Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
ahoj holky, moc sem nechodím, nestíhám, ale občas si sem jdu pro radu, ikdyž nepřispívám a teď můžu mít dotaz jak přes den uspáváte děti, myslím jako jestli zaráz v postýlkách nebo prvně jedno a to druhý "čeká" na dece nebo někde? Do teď nebyl problém, kluk do 2 minut tuhej takže holka nic nevyvedla když jako čekala až na ni přijde řada, ale jak začínají lozit tak nechat 2 minuty bez dozoru...
A ještě dotaz odhledně vojty. Kdo rozhodne že se už cvičit nemusí? A vy kdo cvičíte, tak cvičíte poctivě? Já ano, ale naposled sme dostali nové cviky a mě trvá než je do těch pozic dostanu, prcci se hooodně brání a pláčou a stejně necvičí, tak mám sto chutí se na to vykváknout. Nemyslím že by mi pak děcka stagnovali, žene?
Přeji klidný den, u nás hustě sněží, už jsem to byla prubnout s kočárem, fakt chuťovka, takže jaru zdar! 😀
@agnes88 ahojky ja neuspavam- od malička jen pusu, dudlik, Martínek ma 'šušniplínku' Niky nic, zapnu jim hvězdičky, dříve kolotoč a dobrou, kdyz neusnou hned tak chodím dávat dudlik a pohladit ( dřív jsem chodila i 20x než usnuli teď už tak max jednou dvakrát) nerozlišuji dopo, odpo nebo večerní spaní🙂
U nás rozhodla doktorka na nedonosenecke poradne - my ale moc cvičit nemuseli- jen u Niky a naposledy nám říkala, ze už cvičit nemusíme ( stejně jsem to bohužel trosku flakala) máme přijít až budou chodit...
@leeela tak to závidím, to uspávání. Takhle to mám s klukem, ale na naši slečnu nic neplatí, ta si to spaní prostě vyřve. je fakt že sme všichni dělali výchovný chyby s chováním a teď to máme. Odhodlávám se k metodě kontrolovanýho pláče, ale nechce se mi do toho, jsem měkota, když už holka řvě že je celá spocená tak ju pochovám a do 5ti vteřin je po ní...prostě je to náročný. Ale zatím se to dá, jsou malí, ale jakmile se mi začnou sedat a vstávat v postýlce...
A s tou rhb, jdeme ve čt do rizikovky, tak jsem zvědavá co nám řeknou.
@agnes88 podobně jako leeela - dám do postýlky, chvilku jim něco říkám, pohladím, někdy dudlu, zapnu jejich hudbu a odcházím. Ale máme je tak naučený úplně od malička.
Teď teda už zkouší, když upustí dudlík a spustí řev - že jako máma asi přijde. No přijdu jednou, dvakrát a pak už toho mám dost, tak je nechám řvát.. Až když toho už maj asi dost i oni, tak tam jdu naposled a to ví, že už to myslím vážně.
Naštěstí tohle nezkouší zatím nijak často, ale i tak mi pak nervy pracujou, to jo 😎
Konec vojtění nám oznámili přímo na rhb.
@jarkalada taky závist 🙂 asi s tím budu muset něco udělat. Pokud brblou oba tak je to dobrý, ale co když jeden je spáč, usne a ten druhej ho budí. Takhle to je občas u nás, přes den takhle brble, nebo spíš ječí Háňa a vzbudila by spáče Honzu, ale v noci holka spí v kuse, bez kojení, bez brblání celou noc a kluk kňourá a toho ještě i dvakrát kojím. Teď to budou asi zuby, ale dělal to i před zubama.
S vojtou, každej kraj jinej mrav, asi dám na rizikovku, no doma mě stejně nezkontrolujou...
@agnes88 Tak to jsme natom podobně s tím spaním,jsem asi taky měkota 😅 @jarkalada @leeela Holky a odkdy je takto dáváte spát a to hned po koupání a nakrmení -koupu kolem 18h ted s posunem času to bude kolem 19.h +- pak je chvilku nechám zklidnit,dám mlíčko a oni někdy usnou a někdy prudí...pak pijí okolo 22-23h to většinou usnou u jídla ale kolem 2to bejvá nejhorší,hlavně malá se nají vykulí oči a nechce spát..ječí a vzteká se a trvá to i 2h. 😝 dopo spí trochu a pak většinou venku v kočárku dnes spali cca 2,5h vkuse ale jinak je to oničem spí 20-30 min,pak mrčí 1-2h a zas spí dělám něco blbě?
@evikj33 ono to určitě závisí i dítě od dítěte. Mám na to spaní s nima zatím možná jen štěstí. Zas jsou přes den až moc hyper, takže možná trochu kompenzace 😀
Moc si nemyslím, že bych na tom měla nějakej podíl já-nebo že ty děláš něco blbě. Ale ze zkušeností jsem se od začátku chtěla vyvarovat usínání v náručí nebo v kočáru.
