Není zatajování vazektomie důvod k anulaci manželství?
ahoj všem,
nevím jak začít - mám nejlepšího přítele (už od dětství), vím o něm "téměř" vše, když začal chodit s mojí mladší (o 4roky) sestrou, byla jsem spokojená, je to hodný, spolehlivý člověk (- neměl to v životě jednoduché - matka ho vychovávala sama, měl spoustu náhradních tatínků, kteří občas pili, občas uhodili .....atp.) takže vím, že cca v 18-ti letech podstoupil vasektomii (nevím jestli jsem to správně napsala) - nechěl by prý jednou zklamat jako rodič....vím to, myslelal jsem, že to ví i má sestra, nikdy jsme se v tom nepitvali ani jsme o tom nemluvili - před 4 roky se vzali - a od tý doby sem tam někdo nadhodí, kdyže bude miminko a takový ty kecy, ségra vždycky odpověď zahrála do autu, jako že má spoustu zvířat, který jí stačí , nebo že si půjčí děti moje, nebo že má ještě spoustu času....atp.
Nedávno mi při vaření povídá, že by příští rok chtěla vysadit antikoncepci a že by se začali pokoušet s manželem o mimi - byla jsem jak v jiříkově vidění, ona nic neví, neví, že její manžel nemůže mít děti (aspoň si teda myslím, že tento zákrok je nevratný...), já to vím a co teď....mám jí to říct, nebo ne, jsem strašně zmatená, přítel a sestry manžel se o tom se mnou odmítl bavit, ale potvrdil mi, že ona to neví....Není to třeba taky na anulování manželství - zatajení zdravotního stavu ???
Stručné shrnutí
- Zatajení sterilizace (vasektomie) manželem obvykle není v ČR důvodem k anulaci (neplatnosti) manželství; právně se v diskutovaném vlákne odkazovalo na § 15a zákona o rodině a na to, že běžně se řeší rozvod a majetkové vypořádání.
- Po vasektomii existují lékařské možnosti mít biologické potomky (rekonstrukce chámovodů, MESA, TESE a oplodnění ICSI), ale úspěšnost není stoprocentní a zákrok nemusí být vždy možný.
- Doporučený praktický postup uváděný ve vlákně: požádat partnera o písemné lékařské potvrzení, případně sdělit informaci partnerce sama, a konzultovat právníka pokud hrozí rozvod nebo snaha o prohlášení neplatnosti manželství.
Nejčastější otázky
Q: Lze v České republice anulovat (prohlásit za neplatné) manželství kvůli tomu, že jeden z manželů zatajil, že podstoupil vasektomii?
A: Podle citovaného § 15a zákona o rodině je manželství neplatné jen v případě bezprávné výhrůžky nebo omylu týkajícího se totožnosti nebo povahy právního úkonu; právo navrhnout neplatnost zaniká uplynutím jednoho roku ode dne, kdy se o rozhodné skutečnosti manžel dozvěděl, a v praxi odborníci ve vlákně tvrdili, že zamlčení zdravotního stavu obvykle nevede k úspěšné anulaci.
Q: Jaký je rozdíl mezi anulací (neplatností) manželství a rozvodem v právním a majetkovém smyslu?
A: Anulace znamená prohlášení, že manželství nikdy právně neexistovalo; rozvod je rozvázání platného manželství a při rozvodu obvykle dochází k majetkovému vypořádání, které se diskuzně snaží někteří řešit právě volbou mezi žalobou o neplatnost a běžným rozvodem.
Q: Je vasektomie v Česku prováděna „na žádost“ a za jakých podmínek?
A: Ve vlákně bylo uvedeno, že zákon povoluje sterilizaci za velmi přísných podmínek; žadatel musí splnit určitý věk a případně určitý počet dětí a zákrok často podléhá schválení komise lékařů a doložení gynekologického potvrzení o nevyhovující jiné metodě antikoncepce.
