Proč ještě nemáte dítě? Na co čekáte?

elischka
26. led 2010

Milé dámy, také vás otravují tyto dotazy? Jak na ně reagujete?

S manželem jsme spolu 4 roky, 7 měsíců jako manželé, je nám 29, veškeré zázemí pro dítě je "zajištěné" a asi proto se tyto otázky z našeho okolí ozývají stále častěji. O to víc mě mrzí, že dítě skutečně chceme, snažíme se, ale zatím pořád nic....Některé "kamarádky" se mě ptají každý týden jestli jako "už". Začínám být podrážděná a i zlá...ale mám pocit jakoby jim to snad dělalo dobře.o( = > začínám se uzavírat do sebe, ale prostě nemám chuť a náladu každému vysvětlovat co a jak...

Nemáte nějaký jasný a všeříkající slogan, který by říkal starejte se všichni o sebe?

bambusko
26. led 2010

elischka, poznam, pocuvala som to skoro 4r. nasim som raz v hneve povedala, ze mozno aj nic nebude, nech daju pokoj a dali. ostatnym, ze nie vsetko zavisi od vôle. tiez ma to vzdy zabolelo ☹ a tiez pokladam problemy s pocatim za sukromnu vec, ktoru nemusim kazdemu vesat na nos 😉 ver mi, ze dnes, ked mame 3 deti uz o tom dokazem hovorit otvorene a "priznat sa" ako to bolo. drzim palce 🙂

elischka
autor
26. led 2010

masochisticky jsem přemýšlela, že budu každý týden rozesílat hromadný mail, aby byli/y všichni v obraze.o)

holky moc děkuji za reakce, zvedly jste mi náladu!

janula2008
26. led 2010

Eli, úplně Tě chápu jak je to nepříjemný 😒 nezažila jsem to teda konkrétně při snažení se o první dítě (protože to šlo takřka neplánovaně bez snažení 🤐 ),ale cca od třetího měsíce naší Simonky slýchávám neustále ty samé dotazy od známých, rodiny, kolegyň atd. kdy bude druhé dítě. 😠 Taky už mi to leze na mozek, protože druhé zatím vůbec není v plánu, jedno je momentálně až až jak finančně, tak i prostě pocitově a mně v poslední době připadá, že snad každá česká rodina MUSÍ mít děti dvě nebo je divná 😠 chytré poznámky typu : ,,no snad nebude CHUDINKA jedináček" mně fakt lezou už krkem 😠 a když někdo nenaráží na druhé, tak každopádně naráží na svatbu, protože pořídit si dítě bez svatby (a nám to parádně 11 let klape i bez toho papíru 😉 ) to se ještě ani teď moc nenosí a spoustě lidí to leží v žaludku 😉 tak se drž a věř, že v tom nejsi sama 😵

janula2008
26. led 2010

Jo a tím svým dlouhým románem jsem vlastně chtěla říct jen to, že ty blbý dotazy bohužel s narozením prvního dítěte nekončí, že pak zas budeš možná poslouchat, kdy už budete mít druhé 😉

elischka
autor
26. led 2010

jani to máš pravdu, holt budeme muset cvičit tvrdé asertivní NE!.o)

salonka77
26. led 2010

Ahojte, suhlasim s janulou. U nas presne to iste, hned po krstinach sa ma susedka pytala, ze kedy zaobstarame malemu sestricku!!!! Potom prideme manzelovej babke a tam to iste, ze kedy bude druhe, snad nezostane sam? To treba druhe, lebo mu bude smutno.... a to stale dookola, mam toho plne zuby. 😠 Kazdy si mysli, ze nebodaj hned po sestonedeli sa vrhneme do rozsirovania potomstva 😠 Ja sa nikoho nepytam, ze kedy budu mat prve alebo druhe, mne je to srdecne jedno, lebo je to dost sukromna a osobna vec a toho cloveka to moze aj citovo zaboliet. Od takych otazok davam ruky prec. 😉

bambusko
26. led 2010

veru tak, najprv sa ta pytaju, kedy si niekoho najdes, kedy sa vydas, neskor kedy budes mat dieta, potom kedy braceka/sestricku, potom dokedy chces este rodit... 😀

tux
26. led 2010

nejlepší odpověď co užíváme, cítíme se stále mladí (já 30 a manža 34 😎) na dítě, a rádi cestujeme a je tolik míst kde jsme ještě nebyly 😀 pak daj pokoj

mracik
26. led 2010

bambu, presne tak 😀
keď rodíš pred 25 tak prečo tak skoro? kazíš si život,
keď nemáš deti po 30 tak prečo ešte deti nemáš? určite to neskôr oľutuješ...
keď máš jedno dieťa, tak kedy bude súrodenec?
keď máš tri, tak či ti nebolo dosť, alebo (ak máš troch chalanov) tak kedy bude sestrička?

