale přes den je to někdy peklo. Uz se smejeme, ale prijde mi, ze se jim nechce moc past....Jsme na Nutrilonu a naštěstí teda nechrcime ani nechroptime ( tuk,tuk,tuk) 🙂

avatar
joyce2
6. čer 2012

Ahoj holky, moc děkuju za ty odpovědi ohledně způsobu porodu. Koukám teda, že ten přirozenej porod dvojčat fakt není jen tak. Včera jsem na to pořád myslela, nějak mě zaskočilo, že by to vlastně mohlo být preventivně císařem. - Můj doktor mi celou dobu říká, že jsou hlavičkami dolu a že to vypadá, že by to mohlo jít i spodem. Včera to říkal taky, ale od příštího týdne už mě předává do porodnice, tak jsem zvědavá, co budou říkat tam. Císařský řez je asi větší jistota, ale zas přirozený porod je prostě přirozený. Je mi jasný, že se tím celkem nemusím zabývat, že rozhodující je, co řeknou doktoři. Jenom, že se člověk tak nějak psychicky připravuje na porod, na předporod. kurzu se učí dejchat, tlačit, po večerech masíruje hráz a ono nakonec možná nic z toho nebude zapotřebí. 😕 Ale tak se holt psychicky adaptuju na to, že to možná bude spíš c. řez. 🙂 Hlavně, aby holky byly v pořádku a ať to bude, jak to bude, aby to šlo hladce. 🙂

avatar
joyce2
6. čer 2012

@leeela Gratuluju ke krásným dvojčátkům. 🙂 Jsou moc šikovný, když v noci takhle krásně spinkaj. 🙂

avatar
sariky
6. čer 2012

@leeela to mas dobry, moji dudlik nechcou 😒

avatar
zvalentova
autor
6. čer 2012

@kinguse
@lenny2
@sariky také hlásím odsávání. Klokani chytli rýmu a huhňají. Odsvačkou na lux to jde jedna báseň 🙂

avatar
zvalentova
autor
6. čer 2012

@joyce2 ahojky, také jsem měla oba hlavičkou dolů, pro spontální porod naprosto ukázkově. Ale kvůli mému tělu (které by to nemuselo zvládnout) to nikdo nechtěl riskovat a tak byla sekce dost jasná.
I když mě to vůbec nevadilo. Bez jediné kontrakce, rychlá akce s epirudálem.

avatar
sariky
6. čer 2012

@zvalentova ja mam dneska smulu ☹ zacla jsem dcerce odsavat hleny, odsavam, odsavam a najednou prestane fungovat vysavac 😒 grrrrr

avatar
lenny2
6. čer 2012

@zvalentova
Šikulka, Zuzi 😉 Ať je rýma rychle pryč!!!

avatar
jarkalada
6. čer 2012

@sariky to mi taky vysavač dělá. Je přetíženej, jak je tam jen malý "profuk", aby se asi nespálil, tak to vypne. U nás většinou tak za 20 min. pak zas jde.

avatar
kinguse
6. čer 2012

@sariky to naštve 😠
@zvalentova ty rýmy u mimin jsou děs.
Dneska Lucka v noci fakt excelovala 😝 vzhůru kazdou chvíli,od 4h nespala do skoro pul6 a od pul7 uz byly vzhůru obe. Furt slinta,ale brutálně 😀 , ruce porad v puse,tak nevím,jestli uz se nebude chtít klubat zub..no uvidíme.

avatar
sariky
6. čer 2012

@jarkalada zatracena technika 😖 ....a mas pravdu, ted jsem ten vysavac zkousela a rozjel se. jenze nevydrzi ani tech 20 min... vypne se tak po cca 8 minutach. no co uz, na novej ted nemame, tak si budeme muset nejak poradit 😉

avatar
sariky
6. čer 2012

@kinguse rucicky v puse, to je taky nase specialitka. dudlik nechcou, tak se porad laduji rucickama. doufam, ze to nebudou delat jeste v patnacti 🙂

avatar
lenny2
6. čer 2012

@sariky
No jestli zvažuješ jestli si polohovací lehátka pořídit, za nás říkám jednoznačně ano! Jíme v nich, hrajeme si v nich, odpočíváme v nich, když se jdu koupat, jsou se mnou v koupelně v lehátcích, prostě bomba! Kryštof už to umí tak rozhoupat, že k tomu už nepotŕebuje asistenci, lehátka bych nevyměnila za nic na světě 😉 Teďka jsem ještě zvědavá na tu ohrádku jakej bude mít úspěch 😉
Jo a holky, přišli jsme konečně na chuť spacím pytlům 😉 Takže po vykoupání do nich děti dám, vypijou si mlíčko, chvíli relaxují v lehátkách pěkně zachumlaný v těch pytlích a usnou jak dŕeva. Po obědě je dávám spát jen v bodyčku a strčím je taktéž do pytle a neodkopou se mi 😉

avatar
zvalentova
autor
6. čer 2012

@kinguse dneska byla divná noc asi všude. Ve 2 se Kuba dožadoval jídla, Kačka nešla probudit. Ovšem on odpadl a mladá měla pocti, že je poledne a odmítala spát. Po době přemlouvání v náručí se obtěžovala a usnula. Od půl šesté je vzhůru zas, od půl sedmé oba 😀

avatar
zvalentova
autor
6. čer 2012

@sariky to je děs, děti nejsou na baterky a technika také ne 😎

avatar
sariky
6. čer 2012

@lenny2 o lehatkach jsem zatim neuvazovala, vzdyt je nam terpve mesic 🙂 btw jaky lehatka mas? abych vedela, co je "dobre". diky

avatar
sariky
6. čer 2012

@zvalentova mala se taky probudila o 2 hodiny driv nez obvykle. asi nejake erupce na mesici 😀

avatar
sariky
6. čer 2012

@zvalentova no je to tak... ale je fakt, ze kdyby deti na baterky byly, tak bych jim je obcas vytahla a zdrimla si :-P

avatar
lenny2
6. čer 2012

@sariky
Já v nich mám děti cca od těch dvou měsíců 😉 Mám od Chicca Soft relax, nebo jak se to jmenuje, nemůžu porovnat s jinejma, ale jsem spokojená. I když teda kdybych se měla znova rozhodovat, koupila bych raději od Fisher Price ty Rainforest, protože ty se houpou, vibrujou apod., asi by u nás měla větší využití 😉

avatar
sariky
6. čer 2012

@lenny2 oki, diky za tip. zkonzultuji s manzelem a uvidime...

Strana