První živé vysílání z Modrého koníka: PTEJTE SE našich hostů
Záznam z živého vysílání bude již brzy zveřejněný. 🙂
Vítáme vás v naší poradně, kde se dnes můžete ptát našich hostů:
- gynekolog MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
- porodní asistentka Anička Kohutová
- laktační poradkyně Terezka Kaslová
- a naše maminka z Koníka Zuzka
Živě vysíláme dnes 4.11. od 20:00 do 22:00 hodin. Klikněte na video nahoře a jste s námi. 🙂
Jestli máte otázku o těhotenství, porodu či kojení, klikněte na “+ Přidej příspěvek”, napište svůj dotaz a odešlete. Odpovídáme přímo v živém vysílání. Na závěr zodpovězené otázky slosujeme a 3 z vás dostanou poštou dárek. 🙂
Pokud něco nepoběží, jak má, mějte s námi strpení - vysíláme poprvé. Díky! 😉
Příjemný večer!
váš Modrý koník
Stručné shrnutí
- Odborné konzultace o těhotenství, porodu a neplodnosti jsou dostupné u gynekologů jako MUDr. Štěpán Machač z IVF Clinic v Olomouci (ivfclinic.cz), u porodních asistentek a u laktačních poradkyň.
- Mamacentrum v Havířově (www.mamacentrum.com) nabízí podporu v kontaktním rodičovství a nošení dětí včetně kurzů a poradenství vedených Aničkou Kohutovou.
- Pomoc při potížích s kojením nabízí laktační poradkyně Terezka Kaslová; v diskusi byly zmiňovány konkrétní intervence jako technika přisátí, ruční i elektrické odsávání a zahušťování mateřského mléka přípravkem Nutriton, přičemž účinky a vedlejší dopady byly v příspěvcích uživatelek diskutovány.
Nejčastější otázky
Q: Kde hledat specialistu na neplodnost a asistovanou reprodukci v ČR?
A: Gynekolog MUDr. Štěpán Machač je vedoucím lékařem Centra asistované reprodukce IVF Clinic v Olomouci; web IVF Clinic je uveden jako ivfclinic.cz.
Q: Kde získat podporu pro nošení dětí a kontaktní rodičovství?
A: Mamacentrum v Havířově, založené a vedené Aničkou Kohutovou, nabízí kurzy a podporu pro rodiče se zaměřením na nošení a respektující výchovu; informace jsou na www.mamacentrum.com.
Q: Kde hledat odbornou pomoc při problémech s kojením (kolísavá laktace, odmítání sání)?
A: Vysílání mělo laktační poradkyni Terezku Kaslovou, která poskytuje poradenství a vede kurzy; v diskusi uživatelky uváděly zásady jako technika přisátí, dostatek pitného režimu, pravidelné intervaly kojení a použití ruční či elektrické odsávačky.
Q: Kde najdu záznam živého vysílání Modrého koníka?
A: Moderátorka oznámila, že záznam bude zveřejněný, přesné místo zatím nebylo upřesněno; video mělo být dostupné v úvodním příspěvku diskuse.
Q: Jaké léky a doplňky byly v diskuzi zmíněny pro těhotné?
A: V diskuzi byly zmíněny GS Mamavit (doporučen endokrinologem kvůli jódu) a antibiotikum Klacid, přičemž lékárnice v jednom příspěvku varovala před každodenním užíváním GS Mamavit (tvrzení nebylo v diskuzi odborně vyřešeno).
Q: Jsou v doporučeních mezinárodních organizací zmíněny porodní domy a domácí porody?
A: V diskuzi bylo zmíněno doporučení WHO, že 40–50 % fyziologických porodů lze poskytovat v péči porodních asistentek v domácím prostředí nebo v porodních domech, a zároveň byla položena otázka, proč je u nás jejich implementace omezená.
Závěry z diskuze
Shoda
- Hosté vysílání byli MUDr. Štěpán Machač, porodní asistentka Anička Kohutová a laktační poradkyně Terezka Kaslová, kteří odpovídali na otázky o těhotenství, porodu a kojení.
- Organizátoři oznámili, že záznam živého vysílání bude zveřejněn, konkrétní umístění ještě nebylo upřesněno.
Sporné názory
- Prasknutí plodové vody: někteří uživatelé uváděli, že předčasné prasknutí vody vedlo k výraznějším porodním bolestem, zatímco jiní tuto souvislost považují za nejednoznačnou.
