Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
@lenny2 no hele-tady kolem baráku jim dávám ty kombinézy, jsme fakt na vsi, teď v zimě člověka nepotkáš 😎 Ale když jedu k našim, tak jim na ven beru pěkný zateplený kalhoty a bundičky - když jdem ven, je to jinej pocit, když vím, že nás vidí sousedi, spolužáci a tak, tak to je oblíknu trochu líp. To jsem ale snob, co 😝 😀
@jarkalada no mě to přišlo fakt divný. Jakej blb by si koupil věc, za kterou by zaplatil náklady na doručení vyšší než za tu věc samotnou!! Přestala jsem hned komunikovat. Bych asi byla šílená,kdybych někomu takovýmu sdělila číslo účtu!!! 😠 Už takhle mě štve,že mám mail! Ale s tím těžko něco udělám! Jojo,ta moderní technika 😀
Taky se vždycky těším,když holky oblíknu nějak "líp". Ale moc často to nedělám, páč nikam nejezdím 😀 Už se těším na jaro,až začnem. Mě to "nabalování" nebaví 😝
@jarkalada tak já jsem asi městskej vidlák 😝 😝 😝 Naše holky prostě nosí to,co po někom zdědily. Občas něco málo koupím,ale na bazárku, nemaj "chuděry" nic nextovýho ani jinýho 😢 Ale hlavně,že jsou krásný a zdravý,ne?!!! 😀 😀 😀 Musí holt počkat,až začne maminka zas makat! Tatínek to z výplaty chudák všechno neutáhne 😀
@kinguse no já neříkám, že je oblíkám do nextovýho nedejbože! do něčeho nového 😀 Ale máme několik věcí lepších půjčených, tak využívám ty. Jinak mám ještě něco málo z té rodiny, co jsem u ní dělala. Pár hadříků po neteři a něco od kamarádky. Nějaké z bazárků. Fakt si nemůžu dovolit dát třeba za nové bodýnko 150kč 😖
Ale mně to nějak nevadí, v čem doma nebo kolem baráku chodí. Pokud to je čisté a slušné.
@kinguse
@jarkalada
Holky moje, na hadrech to nestojí, děti máte krásný, zdravý a na žádný fotce co jste sem kdy daly nebyly špatně, nebo nemoderně oblečený a to jenom já jsem magor, kterej za ty hadry utrácí a nestihám to ani dětem oblíkat, pak jim to neni a nikdo to nechce koupit páč mu to připadá drahý, každej by to chtěl pokud možno půjčit, nebo věnovat ☹ Ale vůbec nemám problém se sekáčema, občas do nějakýho vlezu a nakoupim tam dětem supr kousky 😉
@jarkalada @lenny2 přesně tak Leni, my to myslíme dobře a kdyby šušně navíc byly,tak si to "užíváme" naprosto stejně jako ty!!! Tak proto ti tiše závidíme 😉 A stejně je to i s tou tvojí novou kabeličkou.....i když co já si stěžuju,dneska mi z Tchiba přišly boty a funkční prádlo...takže můžu dělat parádu 😀 😀 😀 (jen to asi nikdo neocení 😝 )
@jarkalada
@kinguse
Né, to já nebrala tak, že mě kritizujete, za tu chvíli už mě snad znáte, že nejsem žádnej snobák. Nenakupuju podle značek, ale podle toho co mi padne do oka a taky nejsé blázen, nekupuju všechno. Zrovna minule jsem v HMku chtěla Štofoj džíny, ale skoro za 6 stovek jsem se na to vyprdla, to jsem řekla, že za to teda nedám, to je zlodějina!!
No, na tom MMB bych i něco prodala, ale holky, já jsem táááák líná to tam nafotit, hlídat, kdo odpověděl, hlídat jestli už zaplatil, zabalit to, jít s tim na poštu.....jsem na to moc pohodlá ☹
@lenny2 @kinguse to je fakt. Mně když kamarádka sama od sebe nabídla nějaký ale fakt krásný věci, tak jsem si to stejně nevzala, protože mi to přišlo blbý. Přecejen už bysme to vrátili zas trochu použitý, musela bych na to dávat fakt bacha a tak.
A od příbuzenstva jsme dostali nabídku, jestli nechcem půjčit ze začátku váhu - nakonec jsme se ale taky domluvli raději na tom, že jsem to od nich koupila - a pak jsme jí zas prodali. Než abych si takovu věc jen tak půjčila..
