Opožděný vývoj řeči. Máte podobnou zkušenost?

lenkavano
28. srp 2009

Hledám maminky na výměnu zkušeností s dětmi s diagnostikovanou poruchou řeči,které se léčí na klinice.

petra333g
27. črc 2015

@arny1 ok, navrhnem to lekarke, aby nas poslala aj na take vysetrenie. Maly nemal zatial ziaden zapal, aspon som si to nevsimla, ale urcite je dobre to dat tiez vysetrit, aspon budem mat istotu, ze ma dobre pocuje. Dakujem

kaczka85
21. led 2016

Ahojky. Je tu nekdo, kdo resi opozdeny vyvoj reci u sveho ditete? Dekuji

andelka
25. led 2016

@kaczka85 Já jsem řešila. Akorát že po 5 roce se z toho vyklubala smíšená dysfázie.

zanous
4. únor 2016

@andelka no syn má také diagnostikovanou vývojovou dysfázii. a jak ste na tom s řečí ted? a jakým způsobem se synem cvičíte?

andelka
4. únor 2016

@zanous pořád nic moc,ale postupně se to zlepšuje. Pořád je hodně hlásek které mu nejdou. Cvicime takové to uvolnění úst a jazyka, a hlavně opravujeme a opravujeme. On totiž dost sabotuje a nevydrží, když ví že má něco cvičit tak na just dělá kraviny. Dost teď trenujeme grafomotoriku.

zanous
5. únor 2016

a kolik let je synovi. mému je tedka čerstvě 5 let. máme problém s písmenkama g, h, ch, r, ř, a ze sykavek mu nejde z, s, c, místo toho používá š,č,ž, a tedka trénujeme L, ale už mu to docela jde. ale ta řeč je pořád pro většinu lidí málo srozumitelná ☹

zanous
5. únor 2016

@andelka a chodí syn do nějaké logopedické školky? můj syn chodí prvním rokem normálně do místní státní školky.

andelka
5. únor 2016

@zanous bude mu v květnu šest. Chodí do normální,ale potřeboval by logopedickou. Takže v březnu půjdeme na zápis zeptat se zda by šel od září prestup.
Můj neumí r,ř, š,č, ž,l a dě,tě, ně. Bě, pě, mě, vě a k už umí,to byl v 5 ještě problém. Teď trenujeme L.

zanous
5. únor 2016

@andelka no vidíš ještě to změkčování to malému taky nejdej, takže třeba místo dědeček řekne dedeček.. ještě sem mu zkusila koupit rybí olej v sirupu. četla sem že hodně dětem to v mluvení pomohla a že se i lépe učili, soustředili a byly klidnější. zatím to užíváme 14 dní takže na výsledky si asi ještě chvilku počkáme. ale doufám že mu to aspon malinko pomůže. finančně to totiž není žádná sranda. ale jestli to pomůže tak ty peníze klidně obětuju. taky se snažíme trošku ty výslovnost opravovat, ale když mu to řeknu třeba dvakrát tak se hned naštve, a radši řekne že to prostě nejde a že to neumí. 😒

andelka
5. únor 2016

@zanous no,my máme v rybickach, takové bonbonky s olejem,ale odmítá to jíst.
Jo,můj podobně,ale teď od 5,5 co je jako že predskolak, tak se to zlepšuje.
U nás jde navíc i o hyperaktivitu k tomu,v balíčku s dysfazii.

zanous
5. únor 2016

@andelka no jemu ten olej taky moc nechutná ale snažím se to do něho nějak dostat. a uvidíme jestli mu to pomůže. moc si přeju aby mu to pomohlo. no ty bonbonky by mi asi určitě taky plival tak sem zvolila raději ten olej. z odměrky od Nurofenu mu to stříknu rovnou do pusy a neopustí si dodatek: fuuj to bylo ale hnusné. ..a taky si říkám že od těch 5ti let už bude snad rozumější a vývoj trochu poskočí dopředu. tak uvidíme. a jak dlouho chodíte na logopedii? my necelý rok

andelka
5. únor 2016

@zanous no on hodně věcí spolkne,ale tohle ne no. Tak si ty rybičky dá občas mladší syn.
Chodime dva roky,začali jsme ve 3 a 8 měsících. On začal mluvit až ve 4 letech. A vývoj má skokově. Kolem toho 5 roku právě byl útlum, a v 5,5 zas pokrok.

