Proč se tu hádáme?
v posledni dobe at je tu jakakoliv diskuze tak se to tu hezky semele a pohada a kolikrat to konci urazkama a naslednym uzamknutim diskuze...fakt to nechapu...to je fakt takovy problem se slusne bavit?
Stručné shrnutí
- Anonymita internetu a psaný projev bez hlasového tónu často vedou k ostrým výměnám názorů a osobním útokům v rodičovských diskuzích.
- Chybějící interpunkce a nevyjasněný psaný projev zvyšují riziko nedorozumění; doporučené alternativy jsou telefonát, osobní rozhovor nebo obrátit se na psychologa.
- Moderace fóra (mazání příspěvků, uzamčení diskuze) a jasná pravidla slušnosti jsou uváděna jako konkrétní nástroje pro snížení hádek.
Q: Proč jsou diskuse na rodičovských fórech často ostré?
A: Diskuse jsou často ostré kvůli anonymitě internetu, klávesnici jako „krídlům“ pro urážky a absenci neverbálního tónu v psaném projevu, což účastníci v diskuzi přímo uvádějí.
Q: Jak snížit riziko nedorozumění při online komunikaci?
A: Doporučuje se psát s interpunkcí a jasnou formulací, doplnit emotikon nebo místo dlouhé internetové výměny zavolat a „vžít se do ústního projevu“, jak to bylo v diskuzi popsáno.
Q: Jaké konkrétní kroky lze podniknout proti osobním útokům v diskusi?
A: Jako konkrétní kroky se uvádí nahlášení příspěvku moderátorům, vymazání příspěvků a uzamčení diskuze moderátorem.
Q: Kdy vyhledat odbornou pomoc místo online rad?
A: Pokud jde o vážné rodinné nebo psychické problémy, v diskuzi se doporučuje vyhledat psychologa nebo profesionální pomoc místo spoléhat se jen na rady v komentářích.
Q: Co dělat při podezření na týrání dětí?
A: Běžná explicitní rada v diskusi je kontaktovat OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí) jako oficiální instituci řešící ohrožení dítěte.
Q: Kde uživatelé porovnávají kvalitu diskusí na internetu?
A: V diskuzi se porovnávaly komentáře na serverech jako emiminu, servery zpravodajství (Novinky) a diskuze na Seznamu; emiminu byla zmíněna jako příklad častěji ostrých reakcí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Anonymita na internetu zvyšuje agresivitu v diskuzích.
- Písemný projev bez intonace se snadno špatně interpretuje.
- Osobní útoky jsou nepřijatelné a je potřeba dodržovat mez slušnosti.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že hádka může mít pozitivní náboj; jiní říkají, že hádka nemůže mít pozitivní náboj.
- Někteří doporučují okamžité „odejdi“ jako řešení nefunkčního vztahu; jiní považují takové rady za zjednodušené a preferují individuální rozhodnutí nebo odbornou pomoc.
Otevřené otázky
- Jakými konkrétními pravidly a technickými nástroji (vypnutí odpovědí, uzamčení) lze nejefektivněji omezit nevhodné reakce v diskuzích?
- Kde je hranice mezi oprávněnou kritikou a osobním útokem v online diskusi?
- Jak nasměrovat lidi spíše k odborné pomoci (psycholog, OSPOD) místo poskytování rychlých veřejných rad typu „odejdi“?
Zmíněné značky a firmy
emiminu, Novinky, Seznam, OSPOD, Parlament
Zmíněné produkty a metody
anonymita internetu, psaný projev (intonační absence), uzamknutí diskuze, vymazání příspěvků, moderování fóra, psycholog, ad hominem, telefonát jako alternativa k psané komunikaci
Místa a osoby
Parlament
@vendelinka08 jenze to by tady potom ani diskuze nemusely byt..nikdy totiz nevime jak to doopravdy je..vzdy vime jen pohled toho jednoho...a bud teda je lepsi mlcet a nebo se vyjadrit k tomu co vime a nedomyslet si jak to asi vlastne podle nas ve skutecnosti je..
Patrně nejtěžší je vždy udržet věcnou rovinu; nikdy nepřejít do roviny osobní. Pro mě v tomto směru bylo výbornou školou akademické prostředí. Tam se občas diskutuje velmi vášnivě a vzrušeně, ale nedovedu si představit, že by někdo sklouznul do osobní roviny. Zdá se mi, že by se tím natolik znemožnil, že už by k němu nikdy nikdo žádnou váženost nepociťoval.
@ivular Taky jsme na fakultě debatovali velmi vzrušeně, vedli jsme někdy i dost drsné teologické disputace. Ale vůbec si nevzpomínám, že bychom si někdy řekli jen jednoho křivého slova. Nicméně přiznám se, že tady občas řeknu blbci, že je blbec. Používám často eufemismy, případně to opíšu, aby to tak nebolelo. Sice se to nedělá, ale opravdu je někdy hodně těžké to neříci, zejména tehdy, když mě takový člověk naštve. Jsem jen emotivní baba, co víc ode mě chtít 🙂
@sudylichozrout touché :D stavnatosti zatím rozumím jenom v mateřštině - takže o českým ;)
@sudylichozrout Jestli to nebude další zakopaný pes. Jak poznáš, že je tu někdo blbec? Že má jiný názor než ty, z jednoho i nebo dvou příspěvků mu vidíš do svědomí a do hlavy? Jestli není někdy lepší se zdržet komentáře, které by lehce klouzaly až k urážkám.
@mourovatakocka nene, to, ze ma nekdo jiny nazor, nez mam ja, neznamena automaticky, ze je ten clovek blbec. To urcite ne. Ale pokud se chova jako blbec, coz se muze stat a nastve me, ozvu se. Blbcovstvim myslim treba rady, ktere vedou prokazatelne ke skode (napriklad naschvaly dam kolem predavani deti otci, zneuzivani socialnich davek a podobne).
Pro mě je hádka buď z toho důvodu, že ti dva na sebe křičí nadávky. Tak takovou hádku jsem tu snad ani neviděla. Druhá je, když se dokonala pořád jen omílá to samé, přitom každý má svůj názor a ani jedna strana to nezmění. Do takových dohadů jsem se bohužel přihlásila. Nejvíc mě dokáže napumpovat, když mám pocit, že je mi líto nějakého dítěte, že trpí (třeba je ta matka s nějakým agresorem, nebo už od narození ho dává na samotku do dětského pokojíčku). To pak mám pocit, že bojuju za dětská práva. Někdy mi vadí "mateřské mýty", které kolují tak nějak napříč generacemi, znáte to, selský rozum nejvíc ví, ale to už považuji za svoje selhání, že se do takových debat vlastně pouštím :D
@caverina kazdopadne tvuj puvodni dotaz je dva roky stary. Takze z toho muzes usuzovat, ze je to tady porad stejne. Baby se tu stekaji asi uplne od zacatku 🙂
@sudylichozrout divila jsem se,ze jeste nekdo reagoval...a neni to stejne....je to horsi🙂

většinou píšu a reaguji tam , kde mám co říct... na diskuze, kde nevím co napsat nebo mám pocit, že je to zcela zbytečné vůbec nereaguji nebo je ani nečtu... hádky a vyostřené situace tady byly asi vždy a vždy budou... každá hájí svůj názor a pohled, ono je někdy těžké radit, když autorka nenapíše zcela vše, jen její pohled na situaci...nikdy tady není ta druhá strana, která by k tomu měla asi také co říct a pak bychom se divily.... jak to opravdu je.