Není zatajování vazektomie důvod k anulaci manželství?
ahoj všem,
nevím jak začít - mám nejlepšího přítele (už od dětství), vím o něm "téměř" vše, když začal chodit s mojí mladší (o 4roky) sestrou, byla jsem spokojená, je to hodný, spolehlivý člověk (- neměl to v životě jednoduché - matka ho vychovávala sama, měl spoustu náhradních tatínků, kteří občas pili, občas uhodili .....atp.) takže vím, že cca v 18-ti letech podstoupil vasektomii (nevím jestli jsem to správně napsala) - nechěl by prý jednou zklamat jako rodič....vím to, myslelal jsem, že to ví i má sestra, nikdy jsme se v tom nepitvali ani jsme o tom nemluvili - před 4 roky se vzali - a od tý doby sem tam někdo nadhodí, kdyže bude miminko a takový ty kecy, ségra vždycky odpověď zahrála do autu, jako že má spoustu zvířat, který jí stačí , nebo že si půjčí děti moje, nebo že má ještě spoustu času....atp.
Nedávno mi při vaření povídá, že by příští rok chtěla vysadit antikoncepci a že by se začali pokoušet s manželem o mimi - byla jsem jak v jiříkově vidění, ona nic neví, neví, že její manžel nemůže mít děti (aspoň si teda myslím, že tento zákrok je nevratný...), já to vím a co teď....mám jí to říct, nebo ne, jsem strašně zmatená, přítel a sestry manžel se o tom se mnou odmítl bavit, ale potvrdil mi, že ona to neví....Není to třeba taky na anulování manželství - zatajení zdravotního stavu ???
Stručné shrnutí
- Zatajení sterilizace (vasektomie) manželem obvykle není v ČR důvodem k anulaci (neplatnosti) manželství; právně se v diskutovaném vlákne odkazovalo na § 15a zákona o rodině a na to, že běžně se řeší rozvod a majetkové vypořádání.
- Po vasektomii existují lékařské možnosti mít biologické potomky (rekonstrukce chámovodů, MESA, TESE a oplodnění ICSI), ale úspěšnost není stoprocentní a zákrok nemusí být vždy možný.
- Doporučený praktický postup uváděný ve vlákně: požádat partnera o písemné lékařské potvrzení, případně sdělit informaci partnerce sama, a konzultovat právníka pokud hrozí rozvod nebo snaha o prohlášení neplatnosti manželství.
Nejčastější otázky
Q: Lze v České republice anulovat (prohlásit za neplatné) manželství kvůli tomu, že jeden z manželů zatajil, že podstoupil vasektomii?
A: Podle citovaného § 15a zákona o rodině je manželství neplatné jen v případě bezprávné výhrůžky nebo omylu týkajícího se totožnosti nebo povahy právního úkonu; právo navrhnout neplatnost zaniká uplynutím jednoho roku ode dne, kdy se o rozhodné skutečnosti manžel dozvěděl, a v praxi odborníci ve vlákně tvrdili, že zamlčení zdravotního stavu obvykle nevede k úspěšné anulaci.
Q: Jaký je rozdíl mezi anulací (neplatností) manželství a rozvodem v právním a majetkovém smyslu?
A: Anulace znamená prohlášení, že manželství nikdy právně neexistovalo; rozvod je rozvázání platného manželství a při rozvodu obvykle dochází k majetkovému vypořádání, které se diskuzně snaží někteří řešit právě volbou mezi žalobou o neplatnost a běžným rozvodem.
Q: Je vasektomie v Česku prováděna „na žádost“ a za jakých podmínek?
A: Ve vlákně bylo uvedeno, že zákon povoluje sterilizaci za velmi přísných podmínek; žadatel musí splnit určitý věk a případně určitý počet dětí a zákrok často podléhá schválení komise lékařů a doložení gynekologického potvrzení o nevyhovující jiné metodě antikoncepce.
Q: Jaké metody umožňují otěhotnění po vasektomii?