@agnes když brblaji přes den, tak je tam nechávám oba - vetsinou M usne hned a N to trva - hraje si , povídá, když to trva dlouho tak ji vezmu do obýváku a jde spát později Niky toho naspi min ale zase v noci spava bez probuzení ( až teď je nejaký spatny týden ...:()
@evikj33 my jsme zacali s nejakym režimem cca v 8mi týdnech ( do té doby to bylo peklo budili se v noci po 3 hodinách )
Pak jsme zacali v 7 koupat, nebo jen otrit ubrouskama a prcky umyt v umyvadle, namazat, dostali napapat, pak byli chvilku v houpacich sedatkach a pak do pytle, pusu, dudel a spát🙂 Martínek se v noci na jídlo budil asi týden, Niky asi mesic ale pak se to srovnalo a spí oba až skoro do sedmi ( když jim vypadl dudlik tak jsem chodila dávat i 20 x za noc)
Teď ma Nikca období, ze se budí v noci kolem pul 2 a je čilá a vyspana... Bohužel byla nemocná tak to bude asi tím a zase se snad brzy srovná ( jinak budu chodici mrtvola...)
@evikj33 Evi, hodila jsem tě do soukr. diskuse 😉
Jinak u nás dlabou stejně, ony mají vlastně všechno stejně, i sraní 😀
@evikj33 u nás ji víc Martínek - je to oproti Nikci buřtik - ale už od zacatku lip jedl- do Niky jsme lamali mliko i pul hodky a Maty to vymlaskl hned . ( Maty ma asi 10 kg a Niky 8,5kg) Kajdime min jednou denne-ale už asi mesic jim dávám laktobacilky tak nevím, jestli to není tím - dřív kajdili někdy ob den a někdy i 5xdenne...
Ahoj, prodávám oblečky (a další věci) po svých ročních dvojčátkách (holčičky). Kdo by měl zájem, může nakouknout do mého bazárku 😉
Ahoj holky, mám dotaz na ty z vás, které koupete děti samy bez pomoci dalšího dospělého.
Dosud jsem koupala děti ve vaničce v kuchyni a pak je sušila a oblékala na kuchyňské lince. Mezitím druhé dítko sedělo v krmící židličce. Pak jsem je vystřídala. Musím už ale začít kupkat ve vaně v koupelně. Jenže když dítě vytáhnu z vany, kam pak s ním? Kde ho usušit atd.? Nemůžu si ho přenést do jiné místnousti, když v koupelně čeká druhé dítě. Co takhle dát do koupelny nějaký stůl? Místa tam máme dost, to by nebyl problém.
Jak jste to vyřešily vy?
@danuska23 koupu většinou sama. Oba ve velký vaně. Jednoho /toho aktivnějšího 😀 /pak osuším. Buď u našich posadím na pračku a utírám. U nás v koupelně pračku nemáme, tak je buď utírám normálně ve stoje nebo si je vezmu na ruku a utírám tak. Zároveň případně i namažu a obleču bodýnko. Plínku zatím vestoje nandavat neumím 🙂)
Vypustím špunt - na to se ten oblečený rád dívá nebo si hraje na zemi na podložce s kolíčkama na prádlo 🙂)
No a to samé udělám s tím druhým. Pak je oba zaženu do obýváku a doobleču.
Neumím si představit, jak by u nás fungovalo, kdybych je koupala po jednom. Musí být pořád spolu a asistovat mi se vším a když už jen mluvím o tom, že půjdem koupat, si oba naráz sundavaj ponožky, letí do koupelny a trhaj plíny 😀
@maruja Taky mne napadla ta podložka, díky za tip 😉 Nějak to vymyslím. Jen musím pořídit nějaké topení, bo máme v koupelně celkem zimu.
Jo, říkala jsem si, že vám tady ta diskuse nějak skomírá, že asi všechny maminy s dvojčátky jsou také časově zaneprázdněné jako já. Peťa pak psala, že jste se "uklidily" do soukr.diskuse 😕 Nechápu, kde berete čas na čtení MK 😕 😀
@danuska23 no já je tak koupala od té doby, co byly ve velké vaně tj. někdy od 4-5.měsíce - byly v těch plastových lehátkách. Akorát jsem je pak odkládala do přesnosné tašky z kočárku, kterou jsem měla připravenou v koupelně, v který jsem měla deku a na ní ještě jeden ručník
No trhaj, rvou si je dolů, co můžou 🙂
Jo a na MK si holt čas musíš vyšetřit 🙂)) když spí, tak místo cvičení, který jsem měla v plánu, jsem sežrala půlku čokolády a přečetla 5 stránek MK 😀
Tak nevím, jestli tady někdo zbyl, když jste všichni v soukromé diskuzi 🙂 ale chtěla jsem se zeptat, jak vám děti spí/ spali v 9 měsících? Mě se v noci pořád budí. Naty dokonce i 3x za noc, Dáda někdy jen 1x. Měli období, kdy už spali celou noc, ale nevím, jestli zubama nebo nasazením kaší se nám to celé nějak rozjelo... 😒 Možná bych zkusila je v noci nechat vyřvat, ale se dvěma je to těžký. Jeden vzbudí druhého a stereo řev v noci je opravdu zážitek, jak jistě víte... 🙂 Jaké máte zkušenosti/ osvědčené recepty vy? Děkuju, ženy! 😉
@verunka_berunka asi moc neporadím, taky to řešíme.Ale dokud kojím, tak asi nějaký metody nezaberou, takže kojím 😝 někdy 1x někdy 3x 😠
@verunka_berunka Veru, proverim to, ale pristup do soukr. p bys mela mít.
@maruja Tak aspoň jsi mě uklidnila, že v tom nejsi sama... 😀 Děkuju za info! 😉
@zvalentova Zuzi, děkuju! 🙂

@kaluc2 a nechceš tam?