Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
@lenny2 jedná se o diskuzi "Porod akutní sekcí, jak se s tím vyrovnat?"
Není to o tom, že jí odsuzujou. Zakladatelka počítala s normálním porodem, ale na poslední chvíli musela mít CS a nemůže se z toho psychicky dostat. Píšou si tam svoje příběhy.
Zuzka napsala, že ona si na cs nestěžuje, chtěla tím asi povzbudit, ale byla osočena, že u dvojčat se to od začátku očekává, že půjdou císařem, takže se na to maminky můžou předem připravit, nemá z toho pak takové trauma a o tom ta diskuze prý není... 😎
musím všude důkladně zavírat dveře. Malá mi vlezla do šuplíku s prádlem, vyhazovala ponožky, šla jsem za ní, protože si při tom v něm přivřela prsty. Poté hledám Lukáška - najdu ho u wc, odmotal si kus toaleťáku a rval si ho do pusy.. 😕
ahoj holky. nas dneska ceka prvni ockovani, tak se toho desim. pak napisi, jak to probihalo.
@jarkalada
Aha 😉
Ale to je blbost, na porod, ať už jakoukoliv cestou se nejde nikdy dopředu připravit, můžeš bejt jakkoliv zdánlivě připravená X měsíců dopředu a v daný chvíli muže být všechno úplně jinak!
Já ti nechápu, Jaru, že to ty ženský řešej, snad je podstatný, že mám doma zdravý dítě/děti v našem případě a jak se narodily, jestli přirozeně, nebo sekcí, to je přece fuk......
Nevim no......
@lenny2
@jarkalada mozna je po porodu jeste rozhozena a tak ji to trapi. nicmene zrovna toto mi neprijde tak dulezity. nejdulezitejsi je, ze jsou vsichni zdravi, ne? ja jsem mela rodit taky prirozene a nakonec to skoncilo sekci. a i pres to, ze jsem mela pak komplikace, jsem rada, ze miminka jsou v pohode. predstava, ze by se mi B zaseklo v porodnich cestach a kvuli nedostatku kysliku bylo pak treba postizeny, to bych si nikdy neodpustila (kdybych trvala na prirozenym porodu, coz mi nabizeli). a hlavne, aspon mame krasnou jizvu 😀 (treba misto tetovani :-P)
@sariky
No právě! Já od začátku trvala na císaři i kdybych měla upsat duši ďábloj 😉 Když už si člověk prošel čím si prošel, aby vůbec otěhotněl, tak pro mě bylo nejdůležitější, aby byly děti v pořádku a ne to jak se budu po porodu cejtit já. Obojí porod není nic příjemnýho a ta bolest k tomu prostě patří. Dneska mi to už přijde tak vzdálený, jako pamatuju si, že jsem na tý JIPce viděla všechny svatý, ale v podstatě už si to do detailu ani nevybavuju, nemít jizvu, která občas zabolí a to rozkydlý břicho, tak ani nevim, že jsem před pul rokem rodila 😉
ahoj holky to je dnes pařák co? my ted máme ve stinu 33 st., jsme zalezlí v noře 🙂 jsem zvedavá jak mali zítra zvládnou tu cestu, sice budeme vyjíždet až po 4 hod, večer ale i tak
@zvalentova doslo ke spatne komunikaci, takze dneska se ockovani nekonalo. zitra si musim zavolat a domluvit jiny termin. pekne me to nastvalo, od vcerejska jsem kvuli susinum byla nervozni a ono nic. grrrrrr. tyto situace fakt nesnasim 😠
šári jedme na šumavu, strejda tam pronajímá dům jako penzion, je to hmed u otavy, hned cyklostezka až do rakouska krása a ten vzduch,,, kdyby jste nektera chtela pošlu info je tam opravdu nádherne a on pronajme dum jen vždy jedné rodinne,tak pohoda.
jak vám dopadlo očkování?
@ostrava8 odkaz posli, budu rada. dekuji. ockovani nedopadlo, nekonalo se. zitra se musime domluvit na jinym terminu. proto rikam, ze me to nastvalo. od vcerejsiho vecera jsem kvuli susinum byla nervozni, jak to budou snaset a tak a ono nic. grrrrr
jezis jeste platit poplatky. to by me fakt jeblo. uz takhle to je dost psycho.
jinak cviceni - opet vzpouzeni, rev, opet se mi nepodarilo fixovat hlavu, ruce, nohu.... to je pro me proste neproveditelnej cvik. a jak on chudak u toho strasne rve, tak si pripadam jak nejakej tyran 😒
dneska mam v planu pokus odbourat pulnocni krmeni. posledni noci se mi zdalo, ze u toho stejne usinaji, tak uvidime, v kolik se probudi 🙂
ahoj vespolek, mohu se připojit? Porozeno mám již 3 týdny, ale ještě dýl vás čtuve snaze se připravit...a všechny přípravy stejně byly jen teorie, konečně chápu některý věci až teď, kdy to prožívám. Jinak jsem zatím podporovaná manželem, má dovču, ale doufám, že se postuppně propracuju k samostatnosti.Děti jsou bezvadné, holčička je hodné mimčo, klučina trpí na prdíky a řve, ale který kluk to nemá...