A: Ve vlákně byly jmenovány metody: rekonstrukce chámovodů (vasectomy reversal), microsurgical epididymal sperm aspiration (MESA), testicular sperm extraction (TESE) a následné intracytoplasmatické vstříknutí spermie do oocytu (ICSI); bylo také zmíněno, že úspěšnost návratu plodnosti není 100 %.
Q: Co mám udělat, když partner odmítá přiznat, že podstoupil vasektomii?
A: Doporučené kroky diskutující uváděli: požadovat písemné lékařské potvrzení o zákroku (rok, kdo zákrok provedl), upozornit, že obvodní lékař by o zákroku měl být vyrozuměn, a v krajním případě konzultovat advokáta; v praxi byla zmíněna ukázka, kdy manžel přinesl lékařské potvrzení a partnerka si nechala sepsat dokumenty u advokáta.
Q: Jaká je právní šance na úspěch žaloby o neplatnost manželství kvůli zamlčení zdravotního stavu?
A: Názory se ve vlákně lišily: někteří diskutující tvrdili, že by se to dalo argumentovat jako omyl ohledně povahy právního úkonu, zatímco právní komentáře a citace zákona uváděly, že zamlčení zdravotního stavu takovéto uplatnění neplatnosti obvykle nepodpoří; tedy výsledek je sporný a závisí na konkrétních okolnostech.
Závěry z diskuze
Shoda
- Manžel má povinnost sdělit partnerce zásadní informace týkající se plodnosti; zatajení této informace se považuje v diskuzi za vážné porušení důvěry.
- Rozvod je reálnou a běžnou právní cestou řešení rozbití manželství; rozvod obvykle znamená i majetkové vypořádání.
- Po vasektomii existují lékařské možnosti získat spermie (MESA, TESE) a použít metodu ICSI, ale úspěšnost není stoprocentní.
Sporné názory
- Někteří diskutující zastávali názor, že zamlčení vasektomie může být důvodem k prohlášení manželství za neplatné; jiní (odkazující na § 15a zákona o rodině) tvrdili, že zamlčení zdravotního stavu k neplatnosti nevede.
- Někteří považovali provedení vasektomie osmnáctiletému muži za reálné a možné (včetně úplatků či „na černo“), zatímco jiní tomu důvěřovali málo a označovali to za nepravděpodobné.
Otevřené otázky
- V jakých konkrétních případech by soud v reálné praxi uznal neplatnost manželství z důvodu zamlčení plodnost omezujících skutečností?
- Jaká je konkrétní procentuální úspěšnost rekonstrukce po vasektomii a jaké jsou finanční náklady dostupných metod (vasectomy reversal, MESA, TESE + ICSI) v ČR?
- Jaké administrativní a věkové podmínky přesně platí pro provedení sterilizace v ČR včetně role komisí a potřebných potvrzení?
Zmíněné značky a firmy
Tiscali, Gyncentrum
Zmíněné produkty a metody
vasektomie, sterilizace, rekonstrukce chámovodů (vasectomy reversal), Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration (MESA), Testicular Sperm Extraction (TESE), intracytoplasmatické vstříknutí spermie do oocytu (ICSI), hymenoplastika, neplatnost manželství (anulace), rozvod, majetkové vypořádání
Místa a osoby
žádné
Neviem aky mali oni 2 vztah ale ak by som bola na jej mieste a mala taky vztah aly mam s manželom neriešila by som to takto.Viem je to hrozne prist na to po takom dlhom čase ale zase zahodit 4roky za hlavu by som nedokazala.
gedren, jabber - to asi i měl namysli ten advokát - že pan "doktor" bude muset taky jako svědek k soudnímu stání....