- Odsávání mléka: část diskuse uváděla, že elektrická odsávačka mohla u některých žen snížit laktaci oproti ručnímu odsávání, zatímco jiní považují odsávačku za užitečný nástroj ke zvýšení nebo udržení tvorby mléka.
- Vitamíny v těhotenství: endokrinolog doporučil GS Mamavit kvůli jódu, ale lékárnice v diskuzi varovala před každodenním užíváním; otázka vlivu na růst plodu zůstala nevyřešená.
Otevřené otázky
- Jak dlouho čekat na nové těhotenství po komplikovaném porodu nebo potratech ve 26. týdnu s hematomem a zánětem?
- Jak snížit riziko opakovaného předčasného porodu u ženy, která rodila ve 33. týdnu?
- Jaké jsou konkrétní intervence a jejich účinnost u kojenců s refluxem, pokud běžné rady (zvýšená poloha, zahušťování mléka) nestačí?
- Jaký je přesný vliv pravidelného užívání doplňků jako GS Mamavit na růst plodu a kdy je jejich užívání indikováno či nevhodné?
Zmíněné značky a firmy
IVF Clinic, Mamacentrum V Havířově, Modrý koník, GS Mamavit, Klacid, Nutriton
Zmíněné produkty a metody
Dienille, ruční odsávačka, elektrická odsávačka, Nutriton (zahušťovadlo), GS Mamavit, Klacid (antibiotikum), hypnoporod, porodní domy, vyvolání porodu, kleště, preeklampsie, edém, hematom, šátkové cvičení
Místa a osoby
MUDr. Štěpán Machač, Anička Kohutová, Terezka Kaslová, Zuzka, IVF Clinic Olomouc, Mamacentrum V Havířově, Olomouc, Havířov, Ostrava, Krnov
Dobrý večer,
děkuji za prima pořad na středeční večer, mám dvě odrostlejší děti. Dceru jsem rodila KP přirozeně, vše probíhalo v pořádku, v noci jsem ale hodně krvácela a ráno mě bez vysvětlení odvezli znovu na sál, čistili mě a znovu šili, druhý porod také přirozeně byl z mého pohledu o to horší, mohlo to být opětovným šitím? Mám krásné a zdravé dvě děti. Děkuji za odpověď a přeji hodně radosti z nových miminek.
Diskuze se parádně rozjela, máme velkou radost, že se nám tu hromadí otázky na naše hosty 🙂 Ti souhlasí, že diskuzi prodloužíme o hodinu, tedy do cca 23:00! Stále můžete psát, jsme na příjmu v živém vysílání 🙂
Dobrý večer, mám dotaz na pana doktora. S manželem se 4. měsíc snažíme o miminko. Vím, že je to krátká doba, ale často se zde setkávám s názory od doktorů u dalších uživatelek, že jim lékař doporučil počkat minimálně rok předtím než proběhne nějaké vyšetření. Pokud se ovšem u páru objeví nějaká komplikace s přirozeným otěhotněním je dle mě zbytečné čekat rok než toto začne lékař řešit. Jaký je Váš názor a proč myslíte, že lékaři tomu tak dlouho chtějí nechat volný průběh.
Děkuji za odpověď 🙂
Dotaz na pana doktora: dobrý večer, já jsem měla preeklampsii a syna jsem porodila v 30+3tt. Chtěla jsem se zeptat, jak je pravděpodobné, že by se situace mohla opakovat u druhého těhotenství?
Děkuji a hezký večer
Dobrý večer, dotaz na MUDr. Machače - vrátím se k porodům doma nebo v por. domech vs. porodnice - WHO doporučuje cca 40-50% fyziologických porodů v péči por. asistentek v domácím prostředí popř. v por. domech. Jaký je důvod odmítání tohoto doporučení porodníky v ČR? Děkuji za odpověď. Magda Cihlářová
Video je v úvodním příspěvku na PRVNÍ straně diskuze nahoře. 🙂
Jestli se vám video nezobrazuje (nebo vypadlo), zkuste tyhle možnosti:
1. klikni na tento odkaz: https://www.modrykonik.cz/forum/volne-diskuze/prvni-zive-vysilani-z-modreho-konika-ptejte-se-nasich-hostu/
2. obnov si stránku (refresh, CTRL+R)
3. rozklikni si nahoře "Zobraz úvodní příspěvek, který začal tuto diskuzi":
Dobry vecer mam dotaz.pokud jsem mela porod ukoncen kleštemi,je u toho miminka nejake riziko poskozeni mozku?
