Objednávání k obvodnímu lékaři. Jak to chodí u vašeho praktika?

11. lis 2022

Když začalo období covidu, tak se člověk musel k obvodnímu lékaři objednat po telefonu. To by se dalo pochopit, ale nechápu proč už to tak je pořád. Stalo se už i to, že mi bylo opravdu hodně blbě, ale objednali mě až na druhý den. Přitom bylo lepší když člověku bylo zle a mohl jít hned, bez telefonování a čekání. A i přesto že je člověk objednaný na daný čas, tak se stane že je v čekárně několik lidí. Taky to tak chodí u vašeho praktika?

autor
12. lis 2022

@jijulka A proč to vždycky šlo bez objednání a najednou to je hrozný problém? Když jsou na něco potřeba třeba antibiotika, pak je dobrý to začít brát co nejdřív a ne až druhý/třetí den.

jijulka
12. lis 2022

@j.a.n.i to myslis vazne? Buďto budu cely den sedet a zvedat telefony nebo se budu venovat tem, kteří mi sedi v ordinaci. To jestli sestra zvedne telefon nevypovídá nic o kompetencich lekare ci sestry, ta sestra tam je jedna, musi mi chystat pacienta, měřit tlak, výšku, vahu, crp, inr, diabetologii, ekg, abi, injekce, krev, resit hádky v cekarne. Obcas resime akutní vec + rzp, to taky telefon nezvedame. A kdyz jsi u doktora, taky chces aby veškerou pozornost věnoval tobe a nevyhrožoval během toho další telefonáty pacientu. Ja telefony v ordinacni době nezvedam, linku do ordinace jsem zrusila, je telefon pouze u sestry. A nemyslim si ze jsem nekompetentní.

jijulka
12. lis 2022

autorko - protoze se to osvedcilo. Protoze neni vhodný aby se michali zdravi a nemocni. A o těch atb nemas pravdu. Navíc po pul dni priznaku se neda rict zda je neco na atb. A upřímně vetsinove neni. 9 z 10 co si ke mne přijdou pro atb (ano jak do samosky) odchází bez nich. A z těch 9 dospěje k atb málokdy jeden.

j.a.n.i
12. lis 2022

@jijulka Jasne, trvas na objednani vsech, mohou vas kontaktovat telefonem, ale prijde ti normalni nebrat telefon, jo, tak to jo. Ja necekam, ze mi to sestra uvedne na prvni zazvoneni, ale dnesni telefony ukazuji cisla, tak neni problém, aby zavolala zpet, az ti pripravi toho pacienta, tak to totiz ve slusnych "podnicich" funguje.

jijulka
12. lis 2022

@j.a.n.i mame 3 různé způsoby jak se k nam da objednat, telefon je ten nejposlednejsi. Nerikam ze mi prijde v poradku nebrat telefon - kdyz to stíhá, tak telefony zvedá. Ale prioritu vzdy mají pacienti v ordinaci. My asi nejsme slusny podnik, nam telefon zmeskany cisla neukazuje.

autor
12. lis 2022

@jijulka A podle čeho lékař usoudí že antibiotika nejsou nutné? Uvedu příklad. Měla jsem akutní bronchitidu. Skončila jsem s tím na pohotovosti. CRP v pořádku, tak mi dali jen codein s tím že antibiotika nejsou nutná. Kdyby obtíže přetrvávaly, ať si za týden zajdu ke své lékařce. Já ten týden byla úplně v háji, bylo mi zle, kašlem jsem se dusila, i jsem z něj až zvracela. Za týden jsem šla k doktorce, tam taky CRP v pořádku, ale antibiotika mi dali, a za dva dny už mi bylo lépe, do týdne bez problému. A s tímhle já to mám těžký, teploty nemám, CRP taky v pořádku, ale pomůžou mi jen antibiotika.

aaaa15
12. lis 2022

@martina8084 Nejhorší je, že kvalitního dětského doktora v podstatě nelze sehnat. Už rok obvolavam ordinace, zkouším to přes známé a nic. Všude berou pouze novorozence. Teď jim přidali Ukrajince (nic proti nim) a někteří už ani neberou novorozence.
Teď jsme dostali zadanku na dětské oční - čekání 4-6 měsíců na prohlídku 🤦‍♀️

jijulka
12. lis 2022

autorko - od toho chodíme do skoly a mame povinne celoživotní vzdelavani. Lecba pacienta je komplexni zalezitost. Takových co jim “pomuzou jen atb” mam celou radu, atb jim nedavam a taky se za dva tydny uzdravi i bez nich. Pro me je rezistence velký problem a opravdu nebudu plýtvat atb na virozy. Dulezita je správná symptomaticka lecba, nejen codein.

jijulka
12. lis 2022

jinak abych ti odpověděla - podle klinického stavu, popsaných symptomů a pomocných laboratorních vysetreni.

