Narodila se nám dvojčata v roce 2012
Odnož pro všechny z diskuse Čekáme dvojčata a nejen pro ně 🙂
Stručné shrnutí
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin; rodiče ve vlákně kombinovali plné kojení s umělým mlékem Sunar Complex 1, Nutrilon nebo Beba podle potřeby a doporučení lékařky.
- Pro ucpaný nos a hleny rodiče doporučovali Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), lékárenské „nosátko“ a mořskou vodu aplikovanou vatovou tyčinkou.
- Na prdíky a reflux rodiče uváděli Espumisan, probiotické kapky BioGaia, fenyklový/heřmánkový čaj Hipp (lékařka doporučila max. ~50 ml denně), masáže a uložení na bříško po krmení; účinnost metod se mezi rodiči lišila.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu poprvé vyjet s novorozenými dvojčaty ven?
A: Pediatrka v diskuzi doporučila vyrazit kolem 3. týdne nebo až když miminka dosáhnou ~2,5 kg; někteří rodiče uváděli první krátké procházky 30–45 minut už dříve a jiní počkali 6 týdnů nebo podle stavu po operaci.
Q: Jak řešit prdíky a koliky u dvojčat?
A: Ve vlákně rodiče zmiňovali Espumisan, probiotické kapky BioGaia, granulované čaje Hipp (fenykl, heřmánek), masáže, houpání a uložení na bříško po krmení; konkrétní postupy konzultovali s pediatrem a účinnost u jednotlivých dětí byla různá.
Q: Jak čistit ucpaný nos u novorozence?
A: Doporučené pomůcky byly Baby‑Vac (odsávačka na vysavač, v příspěvcích uváděná cena kolem ~300 Kč), lékárenské „nosátko“ a následné zvlhčení nosu mořskou vodou pomocí vatové tyčinky.
Q: Jaké umělé mléko a pomůcky pořizovat pro dvojčata?
A: Zmiňovaná mléka: Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba; zmiňované pomůcky: Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac, Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra a nastavitelná síťka na kočárek.
Q: Kdy a jak očkovat dvojčata?
A: Rodiče plánovali Hexa a rotavirovou vakcínu jako standard; diskuze zmiňovala Synflorix a Prevenar 13 (u Prevenar 13 uváděn doplatek cca 400 Kč) a pediatři doporučovali u předčasně narozených posun některých termínů.
Q: Kdy lze začít cvičit po císařském řezu?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: gynekolog doporučoval počkat 6 týdnů, jedna fyzioterapeutka z Podolí předepsala dechové a mírné břišní cviky už od ~20. dne po císaři (některé cviky byly bolestivé), jiný názor doporučoval odklad posilování břicha až na 6 měsíců.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dvojčata se běžně krmí v intervalu 2–4 hodin a potřeby se u nich rychle mění.
- Baby‑Vac a lékárenské „nosátko“ jsou v diskusi opakovaně doporučované pro odsávání nosních hlenů.
- Avent SCD 510 byl vícero rodiči chválen jako spolehlivá chůvička s dobrým dosahem.
Sporné názory
- Kdy začít cvičit po císaři: možností bylo zahájit lehké cviky od 20. dne (fyzioterapeutka z Podolí) versus čekat 6 týdnů (gynekolog) nebo až 6 měsíců na posilování břicha.
- Volba pneumokokové vakcíny: někteří pediatři doporučovali Prevenar 13 s doplatkem cca 400 Kč, jiní dávali přednost Synflorix nebo považovali Prevenar 13 za zbytečnou novinku.
Otevřené otázky
- Co je nejúčinnější individuální řešení pro novorozenecké koliky u konkrétního dítěte?
- Kdy přesně lze u nedonošených dvojčat bezpečně přejít z přikrmování na výhradní kojení nebo režim bez UM?
- Jak nejefektivněji odnaučit miminko usínat pouze při jízdě kočárem?