Ale je to o lidech, někdo rád bere a je mu to fuk
@lenny2 já mám malý věci zatím jen schovaný v krabicích. Pak někdy doufám, že to prodám jako balík věcí, v nejlepším případě. Po jednom si to neumím představit a hlavně by mi bylo líto těch lidí, že daj třeba, nevím, plácnu, 60kč za jeden kus a 40kč za poštu. Ale nemám s tím zkušenosti, ještě jsem poštou takhle taky nic neposílala
@lenny2
@jarkalada
@kinguse ja se priznam, ze jsem taky strasne lina prodavat veci nekde na netu (nafotit to, inzerovat to, hlidat to a nedejboze s tim jit na postu 😝 ). veci po susinech nastesti resit nemusim, vsechno to davam sestre, protoze ta to bude snad brzy potrebovat, tak to mam vyresene. jakmile je susinum neco maly, naskladam do pytle a tradaaaa 🙂
@lenny2 ja to mam taky tak. nez abych drahy veci nekomu prodala za par kacek, to si to radeji necham nebo to dam sestre nebo na charitu. u te charity sice nevim, kde to skonci, ale vzhledem k tomu, ze se mi doma hromadi kvanta veci, tak cas od casu proste udelam cistku a odvezu to na charitu a hreje me pocit, ze jsem udelala dobrej skutek 😀
@maruja
Jo, myslim, že po těch dražších věcech by se asi na MMB zaprášilo, ale ten celej proces od nafocení až po odeslání mě šííííileně odrazuje, jako @sariky 😉
Teďka už si ze zásady neberu nic od švagrový, dala mi po klukoj pár věcí a hračky, vzhledem k tomu, že to nebylo nic extra, nějaký bodýnka z Tesca, nějakej svetr, pár hraček, tak jsem to dávala Štofoj jen na doma a tudíž jsem nedávala pozor na to, jestli na to ukápla mrkev apod., brala jsem to tak, že mi to dává na donošení.....no a teďka přišla s tim, že to chce vrátit a dát to kámošce, takže asi půjdu, koupim v Tescu balik bodýček a dám jí to místo toho.....a už nic nechci! Nabízela mi teď kombinézu, ale už radši nic nechci 😉
@lenny2 @maruja @sariky holky a nejhorší je,že na ten MMB se to musí nejen nafotit,ale ta fotka ještě upravit a zmenšit!!!...dala jsem tam pár myslím hezkých věci a nic se neprodalo,tak na to prdím a dávám taky jen ty dražší věci. Teď tam chci hodit ty židličky chicco,tak jsem zvědavá! Už jsem pořídila ty ikeácky a jsou perfektní,krásně se udržujou,zabíraj míň místa. Za rok pořídím holkám k vánocům nebo narozkám ty rostoucí.
jo a balík do Nigerie samozřejmě posílat nebudu,nejsem blázen. Ale pro zajímavost jsem si dala do vyhledávače "poštovné do nigerie" a vylezlo mi toho spoustu, mimo jiné tohle: http://au-klara-pair.blog.cz/1006/balik-do-nige... Ale paní nebo pán byli celkem neodbytní, prý že se o svoje peníze nemusím bát!!!...no comment 😀 😀 😀 Takže bacha na to!!!
@maruja taky už z vlastní zkušnosti NIC nepůjčuju!!! Poté, co jsem mm sestřence napučovala vše po Lukym a vrátila se mi půlka a to ještě v ukrutným stavu,tak fakt NIKDY!! Buď dám nebo nic. A nejvíc mě se...,že mi zničila kočár a dvoje golfky...udělala z toho totálně neprodejnej brak vhodnej max.k darování na zahradu 😠 😠 😠
Tak holky absolvovaly první noc u Lukyho v pokojíčku a vstávala jsem 2x! Tak uvidíme. Pokud to bude horší,tak pošupajdí zpět k nám! 🙂 Ale užívám si najednou tu volnost v ložnici 😀
@kinguse jsem koukala, že je na FB i nějakej ČB bazárek - že se nemusí platit pošta.
No holky teda šikovný, že tě nechaly vyspat 🙂 A nebudila ses sama od sebe, kde jsou? 🙂
Taky si právě nechci nic moc půjčovat. Anebo fakt jen pár věcí, který vím, že jsou už na donošení. Maximalně se segrou si navzájem půjčujem věci, ale to jsme s tím navzájem srozuměný

@kinguse tyjo, o tom posílání do Nigérie jsem někde četla, že to je nějakej podvod! Už je to dýl, ale určitě je to ono.
My máme děti zatím pořád u nás. Resp. jsou se mnou v ložnici, mm je mimo.
I bych je už možná přestěhovala, ale poslední dobou se Lukášek budí kolem 4-5h. Vrtí se tam, kňourá, i když chce spát, nevím proč. Ta mu dát cucnout pití, podám dudlík a za chvíli spí. Já se budím několikrát za noc a přikrejvám je, protože spí na peřině, nikdy pod ní. A ráno má Anet snahu občas vstát kolem sedmý, to dělám, že jí nevidím, vrznu dudel a ještě si lehne.
Takhle se bojím, kdybych je už neměla na dohled, že bych k nim musela v noci chodit přes chodbu - a néé se jen natáhnout z postele. A ráno by se budily - i já, samozřejmě 😀, mnohem dřív. Takže já s tím ještě počkám 🙂
Taky bych jela někam na výlet, i kdyby třeba na Hlubokou, to je fuk 😀, ale někam na chvíli vypadnout