Q: Jaké metody umožňují otěhotnění po vasektomii?
A: Ve vlákně byly jmenovány metody: rekonstrukce chámovodů (vasectomy reversal), microsurgical epididymal sperm aspiration (MESA), testicular sperm extraction (TESE) a následné intracytoplasmatické vstříknutí spermie do oocytu (ICSI); bylo také zmíněno, že úspěšnost návratu plodnosti není 100 %.
Q: Co mám udělat, když partner odmítá přiznat, že podstoupil vasektomii?
A: Doporučené kroky diskutující uváděli: požadovat písemné lékařské potvrzení o zákroku (rok, kdo zákrok provedl), upozornit, že obvodní lékař by o zákroku měl být vyrozuměn, a v krajním případě konzultovat advokáta; v praxi byla zmíněna ukázka, kdy manžel přinesl lékařské potvrzení a partnerka si nechala sepsat dokumenty u advokáta.
Q: Jaká je právní šance na úspěch žaloby o neplatnost manželství kvůli zamlčení zdravotního stavu?
A: Názory se ve vlákně lišily: někteří diskutující tvrdili, že by se to dalo argumentovat jako omyl ohledně povahy právního úkonu, zatímco právní komentáře a citace zákona uváděly, že zamlčení zdravotního stavu takovéto uplatnění neplatnosti obvykle nepodpoří; tedy výsledek je sporný a závisí na konkrétních okolnostech.
Závěry z diskuze
Shoda
- Manžel má povinnost sdělit partnerce zásadní informace týkající se plodnosti; zatajení této informace se považuje v diskuzi za vážné porušení důvěry.
- Rozvod je reálnou a běžnou právní cestou řešení rozbití manželství; rozvod obvykle znamená i majetkové vypořádání.
- Po vasektomii existují lékařské možnosti získat spermie (MESA, TESE) a použít metodu ICSI, ale úspěšnost není stoprocentní.
Sporné názory
- Někteří diskutující zastávali názor, že zamlčení vasektomie může být důvodem k prohlášení manželství za neplatné; jiní (odkazující na § 15a zákona o rodině) tvrdili, že zamlčení zdravotního stavu k neplatnosti nevede.
- Někteří považovali provedení vasektomie osmnáctiletému muži za reálné a možné (včetně úplatků či „na černo“), zatímco jiní tomu důvěřovali málo a označovali to za nepravděpodobné.
Otevřené otázky
- V jakých konkrétních případech by soud v reálné praxi uznal neplatnost manželství z důvodu zamlčení plodnost omezujících skutečností?
- Jaká je konkrétní procentuální úspěšnost rekonstrukce po vasektomii a jaké jsou finanční náklady dostupných metod (vasectomy reversal, MESA, TESE + ICSI) v ČR?
- Jaké administrativní a věkové podmínky přesně platí pro provedení sterilizace v ČR včetně role komisí a potřebných potvrzení?
Zmíněné značky a firmy
Tiscali, Gyncentrum
Zmíněné produkty a metody
vasektomie, sterilizace, rekonstrukce chámovodů (vasectomy reversal), Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration (MESA), Testicular Sperm Extraction (TESE), intracytoplasmatické vstříknutí spermie do oocytu (ICSI), hymenoplastika, neplatnost manželství (anulace), rozvod, majetkové vypořádání
Místa a osoby
žádné
Hm, k vasektomii jsem našla tohle: Přestože je vasektomie stoprocentně účinnou antikoncepcí, a to navíc bez jakýchkoliv vedlejších účinků, v České republice je její úroveň ve srovnání s ostatními vyspělými zeměmi poměrně nízká. Důvodů je hned několik. Zájem o tento trvalý a bezpečný způsob antikoncepce u nás sice stoupá, ovšem zastaralé předpisy a zdlouhavost administrativního řízení svobodné rozhodování o vlastní plodnosti výrazně omezují. Zákon povoluje sterilizaci za velmi striktních podmínek; žadatel musí dosáhnout určité věkové hranice i určitého počtu dětí a zároveň musí komisi lékařů, která provedení zákroku schvaluje, doložit gynekologické potvrzení, že jeho partnerce nevyhovuje jakákoliv metoda antikoncepce.