Zmíněné značky a firmy
Pampers, Sunar, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia, Babycalm, Hipp, Medela, Baby‑Vac, Avent, Hartmann, Tena, Prevenar 13, Synflorix, Chicco, Sebamed, Goldpoint, Nausnice‑deti.cz, IKEA, Billa, Next, ČSSZ
Zmíněné produkty a metody
Sunar Complex 1, Nutrilon, Beba, Espumisan, BioGaia kapky, Hipp granulované čaje (fenykl, heřmánek), Medela Swing odsávačka, Baby‑Vac (odsávačka na vysavač), Avent chůvička SCD 510, polštář pro kojení dvojčat, moskytiéra, síťky na kočárek, jednorázové síťované poporodní kalhotky (Tena Fix, Molipants), Prevenar 13, Synflorix, Hexa vakcína, rotavirová vakcína, vojtovka (Vojtova metoda), domácí masáže proti kolikám, kapičky proti kolikám, nastřelení náušnic, odsávání mléka elektrickou odsávačkou, homeopatika před očkováním
Místa a osoby
Podolí, Ostrava, Praha
@sariky
Hele já kojila asi 14 dní a tomu se ani kojení říct nedá, párkrát si cucly a chtěly flašku, tak jsem se na to vyprdla a jsou už jen na UM 😉 Hele, dávala jsem Nutrilon 1 zelenej, pak jsem na doporučením kámošky jednou zkusila Sunar Complex 1 a už nechtěj nic jinýho, pijou jak divý, krásně nabírají a vydrží třeba 4 hodiny, ten Sunar je líp zasystí a je slaďoučkej 😉 A 600ti g krabice stojí 199,-, někdy v akci v lékárně i 180,-, takže super cena. Ono spusta maminek ten Nutrilon taky odbourává a najížděj na Sunar. Fakt je asi pravda, že ne vždycky to nejdražší je nejlepší 😉
Jo, tak to já umyju flašky, dám do Avent pixly, zaleju 200 ml vody a na 4 minuty do mikrovlnky a je to 😉 Mám to furt tím pádem uklizený a neřešim hrnce na plotně ( já teda sterilizuju po každým jídle, to bych se z toho vyvařování v hrnci zcvokla) 😉
@zvalentova kouknu, dík. Tam berem taky všechno možný, ale plíny většinou vycházej v krámě, když je akce, o něco levnějc. Jak kdy. Teď jsem narazila na tuto stránku: http://www.miminakupy.cz/prebalovani
jinak flašky teď vyvařuju max. jednou denně. Vždycky pořádně vymyju horkou vodou a až večer je dám do jednoho hrce a je to.
@sariky prosím tě a malý ti po té bebě neublinkává takovou zdrclou bebu ?? my máme oba na bebě, ale té obyč 1, a někdy z nich výjde hlen zdrclého UM nevím co děláme špatně, přesně odměřujeme .. ptala jsem se MUDr, jestli můžu změnit a ona říkala ,že se to moc často nedoporučuje .. tak nevím ..
Holky, malý mi včera začal kašlat a pčikat a má i takový chraptivý pláč, asi jsme nachlazení, ale teplotku nemá .. koupila jsem v lékarně do nosánku ty ampulky s moř. solí tak snad zaberou ... no dobré vyhlídky, nějak to přestávám zvládat ... ☹ malá do toho ještě ty větřy ... koupila jsem v lékarně ten masažní krém "Pupík" ,k rásně voní po bylinkách, ale zatím ni moc ...
