Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
@jarkalada o ms mi povídej, mám první po porodu a potím krev....s antiko to nechávám, ono naše děti jsou víceméně antikoncepce☹ oba jsme servaní jak borůvkové keříky po nájezdu polských česáčů. Nějak to necháváme jen tak, měli jsme oba problém, manžel špatné spermio a já endometriózu, tak je nepravděpodobný, že by to vyšlo. Lukymu přeju, ať ho to rychle přejde...
ohledně !mluvení", u nás Mára žvatla něco jako mamama, když je zpruzenej, a tatata, když má radost....🙂 ale je jasný, že to tam hází náhodně a neví, co říká, ale to rozdělení mě pobavilo. A co se týče pohybu, plazí se oba jak háďáta, občas se vyhoupnou na kolena.
@lenny2 no to bude vyběhaná matka, jak atletka...jsou to šikulové.
@rychetkami tak malého to už přešlo, tak nevím, jestli to bylo k zubům. Ze začátku jsem měla tendence si každej jejich zub zapisovat, kdy se vyklubal. Ale teď leze jeden za druhým, někdy i víc naráz a za žádnou cenu si nechtěj nechat kouknout do pusy, takže nemám přehled, co komu leze.
U nás víc povídá Lukin. Víc slov, nebo i zvířátka jak dělaj a tak. Anetka moc ne. Pořád si spolu něco žvatlají, ale tomu nejde rozumět 🙂
Já první ms dostala asi už 2-3měsíc po cs.. Ale vlastně skoro vůbec jsem nekojila
@rychetkami jo a můj gyndr. povídal, že u nás je antiko taky zbytečná, že pokud by se zmýlil, tak by si snad už zavřel ordinaci. Ale jelikož se mu už jednou tenhle odhad u jiné paní nezdařil, radši mi neříká nic a je na mě, jeslti jí chci nebo ne 😀
@jarkalada Anet bude asi trochu introvert, ne? Vikinka zatím jen vřeští a jláskuje, tak jsem zvědavá, kdy začne taky...
@rychetkami to jsme si mysleli na začátku 😎 že bude taková uzavřenější. Je taková celkově opatrnější, něžnější, prostě holčičí. Ale poslední měsíce máme pocit, že to bude ona, kdo se bude za bráchu ve škole bít a chránit ho 😀
Ta se nedá. Třeba když on má nějakou věc, tak mu to bez milosti vezme -a on se nebrání, nechá jí to, stojí, kouká a ukazuje na ní, a řve. Jakmile to je ale naopak, to Anet nepustí z ruky, ječíííí a držíí, nepustí 😀
Jen s tím mluvením je na tom zatím hůř. Povídá taky pořád něco, ale smysluplná slova zatím moc ne
ahoj vespolek, nějak vás nestíhám dočítat, klokani teď někdo polil živou vodou a není vteřina, aby mě nechaly sedět u compu. 😒
holky co mate prosim kocarky easy walker, nevite cim se lisila kolekce 2010 a starsi od 2011 a novejsi? Je to neco u korbicek? Chystam se prodat korbicky po nasich holkach a doslala jsem dotaz z ktereho jsou roku....tak by me to zajimalo v cem jsou ty rozdily....
@stanpetr to by věděla Lenka, ta má tuším novou kolekci.
Laicky je poznám podle loga, jinak netuším ☹
@zvalentova poznas podle loga? Jak?
@maruja holky diky...
@lenny2
ta konstrukce mi je jasna....taky u tech korbicek vidim v te "slide" ktera se dava nahoru na korbicu a pripina k boudicce, jedna ji ma delsi a jedna jen takovej valecek...
@stanpetr tohle je 2010 , http://www.kocikovo.sk/resize/domain/kociare/fi...
tohle je nové logo, takové kulaté http://www.kocarky.cz/veasywalker-2011/duowalke...
Ahoj holky tak 10. mesicu je za nami a skore: Nicolas 9900g a 76cm, Sebastian 9700g a 78cm. Mam teda dva obriky. Jinak Nicolas se plazi vsude jak blazen, stoji u ceho se da a pak samo haze zada takze porad rev ale Sebik se jen plazi. Ten nechce ani na kolinka 😄 tak uvidime snad to nekdy dozene 🙂 a ani jeden jeste nesedi.