Možná ti vážně kecal, možná chtěl bejt jen zajímavej? 😅 Jestli je to tak, tak bys byla před ségrou za blba.... 😅
zanett - takže po něm mám chtít vidět potvrzení - tak to zkusím - a nevím, co ti na tom nedává smysl, je to trochu popletený, nebo možná to tak píšu, ale žádná sranda to není...
Ja bych se vykaslala na naky potvrzeni, proste bych rekla segre, at si na nej doslapne. Maximalni, co se muze stat, bude, ze se ukaze, ze to neni pravda, a Ty budes za blbce - no a to prece neni zadna tragedie, ne? Lepsi, nez riziko nechavat segru zit v nevedomosti...a to uz by se fakt mohla nasrat opravnene ;), zes vedela, ze to nevi, a nerekla ji to.
ja si myslim ze je normalne neplodny a protoze to nechce priznat tak to svadi na to ze nikdy decka nechce a ze ma vasektomii, jak to tak ctu a uvazuju o tom 😉
jabber - tohle vím taky, taky jsem si to našla, právě když ségra začla mluvit o tom, že by se pokusili o mimi - hledala jsem, jestli je ten zákrok vratnej a tak - nebo kvůli jakým jiným zdr.problém by ho třeba mohl podstoupit - protože vím, že určité zdravotní problémy má (nebo měl...)
kitty
to mě vůbec nenapadlo - ale proč by si nechával zjišťovat plodnost ???? jen tak???
zanett
- samozřejmě že podku mi lhal, tak to pravda není - já píšu o situaci teď - co vím já - a co mi řekl...jestli lhal nebo fakt nevím
No už vidim, jak celej žhavej hronce ten papír ukáže...právě že to neudělá, aby jí nepodpořil v tom, že to poběží říct ségře 😉
Buď si to tenkrát vymyslel, nebo měl fakt nějakej zdravotní problém 😒 ...
gedren - asi máš pravdu, lepší zjistit, že si udělal srandu ze mě, než zjistit, že lhal a zatajil tak důležitou věc před ségrou
no, z vážných zdravotních důvodů by to mít mohl i v těch 18 😖 . Tak jestli mu to třeba neudělali a on pak na to konto nezačal vykládat, že vlastně děti stejně nikdy nechtěl.....ty brďo, je to zapeklitý 😅
no psala si ze mel nejake problemy s pipikem - tak js si vyvodila ze mu to mohli zjistit pri tom 😉
taky bych ji to rekla - je to tvoje segra - uz tak si huntuje zdravi antikoncepci a zbytecne 😖
no jake teda ty zdravotni problemy mel kdyz uz js tak u toho, ja js strasne zvedava 😀
kitty, to hronka evidentně neví...ale co ty víš, třeba rakovina varlat ..mohlo to být cokoliv
no ja nevim ze to nevi, zas js predpokladala ze jsou nejlepsi kamosi tak si to reknou, kdyz nejak zavazne onemocni.
no buď tu vasektomii má a ségře to zatajil anebo jí nemá a tobě lhal - každopádně je divnej 😒
no ja si myslim ze je jedno jestli ji ma nbo nema, ale kdyz si vezmete ze oni jsou 4 roky spolu a jeste se nabavili o takovych vecech jako decka tak to mi prijde trosku cudne. 😕 nebo se bavili a on ji proste lhal, coz by vysvetlovalo i to brani antikoncepce 🙄
kdyz js s mym manzelem zacli spolu bydlet tak js se o takovych vecech bavili, a proste js si rekli ze teda jednou dite mit budem, nijak js neplanovali.
