Příjmení bez -ová. Dal někdo své dceři?

16. lis 2021

Ahoj, je tu nějaká maminka, která dala své dceři příjmení bez -ová? Jste si i po letech jisté, že to bylo správné rozhodnutí nebo byste po zkušenostech (třeba kvůli vysvětlování, blbým narážkám nebo jen z čistě praktického hlediska) už tento tvar příjmení nedaly? Díky moc za zkušenosti.

irmamala
17. lis 2021

U deti je to jedno, ty stejne kazdy oslovuje krestnim jmenem. Ale ja mam docela problem a nejde mi moc pres pusu oslovovat zeny s takovym prijmenim. Treba minuly tyden jsem mela jednani s pani Houba. A ja fakt nevedela, jestli sklonovat a rikat ji pani Houba nebo Houbo 😀

ai30
17. lis 2021

@irmamala Tak ani z jednoho se svet nezbori, ale melo by to byt Houbo, stejne jako byste nerikala 'pane Houba', ale 'pane Houbo'.

terinka86
17. lis 2021

@ai30 Právě, že ne, ženská nepřechýlená příjmení se neskloňují.
@irmamala Měla bys oslovovat paní Houba.

chrystyanna
17. lis 2021

@irmamala já zas chápu, že ji se třeba libilo spíš být Houba než houbová..
Znám příklad, kdy švagrové byly jedna s ova druhá bez. A každý tak věděl, která to je(stejně město).

inssomnia
17. lis 2021

@terinka86 podle ÚJČ máš naprostou pravdu, ale u některých bych se tím neřídila. I když ty Houby, Vrány a Lišky jsou dost oříšek :D

Jinak já i dcera jsme taky bez, jméno nezní česky a končí na -a. Můj hlavní argument je ten, že když zjistíš, že se to dceři nelíbí, tak zajdeš na matriku a koncovku přidáš, to je velmi jednoduchý úkon. Ale odebrat je bez svatby prakticky nemožné.

barmil
17. lis 2021

Mam příjmení bez ová, segra a její dvě dcery taky a nikdo se nediví. V dnešní době mi to přijde běžné.

autor
17. lis 2021

Koukám, že tak ojedinělé to není, ani jsem nečekala, že se Vás tu najde tolik. Moc všem děkuji za reakce, máte fakt asi pravdu, že v dnešní době už to není nic zvláštního 🙂

lenka3p
17. lis 2021

Já mám od narození jméno končící na -í-, zvyklá jsem na ledacos, ale paní Houba je fakt vtipný 😀DD

kolarane
18. lis 2021

Ano, moje dcera ma prijmeni bez ová. Muj muz je polak a byť je to polak, ma prijmeni typicky české- Duda, takze dcera ma stejny tvar ,tak jak u polaku bývá zvykem bez ová. Nathalia Duda a nikdy nebyl žádný problém 😊

kochichak84
19. lis 2021

My nemáme. Švagrova a neteř mají a nezní to špatně, ale stejně by mě každou chvíli někdo oslovil s ová, vysvětlovat to furt dokola se mě nechce. A mě se to ová líbí.

kaisermil
10. led 2022

Myslím, ze přechylování musi brzo přestat. Az si budete brát cizince tak česká matrika přechylování i jméno jeho matky!! Ta z toho bude v šoku. Jiste je, ze nikdo ve světě nebude souhlasit, ze třeba Pavel a Pavlova je stejne jméno. Pokud je seznámíte s přechylováním, řeknou vám - to by ale bylo Pavelová. Ne, manžele nejste. Nic je nepřesvědčí. Musíte sebou nosit zvláštní papír.