Neviem sa pohnúť v živote, čo po skončení VŠ?

zabudnutaanezdrava
13. únor 2017

Ahojte, kočky,

stále viac a viac rozmyšlam nad tým,kam sa v zivote pohnut po ukonceni VS, teraz v lete končim. Preto sa neviem rozhodut,co dalej, ci zacat seriozne uz pracovat niekde, i ked na to sa pri svojich zdravotných obtiazach ešte ani necitim,alebo skusim zahraničie, pripadne doktorat si urobit ?čo sa oplati viac ? Neviem sa rozhodnut, som akoby na krizovatke,a mam zo vsetkeho chaos, strasne vela veci zrazu chcem stihnuť,az sa bojím,ze to ani za cely zivot nepostiham...chcem cestovat, pracovat v zahraniči, chcem si zaloziť aj rodinu,chcem dalej studovat, chcem napisat knihu, chcem ucit, spravit si statnice z jazykov, mam pocit,ze uz teraz to nestiham..:(..chcem strasne vela veci, ale neviem,co najviac, ako to zistim ? všetko sa vo mne bije, a nadovazok mam aj vazhne zdravotne potiaze tak sa uz totalne neviem rozhodnut. zahranicia sa obavam,aby sa mi tam cosi nestalo,ked som na tom zdravotne tak zle, a zas niekedy v tom vidim jedine vychodisko. Som velmi ambiciozna, a preto nechcem sa uspokojit iba s druhym stupnom VS, preto rozmyslam,co dalej s tym..
chcem nieco robit po vyske, nasi ma uz zivit nebudu ako doposial, sice som aj brigadovala,ale prevazne ma oni financne podporovali, teraz to uz nebude take, preto musim si aj nejako zarabat,preto neviem,co s tym.
viete poradit pripadne nejake institucie, kde by som ziskala dalsi titul phd ?Okrem skoly,kde studujem?
Co sa oplati najviac v zivote ?kam sa vybrat ?

mary.jane
13. únor 2017

@zabudnutaanezdrava Za mne - rozhodně jít makat 🙂. Pokud nechceš zůstat na akademické půdě, tak doktorát považuji za úplně zbytečný. Na ten chodili přesně ti spolužáci, kteří měli "lachtaní nemoc" a nechtělo se jim pracovat 🙂. Ambice můžeš uspokojovat budováním kariéry v práci. Přiznám se, že já sama jsem se nemohla dočkat, až dostuduji a budu moci začít žít konečně "dospělý život" a i v těch skoro 25 letech mi to připadalo už nekonečné. Představa, že na škole hniju x dalších let mne děsila 🙂.
Jasně, že hledání práce, zapracovávání se, zařizování si vlastního žití je náročné a člověk se toho na začátku může bát, ale čím dřív se do toho člověk pustí, tím lépe. Představa, že jsem třeba na prahu třicítky a nemám nic vlastního vybudovaného, jako spousta dnešních mamánků - brrr.

zabudnutaanezdrava
autor
13. únor 2017

@mary.jane dakujem za nazor, ale ja skor taku serioznu stabilnu prácu zatial odkladam, kvoi zdrav. vaznym problémom a psychickym, preto radšej volím ine mozosti. I ked samozrejme musim suhlasit,ze budovanie vlastneho zivota je najlešie,co clovek moze pre seba urobit. Nuz,ale ja chcem aj pracovat a budovat si karieru, ale chcem aj studovat, spravit si aspon doktorat,aby som mohla hocikde v pribuznom odbore ucit, lebo ma bavi aj ucenie, nejde o to,ze by sa mi nechcelo pracovat a nechcem ani zneuzivat rodicov, ale ja som na skole rada, mam akademicku podu rada, ale zase nechcem tam byt cely zivot, len na isty cas.rada sa vzdelavam mimoriadne, skor ide o moju osobnosť,ako taku, o moje ambicie, a bavi ma vzdelavat sa...zariadovat zivot si zatial nemozem,hoci mam pomaly spomínane roky..
Neviem vobec kam sa pohnut, mam pocit, ze nikto mi vsak nepomoze,ale ja sa neviem rozhodnut,kam...:(ci ist studovat postgraduálne do zahranicia, alebo pracovat tam,alebo co vlastne .:(

