Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
Ahoj holky,
můžu se přidat?
Kluci se narodili akutním císařem 34+1- 30.5. - Mareček 42cm, 1875g v 22:55hod. a Vojtíšek 43cm, 2090g - Mára si prokopnul bazének a kluci byli KP+mám v děloze přepážku, která klas.porod vylučuje...
Občas jsem zavítala na Čekáme dvojčata a teď bych ráda pokračovala s vámi tady a řešila aktuální věci.
tybláho, jsme tady asi nejstarší a přitom nás za chvíli váhově předeženete 🙂
Máme čerstvě 9 měs. a vážíme 7,9kg-
Od pátku jsem byla s dětma na chalupě. Přes sto let kamennej barák, takže uvnitř krásných 22-23C. Ven jsme chodili jenom ráno nebo až navečer, takže jsme ta vedra přežili v poho.
Večer tu byla pěkná vichřice a bouřka.
L. má už přes tejden teploty, tak s ním opět jdu zítra k Dr. na kontrolu. Ráno se mám u něj pokusit chytat moč, tak budu muset být ve pořádně ve střehu 😀
@lenny2 nastesti oba, kdyz jim flasku vytahnu, tak si ji pak vezmou zpatky. ja vim, ze se to nema vytahovat, ale volim proste mensi "zlo". kdyz simon dopije jako prvni, tak to sare vytahnu a odbrknu simona. kdyz simona neodbrknu hned jak dopije, tak si pak uz nebrkne a je mu spatne, rve (vic nez obvykle :-P) a navic pak blinka. takze to delam takhle... a v noci budim, protoze ze zacatku byli hodne mali a tak jedli 8x denne (tj po trech hodinach). to byl mazec. jak zacli pribyvat na vaze, tak nam doktorka "dovolila" krmit jen 7x denne a jak jsme se dostali na 3 kg, tak krmime uz "jen" 6x denne. takze posledni krmeni je o pulnoci a prvni je podle planu v 6 nebo v 6,30 rano. ale kdyz se vzbudi driv, tak jim dam driv a pak se snazim ten casovej harmonogram zase nejak "dobehnout"... oni by jedli porad, ale neumi to poradne stravit a tak hodni blinkaji a navic oba trapi prdiky, takze cely dny prorvou. obcas to samozrejme nestiham krmit "dle planu", ale snazim se to dodrzovat. navic kdybych je nebudila na jidlo, tak bych byla 24 hod denne vzhuru, protoze s tim spanim maji problemy (proste porad placou). dneska jsou nam presne 2 mesice a (pred 14 dny, kdy nas doktrorka vazila) jsme jeste nemeli ani 4 kg, takze jsme porad drobci. takze tak 🙂
@amallie vim, je to blby, budit na krmeni, ale jak uz jsem tady dneska odpovidala lenny2, tak ze zacatku byli mimina moc mali, takze jsme krmili po trech hodinach (tj 8x denne) a to se jinak nedalo nez budit 🙂 jak jsme se dostali na 3 kg tak jsme snizili na 7x denne a ted uz muzeme krmit "jen" 6x denne. ale zatim (pred 14 dny probehlo vazeni) nemame ani 4 kg, takze ten casovy harmonogram se snazim dodrzovat. navic oba hodne blinkaji (ted zase zacli nejak vic), tak si nemuzu dovolit krmit je nepravidelne (to by to pak zhltli a cely vyblinkali)... a kdyz rvou a usnou chvili pred krmenim, tak je proste vzbudim a jde se jist. je to kruty, ale pak se dostavam do casovyho skluzu a oni jsou pak rozhozeni jeste vic a s tim jidlem je pak proste problem. a k tomu odbrkavani: simon blinka vic a kdyz ho neodbrknu hned jak doji, tak si pak nebrkne a je mu blbe a krouti se vic nez kdy jindy, breci.... takze sarince vytahnu dudlik, odbrknu simona, dokrmim saru, odbrknu... neni to idealni, ale tak nejak to jakz takz funguje. 🙂 a k mnozstvi jidla - to nam rekla doktorka, kolik maji jist (ze zacatku to byla sestina vahy) a ted ji 6x denne 110 ml. a jsme vyhradne na umelym (od narozeni).
@zvalentova my nemame jeste ani 4 kg a taky bych si nejradeji nekde koupila novy zada :/ ...je to fakt mazec. tak se drz a at jsi brzo fit!
tak jsem doma od doktorky.
Drobečkové mají 4980 a 5030gramů, a dneska mi udělali obrovskou radost. V 8 večer se uložili ke spánku a kromě jednoho zvednutí se spinkali až do půl šesté ráno.
Začínám mít pocit, že se všechno zklidňuje a začíná fungovat 🙂
@sariky díky za podporu
nová záda by měla být povinnou výbavou která se fasuje přímo v porodnici 😀
tý jo holky, asi mi vyměnili děti.
V noci spali jak zabití. Ráno v 9 sváča, v 11 usnuli a spí pořád. Je to 5 hodin od svačiny a oni furt chrní... Je mi líto je budit.
