Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
@zvalentova Kluci taky maji reflux,bylo to hrozny když se najedli tak zase všechno vyzvraceli ale ted už v pohodě 😉
@kway ona zatím nezvrací, jen hodně slintá, z pusinky jí hodně často vytékají zbytky mléka, spí hrozně neklidně, stále se budí. Zkouším jí nedávat na břicho a lépe nechat odříhnout, i když to jí vůbec nejde 😒
@zvalentova
Mám Baby-Vac, dostala jsem na ní doporučení, že je nejlepší. Objednala jsem jí přes net, ale prej jí maj i v lékárně, stala myslím okolo tří stovek 😉 Odsávám často a děti chrčej mnohem míň. Pak jim ještě vytírám nosánek mořskou vodou ( jen namočim vatovou tyčinku), abych jim tu sliznici zvlhčila. Tohle, když uděláš na noc, budou dejchat jedna báseň 😉
@ostrava8 přeci jen ještě ke kojení. Nevím jestli to má vliv, ale dávám si 1x denně čaj pro kojící matky. 😉
holky, já byla včera na monitoru na dvojčata a proběhlo to celkem rychle, jen holka dost zdrhala 😀 děti mají :holka 2629g a kluk 2888g. Tak jdu příští středu na KO a buď si mě tam nechají a ve čtvrtek kuchnou, nebo mě ještě pustí na víkend ale v pondělí nástup a v úterý CS. Začínám být nervozní 😅
Ahoj holky,
jsem hrozná ostuda že jsem tady dlouho nebyla. Takže teď Vám napíšu romám. 😀 Kluci se narodily 37+1tt a měli Nicolas 2900g a Sebastian 2760g. Z porodnice jsme šli klasila 5 den po císaři. O tom se raději nebudu rozepisovat, mám možnost srovnání normální porod a císař. 😀 Jinak kluci jsou super. Až teď si připadám fakt mateřstvím totálně naplněná. Dvě najednou jsou fakt super. I když jak už všechny jistě víte že je to opravdu náročný. S jedním miminem je to fakt leháro. A se třema někdy fakt na mašli 😀 Jinak už skoro nekojím. Kluci jsou fakt mega žrouti takže mi zrasovali bradavky tak jsem odsávala to nebolelo ale mlíko ubývalo a ubývalo. Takže teď mám mlíka tak na max 2 kojení pro oba za den. Zbytek dokrmujeme. Ale nenechte se mýlit kluci se i po tom um budí stále co cca 2-3hodiny. Na to si fakt nějak nemůžu zvyknout. S Lili sem byla nějak víc v pohodě a hlavně o 4 roky mladší 😀 Manža dobrý, sice je celej den v pr... a přichází domů večer když už děti spí ale střídáme se v nocích. Jednu on jednu já tak alespoň obden spím. 😀 Lili je super ségra, fakt mi docela pomáhá, pohlídá než vykoupu jednoho, nebo nakrmí a tak. Je to bezva.
Včera jsem byla poprvé v práci holky a fakt relax. Sice jsem byla asi na 10hod ale super jsem si odpočinula. Zato večer mě čekala noční s klukama. 😀 Kdyby jste plánovali nějakou vycházku nebo kafíčko na zahrádce rádi se přidáme, cestujeme pořád a nebo když je hezky kluci jsou celej den v kočárku na zahradě takže super.
@veronika.m seš dobrá, 3 děti. Jsem ráda, že zvládnu svoje dva řvouny 😕
Výlet je super nápad, ale já bohužel ještě nějak nemůžu. Díky našemu debilnímu baráku musím mít pomoc, sama se ven nedostanu. A dítka také zatím víc jak hodinu v kočáře nevydrží 😒
Určitě ale něco naplánujeme, potřebuju vypadnout 😉
Holky, kdepak všechny jste?
V sobotu máme Vítání občánku 😉 Byla už jste některá? Dost dobře nevim, jak budu mít na klíně obě děti najednou 😀
@zvalentova
Jasně, dám vědět, hodím se pak pár fotek 😉 Koupila jsem Lindě úžasný šatičky od Nextu, to bude kočka 😉
Kryštof jde taky v prďáckejch hadříkách, tak se těším 😉
@lenny2 j0 tak to budou kocouri oba dva >] my se byli prihlasit a jdeme az koncem cervna .. .od kamaradky vim ze taky drzeli kazdy jedno s manzelem >] neboj, bude to prima ... na fotecky se uz tesim ... jen me bude zajimat jak je oba nasmeruji na tu dobu aby nervali a byli oba fit .. a hlavne nepozvraceli tu postylku >] ja myslela ze se chodi v pozdejsim terminu ... no uvidime mali budou mit uz pres dva mesice ... v nejhorsim se to vitani da presunout jako posunout termin ze ?
