icon

Narodila se nám dvojčata v roce 2012

avatar
zvalentova
7. kvě 2012

Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 7648 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
  • Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
  • Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.


Nejčastější otázky

Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.

Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.

Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.

Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.

Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.

Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
  • Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
  • Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.


Sporné názory

  • Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
  • Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.


Otevřené otázky

  • Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
  • Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
  • Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?


Zmíněné značky a firmy

Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ

Zmíněné produkty a metody

Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním

Místa a osoby

Podolí, Ostrava, Praha

avatar
sariky
9. únor 2013

@kinguse Gabi, tise zavidim vylet do jeseniku 😉 super, ze jste si to tak uzili. ja doufam, ze se letos odhodlame a pojedeme na tyden se susinama do krkonos. tam to miluji 🙂

avatar
sariky
9. únor 2013

@evikj33 susini taky trpeli na prdiky a vyzkouseli jsme snad vsechno - nahrivani briska, masaz briska, cviceni s nozickama, sab simplex, espumisan, infacol, baby calm, fenyklovy caj,.... a ja nevim co jeste a nam nezabiralo vubec nic, holt jsme ty prvni 4 mesice museli "prezit". jak se pak trosku rozpohybovali, tak se to samo zlepsilo a ted (musim to teda zaklepat) s prdikama nemame zadny problem i kdyz ji treba lusteniny. takze pokud by nahodou nic nezabiralo, tak vydrz, ono se to proste vyresi casem samo 😉

avatar
sariky
9. únor 2013

@ostrava8 Peto, nevim, mozna je chyba na me strane a proste se mi to nezdalo dost jemny. ale uznavam, ze ve srovnani s cizrnou je ta cervena cocka super. cizrna jim teda vubec nejela 😒
a ekzem maji furt hroznej, Sarinka si zrovna dneska rozskrabala nohy do krve. chudinka ☹

avatar
lenny2
9. únor 2013

Holky, včerejší Jackson velkolepý zážitek, jsem nadšená!!!

avatar
jarkalada
9. únor 2013

@sariky tyjo, a má ten lék nějaké vedlejší účinky, v čem by mohl vadit?

avatar
lenny2
9. únor 2013

@sariky
Šárinko, v žádnym případě bych se do žádnýho léku ovlivňujícího mozek natlačit nedala, každý dítě je jiný a doktoři jedou dle tabulek, jakmile se z tabulky vychyluješ, hned konstatují, že je dítě opožděný! Nebo pro tvůj klid si to zkonzultuj ještě i s jinym nezávislym doktorem. Sama za sebe řikám, že bych to dítěti nedala! Drž se 😉

avatar
lenny2
9. únor 2013

@veronika.m
Veruuuu, pak mi napiš jak kozy, uvažuju nad tim, tak by mě to zajímalo 😉

avatar
sariky
9. únor 2013

@jarkalada
@lenny2 diky Leny. Jaru, jasne, ma to vedlejsi ucinky. napr nespavost. ten lek nadopuje mozek, takze vedlejsim ucinkem je mimo jine velka aktivita. ja ty novy informace vzdycky nejak blbe vstrebavam, tak vas s tim otravuji. ale diky za podporu.
btw Leny, super, ze sis uzila. o me se ted pokousi nejaka viroza ci co, tak jsem k.o. Vsak to vsechny znate, jak to chodi 😉

avatar
jarkalada
9. únor 2013

@sariky hm 😒 A nedá se to "jen" nějak víc rozcvičit, aby se nemusel brát ten lék 😝 Ale jak říká Lenka o tom dalším lék. stanovisku, to by si nebyl špatnej nápad 🙂
taky jsem nachcípaná, ale i tak jsem se vykopala s dětma aspoň na půl hoďky ven, by to tu bylo k zbláznění

avatar
sariky
9. únor 2013

@jarkalada ja verim, ze se to rozcvicit da. a asi ma proste svoje tempo a neni holt tabulkova....
dneska sel se susinama ven mm, tak jsem neco posolichala tady doma a dokonce jsem se i chvili valela u televize. jako za starych casu 😀

avatar
kinguse
9. únor 2013

@maruja tak jsi koupila nový? Ty hnědo-stříbrný jsou moc hezký! To už máš teda ten novej tip. Já u těch mých jsem dost rozčarovaný z brzdy! Má to takovou páčku,která se musí vytáhnout a otočit a že by to zrovna zabrzdila se moc říct nedá 😠 ale jinak jsou fakt super lehoučky!!!
@jarkalada teda ty jsi vtipná 😀 😀 😀 Já myslím,že se určitě podíváš dřív!!!
@sariky Šári, to netuším,nejsem dr. Ale jak už jsem psala, Luky se mi ještě ve 12-tým měsíci jen plazil, na začátku 13.-týho si stoupl a sedět a lézt začal až ve 14-tým a chodit v 16-tým...a nikdo nám žádnej sajrajt nepředepsal! Se zeptej ještě tvojí dětský,co ta na to? Na druhou stranu ta neuroložka snad ví,co dělá! Ale občas mi připadá,že ti doktoři hrozně řeší, s prominutím, "posr...ný" tabulky! 😠

avatar
joyce2
9. únor 2013

@kinguse Bezva, že vám ty Jeseníky tak vyšly. - Taky jsme tam před dvěma roky byli. - Bylo to bezva a ceny daleko lepší než na Lipně. Ale letos s holkama jsme se na takovou cestu vydat neodhodlali... - Jsme chtěli zůstat na dostřel od domova...

