Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
@rychetkami prdíky jsou obr téma. Každému zabralo něco jiného, každé dítko reaguje jinak. Klokani dostávají kapičky BioGaia a v pohodě. Tedy od cca 4 měsíce. To jsou děti fakt milionovííííí 🙂
@lenny2 @jarkalada holky, vidím to na uzavřenou diskusi, Jana nás zabije 😀 😀
tohle je můj dotaz:
ahoj posílma pozdrav, to jsi borec ani ne za 3 mesice 30 kg dole, kojíš jestli se můžu zeptat prý to taky dělá dost?? a jak jsi mě odpovídala, sama jsi měla těhotenskou cukrovku nebo se ti vyhla. Musím si tento tyden pořidit tu vahu na jidlo, protože vubec nevím kolik co a jak cca váži teda. Jen dotaz jogurty jen bíle jo??? ovoce jen dopoledne jsi měla nějaké???? už aby drobečci byly po 35 tydnu raději venku, než abych jim nějak ublížila.
@zvalentova taky dobrý 😀
no po této poslední poště jsem jí stručně odkázala na diskuzi o těhu cukrovce:
ahoj ahoj díky za odpověd, no me prave nikdo nerekl, ze od pulnco pit a jist, jak rkam jak chodim na wx tak kolem 1-2 jsem mela banan kdyz jsem vedela jak dluho od rana na lačno nebdu jest, ja jsem teda od dr, na dia dostala glukometr a mam si jednou tydne merit rano, teda ok, obed bez pohybu meto dela 7,0!!! jenze bud pak malo jim jak se hlidam ze pred vecerou kdyz neam svacinu jsem zase namerila jako 3,2 klidne tak malo. dr. ma dovcu kdyby pry neco mam volat sestre do 17*8 kdyby se me neco nezdalo. Ach jo az tak teda jo, tak jsem zvedava kdy se teda deti narodi toe se narodili 34tyden + neco???
@jarkalada uuááááá, žasnu jak se dá také psát. A já husa kolikrát přemýšlím nad shodou přísudku s podmětem, abych psala správně 😎
@zvalentova jináč známá má golfky peg perego aria twin. Koukala jsem na ně v krámě a vypadaj slušně. Líbí se mi, že mají společnou rukojeť. Zkusmo jsem tam i posadila děti a docela by jim slušel 😀 😎
Ale přemýšlím, jestli my bysme je vůbec využili. Kolem baráku a k našim máme kočár. Do krámu už ho neberem, jsou ve vozíkách. Do města nikam moc nejezdím. Na jednu stranu je to škoda 🙂 , byl fakt lehoučkej
@zvalentova 😀
občas jsem se jí snažila v něčem poradit, ale pak nějak nedávám ty odpovědi, tak už jsem rezignovala 😎
@jarkalada já trubka ještě odpovídám, ale to těžké. Komu není rady, tomu není pomoci.
@jarkalada
@zvalentova
Holky a já tady občas opravuji po sobě překlepy, protože ten iPad má nastavený, že si vybírá svoje slova (a já netuším jak to přenastavit).....ale tím pádem si to po sobe raději vždycky přečtu.....já, ale i žasnu z typu těch dotazu, to nemá chybu 🙂
to bude zas pařáček dneska.
Děti se mi už začly opravdicky prát. Rvou se třeba o prázdnou flašku od vody, normálně po sobě jdou - ručičkama si jdou po hlavě a ječí u toho. Naštěstí jen výjimečně, ale už to umí 😝
@zvalentova u těch se mi nelíbí,že nemají polohování nožiček. Ale jinak vypadaj hezky. Ty easy go duo mi přijdou celkem hezky,maj všechno,co bych u golfek chtěla,tak do nich asi půjdu. Jinak jak jsem psala. sporťák je samozřejmě na prvním místě!!!
@jarkalada no taky dobrá ségra! 😖 Já si se segrou začala rozumnět,až když jsem otěhotněla s malým. Teď je nějak divná. Prý ztratila mateřský pudy,takže jí vadí řvoucí děti...což už dvojčat je bohužel normální,že holt řvou ☹
myslím tím, jestli jí děti nechaj prostor na net. Jsem si to teď po sobě četla a vyznělo mi to i dvojsmyslně 😀
Taková zas nejsem
čau holky,tak jsem jako pořádná "biomatka" pustila dětem animáček,tak mám chvilku času.Ale už mi asi můj časový prostor vypršel,páč začínaj breček.Jsou tam mrňouskové a ty se jim asi nelíbí,Šmoulové byli lepší 😀
@lenny2 @jarkalada hele "biomatky" jak ohřejváte dětem jídlo?Teda pokud přímo něco nevaříte? Máte nějakej ohřívač nebo ve vodní lázni nebo mikrovlna???
No,nic dorotky řvou jak dorotky 😝 ...jdu je prošplouchnout a spát. Venku se zas čerti žení!!! V sobotu tu byl pěknej masakr 😖
@kinguse ohřejvám v mikrovlnce, pořádně zamíchám.
Akorát zbylej nutroš, kterej chtěly později dopít, jsem ohřívala ve vodní lázni v horký vodě- vysoký teploty v mikrovlnce pý ničí ty dobrý látky, který jsou v tom mlíku. Ale na obyč. jídlo to snad nemá vliv.
Tady teď taky leje, kroupy naštěstí nejsou.