@lenny2 koukala sem zes musela koupit botky na kombinezu co? Ja mam tu vetsi a bude to tak akorat do konce zimy 🙂
Jinak holky 28.2. jdu na nove prsa tak na mě myslete 🙂
@veronika.m téda, ty budeš mít nová prsa, Lenča nový placatý břicho. Nebude vám blbý být opět krásné? 😀 Co my ostatní poserové bojící se takového zákroku? 🙂
Kluky máš taky šikovný. Šup s fotečkou sem, ať je můžem pochválit 🙂 Já jsem byla spíš ráda, že mi obě děti zároveň nestojí - a zároveň nepadaj. Mezitím to Lukin vybrousil než začla Anet, takže mi to tak vyhovovalo 🙂
@evikj33 ahoj, my sme mali tiez Bebu HA 1 - tiez nam blinkal chlapcek. Na brusko nam pomahal zo zac. espumisan, ale potom sme presli na babycalm - ten je super, ma aj davkovac, a obe decka po nom rychlo stichli, akurat si daj pozor, ze ho musis este nariedit.. +na brusko sme davali vzdy tie tresnove jadra nahriate v mikrovlnke - vzdy s tym krasne zaspali.. ;)
ahoooj holky,hlásím návrat z hor!!! Bylo to super,nejradši bysme ještě zůstali...ale všechno jednou končí,že?! 😀 Cesta domů děs, Lůca vydržela usilovně řvát z Šumperka až do Brna 😝 Prostě se jí nelíbilo v sedačce. Asi už hodím taky ty větší. Nějak jsem zjistila,že jim koukaj hlavičky nad ☹ Třeba je to bude víc bavit,když uvidí.Aspoň tak to bylo u Lukyho. I když ten byl cestoval skvělej od začátku! S ním jsme byli ve 14-ti měsících v Kalábrii (1600km!! 😉 ). Ale je taky pravda,že se Lucce klube další zub,tak je to možná tím. I v noci se víc budila než obvykle. Ona je takovej pohodář,takže to asi bude zubama. A Terka stááále bezzubá 😝 ...ta asi trhne rekord: kdo bude mít zub nejpozdějc 😀 😀 😀
Jinak téma "kalíšek" @jarkalada Jaru, určitě ho zkus. Kámošce taky strašně vyhovuje. Jen jí taky chvíli trvalo než se naučila ten grif na vyndání a zandání. Jako zandání v pohodě, to vyndání je trošku horší,ale taky to určitě zvládneš! A na léto je to super. Do bazénu, moře...bez problémů a nemusíš řešti výměnu tamponů apod. 😝 Ten LadyCup je myslím i měkčí než ten MoonCup,co mám já! Jo a nikdy mi neprotekl. Nechávám ho cca 4-8h (podle síly krvácení)
@veronika.m @lenny2 no holky, vy budete krasavice 😉
@jarkalada u nás to zatím bylo taky vždycky tak. Lucka se něco naučila, vypilovala a pak se to teprv naučila Terka 🙂
No nic,jdu chrnět. Dost jsme tam po večerech "flámovali" (ne že bysme nějak popíjeli,ale spíš chodili spát dýl) a holky vstávaly kolem 7h 😝 ,tak toho mám dost.
zeny, boli ste niekto na dovci s dvojcatami letecky? Chceli by sme k moru, dvojcata by mali cca 9 mes.
Ahoj děvčata, tak máme gofky 😀 peg perego hnědo-stříbrný nakonec, byla dobrá cena. lehký jsou neskutečně proti EW. Ten denně vyndávám a nakládám do auta nejmíň 2x
ahoj holky. clovek tady par dni neni a prijde o zajimavou kaliskovou diskuzi 😉 ja bych do toho teda nesla, nejak se mi ta predstava ekluje, ani nevim proc 😝
holky, potrebuji poradit. v patek jsem byla se Sarou na neurologii a dr ji predepsala sirup na podporu mozkove aktivity (encephabol) kvuli tomu, ze se ji zda na 9 mesicu opozdena (uz mesic se jen plazi a nema ani naznaky zvedani na ruce nebo do kleku nebo nekam jinam). co si o tom myslite? nemate s tim nekdo zkusenost? i kdyz s ni cvicim ten posilovaci cvik, tak se sice na ty ruce vzepre, ale kdyz ji pustim, tak spadne jak hruska a zase dal vesele lezi. moc se me do toho leku nechce, radeji bych jeste pockala. jinak mi mentalne opozdena neprijde, krasne zvatla, je zvidava..... no nevim. jsem z toho nejaka rozhozena. nechci nic zanedbat, ale na druhou stranu to nechci prehanet...... pomoooc

@rychetkami jj, poreferuju. Nakonec jsem si ho zkusila objednat. No beru to jako experiment, plně tomu nedůvěřuju, ale zvědavostt u mě opět zvítězila 😎
Holky kde jste? Si nemám s kým povídat 😀 Tu dlabu bublaninu a čučím na Ordinaci