Takže asi pokiaľ neporodíte v rozmedzí 25-30 rokov dve deti najlepšie rôzneho pohlavia, tak je veľká pravdepodobnosť, že budete čeliť rôznym otázkam ohľadne svojho potomstva. 😉

leishmania
26. led 2010

ja som sa vydala pocas skoly to som pocuvala,ze ci cchem mat dieta pocas skoly, teraz koncim a pocuvam ze kedy uz bude 🙂

idelna situcia nikdy nebude, na blbe otazky si treba zvyknut..ako bolo pisane ked ma niekto 1 dieta, kazdy sa pyta kedy bude surodenec, ked uz ma niekto 3 deti kazdy po vas kuka ako z marsu, kto si moze dovolit v tejto dobe uz 3 deti...ked su dve dievctaka ci nechcete chlapca, ked dcvaja chlapci ci nechcete aj dievcatko 😀

leishmania
26. led 2010

som so neprecitala spravu od mracika 😀 😅

lesnamacicka
26. led 2010

Takéto poznámky poznám, aj keď trošku iného rázu, totiž, sme s m. manželia zhruba tak polroka a každý sa pýta "a kedy budete mať bábo" ako by to bola jediná vec kvôli kt. sme sa brali 😅 Rozčuluje ma to stále, ale našťastie pre mňa nie je problém dotyčným osobám odpovedať, pretože si stojím za svojím, ľudia si vždy nájdu dôvod na rýpanie a ohováranie, tak už sa niekedy na tom aj bavím, že prvé, čo vidím na očiach rodine keď prídeme na návštevu, je otázka, kedy budeme mať bábo 😀

monkula
26. led 2010

hej, aj my sme počúvali, ekdy bude sestrička? A najradšej som mala, keĎ sa pýtali trojročného chlapca, teda môjho Jarka... 🙄

alenk
26. led 2010

tak ja som zvykla odpovedat: ked sa podari, budes prva ktora sa to dozvie! 🙂

nunacek
26. led 2010

Ahoj, taky se nás hodně lidí a často ptá na to, kdy jako už budeme mít dítě, probíhají podobné rady, jak zmínila len, že by to pak nemuselo jít, když to budeme pořád odkládat, že děti jsou důležité, apod. Občas si připadám, jak psala tetes1, že spousta lidí má potřebu se ptát jako kdyby děti byly jedinou náplní a smyslem života 🙄 Všem zvědavcům odpovídám, že až budeme mít dítě, že se to včas dovědí. Nikomu nic nezdůvodňuju. Je to naše věc, kdy budeme mít dítě. Když se někdo zeptá jednou, tak fajn, to je normální, ale když se někdo ptá 10x za krátkou dobu, tak to je na palici 🙄

blazka24
26. led 2010

tak my sme boli zobratí štyri roky a furt veta kedy bude bábätko - ja som študovala tak som vravela že až po škole a ak bol niekto múdry že aj to sa dá tak som povedala že nech sa zaručí že bude opatrovať a ja doštudujem 😀
teraz máme pol ročného chlapiska a keď dedko provokuje že treba sestričku tak mu vravím že nech si urobí on, deti už doma nemá tak nebude aspoň otravovať 😀

crca
26. led 2010

Ahojky,tak my jsme s manželem 13 let(v červnu to bude 7 let manželství)a 5 let jsme se snažili,po roce neúspěchu jsme začali jezdit na umělé oplodnění a ty 4 roky ptaní se,mě už taky pak,ani možná neštvali,jako mrzelinakonec teda po tom,co jsme začali jezdit na umělko,jsem se s tím netajila a říkala na rovinu,že se vyskytla chyba a musíme jezdit jen na umělko,takže o to jsem to měla lehčí,že to věděli všichni a i v práci 😉 nakonec nám drželi palce v celém podniku 😀 Po 5 letech máme dva rarachy a nastaly i už otázky,jestli si vyzvedneme ještě ty dvě co nám tam zůstaly zamražené 😀 BLÁZNI!!!!!!! 😀 😀

mmmk
26. led 2010

Ano, znam tyto dotazy a souhlasim s Len. Brali jsme se, kdyz jsem jeste studovala, to se dalo vymlouvat, ze dokud nedokoncim skolu, ale ty dotazy byly neustale. Byvala jsem az vztekla, kdyz se me na to nekdo ptal 😠 Posleze jsem uspesne skolu dokoncila a hned "Tak uz?" - ne, potrebuju praxi. No a pak jsem tak nahodila poustela do sveta ruzne zpravy, ze beru leky na stitnou zlazu a nesmim otehotnet a ze to bude jeste trvat. Pak kupodivu dotazy tohoto typu opadly ("no tak asi problem bude, kdyz jsou manzele tri roky a nemaji dite) a kdyz se zadarilo, vsichni byli v soku 😀