kitty - já jenom vím, že to souviselo s jeho autonehodou - ale co konkrétně, to nevím, vím, že to nejlepší kamarád (zatím) ale o těhle věcech fakt ne - ani se ségrou - zdravotní věci jsou prostě u nás tabu
jabber - pro mě by bylo lepší, kdyby lhal mě - ale jak to zjistit ???
kitty - bavili se o dětěch - ségra taky po nich zrovna moc netoužila a on jí přizvukoval - ale teď asi přišel čas nebo nevím, jak to jinak říct a začala o dětech uvažovat....
kitty - mě i ségře - jak prosím tě - buďto jedné nebo druhé, ne ??? jak oběma ?
Vite co, chlap kdyz rekne, ze nechce mit do smrti deti, tak to muze myslet vazne a fakt na tom do ty smrti trvat, zatimco kdyz to rekne zenska, tak ji za 5 let rupne v kouli, biohodiny a tak a rozmysli si to 🙂. Takze oni si treba kolem svatby rekli, ze nechtej mit nikdy deti, a on jako chlap si myslel, ze manzelka to taky mysli jako chlap, tj. vazne a nafurt 🙂. A rikal si, ze nebude zbytecne rozpitvavat ty svy problemy, kdyz je to prast jako uhod, a radsi mlcel a nechal ji brat tu antikoncepci.
Ale to tak strilim, proste je srab. At uz to bylo jak chtelo, bylo by dobry segru navest, at si to s nim konecne vyjasni.
kitty - vždyť přece jednodušší by bylo říct - nemůžu mít děti (jsem nemocnej, .....) než nemůžu mít děti, protože jsem si nechal udělat ten a ten zákrok....
kitty - no já to chápu tak, že celé ty 4 roky děti zatím ani jeden z nich nechtěl, až teď o tom začala ségra uvažovat. On si možná myslel, že to tak zůstane 😒 . Ale tím spíš jí mohl říct, hele nemusíš nic brát, já jsem neplodnej. Já prostě pořád hledám ten důvod proč jí to neřekl...?
hronka - to teda netuším 😒
segre lhal o zdravotnim stavu - kazdopadne
a myslim ze i tobe o te vasektomii proc ji ma
ale holt nedokaze to nikdo z nas jedine lekarska zprava
před svatbou spolu už asi rok bydleli, když bylo téma děti - tak ani svorně že nikdy - a hahahaha - a ségra možná až tak ve čtvřiceti a zase hahahaah - pak se vzali - a teď po čtyřech letech séře ruplo v kouli - jak píše gedren - a dítě by chtěla - samozřejmě myslela, že i on k tomu prostě dospěje - k tomu chtít mít děti -a jak je vidět, tak nedospěje protože ani nemůže 😒
kitty - no řekla to i před ním,že za rok bych chtěla mimi - že už má na to věk a tak - a on že jí radši koupí dalšího psa - a hahahah - jestli s ním mluvila v soukromý a podrobněji nevím - nechci se ptát - ptala by se proč se ptám já....chápeš ???
a proč jí to neřekl nevím - asi se bál, že by si ho nevzala, nebo prostě že by se na něj vyprdla....
no me by taky zajimalo proc ji to nerek 😉 jabber
me vzdycky trva nez se vykoktnu
hronka - ja vim ze by to bylo jednodussi, ale zatim teda nic nerekl, jestli dobre chapu ne. a ja bych byla teda pekne nasrana i kdybych deti nechtela ze mi muj muz zatajil ze je nemuze mit - z jakehokoliv duvodu

hronka - v takovem pripade bych cekala, ze ti ukaze potvrzeni (musi mit pisemne vyrozumeni od lekare, ktery zakrok provadel) - nez neco takoveho uvidis, tak bych to sestre nerikala (a neskocila bych mu na pripadny reci o tom, ze uz ten papir nema atd) - navic o tom musi byt vyrozumen jeho obvodni lekar...
- mne to pripada, ze se do toho zamotavas, pac mi to vsechno nedava smysl...