womenne - asi bych to řešila stejně jako ségra, jo, někdo v diskuzi psal, že je možné děti po zákroku mít - ale to tady přece nejde - jestli mít nebo nemít - tady jde o to, že lhal,vlastně jí celý ty roky podváděl....a to zcela vědomě....a nad takovým chlapem by ses chtěla povznášet, já teda ne
Neviem možno tažko sa vžit do jej situacie,ale hovori sa že laska aj hory prenaša,a ked niekto odpusti neveru alebo nemanželske dieta nevidim problem v tomto ale to som ja nemusi byt ona taka ista alebo niektora ina.To je moj nazor,ale je mi jej luto takto stratit 4roky ale aspon sa nezosypala a ide dalej tak jej držim palce at to dobre dopadne. 😉
Jasně, to záleží na povaze každého, někdo by mu odpustil a někdo ne. Ale my hlavně těžko posoudíme, jak se ségra cítí, protože už nějaké to dítě máme - womenne. Já si neumím představit jak bych se zachovala já, kdybych se po 4 letech manželství dozvěděla (a to ještě víceméně náhodou), že nebudu mít nikdy děti, protože manžel je pako (slušně řečeno) 😒 a ještě mi to zatajil! 😠
ty jo,to je jak scenar k nejakymu filmu 😀 Ne fakt,je to hrozny, neodpustila bych mu to,i kdyz asi by i hodne rozhodlo,jak se na to tvari ted on, je mu to nejak lito, bojuje o ni? nebo to proste prasklo,tak sklopil usi a pujde uhnat nejakou jinou,co se tvari,ze nechce deti 😅
hronka - a co řekl ségře na otázku, proč jí to neřekl? To by mě teda vážně zajímalo 🙄
hronka, jsem rada, zes to rekla a sestra vi na cem je.
womenne ja bych taky nechtela zit s clovekem ktery mi takto lhal, nechal me polykat HAK, a drzel v nadeji, ze se budeme snazit o mimi.
hronka ... máš supr ségru 😉
pokud tam bylo jen "na žádost pacienta", tak je to hodně moc pochybný
nobody - jen pro uplnost; tento typ zakroku se provadi i na zadost pacienta, nevidim na tom (obecne) nic nenormalniho...na zadost koho jineho by to jinak melo byt? 😕 (ale tim nemyslim tento konkretni pripad)
zanett ... já měl zato, že je to zakázaný ... a možnost vykonání jen z důvodu nemoci
Hm..tak super,že se takhle ségra rozhodla a nepložilo jí to nějak 😉 Já si nedovedu představit, že bych se jako bezdětná dozvěděla že manžel má vasektomii 😕 , ale asi bych s ním taky nedokázala být,těžko říct. To je strašná zrada, to není jen tak nějaká maličkost 😉
Hronka a vyčetla ti ségra, že si jí to měla říct dřív, nebo ne? No kamarád se s tebou asi už bavit nebude 😅
Tak jsem si pročetla tuhle zajímavou diskuzi a celou dobu přemýšlela, jestli je ten příběh pravdivý. Když jsem dočetla, tak se domnívám, že nikoliv. Anulovat manželství (t.j. prohlásit jej za neplatné), sice jde, ovšem ne v tomto případě, tedy zatajení zdravotního stavu jednoho z manželů. Jde to například tehdy, že byste omylem uzavřeli manželství s osobou stejného pohlaví, nebo s vdanou či ženatým, se svým příbuzným, s osobou mladší 18 let která by neměla povolení soudu a v některých dalších případech. Ale rozhodně ne v případě zatajení zdravotního stavu (pouze pokud by se jednalo o duševní poruchu, ale tak vážnou, že by to bylo na zbavení způsobilosti k právním úkonům). Koho by to blíže zajímalo, doporučuji si prostudovat zákon o rodině. 😉
no...prekérní situace...přemýšlím, jestli ten člověk vůbec za něco stojí...neříct tak závažnou věc někomu, s kým chci prožít zbytek života .... proboha !!!
ségra mi nevyčetla nic, naopak byla ráda, že jsem jí to řekla....kamarád se se mnou o tý doby nebaví, ač jsme se viděli - bydlí pořád ještě u ségry....ani nepozdravil, a ségře to prý neřekl, protože si myslel, že děti nikdy nebude chtít mít, tak proč to zbytečně říkat.....
