Prednáška o normálnom pôrode. Pomôžte mi s prípravou!

aniska
28. únor 2008

Maminky prosím pomožte mi, chcem zorganizovať prednášku o porodoch na našej fakulte, hlavne o normálnom porrode. Aby som mohla s tým prísť na fakultu, potrebujem k tomu čo najviac faktov. Bola by som rada, aby sa už nestalo , že z fakulty budú vychádzať mladí doktori síce nabúchaní vedomosťami, ako riešiť rozne patológie, ale len s obmedzeným povedomím o tom, že porod je z 95% zcela fyziologický, spontánny dej. Potom sa totiž stáva, že je veĺa úplne normálnych porodov riešených ako keby boli komplikované, len preto, že je to zo strany doktora nepochopené a že inak to nevedia.
Portebujem k tomu odkazy na rozne štúdie a výskumy, vedecké články k tejto tematike.
Ďalej všetko to, čo Vás pri porode v porodnici stretlo, dobré i zlé.
Potrebujem čo najviac názorov, zážitkov. Aj maminky, ktoré žijete v iných krajinách, prosím napíšte mi, aká je prax v inej zemi.(napríklad prax v niektorých anglinckých porodniciach je že vobec nerobia nástrihy, rodiť sa može aj v inej polohe ako na chrbte, a dokonca ich k tomu porodne asistentky poučia a zmenu polohy im ponúknu- v Česku tento komfort ponúka snáď len Vrchlabí).
Mám na to len jeden mesiac, tak prosím píšte.
Ak sa tu nechcee zverejňovať, píšte internú poštu.

Čím viac informácii a zdrojov budem mať ako podklad, tým lepšia prednáška sa pripraví, a tým možu byť naše služby pre Vás lepšie.
Budem vďačná za všetky pripomienky.

shela
28. únor 2008

Ahoj Aniska.Ja som rodila vo Svedsku. Porod trval cez 30 hodin kedze som mala problemy s otvaranim...ale tu oni take nieco ako urychlovacky neuznavaju. Nechavaju zenu aby sa sama na to propravila. A ani nenastrihuju..zevraj sa to potom lepsie lieci. Ponukaju tu akurat epiduralku, akupunkturu, nejake horuce kamene..a kopec inych veci...samozrejme zadarmo...ja som vyuzila akurat plyn a tiez mi pichli morfium.. nemocnice sa tiez nemozu porovnat s tymi nasimi.. nasa izba bola taka ze som mala pocit ze som niekde v hotely 😅 2 postele...samozrejme jedna pre mna a jedna pre otecka..kupelna s rohovou vanou, TV, radio a tiez komplet vybavenie keby bol nutny cisarsky rez.. tu nieco ako porodne saly vobec nepoznaju. A napriklad s lekarom som pocas porodu vobec nebola v kontakte.. tu su porodne sestry..lekar pride iba ked uz je zle..tak aspon tolko ..

mikca
29. únor 2008
maruschka
29. únor 2008

ja som rodila v dvoch pôrodniciach.V jednej to bolo strašné a pritom je to fakultná nemocnica.Ten prístup k rodičkám,jednoducho som bola ovrieskaná, že si mám rozmyslieť, či chcem druhý krát decko, ako to, že nerozoznám pôrodné bolesti-pritom som bola prvý krát rodiť.Len ľutujem doteraz,že som k pôrodu nezavolala aj manžela,možno by sa ten pán doktor spamätal.Izby boli hrozné,sprchy úúúplne hygienicky nevyhovujúce-nebudem to tu rozpisovať, bol to skrátka hnus.A to,ako ma zašíval,tak to tiež nekomentujem-bez umŕtvenia a dostala som horúčky.
V tej druhej pôrodnici to bolo ako vo sne.Inak pri pôrode mi doktor povedal,že je vidieť,že som mala s prvým pôrodom zlé zážitky,lebo že som taká nedôverčivá-tak nejako to povedal..Ponúkli mi loptu,na epidurál bolo už neskoro,krásne nové pôrodné kreslo...Porodila som rýchlo a starostlivosť a prístup ku mne,manželovi a k bábätku bol taký,aký si rodičia v takejto krásnej chvíli zaslúžia.Takže super.
Jedno by som chcela odkázať tým medikom,aby ženu nebrali len ako osobu,ktorá ide porodiť dieťa.Aby vedeli ženu brať takú, aká v tej intímnej chvíli je-citlivú,zraniteľnú,ubolenú...Aby ju vedeli pochopiť,a aby jej nevyhadzovali na oči,že bolesť je úplne normálna a nech to tak neprežíva...Žena si má pamätať túto chvíľu celý život,tak nech je okrem tej bolestnej stránky aj krásna,plná emócií a milých spomienok na ľudí,ktorí pomohli jej dieťaťu na tento svet. 😵 😵