lovely_creature
14. únor 2017

Nevím nakolik jsi nemocná,a le pokud to jde VYCESTUJ kamkoliv. Poznej nová místa, země, možnosti. Jazykově ti to dá víc než státnice. Během cest asi nebudeš mít práci snů, ale ty zkušensti jsou nesrovnatelné

zabudnutaanezdrava
autor
14. únor 2017

@lovely_creature no ved a toto si myslim, aj ja..presne, ze pokoj to vnesie do mojho zivota, ale zase neviem,kam vycestovat,aby to nebolo prilis daleko,a nejaka namahava praca, nemozem od svitu do mrku makať, som dost vazne chora

lovely_creature
14. únor 2017

@zabudnutaanezdrava mrkni se na práce oupair ( jestli zvládáš děti ) mrknu se po skupinách na FB, kámpoška se ted sbalila ( 19 let sama holka ) zmizela na nový zéland, cestuje, pracuje na farmách kde se zrovna dá... přijedeš a druhý den máš práci.. nebo zaoceánský lodě... budeš dělat krupiérku, nebo Malta v sezoně super a navíc není tak nákladná jak Zéland... i z platu z McDonalda se uživíš.. poznáš nový lidi. Pokud umíš jazyk neváhej

zabudnutaanezdrava
autor
14. únor 2017

@lovely_creature len totoje to,co by som nedala, makat niekde v mekaci 15 hodin denne, to nedam so svojím chabym zdravim..:/ a opatrovanie deti by bolo aj ok,lenze tam opatrovatelky robia aj ine veci,ako iba deti na krku,...na zeland by som nesla, ja chcem nieco v ramci europy, pripadne najviac cyprus,/ turecko...skor nieco pri mori robit ma bavi...ako hore na severe, kde je chladno,okrem ineho mam aj alergiu na chlad. (a teraz uz treti mesiac som vksue chora,odkedy je zima),tak chcem dkesi do tepla..
viem po anglicky, scasti francuzsky a nemecky..viac neviem..a mam ukoncenu vs za chvilku,

zabudnutaanezdrava
autor
14. únor 2017

projektovy manažment

lovely_creature
14. únor 2017

@zabudnutaanezdrava mekáč byl příklad, mrkni se sem
https://www.facebook.com/Malta.Maltska.republik...
lidi ti poradí kde se dá pracovat... co vím tak kdekoliv, servírka, pokojská prostě cokoliv s cestovním ruchem a nemusíš umět jazyk, ty ho umíš klidně nějaké jiné pracoviště

dura175
14. únor 2017

@zabudnutaanezdrava No vycestování do ciziny je fajn, ale pokud ani sama nevíš kam, tak se připrav, že to bude maso. Nepíšeš, jak jsi nemocná, ale když si netroufáš na stabilní práci tady, tak nevím, jak to chceš zvládat v zahraničí.
Jinak mám návrh. Když chceš studovat, vycestovat, složit státnice, atd, jdi na doktorát. Během něho můžeš v rámci školy vycestovat, naučíš se jazyk(y) a státnici pak dáš levou zadní. Po návratu můžeš začít chodit do práce a doktorát si dodělat dálkově, třeba.
Jsi mladá a všechno, co sis naplánovala, můžeš stihnout. Asi ne hned, ale časem určitě. Myslím, že nad vším moc přemýšlíš a to tě pak brzdí. Nech některé věci plynout a ony se samy vytříbí.