VERIA :
cituji ti zmiňovaný zákon o rodině a odkaz, který je v té smlouvě
HLAVA DRUHÁ
NEPLATNOST A NEEXISTENCE MANŽELSTVÍ
§ 15a
(1) Manželství je neplatné, jestliže prohlášení o uzavření manželství bylo učiněno v důsledku bezprávné výhrůžky anebo omylu týkajícího se totožnosti jednoho ze snoubenců nebo 😵 povahy právního úkonu uzavření manželství 😵 . Soud vysloví neplatnost takového manželství na návrh kteréhokoli z manželů.
(2) Právo manžela uplatnit neplatnost manželství podle odstavce 1 zanikne uplynutím jednoho roku ode dne, kdy se o rozhodné skutečnosti dozvěděl
odkaz podle kterého by měl soud vyslovit neplatnost jsem označila smajlíkem - protože to neumím podtrhnout...
upřímně musim říct,že mi na celý věci taky pár věcí nesedí-1.vasektomie na žádost......v 18ti letech
2.to,že to ségra skousla s ledovym klidem,když si jí to řekla 3.všechno vyřešila jednou fackou,konstatováním,že anuluje manželství 4.rychlý sled toho všeho(finále myslim)-v sobotu se to dozvídá,poté doma řeší-rozhovorem a dva dny nato už má papír od advokáta.....
taky je ale možný,že je Tvá sestra"žena činu" a s ničím se moc nepáře...
P.S.na druhou stranu,pokud je celý příběh pravdivej,mám z něj husí kůži...
Pokud její právník chce na základě první věty anulovat manželství (tj. že pod to podřazuje zamlčení zdravotního stavu), tak bych ho honem rychle vyměnila! Větší blbost jsem snad neslyšela 🙂 Jo a měl by vrátit diplom!
ja vím o případu, že se povedlo anulovat manželství na základě toho, že mladý pán po svatbě hrubě změnil své chování vůči své choti, čímž dával najevo, že mu nešlo o ni a nějakou lásku ale o její věno...
takže nevím proč by to nešlo i v případě, že zamlčel podstatnou informaci o svém zdravotním stavu?
hele a to jak jsi psala,ze kdyby to segra vedela pred svatbou tak by ji to nevadilo atd..kde se bere ta jistota,ze by ji to nevadilo?ja myslim,ze je to spis s krizkem po funuse receno,ale myslim taky,ze by ji to hodne vadilo prinejmensim mrzelo a driv nebo pozdeji by dite chtela.. 😖
ad protoze ctu jak sestra chtela vysadit antiko a ja nevim co a ted rika,ze by ji to nevadilo?? 😝
ja si myslim,ze by ji to taky vadilo,ale do toho vztahu by sla s timto problemem dobrovolne...takhle to bere jako podraz, coz se ji teda nedivim 🙄
Hele lidi, pokud vim, v zakone o rodine se pise (ted jsem lina to hledat, ale myslim, ze to tam fakt takhle doslovne je), ze ucelem manzelstvi je vychova deti. Takze v tomhle pripade si laicky myslim (pravnik nejsem), ze opravdu doslo k omylu tykajicimu se povahy pravniho ukonu uzavreni manzelstvi 🙂
hele, vy se tady hadate o zakonech a hronka se vam nekde smeje (ja se teda smeju uz taky) 😀 ...zcela bez provokace; pripomina mi to scenar z nejakyho americkyho serialu (napr. Dynastie, Zoufale manzelky atd 😀 ): dva se vemou, pak se prijde na nejakou nekalost, bleskurychle se najme pravnik a do tydne jsou papiry na stole...pro televizi dobry, ale na realny zivot se to neda moc aplikovat, pac ta (vymyslena) verze jaksi nepocita s jakousi lidskosti (napr. hlavni hrdinka v minute zahodi spolecne roky s manzelem a jako furie ma bleskurychle v hlave dokonaly plan, jak situaci resit....a divaci napjate a bez dechu ocekavaji, jak se dej vyvine dal...rozvedou se? Odpusti mu? 😀 )....hronka asi studuje filmovou rezii a tady si testuje reakce divaku na jeji pripravovany serial 😀 😀 😀 😀 😀

womenne - a máš pocit, že chlap, který ti tohle úmyslně zatají, miluje tebe? 😕