Není zatajování vazektomie důvod k anulaci manželství?
ahoj všem,
nevím jak začít - mám nejlepšího přítele (už od dětství), vím o něm "téměř" vše, když začal chodit s mojí mladší (o 4roky) sestrou, byla jsem spokojená, je to hodný, spolehlivý člověk (- neměl to v životě jednoduché - matka ho vychovávala sama, měl spoustu náhradních tatínků, kteří občas pili, občas uhodili .....atp.) takže vím, že cca v 18-ti letech podstoupil vasektomii (nevím jestli jsem to správně napsala) - nechěl by prý jednou zklamat jako rodič....vím to, myslelal jsem, že to ví i má sestra, nikdy jsme se v tom nepitvali ani jsme o tom nemluvili - před 4 roky se vzali - a od tý doby sem tam někdo nadhodí, kdyže bude miminko a takový ty kecy, ségra vždycky odpověď zahrála do autu, jako že má spoustu zvířat, který jí stačí , nebo že si půjčí děti moje, nebo že má ještě spoustu času....atp.
Nedávno mi při vaření povídá, že by příští rok chtěla vysadit antikoncepci a že by se začali pokoušet s manželem o mimi - byla jsem jak v jiříkově vidění, ona nic neví, neví, že její manžel nemůže mít děti (aspoň si teda myslím, že tento zákrok je nevratný...), já to vím a co teď....mám jí to říct, nebo ne, jsem strašně zmatená, přítel a sestry manžel se o tom se mnou odmítl bavit, ale potvrdil mi, že ona to neví....Není to třeba taky na anulování manželství - zatajení zdravotního stavu ???
Stručné shrnutí
- Zatajení sterilizace (vasektomie) manželem obvykle není v ČR důvodem k anulaci (neplatnosti) manželství; právně se v diskutovaném vlákne odkazovalo na § 15a zákona o rodině a na to, že běžně se řeší rozvod a majetkové vypořádání.
- Po vasektomii existují lékařské možnosti mít biologické potomky (rekonstrukce chámovodů, MESA, TESE a oplodnění ICSI), ale úspěšnost není stoprocentní a zákrok nemusí být vždy možný.
- Doporučený praktický postup uváděný ve vlákně: požádat partnera o písemné lékařské potvrzení, případně sdělit informaci partnerce sama, a konzultovat právníka pokud hrozí rozvod nebo snaha o prohlášení neplatnosti manželství.
Nejčastější otázky
Q: Lze v České republice anulovat (prohlásit za neplatné) manželství kvůli tomu, že jeden z manželů zatajil, že podstoupil vasektomii?
A: Podle citovaného § 15a zákona o rodině je manželství neplatné jen v případě bezprávné výhrůžky nebo omylu týkajícího se totožnosti nebo povahy právního úkonu; právo navrhnout neplatnost zaniká uplynutím jednoho roku ode dne, kdy se o rozhodné skutečnosti manžel dozvěděl, a v praxi odborníci ve vlákně tvrdili, že zamlčení zdravotního stavu obvykle nevede k úspěšné anulaci.
Q: Jaký je rozdíl mezi anulací (neplatností) manželství a rozvodem v právním a majetkovém smyslu?
A: Anulace znamená prohlášení, že manželství nikdy právně neexistovalo; rozvod je rozvázání platného manželství a při rozvodu obvykle dochází k majetkovému vypořádání, které se diskuzně snaží někteří řešit právě volbou mezi žalobou o neplatnost a běžným rozvodem.
Q: Je vasektomie v Česku prováděna „na žádost“ a za jakých podmínek?
A: Ve vlákně bylo uvedeno, že zákon povoluje sterilizaci za velmi přísných podmínek; žadatel musí splnit určitý věk a případně určitý počet dětí a zákrok často podléhá schválení komise lékařů a doložení gynekologického potvrzení o nevyhovující jiné metodě antikoncepce.
Q: Jaké metody umožňují otěhotnění po vasektomii?
A: Ve vlákně byly jmenovány metody: rekonstrukce chámovodů (vasectomy reversal), microsurgical epididymal sperm aspiration (MESA), testicular sperm extraction (TESE) a následné intracytoplasmatické vstříknutí spermie do oocytu (ICSI); bylo také zmíněno, že úspěšnost návratu plodnosti není 100 %.
Q: Co mám udělat, když partner odmítá přiznat, že podstoupil vasektomii?