zabudnutaanezdrava
autor
14. únor 2017

@dura175 dakujem za nazor, no chcem toho hned stihnuť,bojím sa, že mi to utecie niekam..tiež rozmyslam nad tym doktoratom veeelmi moc, v psolednej dobe,lebo viem,ze by som mala cas aj na nejake to cestovanie, prípadne nad jazykmi,a ucenim, a pod. ale ide o to, ze ja viem kam do zahranicia, niekde k moru do tepla skor, a v rámci europy ideálne, nie dalej, bojím sa kvoli zdravotnym problémom, mam mnoho chronickych vaznych chorob, (chron. zapal dutin, nosohltana, hrdla, močaku,obliciek, celiakiu zavazne alergie a pod. len tak na okraj), a to ani zdaleka neni vsetko, preto to zahranicie, ani neviem,ci vobe cpripada v uvahu,ale strasne sa bojím, aby sa mi tam nieco nestalo, ked tu stále chodím po doktoroch:(

zabudnutaanezdrava
autor
14. únor 2017

ved som dokonca mala aj individuálny stud. plan ci uz na sterdnej,alebo vysokej, kvoli chorobam, preto sa aj bojim zamestnant,alebo kdesi vycestovat,ale neviem z coho budem teda zit v zivote :(strasne ma to stresuje a brzdi vo vsektom :(

dura175
15. únor 2017

@zabudnutaanezdrava No mě stále tato definice ciziny přijde celkem vágní. Jižní státy Evropy na tom teď nejsou ekonomicky příliš dobře, navíc příliv migrantů... A taky si, pokud teda uvažuješ v tomto rámci, zjisti možnosti zdravotnictví v daném státě. Paradoxně náš stát je v tomhle celkem vyspělý a stále sociálně laděný...
P.S. Nevím, jestli jsi to byla ty, ale někdo tu právě psal o svém zdravotním stavu. Už si to nepamatuju. Ale nebyla by v tomto případě vhodná návštěva psychologa/psychiatra? Spoustu tělesných obtíží souvisí s duševním stavem a tebe to evidentně trápí a moc. Třeba by to byla cesta, jak na sobě zapracovat.

zabudnutaanezdrava
autor
15. únor 2017

@dura175 ano,ja som to pisala o zdrav. zlom stave, psychiatra nechcem, cpat lieky do seba nebudem, som sa rozhodla, dalsie lieky uz nie, psycholog mi nepomohol,preto vravim,ze by mi pomohla skor cudzina, len neviem, ako sa dostat tam, co am robit,ked som chora, ale viem,ze jedine mi je dobre tam,ked som cez leto. Juzne staty europy, no stredomorie sa mi najviac páči a laka ma, ze by som tam sla, pochodene to mam takmer cele okrem portugalska a spanielska, takze viem,ze sa mi tam paci,len neviem,ako su na tom tie staty, po tej stránke zdravotnej starostlivosti.
zamyslam sa len and tým,co tu budem robiť,ked som stale chorlava, ved ma vyhodia z kazdej práce po mesiaci,ked budem stáile PN, neda sa tak zit, preto zvazujem aj zahranicie, /pripadne zatial dotkorat, a potom uvidim,ako mi bude.Mozno sa mi stav zlepsi,ale nateraz ani nemozem uvazuovat o stalej praci hned po vysk v lete, sice ale nema ma kto zivit, nasi ma zivit nebudu ani priatel.To mi uz povedali, ale vsak ani by som to nechcela,ale neda sa mi ani robit, tak neviem,co budem robit.:( ciste zufalstvo pre mna

zmrzlinka
15. únor 2017

Zila jsen 4 roky v zahraničí.Je to ze začátku psychicky i fyzicky narocne.A marodit v cizine neni zrovna nejlevnejsi....
Podle mně by bylo pro Tebe nejlepe pracovat nekde na skraceni uvazek a popri tom studovat.Az budes na tom lip tak vycestovat muzes kdykoli.

zabudnutaanezdrava
autor
15. únor 2017

@zmrzlinka presne nad tymto uvazujem,lenze kde ma zamestnaju na polovicny uvazok? nikde...nikde takto nechcu, uz som si obslapala, a nic ma nikde nikto nechcel,nic v odbore,a nechcem robitnieco ine.a mas pravdu, je to tam drahe,- v cudzine ochoriet a byt chory, :( ja nemam na to,ale musim sa rozhodnut,co dalej,lebo som v zlozitej krizovatke,chcem si aj na seba nieco uz zarobit poriadne, a nemozem :( a nema ma kto zivit.