Mam dotaz na Modreho konika - bude pak mozne videt nekde zaznam (treba i sestrihany) videa? Polozila jsem dotaz a pak se mi to seklo 😀 Takze jsem bohuzel odpoved nevidela ☹ Dekuji a zdravim profesionalni medialni hvezdu Libi 😵 :-*
Ano, i po 22:00 pokračujeme v živém vysílání z Modrého koníka 🙂 Ještě cca hodinu tu pro vás budeme a těšíme se na vaše otázky. Na závěr vylosujujeme z našeho kouzelného klobouku 3 otázky, kterým pošleme poštou dárek 🙂 Zapojte se!
@aninkas1 Ani, ano, záznam někde bude k vidění. 🙂 Zatím nevíme přesně kde, ale plánujeme jej zveřejnit. Za chviličku jdu ukázat @libidrozdova tvůj vzkaz, tak nás sleduj :D
Dobry vecer. Chtela jsem se zeptat, jak je to s porodnimi asistentkami. Ma je kazda porodnice nebo si musim najit soukromou?
@moulinkaa škoda že nechodí víc dotazů, maminky už asi spí 😀 nebo kojí 😅 @libidrozdova jsi skvělá 1s*
Prosím paní laktační poradkyni o nějaké rady ohledně kojení miminka s refluxem. Pokud nepomáhají všeobecné rady, př. zvýšená poloha při kojení, zahušťování mateřského mléka Nutritonem atd..Množství mléka je hodně kolísavé - je ho buď nedostatek (miminko nechce pít díky bolesti po zvracení?) a nebo přebytek (chce hodně pít je po zvracení velmi hladové?). Já sama byla před 3,5 lety z tohoto začarovaného kruhu v pasti, ani za pomocí laktační poradkyně jsme problém nevyřešily a po 3 měsících boje s kojením a odsáváním jsem kojení dítěte s refluxem vzdala. Věřím, že by i ostatním maminkám mohly nějaké rady pomoct. Děkuji, Táňa
Dobrý večer. Chtěla bych se zeptat na rodičkou řízený hypnoporod. Je možné praktikovat v porodnici?
Dobrý den, porodila jsem předčasně ve 34. tt, důvod mi neřekli, jen se lékař po porodu zarazil nad velikostí placenty s tím, že je velmi malá. Bude mé další těhotenství rizikové, ohrožené předčasným porodem? děkuji
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat pana doktora: Jaký máte názor na vitamíny pro těhotné? Na endokrinologii mi byl doporučen GS Mamavit kvůli Jódu, ale když jsem si nedávno byla kupovat již druhé balení, lékárnice mi řekla, že bych ho neměla užívat každý den, aby se mi pak nenarodilo moc velké mimčo. Nevím jestli to s tím souvisí, ale když jsem byla na ultrazvuku ve 20+4 tt, plod měl rozměry jako při 22+0 tt. Je tedy možné že to je po vitamínech? Nebo to může být tím že jsem poměrně vysoká (183 cm). Děkuji za odpověď.
Tak a pomalu budeme končit. Čteme poslední otázky a těšíme se na... LOSOVÁNÍ 🙂
Dotaz pro pana doktora... muj muz byl s nami po porodu na pokoji.. nemohla jsem moc chodit,maleho mi nosil,cimz mi moc pomohl u porodu mi spise vadil.. myslite ze v budoucnu nastane nejaka zmena a bude vice rodinnych pokoju aby i muzi byli vice zapojovani?
Vylosované výherkyne: @gremlin_ka @granda a @pavlamlcakova Moc gratulujeme a posíláme dárečky 🙂
Děkujeme vám všem, kdo jste nás sledovali 🙂 Právě se loučíme s našimi milými hosty, kteří vás pozdravují a děkují za všechny položené otázky. Těšíme se, že jsme společně prožili krásný večer.
Třeba se potkáme při nějaké další podobné příležitosti nebo se - prostě sejdeme na koníku 😉
Dobrou noc všem!
@renyb
Zdravím,
po komplikovaném císařském řezu před 4lety a po mimoděložním těhotenství minulý rok v lednu kdy mi odebrali jeden vaječník, očekáváme další miminko každou chvilkou a dokonce mám prý velkou možnost rodit normálně. Takže doporučuji zkoušet a nevzdat se. Snad se podaří také 😉



Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde nějak snížit riziko předčasného porodu. V prvním těhotenství jsem porodila ve 33.týdnu a nyní bych se toho chtěla vyvarovat. Těhotenství bylo bezproblémové, z ničeho nic jsem dostala kontrakce a ani kapačky na zastavení porodu nepomohly. Děkuji moc za odpověď