zanous
5. únor 2016

@andelka no my taky máme cvičit ty uvolňovací cviky jazyka a úst. ale on má strašně málo pohyblivá mluvidla. proto je to i s tou řečí takové. jinak bych řekla že je docela šikovný. barvy už dlouho dobře poznává, i tvary, umí se už delší dobu hezky podepsat, pozná i pár písmenek, docela hezky i maluje. jen ta řeč je bída ☹ ..

konidana
5. únor 2016

Ahoj , teprve teď jsem našla tuto diskuzi, a koukám ,že kluk na tom je ještě docela dobře. Rozmluvil se trošku později, až po 3.roce s nástupem do školky, od 4,5 na logopedii a do 6 let se naučil K, (+DxG), CH a stále neumí sykavky a R, Ř. Začínáme s C a snad se časem chytí. V září jsme byli v PPP a tam mi právě řekli že má OVŘ a těžkou dislálii. Jinak naprosto v normě, matematicky napřed. Teď jsme byli u zápisu a do školy jde normálně od září v necelých 7. Krom tý výslovnosti a patlavosti nemá problém. Dokonce poslední půlrok ho začalo i trochu bavit kreslení a vypracoval se i k obstojné figuře (z hlavonožce před rokem)

andelka
5. únor 2016

@konidana fakt jde normálně? Nám se všech stran doporučili odklad, i když jinak rozumově je naprosto v normě. že ten rok navíc mu pomůže, jinak by se trápil,hlavně při čtení a psaní.

konidana
5. únor 2016

@andelka On je říjnovej, takže půjde skoro v 7, kdyby to vyšlo o půl roku dřív tak by to asi nešlo. V září v tý PPP říkala, zvážit jak se bude vyvíjet logopedie a grafomotorika. V tý kresbě se za posledního půl roku strašně zlepšil, logopedii jede furt svym tempem, nechce trénovat, ale myslim, že škola pro něj bude spíš přínos. Dokonce už sám od sebe začat opisovat písmena, čísla píše a počítá až dávno, pozná většinu písmen abecedy malých i velkých, sociálně a soustředěnost taky naprosto v pohodě. A furt máme ještě půl roku, to snad dá aspoň to "C" 🙂

andelka
5. únor 2016

@konidana aha, tak to je na hraně, to je fakt. Můj umí to samé,grafomotorika se zlepšuje, ale taky musíme hodně trénovat, jen soustředění horší, je trochu hyperaktivní. Ale u něj mi to ani nevadí, bude mít teprve v květnu 6, tak půjde v 7 a čtvrt.

konidana
5. únor 2016

@andelka Jako furt možnost odkladu úplně nevylučuju, ale už se fakt těším, až budou chodit se ségrou do školy a nebudu pro něj muset lítat do školky. Ona ho dost péruje a táhne dopředu🙂 Představa, že by šel do školy skoro v osmi mě docela děsí. Ve školce taky říkaj jak je šikovnej. Jediný negativum je dle PPP nějaká (nevim jak velká nebo malá) pravděpodobnost rozvoje dislexie nebo disgrafie.

andelka
5. únor 2016

@konidana no, spíš velká. U nás taky. Ono se to pojí s tím opožděným vývojem. Ale dneska se s tím dá pracovat.

konidana
5. únor 2016

@andelka kdyby byl aspoň opožděnej ve všem stejně :D , ale tohle je nerovnoměrný vývoj a fakt nevím co by za rok dělal v 1. třídě, když rozumově má už teď skoro na druhou. Až na to mluvení samozřejmě:-/ Dokonce se snad už i začíná těšit, nebo to aspoň bere jako fakt, že půjde do školy, před půl rokem : do školy? NECHCI!

