icon

Narodila se nám dvojčata v roce 2012

avatar
zvalentova
7. kvě 2012

Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 7648 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
  • Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
  • Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.


Nejčastější otázky

Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.

Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.

Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.

Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.

Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.

Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
  • Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
  • Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.


Sporné názory

  • Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
  • Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.


Otevřené otázky

  • Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
  • Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
  • Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?


Zmíněné značky a firmy

Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ

Zmíněné produkty a metody

Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním

Místa a osoby

Podolí, Ostrava, Praha

avatar
maruja
7. bře 2013

@zvalentova jo Bílovice jsou dobrý, V. Pavlovice, Mikulov

avatar
evikj33
7. bře 2013

@zvalentova Tetur je mně povědomej myslím že vozil kdysi jednomu pánovi uás na vesnici,vždy přijel tramzit.Pán už ale umřel,tak už nejezdí.Mi objednávali občas od Michlovského a ještě jednu značku nešel manža,ale už si nepamatuju jak se jmenovali.

avatar
b.e.r.u.s.k.a
7. bře 2013

@maruja ty mi čteš myšlenky,dnes mě to napadlo je tam dát,musím i v autosedačkách uspávat ☹ 😠
@joyce2 tak to já se snažím cvičit,alespoň 2x denně i když bych měla 3x,ale dnes jsme dostali pochvalu 😵 a objednala si nás až za 14dní,byla moc spokojená a prý jdeme do finiše 🙂 😀 😀 😀 .No a neurologa příští týden vám závidím,my jdeme až 11.4. a to mi slíbil,že bychom to mohli i ukončit,tak uvidím.Dal by mi tak krásný dárek k narozeninám.Loni jsem je proležela v nemocnici 🙂 ale letos si to užiji i na oslavě dětí 😀
@sariky no tak my jsme spíš na ty tlamolepy 😅 chutná nám Kagor a manžel někdy nosí od známého a to je mňamka

avatar
kaluc2
7. bře 2013

@sariky moc díky za info.Globus ten je nám hodně vzdálený.V sezonu budu mít taky postarané o zeleninu.Tchýně má velkou zahradu,tak se letos ze mě stane velký zemědělec a všechno na zimu šupnu do mražáku.

avatar
kaluc2
7. bře 2013

@maruja Tak s tím jsem bojovala taky vloni.Bylo mi porazeno,že si mám v lékárně koupit opalovací krém od Biodermy.Tak letos to vyzkouším.

avatar
kaluc2
7. bře 2013

@zvalentova Bože,alespoň,že máme domácí zdroje.Každý večer sedíme u pohárku a užíváme si klidu.

avatar
kaluc2
7. bře 2013

@evikj33 Právě,že jsem u tchýně měla zasezenou dýni,cukety a všechno zhořelo horkem.Mají moc písčitou půdu.jestli i letos to všechno zdechne,tak jdu sadit k mým rodičům.S tchýní jsme v místě bydliště,tak je to lepší.

avatar
kaluc2
7. bře 2013

@b.e.r.u.s.k.a Holky,každá druhá tady píšete o vojtovce.Poznala bych to,kdyby ji měli cvičit?Doufám,že dr.je pořádně kontroluje,nikdy se mi ani o tom nezmíňila.Je fakt,že kluci nelozí,nesedí,jen se na hrací podložce otáčí kolem své osy.

avatar
joyce2
7. bře 2013

@b.e.r.u.s.k.a Gratuluju k pochvale. 🙂 Jste šikovný a pilný, že tak cvičíte.
S náma byla rehabilitačka taky spokojená, dokonce holky tak nebrečely a i se tam trošku předvedly, tak myslím, že můžeme i nadále pokračovat v necvičení... 😀

avatar
joyce2
7. bře 2013

@kaluc2 To jsou na tom naše holky asi podobně jako vaši kluci.
Nás na vojtovku poslal doktor někdy ve třech čtyřech měsících. - Jenom ležely spokojeně na zádech a moc se nehýbaly, ta vojtovka okamžitě pomohla - začly se hýbat.
Já myslím, že dr. by to poznala. - Pokud jde o cvičení, není o co stát. 😝

avatar
kaluc2
7. bře 2013

@joyce2 Já si myslím,že kluci jsou dost pohyblivý.Jen jsem si odskočila něco do kuchyně a Matyáška z hrací podložky jsem našla pod stolem.To se musel nejmíň 3x převrátit ze zádeček na bříško.No,o Kryštůfkovi ani nemluvím,ten,co dělá v postýlce nebo v ohrádce,tak se nestačím divit,kde ho najdu.Ale prostě lození nic,kdyby alespoň náznak plazení.