apopos baby, jaké se vám osvědčily pleny? Nejdřív jsem dávala Huggies, teď mám Pampersky. Přijde mi že líp sedí 😉
@zvalentova
my davame co je zrovna v akci 🙂 uz jsme mely huggies, pampers, babylove z drogerie dm.... a vse je nam velke 🙂 ...ale asi velikostne nejvic sedi pampersky, tak je zatim kupujeme, protoze z ostatnich plenek nam obsah vytekal ven
@ostrava8 po bebe take obcas ublinkava. ta ublinkavaci beba se strasne spatne rozmichava, v lahvicce vzdycky zustanou cucky a nic s tim nejde udelat. maly ale ublinkava "normalne" (nekdy to je tekuty mlicko - jak to prijde do briska, tak v nezmenene podobe to jde ven a nebo kdyz je to az za chvili, tak je ta konzistence taky lehce hrudkovita, ale myslim, ze to je tim, ze se to v tom brisku proste smichalo se zaludecnima stavama a tak a ze na tom proste zacal proces traveni). ale nijak to neresim, myslim, ze to je normalni. a ke zmene znacek prikrmu - my jsme zacli s nutrilonem, protoze nam ho davali v porodnici. pak maly zacal ublinkavat, tak jsme zacli davat ublinkavaci bebu (ma to i nutrilon,ale je to o dost drazsi a momentalne bojujeme s kazdou korunou, takze to bylo ekonomicke rozhodnuti). vim, ze se to nema moc stridat, na druhou stranu si rikam, ze kdyz jsou to "jen" dve mlicka, tak to snad tolik nevadi a taky si myslim, ze kdyz to neni kazdy den neco jineho, tak si to telicko na tu zmenu postupne zvykne...
@zvalentova nám huggies nesedly, vždy nám to vyteklo ven .. ted kupujeme v Tescu ty jejich a jsou dobré jinak taky v DM ty jejih babylove .. Pampers mi příjdou zbytečně drahé a při té spotřebě .. 🙂
@ostrava8 ta spotřeba je děsivá a to dávám jen na noc. Na látkové na noc ještě nejsem dost odvážná 😀 I tak počítám 6ks na den a prachy lítají vzduchem 😒
my taky většinou pampers active baby, huggies, vyjímečně ty zelený tescový. Máme už ale trojky, tak aby vycházela jedna plínka na cca 2,99-3,20Kč.
@jarkalada ahoj,teď maj v akci v Tescu tyhle plínky (http://nakup.itesco.cz/cs-CZ/Search/List?search...), jsou perfektní! Tesco dělá teď nově i ty Sensitive,ale tyhle Gaga jsou ty,co bývaly dřív a ty jsou opravdu skvělý!!!! A cena naprosto super!!!!
@kinguse aha, tak ty jsem ještě nezkoušela. Zatím jen ty tescový takový zelený, nevím, jak se přesně jmenujou.
Ale úplně příšerný pro nás ze začátku byly ty Happy,mi to přišlo jak papír. Ty jsem nedávno našla v autosedačce-dostali jsme jich pár v nemocnici na vypodložení sedačky, aby nám mimi nepropadly 😎
Ahojky holky jsme trochu starsi mam rok a pul stare deticky,porad jsme na sunaru a naprosta spokojenost a plinky jedine pampers,jinak si uzivejte dvou kilove uzlicky,protoze to strasne utika.Kdyby nekdo potreboval ohradku,houpatka tak napiste poslu foto 🙂
@jarkalada ty zelený tescovy jsme taky dostali a musím říct,že ty Gaga premium jsou lepší!!! Ještě se mi líbí v intersparu ty Pretty baby,ale Gaga vedou i cenově 😉 Já proste nejsem vyznavacem Pampersek ani Huggiesek,nám dost protekaly. Ještě nám vyhovují DMkovy,ale uz jsou trochu dražší.
Minuly tyden nás v poradne dr vyděsila,že Terce trochu srustaly stydke pysky,tak ji to oddělila a musím to kontrolovat a mazat.Jsem o tom sice slyšela,tak jsem na to dávala bacha a stejně ji to malinko srostlá,ale naštěstí to uvolnila,tak to nemela moc. Tak doufám,že uz to bude mít dobry. 😝
@kinguse zítra jdem na vojtovku, tak pak pojedem kolem, se tam stavíme a schválně je teda zkusím koupit. Když mě na ně tak lanaříš, a běda, jestli protečou 😀
O tom srůstaní jsem tu taky četla. Dr. jí tam každou kontrolu trošku jukne, tak doufám, že to hlídá. Nevím, jestli já bych to poznala.