annasmyckova
15. únor 2017

@zabudnutaanezdrava stále víc mám z toho pocit, že Ti nikdo z nás nepomůže, možná ani ty sama -pamatuju si z minulé diskuze s jakými vnitřními a vnějšími problémy se potýkáš, že jsi zralá na psychiatra...myslím, že potřebuješ odbornou pomoc, že ti nepomohl jeden psycholog neznamená, že ti nepomůže jiný...Mám dojem, že toho na sebe nakládáš víc než uneseš a pak se z toho sypeš. Co tě vede k těm ambicím? Je to zdravé, nebo si něco dokazuješ? (nemusíš odpovídat, spíš jen tak přemýšlím). Myslím, že spíš potřebuješ zvolnit, uklidnit se, uzdravit se a popřemýšlet a srovnat si život. Kamarádka byla v zahraničí v jedné křesťanské komunitě, byla tam za práci a za bydlení, pracovala s postiženými a naučila se jazyk, a porovnala si život (byl tam kněz na rozhovory)...Člověk nemůže mít všechno hned, přijdeš mi netrpělivá (ale je to jen můj dojem, nechci tě urazit).

zabudnutaanezdrava
autor
15. únor 2017

@annasmyckova a ako sa tam ta kamaratka dostala ?prosím ta,nevieš mi poradit ?resp. aspon poradit nazov tej institucie ?lebo ma to zaujalo..
nakladam toho na seba vela,ale vzdycky som bola taka, ambiciozna:( co ma privedie mozno raz aj do hrobu, nemozem zvolnit zial,lebo ma nema kto zivit,a mam usporenych momentalne 400 euro,( 13 000 kc),takze som v prdeli, nema ma kto zivit. musim si najst nejaku pracu,ale neviem, co e pre mna vhodne, kedze som velmi chora...ved ma z kzdej roboty vyhodia,a chcem siaj plnit sny a ist robit prec.ale neviem,co teda robit.

annasmyckova
15. únor 2017

@zabudnutaanezdrava jednalo se o komunitu Archa -Jean Vanier, už je to pár let...
http://viraasvetlo.evangnet.cz/odkazy/archa.htm
http://www.dobromysl.cz/scripts/detail.php?id=430
takových komunit je víc, některé jsou i u nás
http://www.chemin-neuf.cz/

zabudnutaanezdrava
autor
15. únor 2017

dakujem

zmrzlinka
15. únor 2017

@zabudnutaanezdrava a nemas narok na invalidní?Podle mne se do toho pocitaji i duševní problémy.

zabudnutaanezdrava
autor
15. únor 2017

@zmrzlinka ale ja nechodim po psychiatroch, takze nemam narok, podla mna, to mi neprejde, keby som chcela invalidni a na chronicke choroby ti ho tusim ani nedaju...a invalidni nechcem mat hned v 25 ke...:/ toto neni moja zivotna vizia veru :( a pochybujem,ze by mi ho priznali:/

zmrzlinka
15. únor 2017

@zabudnutaanezdrava nevim jak to je....to by si si musela zistit.Podle mne ale Tvoji prioritou by melo byt jak se uzivit kdyz Te Vasi ako pises nahore uz zivit nebudou.Nebo se pletu?

zabudnutaanezdrava
autor
15. únor 2017

@zmrzlinka ved práve, ze to je mojou hlavnou priroritou,ako ziskat peniaze na zivobytie, ktorých v dnesnej dobe clovek potrebuje dost, nik ma nebude zivit,ani priatel,ani nasi :(:( a uz ma zivili dost ti rodicia, ja som si pomahala iba alo,preto sa im necudujem,ale neviem,ako sa uzivit, ked stale som PN vacsinou, a nasito vidia a su voci tomu hluchi a slepi :( mna to trapi,ale neviem, sa pohnut, citala som nejake tabulky, vraj musim odrobit aspon 2 roky, kebyze chcem invalidni, lenze ja som nerobila seriozne nikde zatial,nie to dva roky,kedze este len studujem :(

zabudnutaanezdrava
autor
15. únor 2017

velmi mi robi starost to, že ako sa uzivim sama :(((( z coho budem zit,ked dostudujem nasi mi ukazali chrbat takpovediac