@jarkalada myslela jsem, že Capslockjanu občas nechápu jen já....
@lenny2 CS opravdu neby procházka růžovou zahrádkou, ale doktoři ho nedělají proto, aby si zaoperovali - u těch dvojek je to většinou menší zlo...jen ta rekonvalescence matky v mým případě stojí za prd.
@rychetkami Ahoj moc gratuliji k miminkům, vybrali jste krásné jména a malí jsou pěkně velcí ... 🙂 neboj, do všeho zaběhneš sama, můj manžel byl s náma také 14 dní doma a pak jsem na vše byla už sama ... hlavně si vytvořit systém a držet se ho 🙂 je fajn, že nás tady už pomalu více přibývá 🙂 tak přeji hodně štěstí a at rostete 🙂
@sariky Šári a kolikrát denně krmíte ?? já krmím 5x denně a většinou (2h,8h,12,15,19 h) takže 5x denně , ale nevím jestli by to bez toho nočního krmení vydrželi, já si myslím, že vše má svůj čas 🙂. Sice včera malý odpoledne po krmní nespal až do koupání a dneska ráno mi vynechal to krmení ve 2 h, a vstával až kolem páté ... ale malá bohužel jedla, tak to ted mám totálně rozhozené, ale snažím se jí ted probuzenou držet už půl hodiny alespon do té půl osmé, aby se zase dala do kupy s malým 🙂) někdy je to boj, ale jak říkám, určitě si řeknou sami .. ale budu ráda, když mi napíšeš, jak se ti to podařilo a jak to doopadlo ... a to jako dáš jen cucnout vody a dáš dulík ?? já se experimentovat s tou vodou bojím, ptala jsem se i mudr. hlavně kvůli našim obřím rozměrům a ona říkala že by vodu nedávala, jen když mají miminka teplotu ,jinak né .. tož nevím
@ostrava8 dík, no zatím jsem z toho taková divoká...ale den ode dne se zlepšujem.. teď visím na odsávačce - zjistila jsem, že když nepozoruju, kolik toho je, výsledek je lepší 🙂 a tak mám puštěný komp...ale stejně je pořád nezládnu ukrmit kojením, ale věšet se pro to nehodlám 😎
@rychetkami takže zatím plně kojíš ? Já kojila, ale pak hned jsem odstříkavala ,páč to bylo pro mě rychlejší, bohužel ve 3 měsíci jsem přišla uplně o mléko, takže ted jsme na umělým 🙂 ale alespon něco, taky mě to mrzelo, ale co nadělám 🙂 ale určitě je hodně duležité i to přikládání k prsu, třeba Zuzka ta stále plně kojí a je tu i plno jiných holek, tak neboj ...
@ostrava8 právě, že musím dokrmovat nutrilonem, takže nejdřív kojení, pak nutrilon a pak ještě odsávám.
@rychetkami
Moc gratuluji k drobečkum, jsou boží 😉
Jj, já moc dobře vím co to CS je a jak to bolí, ale stálo to za to, ne? 😉
Přeju vám hodně sil do začátku a ať dělají jen samou radost 😉
@rychetkami mooooc gratuluju a přeju prckům hlavně hooodně zdravíčka a ať jste šťastná rodinka!!!!
Holky zdravím,my měli dneska luxusní noc. Holky jen jednou v noci zakňouraly a spaly až do půl7,kdy jsem je nakojila a ještě jsme chrupkaly do 8h!!!...kéž by jim to vydrželo 😀
Jinak teď jsem byla 2dny u ségry a musela jsem odject,protože by mě tam trefilo. Segra má 2děti (8 a 11) a nejdřív ještě chtěli třetí,ale pak si to rozmyslela a teď už jí vadí,když děti brečí,prý už ztratila mateřský pudy...mě fakt nasrala. A to víte,ty naše dorotky,ty řvát umí,takže koukat se na ten její ksicht,jak je otrávená,že už ZASE řvou,to mě fakt nebaví.Já jsem akorát ve stresu,že zas budou brečet,no nebylo to k tomu.A to tvrdila,jak se na ně tááák těší,až se narodí!
No nic,jdu frknout prcky na terasu a chtěla bych žehlit..teda né že bych chtěla,ale už fakt musím 😝

Holky, nevim o jaký diskuzi o CS je řeč, ale ty, který to odsuzujou bych na hned poslala na exkurzi k mamce do práce, která pracuje na dětstký léčebně a tam bych jim do rǎdy vyrovnala kvanta dvojčat po s odpuštěním zkurvenejch porodech přirozenou cestou - a úplně zbytečně, protože si chtěly ty matky ve většině případu něco dokázat ☹ Bohužel nevratné trvalé následky ☹ Já jsem tím možná trošku ovlivněná, ale já na milion procent budu a vždycky jsem prosazovala u dvojčat císaře!