Ahoj holky, průběžně vás sleduju na mobilu ale blbě se mi tam píše tak ani nic raději nepíšu 😀 Ale teď sem přišla z práce tak sem sedla vyjímečně k pc. Tak to vezmu ve zkratce, kluci mají cca 67cm a cca 6,8kg za týden mají 4měsíce. Takže pěkní kousci 😀 Ale jsou fakt zlatý. Lili byla fakt extra hodná a je doteď ale oni jsou extrém. Všichni teď okolo mě najednou chtějí dvojčata...ale ty moje 😀 Spinkají už skoro celou noc a ráno vstávají v cca 9hod což jde. Lili vstává dřív. A telka to je u nás hitovka. Hlavně jedou MTV to se jim líbí moc. A taky pohádky s Lili ale jako s tou telkou to by se nesměl dívat nikdo a je fatk 21století takže absolutně na tom nevidím nic špatnýho. Když je venku hezky tak jsme samo celej den venku na zahradě ale jinak telka vede. Nebo hrací deka, ale z tý stejně koukaj na telku 😀 Holky který nemáte zahradu fakt vás obdivuju, já bych byla ztracená. To bych snad ani ven nechodila než bych se vypravila. Fakt děkuju bohu za ten pidi kousek zahrady. 😉 Kluci už na prvním očku byli a v pohodě, preventivně sem jim dala čípek a v pohodě. Příští týden jdeme na druhou hexu + prevenar 13. Dávám jim to najednou, dělala sem to i s Lili a v pohodě. Holky mě někdy tak mrzí že už nebudu mít děti... ☹ Někdy mám fak takovej splín že všechno co dělám je už naposledy. No sem magor... Těším se na dovču, na konci srpna jedeme do Itálie tak se těším. Jsem zvědavá na kluky jak zvládnou cestu, ale s jejich povahou se toho nebojím. Už jsme zkusily Šumavu na 10 dní a super.
@zvalentova Zuzi kdy dáme ten sraz? Už jsi mobilní?
@veronika.m Veru, mobilní jsem, ale klokani cestování je zatím problém.
Tři cesty= dva hysterické záchvaty. Ale mohlo by se to zkusit. Budu nervní jako prase, ale něco vymyslíme 🙂
Holky, taky to máte s koupáním dětí tak, že pokavaď jdete večer koupat jedno dítě, to druhý odmítá čekat a do tý doby než na něj přijde řada má hysterickej záchvat? A to nemluvím o tom, že mezitím než vykoupu toho, co čekal, tak ten vykoupanej má záchvat č.2, protože chce ihned kaši a odmítá čekat.....
Jak to řešíte, necháte řvát? Já jsem z toho vždycky úplně vystreslá, když není manžel na koupání doma, protože úplně nesnáším to, když jdou děti spinkat ubrečený. Když je manžel doma, tak super, jde toho vykoupanýho krmit a já jsem pak v klidu a bez stresu, ale pokaždý se nepoštěstí ☹
tak mame prvni ockovani za sebou. jen hexu, tu proti pneumokokum (jsem zapomnela nazev) nam da az za mesic s druhou davkou hexy, protoze susini pokaslavaji a popsikavaji. po injekci zabreceli a tedka spi v autosedackach, zatim jsem s nima nehybala, abych je nevzbudila a znovu nestresovala. nausnicky nam pichne po druhy hexe. jinak mame 2x 61 cm a 5,5 kg pro Simu a 5,4 pro Saru (ve trech mesicich) 🙂
@lenny2 občas to u nás je taky tak,že jsem na koupání sama,tak jednu dám do ohrádky (někdy je v poho někdy řve jak tur), vykoupu jednu,pak druhou a jdu kojit.Kojím každou zvlášť,protože společný kojení nemaj moc rádi,furt do sebe buší a pořádně se nenají a já na to nemám nervy a hlavně ruce je ještě nějak od sebe odehnat 😀 S tím asi nic moc neuděláš, max si dát tu jednu do lehátka nebo autosedačky do koupelny,vykoupat jednu,pak druhou a kaši dát najednou!Jinak neporadím.
@sariky
@kinguse
Tý jo, co bych za to dala, kdyby koupal manžel 🙂
No, taky krmim současně, když jsem na to sama, holt prostě vždycky jeden co čeká až se druhej vykoupe, tak řve jak bejk, ale s tím asi fakt nic neudělám, holt se musím obrnit nervama....ale, když já tak těžce snášim je ukládat uplakaný, jsem na tohle hrozně úzkostlivá ☹
@sariky
Víš, slyšela jsem to, že pokud se miminka nechávají tzv. vyřvat, že je to pro ně extrémně stresující a že pokud se to dělá často, bývají v pozdějším věku neurotický a že to má na ně příště vliv ☹ Je mi jasný, že to občas nejde jinak, sama už jsem byla tolikrát tak v koncích, že jsem je nechala taky vyřvat, ale pak když usnuli a já přišla k postýlce a viděla jsem jak vzlykaj, resp. tak jako fňuknou ze spánku, měla jsem neskutečný výčitky ☹
@lenny2 ja vim, mam pocit, ze jsi to tu uz zminovala. taky nechci mit z deti neurotiky, ja je proste obcas nedokazu nijak ukonejsit. ono to zni asi divne, ale nekdy proste fakt rvou a nezabira vubec nic. naopak mam pocit, ze cim vic se pak snazim je nejak uchlacholit, tim vic rvou. nejstrasnejsi me vzdycky prijde moment, kdyz treba rvou, ja je vezmu do naruce, abych je chovala a oni rvou jeste vic. to me primo desi 😒

@kinguse jezdím Peugeotem 308sw, ale koukali jsme na 5008. Miluju velká auta 🙂