avatar
b.e.r.u.s.k.a
7. bře 2013

@kaluc2 no oni to cvičí všechny předčasně narozené miminka a jsou tím pádem víc hlídané.Na poslední neurologické kontrole mi doktor řekl,že kdyby nebyli narozeni dřív....tak by určitě necvičili a nehlídali je tak 😉
@joyce2 no vy jste taky šikovné 😀 tak hodně sil v tom necvičení 😀 😀 😀
@joyce2 to my cvičím od začátku,ale co jsme přešli k jiné rehabce,tak byly výsledky mnohem lepší 😵
@kaluc2 neboj náš malý taky za Natálkou zaostával a teď i předbíhá 😀 kluci jsou pohodlnější.A hlavně,buď ráda,že máš ještě chvilku klid.Já jsem si taky pořád říkala,že je to děsné,když nelozí....a teď je nestíhám chytat,když padají a nemám chvíli klid 😅

avatar
b.e.r.u.s.k.a
7. bře 2013

Jináč jsem dnes zjistila,že budu muset denně umývat podlahu ☹ Děti se mi teď na vaši radu plazí po celém bytě a ty ručičky 😠 Takže pro dnešek vytřeno a jdu zalehnout.Zítra jdeme na 8 měsíční kontrolu,sice opožděně,ale konečně 🙂 Jsem zvědavá,jak ti naši drobci přibrali

avatar
jarkalada
7. bře 2013

@b.e.r.u.s.k.a ručičky jsou špinavé od podlahy? U nás je to tedy obráceně 😀 😀

avatar
b.e.r.u.s.k.a
7. bře 2013

No když se to tak vezme,tak je to tak i tak 😀

avatar
joyce2
8. bře 2013

@kaluc2 Omlouvám se,nedokončila jsem větu. - Nemyslela jsem, že jsou na tom kluci stejně jak naše holky v tom, že se nehýbali, ale právě v tom nelezení. - Holky trošku zvedají zadeček, ale lezení to ještě není a plazení v před taky ne - různě se tak otáčejí a tím se přemístí, ale že by lezly to zatím ne.

avatar
sariky
8. bře 2013

@joyce2 mala taky neleze a to ji je 10 mesicu. ale plazi se krasne. detska dr rikala, ze nektere deti proste nelezou....
na neuro jdeme az nekdy v dubnu a na rehab nekdy koncem brezna, takze do te doby je ponechana vlastnimu osudu 😝 (ja s ni cvicim ten cvik na podporu lezeni, ona sice zveda zadecek, ale s rucickama to nekoordinuje)

avatar
rychetkami
8. bře 2013

@b.e.r.u.s.k.a no já taky začala denně luxovat, ono by bylo nejlepší děti obléct do něčeho, z čeho se dělají mopy a vypustit je, ale není to asi zdravotně košer🙂

avatar
rychetkami
8. bře 2013

@joyce2 ohledně rehab - mně přijde, že hodně záleží na tom, jak se děti vyspí, Viki tam naposled předvedla maximum, rehabovi spadla čelist a prohlásil, že jsou tam drobné detaly, ale není důvod cvičit a Mára tam ten den ležel a nic moc se mu nechtělo, tak ještě 3 neděle jsme cvičili. A pak měl náladu, předvedl se a dobrý, necvičíme ani s jedním.

avatar
silvie_z
8. bře 2013

@rychetkami 😀 dobrý nápad, třeba by stačily jenom návleky na ruce a kolena

avatar
rychetkami
8. bře 2013

@silvie_z ano ano, živé mopy🙂 mám pocit, že moje komando by to moc bavilo.

avatar
joyce2
8. bře 2013

@rychetkami děti místo mopů - já jsem pro 😀

avatar
rychetkami
8. bře 2013

@joyce2 Jitu, aby nám je nesebrala sociálka😀

avatar
silvie_z
8. bře 2013

@rychetkami no, líbilo asi jo, ale myslím, že holky by nejspíš poslintaly mopy a pak podlahu...

avatar
b.e.r.u.s.k.a
8. bře 2013

@rychetkami to je pravda,ale naše děti se tam bojí,takže se moc nepředvedou ☹ A taky už máme jen nějaké detaily,ale raději to ještě máme docvičit 😅

avatar
silvie_z
8. bře 2013

@b.e.r.u.s.k.a gratuluju, že už cvičení nemusíte hrotit, a lehce závidím ☹ u nás je to naopak - v cizím prostředí a u cizího člověka malá cvičí líp a pak se mi těžko vysvětluje, že doma to fakt nejde... čeká nás to příští středu, tak uvidím

avatar
ostrava8
8. bře 2013

@rychetkami holky tady je něco k tomu vašemu tématu 🙂

avatar
maruja
8. bře 2013

@ostrava8 to chci domu 😀

avatar
b.e.r.u.s.k.a
8. bře 2013

@silvie_z děkuji,ale nejsi v tom sama,já jsem rehabce říkala,že mi to s Miškou vůbec nejde,ale z Natuškou ano a na cvičení to bylo úplně naopak,ale hlavní je,že jsme dostali pochvalu 🙂
Jináč u doktorky jsme dopadli dobře 🙂 Všechno dohánějí a i váhy se jí líbily 😵 a dokonce jsme dostali i včeličku.Jen malý má nějakou rýmečku,ale to prý nevadí,hlavně,že nejsou teploty,no uvidíme co v noci,tato noc byla špatná,pořád se budit a nemohl dýchat 😠 chudáček.

avatar
zvalentova
autor
8. bře 2013

@b.e.r.u.s.k.a rýma je děs, naštěstí po týdnu nastává zlepšení tak i spaní je lepší.

Strana