A: Doporučené kroky diskutující uváděli: požadovat písemné lékařské potvrzení o zákroku (rok, kdo zákrok provedl), upozornit, že obvodní lékař by o zákroku měl být vyrozuměn, a v krajním případě konzultovat advokáta; v praxi byla zmíněna ukázka, kdy manžel přinesl lékařské potvrzení a partnerka si nechala sepsat dokumenty u advokáta.
Q: Jaká je právní šance na úspěch žaloby o neplatnost manželství kvůli zamlčení zdravotního stavu?
A: Názory se ve vlákně lišily: někteří diskutující tvrdili, že by se to dalo argumentovat jako omyl ohledně povahy právního úkonu, zatímco právní komentáře a citace zákona uváděly, že zamlčení zdravotního stavu takovéto uplatnění neplatnosti obvykle nepodpoří; tedy výsledek je sporný a závisí na konkrétních okolnostech.
Závěry z diskuze
Shoda
- Manžel má povinnost sdělit partnerce zásadní informace týkající se plodnosti; zatajení této informace se považuje v diskuzi za vážné porušení důvěry.
- Rozvod je reálnou a běžnou právní cestou řešení rozbití manželství; rozvod obvykle znamená i majetkové vypořádání.
- Po vasektomii existují lékařské možnosti získat spermie (MESA, TESE) a použít metodu ICSI, ale úspěšnost není stoprocentní.
Sporné názory
- Někteří diskutující zastávali názor, že zamlčení vasektomie může být důvodem k prohlášení manželství za neplatné; jiní (odkazující na § 15a zákona o rodině) tvrdili, že zamlčení zdravotního stavu k neplatnosti nevede.
- Někteří považovali provedení vasektomie osmnáctiletému muži za reálné a možné (včetně úplatků či „na černo“), zatímco jiní tomu důvěřovali málo a označovali to za nepravděpodobné.
Otevřené otázky
- V jakých konkrétních případech by soud v reálné praxi uznal neplatnost manželství z důvodu zamlčení plodnost omezujících skutečností?
- Jaká je konkrétní procentuální úspěšnost rekonstrukce po vasektomii a jaké jsou finanční náklady dostupných metod (vasectomy reversal, MESA, TESE + ICSI) v ČR?
- Jaké administrativní a věkové podmínky přesně platí pro provedení sterilizace v ČR včetně role komisí a potřebných potvrzení?
Zmíněné značky a firmy
Tiscali, Gyncentrum
Zmíněné produkty a metody
vasektomie, sterilizace, rekonstrukce chámovodů (vasectomy reversal), Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration (MESA), Testicular Sperm Extraction (TESE), intracytoplasmatické vstříknutí spermie do oocytu (ICSI), hymenoplastika, neplatnost manželství (anulace), rozvod, majetkové vypořádání
Místa a osoby
žádné
ahoj hronka, no to je teda situace 😖 , ale já bych to ségře řekla. A kamarád je pěkný jelito - dělat v 18 letech takováhle nevratná rozhodnutí 😠 , chudák ségra 🙄
ahoj, co bys mela delat je jen tezko radit, nicmene pravne - na zadost kterehokoli z manzelu je podle me mozne vyslovit neplatnost manzelstvi (uvedeni v omyl ve veci, ktera zapricinuje nemoznost naplneni ucelu manzelstvi)...
je to hodne tenky led a navic tak osobni, ze bych se jim do toho radsi nepletla... 😔
no já bych to teda taky řekla nejdřív jemu je to teda hnusný když jí to neřekl tak zásadní věc 😒
našla jse tohle:
Jak se dá sňatek anulovat?
Máme pro vás špatnou zprávu: NEDÁ. Ve chvíli, kdy řeknete své ano a oddávající prohlásí vaše manželství za právoplatně uzavřené, nemáte šanci. Anulovat sňatek by se teoreticky mohl pouze v případě, kdyby se prokázalo, že sňatek byl uzavřen nedobrovolně a pod nátlakem (ale to by vám musel ženich držet pistoli u hlavy). Proto si raději dobře rozmyslete, než řeknete ANO. Pak už vám zbývá jen rozvod.
Ze statistik vyplývá, že na 52 374 manželství, uzavřených v roce 2001, bylo v témže roce 31 586 rozvodů. Každý den soudy ukončily víc než 80 manželství. A to není zrovna pozitivní zpráva...
nikka: ja myslim, ze by to slo, ale bylo by to samozrejme na soudni rizeni, nicmene to je i rozvod, ze....
xmarg : já jsem si kdysi myslela že do určitých dní po svatbě se sňatek anulovat dá, ale asi je to blbost, že jo?
jo, ale blbost celkem rozsirena.... 😀 ja myslim, ze to tak je v nekterych statech v usa a pod vlivem americkych serialu se dost lidi domniva, ze je to tak i u nas....