avatar
joyce2
9. únor 2013

@sariky Na ty prášky to teda koukám. - O tom jsem ještě neslyšela. - Při našem tempu by nám to taky mohlo hrozit. - Jeden ani neví, co všechno ho může čekat... - Jako by nestačily nepříjemné cviky. 😒

avatar
joyce2
9. únor 2013

@kinguse Gratulace ke golfkám. My jsme zatím v korbičkách. - Vypadá to, že v nich tu zimu přečkáme. 🙂
Ale už pomalu začínám mm přesvědčovat, že ty golfky budeme potřebovat. - Zatím to nějak nechápe, ale to je doufám otázka času. 😀 Páč vozit ten kočár v autě je pěkná pakárna. - Dělám to tak, že chodím pěšo s kočárem po městě a autem moc často s kočárem nejedu. - K doktorům do čb jezdíme s mm a v případě nutnosti každej chňapneme vajíčko a běžíme. - Mm se ten kočár nechce skládat do auta...

avatar
joyce2
9. únor 2013

@veronika.m
@lenny2
Tak nový (a větší) kozy bych taky potřebovala. Ale do operace nepůjdu, do toho se mi nechce. - Budu muset nějak shodit to břichu, abych měla nějaké normálnější proporce.
I když... Když sem pak dáte nějaký dobrý recenze, třeba o tom taky začnu uvažovat.
Tak držím palce, Veru, ať jsou nový kozy úúúúžasný. 🙂

avatar
kinguse
9. únor 2013

@joyce2 buď ráda,že jsou v korbičkách. Sice se se sporťákem jezdí líp,ale pro děti je určitě lepší,když jsou v korbičkách. Já si myslím,že kdyby nám to nevyšlo na léto,tak by holky vydržely v korbičkách taky dýl.Ale tím,že je v korbičkách daleko větší horko,tak v nich vůbec nechtěly být. Upřímně ve vedrech v nich opravdu bylo dost nedýchatelno 😝 Jinak Jeseníky fakt super! Pro rodiny s dětmi úžasný. My to koupili přes nějakej slevovej portál,tak to vyšlo na slušný peníze a moc jsme tam neutratili. Cesta tam v pohodě,ale zpátky to prostě Lucku raplo a řvala a řvala! Ale přebalila jsem jí, dala napít,najíst,pochovala a řvala stejně,tak jsem jí prostě nechala a pak usla. A co se týče golfek,tak si myslím,že u dvojčat je to celkem nezbytnost!!! Zvlášť,pokud musíš skládat do auta ten těžkej kočár. Ale nevím,nevím,jestli to chlap pochopí 😀 😀 😀 Ale věřím,že jo. Ale stejně ten kočár je kočár! S ním se prostě líp jezdí. Já myslela,že mě trefí,když jsem šla před odjezdem zkontrolovat,jak mm naložil auto a on NA HORY sbalil místo kočárku ty golfky s pidi kolečkama!!!! Bych ho chtěla vidět,jak s nima projede tím sněhem 😀 😀 😀 ....jo,holt mám doma inženýra 😀 😀 😀

avatar
maruja
9. únor 2013

@kinguse no mám ten novej tip, ale z druhý ruky, paní s nima jela asi jen 3x, nejsou vůbec jetý kolečka ani nic. No a modrý nikde nebyly 😉
@sariky já bych do toho taky nešla počkala bych do toho roka jak se to bude vyvýjet. Každej má svoje tempo a co píšeš tak se mě nezdá nijak výrazně pozadu

avatar
kinguse
9. únor 2013

jinak prsa mám šílený, respektive nemám,ale říznout bych se asi fakt nedala. To břicho bych brala mnohem víc! S malýma prsama se dá žít,ale s tím "pivním" panděrem se mi sžívá fakt těžko. 😝 Ale holky, já už se odhodlala a jdu do hubnutí!!! Všude chválí to cvičení s Jill ( http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-... ),tak jdu do toho. K tomu upravím jídelníček a to by bylo,abych do léta aspoň trochu nevypadala. Nepotřebuju 90-60-90,ale aspoň 80-70-95 bych brala 😀 😀 😀 ...ježíš,jak jsem naivní. Myslím,že docílím max. těch prsou, s tím problém fakt nebude 😀