@zvalentova tak to u nas zadna zmena. opet prokriceny cely den (s miniaturnimi pauzami na spanek a krmeni)
@sariky zlato vydrž, opravdu se to bude zlepšovat. já tohle také zažívám posledních pár dní, o to víc jsem překvapená 😀
Tak se vám tady trochu představím
Kluci se narodili 30.5. - jsou 34+1 - Mareček 42cm, 1875g a Vojtíšek 43cm, 2090g - císař, v celk.narkoze.
Pátý den se u Vojtíka přišlo na problém ve střevech, takže blesková operace - mě den předtím pustili domů z porodnice, tak jsem akorát na kluky volala - bylo akorát po vizitě a do toho telefon...to bylo něco šílenýho, doma, bez dětiček a do toho takováhle prda...ale zvládnul to a mudři ho moc chválí, zač.července ho čeká prďolku reoperace a pak konečně cesta domů!!! Už aby to bylo!!!
Mára je doma od 22/6 - musím zaťukat zlatej, hrozně hodnej, sousedi ho zatím neměli šanci zaznamenat(myslím hlasově - vidí nás když jezdíme za bráškou) jak je hodnej, tak mu to snad vydrží...
Už se těším, až budou pěkně spolu doma, bude to mazec, ale nemůžu se dočkat!
Zatím máme doma Marečka ...je plně kojený - vyfasovali jsme sice dokrm nutrilonu,ale zatím na něj došlo 3x - jak jsou vedra, tak nějak nechce spolupracovat tak ho to doufám zas přejde - ráno i v noci není s kojením problém +cvičení prozatím nemáme, uvidíme, co nám pak řekne mudr v rizikový poradně. Na dnešek chrněl 7hodin, zlatíčko.
Jinak jsem v nem.vyfasovala na kojení klobouček a zatím úspěšně ho odbouráváme, jen když vidím, že je ko, tak mu ho nechám.
ufff...takovej román
@sariky tak u nás dnes dopoledne jakž takž, i když dusno. V poledne se zatáhlo, černá obloha, pár blesků, 10min. pršelo, ale jinak nic. Od tý doby je polozataženo a celkem chládek. Takže se teď jdem s dětma podívat o pár baráčků dále na slepice s kohoutem a pak na stromy 😀
To je naše meteroologická předpověď na dnešní den 😀
S tou mateřskou fakt nechápu, kdo tento náročný, i když krásný čas mohl pojmenovat dovolenou. 😕
@lenny2 no já jsem si byla žádat o rodičák, až když mi vypršela mateřská, jsem si naivně myslela, že to vyřizuje zaměstnavatel, tak jsem se o to nestarala 😀 Byla jsem tam asi před 14 dny a nikdo mi o žádné kartě nic neříkal. I když jsem tu o tom už taky četla.
Jen jsem do té žádosti o RP napsala, na jaké číslo účtu to budu chtít posílat. O kartě ani ň.
to je, jako by se mohla jmenovat např. nemocenská dovolená, důchodová dovolená nebo dovolená v nezaměstnanosti 😎
ahoooj holky,tak jsme se v sobotu vrátili z Itálie.Bylo to super.Sice první 3dny jsem se chtěla vrátit domů,že to nedám,ale pak se holky otočily a začly být úplně skvělý!!! Krásně spinkaly, zvykly si hezky na kočárek,večer bez problémů usnuly...prostě super. Cestu zvládly bez problémů, tam jedna zastávka na kojení,až ke konci poslední půl hoďka byla uřvaná...bylo v 10h asi 32st 😝 ,což už bylo i na nás dost. Pak jsme se ale ubytovali a šlo to. Cesta domů taky super.vzbudily se až na hranicích do Čech a domů už jsme to měli jen 40km. Jo,byli jsme v Caorle.
Jinak jsem četla,jak jste řešily babičky,tak ty moje maj taky co do sebe 😀 ,ale jsem ráda,že je mám. Tchýni už umím slušně usměrnit,aby se neurazila a s mojí mamkou se občas chytnu,ale pak si to v klidu vyříkáme,takže taky dobrý. Upřímně tím,že už jedno dítě mám,tak já jsem ráda,když si holky vezmou aspoň na chvíli a já mám klid.Když jsem byla na matařským s malým,tak jsem byla vzteklá,když mi ho tchýně brala,kočárek mi taky furt rvala z rukou, u kojení mi pomalu držela prso,aby ho líp držel..prostě děs.Teď už si to ke mně nedovolí, ví,když už to přehání,že já se nedám,tak je to dobrý. Ale jak říkám,já už jsem ráda za každou chvíli klidu,ale vás chápu,když tou jsou vaši první miláčci,že je nechcete dát z ruky...to je takový rozdíl mezi prvním a druhým dítětem 😀 😀 😀
Jinak já musím ty naše holčičky moooc pochválit.Asi se na tý dovče zocelily a je s nima poslední dny fakt sranda.Začaly se obě otáčet na bříško,tak se víc zabaví a už tolik neřvou.Prostě den ode dne je lepší a lepší 😉






@ostrava8
Pěťo, krásný jedlíci, to je dobře 😉
Jinak moje MS po porodu byla masakr, snad ještě horší než krvácení po císaři ☹ A hrozně dlouho ☹
Cyklus nemám pravidelný jako pŕed těhotenstvím, prakticky žadnej měsíc nevim jak to dostanu....
Taky jeden z důvodu, proč jdu zítra nechat zavést tu Mirenu, 5 let bez mestruace bude nádhera!!!