Chápu to tak, že když se anuluje sňatek, tak je to jako bych se nikdy nevdala a nejsem tudíš rozvedená, ale stále svobodá 😕 ??? 😉 Ale myslim si, že se s tím nikdo nebude zabívat a radši doporučí rozvod ...
No on bude muset stejně s pravdou ven, ne, až se budou nějakou dobu snažit a ono nic a půjdou pak třeba k odborníkům - tak se na to přijde, ne? 😕 To si vůbec neumím představit, jak bych se zachovala já. Nechápu proč jí to neřekl než se vzali, přece bylo jasný, že jednou bude (budou) chtít dítě 🤐 . Na anulování manželství to podle mě možná i je, ovšem předpokládám, že ségra ho miluje. Otázka je, jestli ho bude milovat i až se tohle dozví 😒 😅 . Ježiš, to je jeliman, ten chlap ☹ 😠
jasny, po anulovanym snatku jsi neposkvrnena a svobodna, jako na zacatku... 😎 trochu problem by zrejme byl s panenstvim, ale to uz dneska stejne nikdo neresi.... 😀 😀
ale kdyz se na to podivam jako ze by se to mohlo stat me, ja bych ho snad zabila..... na duvere stoji vztah, ne?? 😅
jab: ale to uz jsme v trochu jinych sferach.... 😀 😀 nebo mozna i casoprostorech.... a pak, ze nejde vratit cas....
no jasně že je to tele - nechat si udělat takovej zákrok (vůbec nechápu, že mu ho v 18-ti letech provedli) ale on 100% ví,a věděl, že děti nikdy nechce a co kdyby potom jeho manželka někdy dítě chtěla, on ne a ona by prostě jen vysadila antikoncepci a jemu nic neřekla, otěhotněla by....pak by dítě měli a přitom on ho nechtěl a mohl by jako rodič zklamat - když jeho rodiče taky zklamali....moc tomu nerozumím, ale když jsem mu naznačila, že když jí to neřekne sám, udělám to já, tak se mi jen vysmál, že mi buďto neuvěří a on řekne,že to není pravda, nebo řekne, že jsem to taky celou dobu věděla (což má pravdu) a neřekla jsem jí to - jenže já myslela, že to ví....je to celý zmatený a jak znám ségru - bude trvat na anulování sňatku - už kvůli majetkovýmu vypořádání...
hronka: Pokud nemá v plánu jí to říct, tak jí to musíš říct ty. A hned ji řekni, žes to věděla celou dobu, ale že jsi nevěděla, že ona to neví. Být na sestřinem místě, tak by se mi nelíbilo, kdybys to tajila dál.
hronka a je to 100% jiste ze ten zakrok podstoupil? nelhal tehdy taky? kdyz lze ted, mohl i predtim, ne?
jabber - on nechce mít děti nikdy, ani s ní ani s nikým jiným....
ona taky dřív byla taková že děti spíš neeee.....ale přece jenom už jí bylo 26, všechny kamarádky děti mají, a asi začali taky biologický hodiny tikat....firma je slušně rozběhnutá a zajetá....a teď tohle
lukin - to ze mě vypadlo taky, když jsem mu nadávala, že jí to neřekl.....
josefa - nevím, myslím, že tenkrát mi nelhal, vlastně mě nelhal nikdy (si myslím) a tehdy se ségrou ještě ani nechodil....
jabber - jasně že věděla, že zrovna k dětem moc netíhne, ale jsou mladý, myslela, že časem k tomu prostě dospějou - ona taky léta říkala, že děti nechce, možná že někdy....no a teď to někdy asi přišlo
no ja vim ze se mi ted nikkous vysmeje 😀
ale on jako normalne ejakuluje po te vasektomii, ja teda nevim jak to chodi?
jo, normálně ejakuluje, ale v ejakulátu nejsou spermie - prý - nevím, nemám vlastní zkušenost - ale předpokládám, že kdyby neejakuloval, že by si ségra snad za ty roky všimla, že je něco jinak 😀

Já bych řekla tvému švagrovi, že pokud to tvé sestře neřekne do určité doby on sám, tak to uděláš ty! Nechová se fér, to je hodně důležitá inforace do budoucnosti a já se tohle dozvědět, tak se asi rozvedu. Hlavní důvod by byl to, že se můj muž neobtěžoval zdělit mi tuhle zprávu 😔 Včem bude lhát a zatajovat informace příště? 😲