zanous
5. únor 2016

@andelka ještě sem si všimla že máš tříletého syna. ten je na tom s mluvením jak?

konidana
5. únor 2016

@andelka u zápisu ho strašně chválili, že i pozná pravou a levou, spolupracuje, sám jim řekl, že chodíme na logo, mě sepak akorát ptala jesli v MŠ nebo ke klinické logopedce a když ke klinické, tak to je v pohodě, berem. Myslím , že maj ve škole horší případy:D Tak nebude jedničkář ve všem, no.

andelka
5. únor 2016

@zanous tomu bude za měsíc 4, a mele jak rádio. Mluví oba v podstatě stejně. Ten je úplně v normě. Začal ve 3 letech a od té doby mudruje.

andelka
5. únor 2016

@konidana my to samý. Ale on je fakt mladší, jít skoro v 8 by už bylo asi moc. Byli jsme na zápisu přímo ve škole, která je doporučovaná pro děti se specifickými poruchami,umí s tím pracovat, mají pak od 2 stupně matematickou třídu, což by bylo přesně pro něj.

zanous
5. únor 2016

@andelka je to fakt. každé to dítě je úplně jiné. třeba moje nejmladší sestra v čerstvě dvou letech už zpívala a i básničky jí šly. to sou hrozně velké rozdíly. ale nejvíc mě dokážou naštvat když někdo řekne, proč tak špatně mluví? copak ste na něho nemluvili? nebo takový velký kluk a tak škraredě mluví, no styd se...to mě potom fakt mrzí ☹ , protože oni o takové diagnóze vůbec nic neví a nechápou že je to prostě v mozku. já sem si taky nedovedla představit dokud sem neměla malého že nějaké takové problémy existují.

andelka
5. únor 2016

@zanous no, ten případ co od dvou mele a ve třech vypráví pohádky jsem já. Takže u toho prvního dítěte jsem byla fakt v šoku.
Jo, přesně..ještě byl celkem velký, takže vypadal jak retard, když na něho někdo promluvil.A samozřejmě výchovu a péči měl naprosto v pořádku.

zanous
5. únor 2016

taky sem se ptala doma jestli sem mluvila brzo a tatka mi říkal že jo že od roka sem opakovala slova, takže taky nechápal proč malý tak dlouho nemluvil... už sem to několikrát obrečela ale pak sem si řekla že sou daleko horší nemoci a že tohle se prostě ještě dá spravit a když se bude s dítětem cvičit tak to určitě pujde. a ten mozek mu prostě zapne a bude to dobré...není to prostě o výchově, to by si měl každý uvědomit. pokud dítě předpoklady má tak prostě mluvit začne, ale těm našim to hold chvilku potrvá ale věřím tomu že všechno doženou 🙂

andelka
5. únor 2016

@zanous taky tomu věřím. Ani psycholog nevidí problém. Je to všechno vývojová porucha, takže z toho vyroste. Ale zoufalá jsem byla fakt hodně.
Navíc mám to dítě ještě furt nemocné, do školky skoro nechodí.

zanous
5. únor 2016

@andelka no malý se od listopadu docela držel ale tedka zase onemocněl. proto se do něho snažím cpát i nějaké ty vitamíny aby si trochu posílil imunitu. školka je fakt pro děti důležitá takže škoda těch dní kdy tam nemůžou být a musí doma ležet, ale to se nedá nic dělat. chodí prvním rokem takže sem čekala že bude nemocný častěji. a jak se malému ze začátku ve školce líbilo? našemu teda nee ☹

andelka
5. únor 2016

@zanous našemu jo, to nebyl problém. I když tím jak je jiný, tak má teď trochu problémy, ředitelka nějak není na děti, které nejsou v normě. První dva roky tam chodil tak 3-5 dní a pak 3 týdny doma. Teď trochu víc, ale o moc lepší to není. Přitom mu to hodně dává, hodně se toho naučil.