@weroniika tos měla napsat dřív, ohrádku jsme už koupili - doporučuji, u nás je třeba. Lukášek leze od půl roku, teď už ručkuje kolem ohrádky a nábytku, tak ho tam občas musím zavřít, když chci obstarat malou 😎
chodíte k Dr. vždy s doprovodem, nebo ste to někdy riskly samotné? Já si netroufám, máme vždy oba ruce plné
@jarkalada neboj,neprotecou 😀 Cena bez akce je myslím 175,-,což taky jde. Jinak k dr taky nechodím sama,ale vím,že by mi moje dr pomohla,jen by to pro mě bylo náročnější. Mamku mám v důchodu,takze není problém ji brát sebou. Na vojtovce jsme byli dneska. Holky se pry lepší čím dal víc 🙂 Zitra jdu s Terkou na oční,ma furt zánět,tak snad nebude mít ucpany ten slzny kanalek.
Holky, mely jste po porodu cisarem nejakej brisni pas, nebo neco na zpevneni bricha? Mam pocit, ze mi strasne tlaci na tu jizvu a to pekelne boli 😢
A ktery den po porodu se vam udelalo mliko? Ja zatim zadny nemam, tak nevim, co cekat. Myslela jsem, ze bychom aspon sestinedeli kojily, ale nejspis to nevyjde.
A ty pleny z tesca jak tu davate odkaz mate vyzkousene? Libi se mi ta cena, ja mam trojek doma 600 ks, tak nevim, na jak dlouho mi vydrzi, prvn holcicka mela 6 kg az v 6-ti mesicich, tudiz pokud by to bylo tak, tak by se hodila zasoba. Spotreba je tak 20 plen denne, ne?
@amallie ja jsem si brisni pas poridila a ze zacatku jsem se bez neho neobesla, protoze me priserne bolelo cele bricho a nemohla jsem miminka ani uzvednout. ted uz je to vyrazne lepsi, ale obcas to porad hodne boli. navic mam po tehotenskem pupku hodne rozjete bricho, tak doufam, ze se mi tim pasem ty svaly trosku zpevni. a mliko se mi udelalo tusim 4 den po ciasri. ale jelikoz kojeni nevyslo, tak to mlicko po necelem mesici odeslo.
@amallie ahojky, nic jsem neměla. Buď to tolik nebolelo nebo už jsme zvyklá 😒
S kojením jsem strašlivě bojovala. Byla jsem připravená, že jen tak nebude, ale realita mě dost rozhodila. Náznak mleziva byl takový 4-5 den, prvních 10ml jsem odstříkala až někdy 8-9 den. Hlavně děti nechtěli vůbec tahat, Kuba díky žloutence byl tuplem zpomalený. Mléko se pořádně rozjelo až po návratu domů.
@amallie ahoj,hlavne to hned nevzdavej! Po císaři se mliko opravdu rozjíždí později. Určitě ti dali v porodnici zkumavky,at zkousis odstrikavat,co? Mne to šlo az s tou elektrickou odsavackou,rukou vždy jen par kapicek. Neboj,rozjede se to,ale je to trochu boj. Kdy ti příčky zkusí přiložit nebo uz zkoušíte? Co se tyče těch plen z Tesca,tak odzkouseny mám a hoooodne nám vyhovujou. Ale jestli mas zásobu 600ks,tak to mas dost,ty akce v Tescu cca po 2 měsících opakuji. Taky jsem tam kupovala tyhle http://nakup.itesco.cz/cs-CZ/Product/BrowseProd... , ty žlutě baby newborn 1 a 2, ty byly taky super. Ty zelený eSsentials se mi az tak nelíbí.

@jarkalada nám látkové, ale na noc beru na mall.cz