avatar
maruja
9. únor 2013

@kinguse no já právě furt nakládám a vykládám kočár sama. Bydlíme odstrčený od města a tak musím autem. Ale neskládám, celej ho tam mrsknu 😉

avatar
kinguse
9. únor 2013

@maruja to jsou ty za 5tis. na bazosi nebo sbazaru,co?! Ty vypadaj výborně!!! Oni ženský dost varujou,že kupovat golfky pro dvojčata z druhý ruky se moc nevyplatí! Ty dvě děti jim daj prostě zabrat. Tak doufám,že nám na ty výlety a dovči vydrží! Prostě 6500,- fakt teď nemáme! Taky radši kupuju nový věci,ale na tý MD,respektive RD to moc nejde 😝

avatar
kinguse
9. únor 2013

@maruja to je výhoda těch větších aut. Do Alhambry asi taky v klidu najíždíš,co?! Ty golfky se skládaj fakt jednoduše. Jen ta brzda mě štve,ale to ty už budeš mít řešený líp, tam je to asi už na kolečkách.

avatar
jarkalada
9. únor 2013

@kinguse hele, jsem se schválně změřila 😀 😀 😀 😀
A když hoooodně vypnu hruď a hooodně se nadejchnu, tak tam mám 80,5cm 😠 😀 v pase 71 a boky 91 😀
Potřebovala bych taky prsa a nějak implantovat zadek 😝

Jináč od tý doby, co máme golfky, jsem kočár vytáhla jen párkrát,když ještě chtěli po vsi na procházku v kočáru. Jinak berem golfky nebo je nechám ťapat kolem baráku

avatar
maruja
9. únor 2013

@kinguse jo je na kolečkách šla jsem se podívat 🙂 a jsou to ty za 5tis. Já jsem prodala mono kočár a teď golfky tak jsem koupila tyhle 😉

já bych prsa zase zmenšila

avatar
kinguse
9. únor 2013

@jarkalada @maruja to je vidět,jak to "ten nahoře" nespravedlivě rozdával 😀
@jarkalada Tak to nemáš špatný míry!!! Jestli si tě dobře pamatuju,když jsme se tenkrát míjely nevědomky u Kolářky,tak jsi byla vyšší a dost štíhlá!!! Já myslím,že ty jsi s váhou a mírama v pohodě! Kéž bych měla tyhle míry! Ti ty svoje ani nemůžu napsat, páč bych se propadla hanbou 😝

avatar
jarkalada
9. únor 2013

@kinguse nemám prsa a vůbec žádnej zadek - takže klasický žehlicí prkno 😠 To si zas myslím, že lepší nějaká "pořádnější" ženská, než aby si ze mě furt lidi dělali srandu, že mi mm všechno sní... 😎
No tebe jsem zahlédla jen klečící u kočárku otočenou zády, takže bych tě nepoznala 🙂

avatar
kinguse
9. únor 2013

@jarkalada jenže já jsem klasická hruška 😠 nahoře prkno, břicho větší než prsa a o zadku a stehnech se rozepisovat radši nebudu. Ale člověk se má mít rád takovej,jakej je...ostatně jsem si to zavinila sama,že?! 😀 😀 😀 Já nikdy nebudu hubená, prostě i když zhubnu,tak prsa žádný, břicho dám možná dolů a ten zadek a stehna tak trošku,takže prostě mám blbej tip postavy (to jsem zdělila po tatínkovi,heč 😠 ). Ale přeci jen nějakej cenťák a kilčo dolů dostat musím.

avatar
jarkalada
9. únor 2013

@kinguse holt máme každá jiný tatínky, já jsem právě taky přesně po něm 😝 😀 😀
Jo a co váš Lukášek? Už je vyhrabanej z těch teplot?

avatar
zvalentova
autor
10. únor 2013

@sariky Šári, ve čtvrtek jedu s mladíkem na neuro, sama jsem zvědavá co mi řekne. Pořád ho pozoruji, hledám chyby, ale pak si řeknu, že je úplně jiný a zas se uklidním. Většina má min od kluků říká, že jsou o hodně pomalejší a vše se srovnalo samo. Rehabilitace by je zbytečně stresovala a tak to neřešily.

avatar
joyce2
10. únor 2013

@maruja Jsem se chtěla ptát - jestli novej, nebo jetej. - Jsi teda udělala ideální kup - z druhý ruky nejetej. - Taky bych to potřebovala nějak tak vychytat.

avatar
joyce2
10. únor 2013

@kinguse Prosím, prosím, napiš podrobnosti o těch horách. - Kde přesně jste byli a v čem to bylo pro děti dobrý? - Nabíráme s mm inspiraci pro další roky. 🙂
(I když ty následující dva roky budeme možná doma - holkám asi bude jedno, kde budou sáňkovat a my asi budeme bez šancí si v klidu zalyžovat jako letos. - Ale ty další roky určitě někam vyrazíme. 🙂 )

Strana