Holky dotaz ... davate uz ted malym nad postylku ty hraci kolotoce ??? Holcicka je hrozne vsimava tak si myslim ze by ji to mohlo uz uspat ...
@veronika.m velka gratulace, krasne vahy ... tak ted jen preji hrozne pevne nervy, ale psala jsi, ze mala je sikovna ... tak to je super ... posli ci vloz fotocky prdosku, ... jinak na prochazku bych s vami hrozne sla, ale ostrava je trochu z ruky ...
Jinak to cumeni lidi je fakt silene .. nejen ze si prohlizi kocarek a deti ale i me ... vzdy mam pocit jako by rikali.. ty jo, ta je chudak .. dvojcata ... je to divne
@ostrava8
Já to vyřešim tak, že nakrmim těsně než půjdeme, to mi pak vydržej tak ty 4 hoďky úplně v pohodě 😉
Spíš má obavu z toho, že budou protivný, protože jsou zvyklý dopoledne spát, no uvidíme 😉
Hele, kolotoč ještě vizuálně vnímat nebudou, vidí prý totiž ještě dlouho černobíle a asi je to pravda, protože ti moji začali koukat po hračkách az tak v 2,5 měs., teďka už je dokonce uchopují 😉
Ale pokud ti to hraje nějakou písničku, to určitě jako uspávadlo funguje, u nás na 100%.....My máme usínáčky od Chicca a dětem to každý věčer v postýlce pustím a uspí je to 😉
@zvalentova Ahoj Zuzi, jak to že se nedostaneš z baráku? To jsi jako ve vězení... 😠 Tak to bych se zbláznila. Já od prvního dne doma jsem se musela naučit být totálně soběstačná. I když po tom císaři to šlo těžko ale co mi zbývalo. Kluci jsou fakt docela hodní. Skoro neřvou, jen se ozvou když je čas na jídlo. Poslední dni pozoruju že vydrží čím dál tím delší dobu tak sem spokojená. Docela hodně i spí a když ne, tak je dám do lehátka a jen tak koukají. Večery jsou u nás v pohodě, našla sem si systém a podle toho sem je všechny tři přizpůsobila a jde to. A dokonce mi i přijde že když mají režim jsou fakt v pohodě. Ale to jsem měla i s Lili.
Jinak holky mít tři děti to je fakt totální naplnění mateřství. Jsem ráda za dvojčata to mi přijde fakt naprosto super. Sem zvědavá jestli tohle budu říkat až začnou lézt 😀
@veronika.m no jsem z toho smutná a nasraná zároveň. Všude okolo máme schody a to dost prudké. Sice na jedné straně bratr komunista udělal takový ten nájezd pro kočárek, ale nikoho nenapadlo, že universální velikost nemusí vyhovovat každému.
Takže čekám až mi v dílně vyrobí nájezdové ližiny na rozvor našeho kočárku.
Je to děs, nejsem zvyklá čučet doma a čekat až se uráčí nás někdo navštívit aby mi pomohl s kočárem ven.
včera návštěva u mudr, malí jsou šikulové přibírají 450 gr týdne, ale furt jsou navyklí na 3h interval. jinak jsme v pohodě, furt něco, tak lítáme venku.dnes bude krásne tak jdeme taky ven...jak se daří vám?
u nás je střídavě zataženo, občas slunečno 🙂
Děti mají docela výkyvy. Dva dny naprosto v pohodě a pak den prořvou. Do toho jsem si včera střihla návštěvu pohotovosti s podezřením na zánět. Naštěstí je to zatím "jen" retence. Mám holt mléka pro půl sídliště 😎
ahoj holky,můžu se k vám přidat? Mám dvojčátka - holky,narozený 26.1., Terezka 2100g 46cm,Lucinka 1920g 43cm,rodila jsem 35+6 přirozeně. Je fajn si pokecat s někým,kdo nám taky to štěstí mít dvojčátka!!! My máme doma ještě 5-tiletýho raubíře a jak píše @veronika.m je to naplnění mateřství 🙂 , i když občas na mašli 😀
Holky jsou od začátku dost uřvaný, prdy je trápí dodnes,i když první 2měsíce byly nejhorší,to prořvaly skoro 24h! 😝 Teď už je to lepší,začínaj se krásně smát,je už to veselejší. Ale řvou furt,hlavně,když je nechcem furt nosit!!! To víte,návštěvy je rozmazlily a já abych se teď zbláznila 😝
Jinak taky zatím plně kojím a snad nám to vydrží. Záněty jsem si na začátku taky dost užila,ale naštěstí jsem to vždycky včas podchytila tvarohem.

Jinak holky mám dojem, že naše mladá má něco jako reflux. Kromě velkého zvracení to na ni přesně sedí. Možná to bude vysvětlení jejího špatného spaní, pláče ...