malanoha
12. lis 2022

Mě teda objednávání u praktika smrtelně nasírá... Bývám opravdu nemocná jednou za rok, a když už se rozhodnu jít, tak už se plazim po čtyřech.. Sestra telefon zásadně nebere, dovolat se dá na stodvacaty pokus. A když je mi vážně zle, tak chci jít ještě ten den a ne za tři 🤬 A klidně si to dvě hodiny vysedim. A nejde jenom o mě. Nemám neomezený hlídání pro dvě malý děti, manžel i babička chodí normálně do práce a nemůžou se utrhnout, kdykoliv chtějí. Že mě sestra objedná na další den, když chlap treba nemůže, je mi na hovno. Na gyndě a u zubaře mají vyhrazený čas pro akutní neobjednany, u praktiků to najednou nejde! Aspon ze ten pediatr má rozum a funguje normálně.

autor
12. lis 2022

@jijulka Takže bronchitida je viróza? Nebo angína je viróza? Taky vlastní zkušenost, před asi 10 lety. Bolesti v krku, bez teplot, dle doktorky viróza. Dělali mi i výtěr z krku, a nic. Po delší době kdy jsem to nemohla vydržet jsem se dostala k jednomu lékaři na plicní. Ten mi udělal pořádný výtěr z krku (ne jen fik fik) a měla jsem v krku streptokoka, zlatýho stafylokoka a ještě jeden bacil. Dost dlouho mě z toho léčili. A nemusím asi říkat že přechozená angína není žádná hitparáda a představuje rizika.

jijulka
12. lis 2022

bronchitida znamena zanet průdušek, nerika nic o puvodci. A ano, 90% bronchitid je viroveho puvodu. Angina je bolest v krku, muze byt z 90% virová (herpangina, noroviry, adenoviry, covid, mononukleoza..). Ze na virozu muze nasednout bakterialni superinfekce, to muze, stává se to, ale ne tak casto. Lecit kazdou bolest v krku antibiotiky je non lege artis. A opravdu v ČR neexistuji revmatogenni kmeny streptokoka. Bakterialni angina se od virové odliší na prvni pohled, kdyz ne na prvni, tak se da dva dny vyčkat a opravdu se nic nestane a pacient na to neumre ani mu neselzou ledviny a nepoškodí se mu srdce.

autor
12. lis 2022

@jijulka Tomu rozumím, ale když měsíc přetrvávají problémy, a žádná pomoc? Pak z toho je člověku smutno.

jijulka
12. lis 2022

Vzdy mas volbu najit si jineho praktika, jehož system a pece ti bude vyhovovat vic.
jinak pokud ted mas uz mesic potize, tak par dni na objednani uz v tom nehraje az takovou roli.

autor
12. lis 2022

@jijulka Budu muset, protože když se nám v ordinaci točí několik lékařek, a jen dvě o člověku něco už vědí, pak je to těžké.

jijulka
12. lis 2022

personalni krize ve zdravotnictví bohuzel neni mýtus. A i my zeny lekarky mame k tomu povinnosti doma s detmi, jako jiné zeny. Ale rozumim ze ti to vadi. I ja se v ordinaci stridam s kolegou, nicmene my mame pacienty rozdelene, nekteri chodi jen ke mne, jini zas jen k nemu. Ale jinak nelze, ja nemam kapacitu na full time

eithelwing
12. lis 2022

Mně ten systém nevadí. U pediatra se ještě o fous zlepšil, používám aplikaci medevio. Popisu symptomy do zprávy, doktor odpoví do hodiny az dvou, někdy do pár minut. Přeložim takto i termín očkování a nemusím viset na telefonu.

Má obvodní to bohužel nemá, teď se vrátila ke klasice, vysed důlek v čekárně. Dojizdim z vesnice, k tomu hlidani pro deti... No, radsi telefonuju a domlouvam se s ni, zda mě vyleci po drate. 😄 Vetsinou mi vyhovi, ale taky jsem ted moc netrpela. Dovolat se, je bohuzel orisek. Ale chapu to, sestra tam dělá beznou agendu, asistuje, neustále jí nekdo tuka z nervnich důchodců, obcas priveze nekoho sanita s urgentnim pripadem, prostě frcak.

maxulekapcule
13. lis 2022

@somalicats tak každýmu vyhovuje něco jinyho, stačí vědět, v kolik tam jít a nečekam taky 😀

sonaxoxo
13. lis 2022

Teď mám zkušenost u pediatričky..dítě mi řve bolestí, vyleze sestra a první co řekne, jste objednaný? A já povídám že nee, a ona musíte počkat..

vladienka
13. lis 2022

Mna teda viac vytaca to, ze od covidu musia nemocne deti u pediatry cakat na zavolanie vonku, nie v cakarni.. dlho ordinovala len v cakarni, teraz uz aspon v ordinacii ale aj tak sa caka vonku. Takze ci prsi, snezi, fuci, ukaslane dieta s teplotou musim mat vonku.