Ted se mi to stalo ale z opacne strany. Resila jsem s dobrou kamaradkou jeji svatbu a ona o detech nikdy nemluvila. Nadhodila jsem to tak spis, jestli treba nebudou kupovat vetsi byt po svatbe, treba kvuli diteti... casem (= nedala jsem primou otazku "kdy?") a dostalo se mi takove reakce, ze jsem z toho mela jeste dva dny blby pocit. Ona se na to jeste neciti a ze ji vsichni s tim otravuji, kdyz chystaji svatbu, museji chtit mit urcite hned pote deti 🙄

mywiel
26. led 2010

Tak mi sme sa rozhodli mat dieta az po 9tich rokoch manzelstva a bolo uplne jedno kto si co o tom mysli, nastastie nam to vyslo na prvy sup a teraz na treti takze mame stastie, ze nase plany zivot rychlo uskutocnuje. Ked vidim, ze niekto spolu dlho zije a stale nemaju deti tak asi bude problém a nikdy sa nepytam a neskor sa dozviem, ze to tak naozaj bolo. Takze ludia niezeby nechceli mat deti, alebo nechceli byt vypocuti, ale nechcu aby sme ich lutovali tak nic nehovoria a to je pochopitelné a normalnemu cloveku to dojde a nevypytuje sa dookola. 🙄

elischka
autor
28. led 2010

jak vás tady čtu, tak se zvědavostí a neomaleností některých lidí máme zkušenost asi všechny

bashka
28. led 2010

no mna otazky tohoto typu vzdy rozculovali a preto sa ani ja nikoho nepytam kedy planuju babo, ci uz chcu, alebo ci su uz tehotni...to je kazdeho osobna vec, je vela ludi, ktorym sa nedari a tak je dost zle ked sa ich to denno denne niekto pyta. Aj preto o mojom prvom tehotenstve nevedel nikto okrem mojho muza az skoro do konca, tehotna som bola v zime a tak super, nikto si nic nevsimol...no ani pri dalsich nepoviem...ked uz si vsimnu ok...dcera mala ani nie 3 mesiace ked ma zacali otravovat s tym, ze kedy bude druhe 😝

bashka
28. led 2010

...a z presne toho isteho dovodu sme sa aj tajne zosobasili. Svedkovia tam byt museli tak boli, ale vsetci sa to dozvedeli az ked bolo daaaavno potom. Nech sa stara kazdy o seba a podla mna taketo trapne otazky su skor drzost 😠

emilyz
28. led 2010

holky a najvacsia sila je, ked sa vam nedari a niekto vam povie: Az budes mat deti, tak to pochopis... 😒 no vtedy je to bez komentara... 😖

emilyz
28. led 2010

moj manzel zvykne odpovedat: rano jedavam biely jogurt a ovsene vlocky, ako mi poradil lekar, a uvidime, ako to zaucinkuje 😀 😀 😀

mywiel
28. led 2010

emilyz no to je fakt bez komentara, akoby mudri spadli ze neba ze? Vsak aj oni sa museli vsetko naucit pri svojich detoch od nuly. 😠 Bashka 3 mesiace?! To je fakt na hlavu, a naopak ked otehotnies rychlo po porode tak ti vravia, ze rodis zase ako jablon. 😅 😀

dadis
28. led 2010

my sme boli 3 roky snž manželia, tak sme si uzili tiez dost blbych otazok...ale vacsinou ma to nedokazalo rozladit, je to taka komunikacna vata pre tych, co sa nevedia nieco mudrejsie spytat, ale nemyslim, ze ich odpoved to skutocne zaujima, s vynimkou buducich starych rodicov 😝 😝

lussy666
28. led 2010

🙂

elischka
autor
28. led 2010

souhlasím s dadis, podle mě to ve skutečnosti ze srdce zajímá málokoho, naštěstí u nás rodiče jsou v tomhle směru citliví a neptají se, i když by určitě taky rádi nějaké vnouče...ale doma o tom určitě mluví, protože oba máme o 7 let mladší sourozence a ti už taky párkrát zauvažovali nad tím, že nejsme nejmladší...od nich to sedí...hlídat nám ani jeden z nich nebude.o)

akzuzs
28. led 2010

Aj nás stále užierali s tou otázkou. Ja som taká, že som im nechcela vešať na nos že sa aj snažíme, ale čo už keď nie a nie a potom už začala hráť psychiika. Tak sme jednoducho povedali,že sme maldí a máme ešte čas a tak. Nakoniec keď sme čakali dieťa, tak nám nikto nechcel uveriť 😀 Teraz by sme boli radi keby sme mohli čakať druhé a tiež im o tom nehovoríme lebo by začali optázky a tak. Síce už sa pýtaju kedy druhé ale sa vyhovárame, ž e ešte nie lebo je syn malý a že chodím do školy a ešte počkáme. Keby sme to povedali, že by sme vééééééééééééľmy túžily po druhom skočia po nás ako ....... ????? Tak máme kľud. Nikto to nemusí vedieť 😀

chaarliizee
28. led 2010

ahojte, ja už mám jedného synčeka už má 7 rokov, ale s druhým manželom by sme chceli mať ešte jedno, no ale nemôžem zo zdravotných dôvodov. Nás sa tiež stále vypitujú kedy už budeme mať miminko a vždy mi to tak zle padne, aj by som plakala... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ale čo už....možno sa stane zázrak 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
držím vám palčeky 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